כך נחתך מחירו של פטנט ב-99%

בשוק שמתאפיין בחוסר שקיפות, שבו קונה או מוכר אינם יכולים לבחון בקלות מחירים של עסקות ונכסים דומים, קיימת אי-ודאות רבה סביב שאלת התמחור, בפרט בכל הקשור למכירת נכסי קניין רוחני ופטנטים

אנדרי ופניארסקי
אנדרי ופניארסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכשירי סמסונג ואפל. מלחמת הפטנטים הגדולה בעולם הטכנולוגיה
מכשירי סמסונג ואפל. מלחמת הפטנטים הגדולה בעולם הטכנולוגיהקרדיט: Bloomberg
אנדרי ופניארסקי
אנדרי ופניארסקי

מוכר פטנטים חסר ניסיון דרש עבור חבילה של שלושה פטנטים סכום של יותר מ-30 מיליון דולר. המוכר קבע מחיר זה ללא כל ביסוס רציונלי, אלא רק כי הוא נראה לו סביר. לקוח שהיה מעוניין ברכישה נעזר בחברת ברוקרים מקצועית בתחום הפטנטים. הברוקרים הציגו למוכר את הסקר השנתי שלהם, שממנו עולה שמחירן של חבילות דומות נעו אשתקד סביב 300 אלף דולר בלבד. המוכר בתגובה הוריד בבת אחת את המחיר המבוקש ב-99% - מרף של יותר מ-30 מיליון דולר למעט יותר מ-300 אלף דולר.

המקרה הזה מדגים עד כמה לעתים דרישות המחיר של מוכרי פטנטים מנותקות מהמציאות. מהו מחיר טוב עבור פטנט? האם קנית פטנט במחיר מציאה או שבעצם שילמת עבורו יותר מדי? אולי התמחור שלך מוגזם או צנוע מדי? בין אם אתה קונה או מוכר, קשה לענות על שאלות אלה ללא ניתוח מחירים שיטתי.

בשוק שמתאפיין בחוסר שקיפות, שבו קונה או מוכר אינם יכולים לבחון בקלות מחירים של עסקות ונכסים דומים, קיימת אי-ודאות רבה סביב שאלת התמחור, בפרט בכל הקשור למכירת נכסי קניין רוחני ופטנטים, לעתים קשה לדעת מהו מחיר הוגן, מחיר מציאה או מחיר מופקע, ומתי באמת מדובר בעסקה טובה, במונחים של מחיר. הדבר נכון במיוחד בכל הקשור למכירת נכסי קניין רוחני ופטנטים. על שאלות אלה ניתן לנסות לענות בין היתר באמצעות ניתוח סטטיסטי של מחירי עסקות פטנטים בארה"ב, ניתוח שמספק תמחור מבוסס שוק.

שוק התוכנה מוביל

נתוני השוק של עסקות פטנטים בארה״ב שמתפרסמים באתר ipwatchdog.com, מלמדים שמחיריהן של יותר מ-65% מכלל חבילות הפטנטים ב-2016 נעו בין 250 אלף ל-2 מיליון דולר. כ-29% מכלל החבילות הוצעו למכירה במחיר נמוך מ-250 אלף דולר, ומחיר מבוקש לפטנט היה 197 אלף דולר בממוצע. ואולם, נתונים המתפרסמים על ידי אחד הברוקרים המובילים בארה״ב (Allied Security Trust) מצביעים על מחיר ממוצע צנוע בהרבה, של 96 אלף דולר לפטנט.

חשוב להדגיש שהמחירים בטווחים אלה לא מתפלגים לינארית, ומתאפיינים בסטיית תקן גדולה למדי, כשלרוב מתרכזות ההצעות בסגמנט של המחירים הנמוכים יותר. כך, כ-72% מכלל חבילות הפטנטים ב-2016 הוצעו למכירה במחיר נמוך ממיליון דולר, ורק ל-13% מהפטנטים היה תג מחיר של יותר מ-2 מיליון דולר.

בפילוח לפי ענפי תעשייה, ב-2016 הוביל שוק התוכנה, הן מבחינת כמות - יותר מ-300 חבילות פטנטים נמכרו - והן מבחינת מחיר ממוצע של 235 אלף דולר לפטנט. אחריו ניצבה תעשיית החומרה, עם יותר מ-200 עסקות, במחיר ממוצע של 189 אלף דולר. במקום השלישי נמצא שוק טכנולוגיות התקשורת (IT), עם יותר מ-100 עסקות, במחיר ממוצע של 193 אלף דולר. בכל יתר ענפי התעשייה נרשמו כ-180 עסקות, במחיר ממוצע של 139 אלף דולר לפטנט.

נתונים אלה מתייחסים לפטנטים רשומים בארה"ב. מחיריהם של נכסים שאינם פטנטים רשומים, כמו בקשות פטנט תלויות ועומדות (Patent Pending) בארה"ב, נמוכים בכמעט 30% בממוצע.

אם ננסה להסיק מהנתונים בארה"ב מהו מחיר הולם לפטנט ישראלי, ראוי יהיה לקבוע את המחיר באופן פרופורציוני ליחס הגודל האבסולוטי של התעשייה הרלוונטית בשתי המדינות. לכן, אם ניקח כבסיס להשוואה את יחס התמ"ג של שתי המדינות, אז מחירו של פטנט ישראלי אמור להיות קטן פי 60 (יחס תמ"ג ישראל-ארה"ב) בממוצע ממחירו של פטנט מקביל בארה"ב. 

הראיות שיקפיצו את מחיר הפטנט

יש חשיבות רבה לראיות בדבר שימוש בפטנט (Evidence of Use - EOU). ראיות ה-EOU נחלקות לשני סוגים: הסוג הראשון הוא ראיות של שימוש על ידי בעל הפטנט או מי מטעמו, שמעידות על מימוש או יישום כלשהו של ההמצאה. ראיות כאלה מעלות את הסיכוי למסחור חיובי, למשל על ידי מכירה חוזרת בהמשך או הפקת רווח ממכירת מוצר או שירות מושא הפטנט.

הסוג השני, ראיות של שימוש על ידי אחר שאינו בעל הפטנט או גורם מורשה, כלומר ראיות לשימוש מפר פטנט. ראיות כאלה פותחות את האפשרות גם למסחור שלילי, למשל על ידי גביית פיצויים בתביעת הפרה או קבלת תמלוגים ממכירת רישיון מאולצת, בנסיבות של תביעה צפויה או צו מניעה זמני.

ראיות של שימוש חיובי מעלות את המחיר הממוצע של פטנט ב-27%, או בכ-54 אלף דולר בממוצע. כמעט 60% מכלל חבילות הפטנטים שכללו ראיות EOU הוצעו למכירה במחירים שבין 500 אלף דולר ל-2 מיליון דולר. לכן בהחלט כדאי להתאמץ להציג ראיות שכאלה ביחס לחבילה המוצעת למכירה.

ראיות EOU, שתומכות במסחור שלילי, מעלות את ערכו של פטנט אף יותר, מכיוון שהן פותחות שלל אפשרויות נוספות להפקת רווחים מהפטנט. תמחור פטנטים עם ראיות EOU שתומכות במסחור שלילי, מחייב בחינה אינדיבידואלית של כל מקרה לגופו.

ניתוח מחיר השוואתי אינו מתיימר לתת תשובה חד משמעית לתמחור פטנט בכל מקרה נתון, אך בהחלט מספק אומדן למחיר שוק ריאלי שיכול למנוע הצעות במחירים מנותקים מהמציאות.

אנדרי ופניארסקי

אנדרי ופניארסקי | טכנולוגיה במשפט

מנהל משרד בוטיק המתמחה ברישום וליטיגציה של זכויות קניין רוחני. במסגרת עיסוקו מסייע לבעלי המצאות ויצירות להגשים את הפוטנציאל הגלום ברעיונותיהם. בתחומי אחריותו הגנה ומימוש הערכים שבנכסי קניין רוחני, החל מפטנטים, מדגמים וסימני מסחר וכלה בזכויות יוצרים, סודות מסחריים והזכות לפרטיות – הן בצורתן המסורתית והן במדיום הדיגיטלי. עיסוקו בקניין רוחני חובק עולם וניסיונו המעשי בייעוץ לרכישת הגנה אופטימאלית ואכיפה יעילה הן בישראל, ארה"ב ואירופה והן במדינות אחרות. בעבודתו מייצג קהל עם מנעד צרכים מגוון, הכולל מחד תאגידים בינלאומיים וחברות בוגרות ומאידך מיזמים וחברות הזנק או ממציאים ויוצרים אינדיבידואליים בעלי המצאות או יצירות קריאטיביות.

השכלתו האקדמית בתחומי הביוטכנולוגיה (.B.Sc), ביוכימיה (.M.Sc) והמשפט (.LL.B). 

גילוי נאות: הכותב הנו בעלים של משרד עורכי דין - עורכי פטנטים, בעל רישיון עו"ד מטעם לשכת עורכי הדין בישראל ורישיון עורך פטנטים מטעם משרד המשפטים. הכותב עשוי לאזכר בהודעותיו דוגמאות או פרטים מתוך מקרים בעבודתו, שהנם בבחינת נחלת הכלל. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותב משום ייעוץ משפטי ו/או המלצה לביצוע פעולה כלשהי או הימנעות מעשייתה. המידע המוצג הינו לידיעה כללית בלבד ובשום פנים אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי. כל העושה שימוש כלשהו במידע המוצג, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker