איך נסדק מוסד הקביעות ולמה העבודה הקבועה עוצרת אתכם

אותה הגנה שמעניקים מקומות העבודה הקבועים, עלולה להיהפך בהרבה מקרים למעצור הכי גדול בדרך להגשמת מטרות ושאיפות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חלל עבודה של WeWork ביוקוהמה, יפן

במאמר הראשון שפירסמנו בבלוג זה, סיפרנו מדוע הכנסות פסיביות יכולות להיות התרופה למשבר החל"ת והפיטורים במשבר הקורונה. המגזר שכנראה פיטר הכי פחות עובדים (אם בכלל) הוא המגזר הציבורי וכן חברות הענק המסורתיות שבהן קיים מוסד הקביעות.

אותה הגנה שמעניקים מקומות העבודה הקבועים, עלולה להיהפך בהרבה מקרים למעצור הכי גדול שלכם בדרך להגשמת מטרות ושאיפות. תחושת הוודאות הזאת מייצרת חשש או חוסר רצון להתמודד עם הסביבה התחרותית שבחוץ.

אנחנו לא נגד קביעות, היינו בעצמנו עובדים קבועים ונהנינו ממנה, אנחנו מעוניינים לחשוף את האפשרויות להתפתחות אישית לאותם עובדים המעוניינים בכך, וגם ברור לנו שמוסד ה"קביעות" לא ימשיך ללוות את צורות ההעסקה במאה ה-21.

מהי בכלל קביעות בעבודה? על פי ההגדרה בוויקיפדיה, "קביעות היא מעמד של שכיר שהעסקתו אינה מוגבלת בזמן ואשר ניתן לבטלו רק בהינתן תנאים יוצאי דופן". מניסיון אישי ,גם אנחנו היינו עובדים קבועים ויכולנו להמשיך כך עד לגיל לפרישה. יש בקביעות משהו שמעניק הרבה ביטחון תעסוקתי, במיוחד בתקופות מאתגרות כמו בקורונה. אין ספק שהרבה מאוד עובדים אומרים לעצמם שהתמזל מזלם שהם בעלי קביעות בעת משבר תעסוקתי כה חמור.

מה שקרה במגזר העובדים הקבועים, לא קרה במגזר הפרטי - שפיטר עובדים. אפילו בחברות הטכנולוגיה, שרבות מהן הרוויחו מהמשבר, נרשמו מהלכי פיטורים ב-2020.

(למצולמים אין קשר לכתבה) משרד של חברת היי-טקצילום: אורן קאן / יוקאן ס

חוסר היציבות והסביבה התחרותית היא מנגנון יעיל יותר, האיום שמרחף מפני פיטורים או חוסר תפוקה, הוא המניע הגדול ביותר לתחרות ושמירה על יכולות. הוא לעתים גם הגורם לצורך בהישרדות ומביא את השורדים להיות טובים יותר. הברירה הטבעית של שוק התעסוקה.

מי שקרא את סדרת המאמרים שלנו יודע עד כמה אנחנו תומכים ומובילים להשקעת ההון הפנוי של היחיד, או המשפחה ביצירה של הכנסות פסיביות. חלק מהסיבות שאנחנו מאמינים בצורך בהכנסות פסיביות הוא עולם העבודה החדש והפיחות במעמד העובדים הקבועים.

מדוע הקביעות נסדקת ולמה גם עובדים קבועים צריכים להיות ערים לכך?

תחרותיות על עובדים ובין מקומות עבודה - מחוץ לעולם הקביעות קיים שוק שבו מעסיקים מתחרים על העובדים הטובים ביותר. הדחף התחרותי הזה מחלחל גם אל מקומות עבודה המציעים עבודה קבועה. העובדים הטובים והקבועים נהפכים למחוזרים גם על ידי גורמים שעובדים בשווקים תחרותיים יותר. התחרות הזאת לא משאירה ואקום - היא משפיעה גם על חומות מוסד הקביעות. אם אתם מצטיינים בתחומכם ואפילו אם יש לכם  קביעות - צפו שינסו לצוד אתכם.

טכנולוגיה מתפתחת - המהפכה הטכנולוגית שנכנסת בעוצמה לכל תחומי החיים מאיימת גם על חברות מסורתיות שלאורך עשרות שנים העניקו לעובדים שלהן מטרייה בטוחה. כשהסביבה של אותן החברות נהפכת לתחרותית יותר והן מאוימות, אין באפשרותן להעניק את אותה ההגנה לעובדים כפי שהיתה בעבר.

כדוגמה אפשר לצפות בשינויים בתעשיית הבנקאות והפיננסים בישראל - הבנקים נאלצים לסגור סניפים וחברות הביטוח מאוימות על ידי שחקנים חדשים וטכנולוגיים. חברות ותאגידי ענק שפועלים כבר עשרות ומאות שנים חייבים לעשות התאמות לשינויים הטכנולוגים בכדי להמשיך לשרוד בשוק תחרותי.

קצב השינויים מואץ - בעידן שלנו, שבו שינויים מתרחשים מהר יותר, הדבר היחיד הקבוע הוא השינוי. במילה "קביעות" מסתתר "קיבעון". קיבעון הוא ההפך המוחלט מקצב השינויים של העידן הדיגיטלי. אנשים שיקבעו את עצמם, מחשבותיהם וכישוריהם - יתקשו להדביק את קצב החיים המודרני.  

אוטומציה - מחקרים מראים שתקופות של מיתון ושינויים כלכליים מזרזים קידמה ואוטומציה. עבודות עם רוטינה קבועה נעלמות. הסתכלו כבר היום על סניפי שופרסל או הקופות במקדלונד'ס - הקופאים מוחלפים במכשירים ומכונות שעושות את הדברים בצורה אוטומטית.

דור עובדים חדש - המילניאלס, דור ה-Y, אלה שנולדו בשלהי שנות ה-80 ובשנות ה-90 מחליפים מקומות עבודה ואף תחומי עיסוק בתדירות גבוהה.

דור העובדים החדש פחות מוקסם מקביעות, אלא רוצה לממש את עצמו - והם מעוניינים להנחיל את הערכים האלה גם למקומות העבודה שהם מקימים בעצמם, כמו סטארט-אפים.

סביר למדי שדור ה-Z יעצים עוד את מגמות "התנועה החופשית" ואי הרצון המשווע להתקבע במקום אחד לתקופות ממושכות. לדורות האלה אין שום פיתוי תעסוקתי בתמריץ שנקרא קביעות, שעבד טוב מאוד על הוריהם.

אין לנו כוונה לעודד מישהו לעזוב עבודה קבועה כדי לבחון עבודה בחברה תחרותית שלא מציעה קביעות. אנחנו לא יועצי קריירה ולא יועצי תעסוקה, ועל כל אחד לקבל החלטות המתאימות לאופי האישי שלו. אנחנו כן בעד להציע לכל מי שנהנה ממוסד הקביעות דווקא לתעל את הביטחון הזה כדי להגיע למקום גבוה יותר בסולם הצרכים של האישי שלו.

המציאות מראה שההפך קורה בפועל. הקביעות מתורגמת פעמים רבות להיעדר אקטיביות וחוסר מימוש עצמי, הן מבחינת קריירה ולמידה מעשית והן מבחינת שבירה של תקרת ההשתכרות שמעבר לטבלאות השכר והדרגות.

איך להשתמש בקביעות כמנוף להתפתחות אישית?

אם אתם צמאים להתפתחות אישית, השלב האחרון יהיה לעזוב את מקום העבודה הקבוע. מה הם השלבים הראשונים בדרך לשם?

תודעת שפע - זהו מונח שדיברנו עליו בטורים הקודמים, והוא הבסיס לרצון לשינוי. הרצון בשפע לא חייב להיות בהכרח כספי, הוא יכול להיות בכל תחום, לדוגמה, צורך בפנאי של יום חופש אחד קבוע באמצע השבוע. בדרך כלל היכולת לממש את ה"חלום" הזה עובר גם בהגעה ליעד כלכלי כלשהו, אבל הוא, כאמור, לא המטרה הראשית.

הגדרת המטרות שלכם - מה תרצו להשיג במקביל לעבודה השכירה? עליכם להגדיר באופן מדויק עם עצמכם ולהציג יעד בר השגה בטווח שנים ריאלי. תצטרכו למצוא עוד עיסוק לפני ואחרי שעות העבודה הקבועה, כדי לייצר ממנו את המקפצה שלכם.

במלים אחרות, ה"קביעות" תעזור לכם לשלם את ההוצאות השוטפות, והעיסוק הנוסף יביא אתכם לצבירת ידע/הון שיוכל לסייע לכם להרגיש בטוחים גם ללא קביעות.

איסוף חומרי הלימוד בתחום - ברשת יש שפע של חומרים מקצועיים ומתוכם תצטרכו לבחור את הרלוונטיים ביותר. הקדישו זמן לבחירת המקורות שמהם תלמדו. לאחר שתבחרו את חומרי הלימוד - למדו אותם ואל תשאירו אותם על המדף.

סביבה תומכת - הקיפו את עצמכם במכרים וחברים שהצליחו לממש את השאיפות שלהם. בין אם הם כמימוש של תחביב נוסף שהופך למקצוע בשעות הפנאי, הקמה של עסק צדדי ועוד.

עברו לעשייה - תודעה, מטרות, לימוד - כולן לבנים חשובות, אך אם לא תעברו לשלב העשייה האמיתית, תישארו תמיד בצלה של הקביעות.

עשייה עקבית ורציפה מתוך ההגנה של מנגנון הקביעות תביא אתכם להשגת היעדים שלכם. נצלו את החוסן של הקביעות להצמיח לכם מקורות אנרגטים ופיננסים נוספים.

במאמר הבא בסדרת עולם העבודה החדש נדבר על האתגר הגדול של שכירים רבים - האם לצאת לעצמאות ומתי?

עמית והגר דרור

עמית והגר דרור | עמית והגר

עמית והגר דרור, הורים לחמישה ילדים, אחרי קריירות ארוכות במערכת הביטחון החליטו לשנות כיוון ולסלול את דרכם לעצמאות כלכלית. השניים פיתחו מודל השקעות שמבוסס כולו על הכנסות פסיביות. כיום הם מלווים יחידים וזוגות בדרך לרווחה כלכלית.

גילוי נאות: כל הפוסטים המובאים בבלוג זה מטרתם להעשיר את הידע של הקוראים, אך הם אינם יכולים להחליף ייעוץ פרטני המתחשב בצרכים הספציפיים של כל אדם ואדם. מוצע כי כל קורא ייוועץ באופן אישי עם אנשי מקצוע, בטרם יקבל החלטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker