צ'ק על סך 926 דולר הוכיח לנו שאפשר להגיע לעצמאות כלכלית

השקענו בשני נכסים מניבים בשווי כולל של 100 אלף דולר - וחיכינו. ואז ביום בהיר אחד הגיע מכתב, בדואר, באנגלית. ובתוכו ההוכחה שהיינו צריכים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דולרים
עמית והגר דרור
עמית והגר דרור

בטור הקודם סיפרנו איך ההחלטות שלנו לביצוע שינויים בחיים יצאו לדרך בתוכנית לימוד עצמאית ומאולתרת, שנועדה להבהיר לנו עד כמה ואם בכלל השאיפות שלנו בנות השגה. מהידע שצברנו התחלנו לפסל מודל השקעות שיענה על המטרות שלנו - ניתוק הזמן מהפרנסה.

החלטנו ללכת על נדל"ן בחו"ל בתהליך של מיקור חוץ בבחירת השותפים שלנו להשקעות. כלומר, לא נתיימר להיות המומחים במציאת עסקות הנדל"ן הטובות בעולם, כי זה יביא אותנו בהכרח להחליף עבודה בעבודה. לא רצינו לוותר על הזמן שלנו אלא להרוויח אותו בחזרה. בכל זאת צריך ניהול שמקבל החלטות, אז החלטנו להיות המומחים באיתור המומחים שעושים נדל"ן בחו"ל.

איך יודעים מי "מומחה" בתחום כזה של השקעות בנדל"ן בחו"ל?

עשינו מה שתמיד עושים - חיפשנו בגוגל. ובגוגל כמו בגוגל, רב המידע על הנתפש. מאוד קשה לתמרן בין פרסומות, לשיווק, למצגות, הבטחות, אקסלים ואנשים יפים עם עניבות. לא היתה ברירה - חייבים לכתת רגליים. רצינו להתחיל עם השקעות נדל"ן בארה"ב. אבל עם מי נעשה את ההשקעות האלה? חמושים בידע תיאורטי והבנה דלה בנדל"ן, קבענו שורה של פגישות עם חברות ישראליות שפעלו בשוק הנדל"ן בארה"ב, והלכנו לשמוע מה יש להן להציע לנו.

כצפוי, כולן היו מרשימות והציגו ניתוחים מעניינים ותוכניות עסקיות אופטימיות, ולנו היה ברור שאנחנו נמצאים בנקודה הקריטית של המיזם שלנו. אחר חודשים ארוכים של שינוי תודעתי ושל לימוד אינטנסיבי בכל הקשור בהכנסות פסיביות מבוססות נדל"ן, הבנו שחייבים לקפוץ למים.

סן פרנסיסקו, קליפורניהצילום: Lucky-photographer / Shutterstock.com

"עם הון עצמי של 100 אלף דולר בלבד"

ההון העצמי שעמד לרשותנו היה 100 אלף דולר. סכום לא מבוטל מצד אחד, ומהצד השני לא סכום שיוצאים איתו ממרוץ העכברים. ובכל זאת, ההכרה שאנחנו הולכים להשקיע אותו עם חברות כאלה ואחרות במתווה של הכנסות פסיביות הציפה לא מעט פחדים.

השקענו בשני נכסים מניבים בשווי כולל של 100 אלף דולר - וחיכינו. חיכינו שיעבור הרבעון הראשון. חיכינו לראות שחוזר תזרים מהעסקות. 90 יום חיכינו בציפייה לפירות משתי ההשקעות הראשונות שלנו. המשכנו את חיינו, נוסעים בבקרים לשמור על המולדת, לומדים כל העת עוד ועוד איך לדייק את השיטה, וההשקעות שעשינו התכסו באירועי השגרה וכמעט שנשכחו.

ביום בהיר אחד הגיע מכתב, בדואר, באנגלית. ברגע הראשון לא הבנו מי שולח לנו מכתב באנגלית, אבל כשפתחנו אותו הציץ מתוכו צ'ק דולרי באנגלית ובו היה סכום של 926 דולר. איך לומר, זה היה תענוג. ממש קרה מה שחשבנו, ההשקעה הראשונה שלנו התחילה להניב פרי. כמה ימים לאחר מכן הגיע צ'ק נוסף על סכום דומה מהנכס השני שקנינו, ובשבילנו זאת היתה הוכחת ההיתכנות שהרעיונות שהתגבשו אצלנו בחודשים האחרונים ישימים.

מנהטן, ניו יורקצילום: Nick Starichenko / Shutterstock

צריך הרבה דלק במכונית שרוצה לנסוע רחוק

(הערה: אין לראות במהלכים שיתוארו כאן משום המלצה כלשהי)

הרעיון היה ברור לנו כבר חודשים ארוכים, הלימוד היה בעיצומו והוכחת ההיתכנות בוצעה בהצלחה. "הוכחנו" לעצמנו שכסף יודע גם לעבוד וליצור מעצמו עוד כסף. החיים שלנו לא צריכים להיות מוכתבים רק מרמת השכר שלנו מהעבודה שלנו.

זה נתן לנו אנרגיות מאוד גבוהות להמשיך. היה ברור שבכדי להגיע לתוצאות מרשימות נצטרך להשקיע הרבה מאוד כסף. מכונית יכולה לנסוע מהר ורחוק אם יש לה הרבה דלק. הכנסות פסיביות משמעותיות אפשר להשיג מהשקעת כספים משמעותית. אין כאן קסמים. אמנם יש מאיץ בהשקעות נדל"ן והוא נקרא מינוף או נטילת הלוואות לרכישת נכסים גם אם ההון העצמי שלנו מוגבל, אבל גם המינוף חייב להתנהל בתבונה וגם הוא חייב להישען על הון עצמי במודל ברור של ניהול הסיכונים.

איפה היה רוב ההון העצמי שלנו בתחילת הדרך?

כמובן, בנדל"ן שבו גרנו בארץ. אחרי שקפצנו מקצה הקרחון וגילינו שהמים גם יכולים להיות חמימים, הרגשנו כבר הרבה יותר נוח להתקדם בתוכנית. עשינו משהו שרבים וטובים לא היו עושים מאלף סיבות מוצדקות יותר ומוצדקות פחות, אבל אנחנו כבר היינו במקום אחר. מכרנו את שני הנכסים שהיו לנו בארץ, עברנו לגור בשכירות והסטנו את כל ההון הפנוי שלנו להשקעות במודל שהתחיל לקרום עור וגידים. רכשנו עוד ועוד נכסים עם ההון העצמי בארה"ב ובמערב אירופה מתוך אסטרטגיה ברורה של הגדלת הון תוך כמה שנים עד לנקודה שהתזרים שיגיע מההשקעות יוכל להחליף את ההכנסות שלנו מהעבודה ה"רגילה".

כשנגמר ההון העצמי לווינו כספים ממכשירים פיננסים, מבנקים ומבני משפחה. כל הכספים האלה הופנו גם לתוך השקעות במודל וכל הכספים שחזרו מהמודל כתשלומי שכר דירה נצברו לסכומים שעמם רכשנו עוד נכסים. המטרה היתה להגדיל את ההון העצמי במשך 6 שנים. התזרים שהתחיל להגיע מהמודל לא זלג לחיים ה"רגילים" שלנו. הוא חזר כולו לעוד השקעות במודל. החיים השוטפים תוקצבו משתי המשכורות שלנו. המודל נועד לגדול ולצמוח במקביל לחיים.

בניין מגורים בארה"ב

הרפת מתחילה לגדול

בניסיון להשתעשע עם דימויים מעולמות אחרים, קראנו למודל ההשקעות שלנו "מודל הרפת". הרעיון הוא שנכסי נדל"ן מניבים דומים לפרות מניבות חלב. ככל שברפת יותר פרות חולבות, כך גדלה תפוקת החלב שלה וככל שיהיו ברשותנו יותר נכסים או "פרות", כך יגדל תזרים המזומנים שלנו.

מכיוון שבשביל לגדל פרות צריך לעבוד מאוד קשה ואנחנו ביקשנו לעצמנו הכנסות פסיביות, ביצענו התאמה והעבודה שלנו היתה לאתר את ה"רפתנים" הטובים בתחומם - השקעות נדל"ן במקומות שבהם בחרנו להשקיע בעולם. כך הנכסים המניבים היו כפרות מניבות, הטיפול בנכסים הופקד בידי ה"רפתנים" הטובים ביותר, וכמו שקורה לא פעם בחיים כשפרה מגיעה לסוף דרכה מסיבות טבעיות או לא טבעיות, כך גם קורה בעולם הנדל"ן, ולעתים צריך להיפטר מעסקת נדל"ן מדממת.

כן, לא הכל נוצץ, לא כל ההשקעות הצליחו, לא תמיד מרוויחים. מי שחושב שיזם רק נוחל הצלחות - הוא לא יזם. היו לנו במעלה הדרך השקעות פחות טובות והיו גם השקעות גרועות. לא חשבנו לרגע שהדרך תהיה רק סוגה בשושנים, אבל גם לא היתה שום כוונה להשתבלל ולעצור. כשהיו כישלונות הם תוחקרו.

היפה ב"רפת" הוא שבכל פעם שנרכשת פרה חדשה אין צורך בטיפול שמתווסף בעקבותיה. ה"פרה" מתופעלת על ידי הרפתנים, ואנחנו מתפנים לחפש את מקורות המימון לפרה הבאה. זה לא שלגייס הון להשקעות זה עניין של מה בכך, אבל בסופו של יום, במודל ההשקעות הזה האנרגיות מושקעות באיתור הון ובאיתור השחקנים שאיתם נשקיע. מרגע שעולים על הרכבת ודואגים לאספקת "פחם", היא תמשיך לנוע. ככל שהיא תיסע רחוק יותר נצבור הון גדול יותר.

בטור הבא נספר איך הגדלנו את הרפת שלנו בהדרגה, הרחבנו אחיזה גם ב"לולים" וב"כרמים", וכיצד קרה שאנשים התחילו לבוא ולשמוע מאיתנו איך כדאי לעשות מהלכים דומים.

עמית והגר דרור

עמית והגר דרור | עמית והגר

עמית והגר דרור, הורים לחמישה ילדים, אחרי קריירות ארוכות במערכת הביטחון החליטו לשנות כיוון ולסלול את דרכם לעצמאות כלכלית. השניים פיתחו מודל השקעות שמבוסס כולו על הכנסות פסיביות. כיום הם מלווים יחידים וזוגות בדרך לרווחה כלכלית.

גילוי נאות: כל הפוסטים המובאים בבלוג זה מטרתם להעשיר את הידע של הקוראים, אך הם אינם יכולים להחליף ייעוץ פרטני המתחשב בצרכים הספציפיים של כל אדם ואדם. מוצע כי כל קורא ייוועץ באופן אישי עם אנשי מקצוע, בטרם יקבל החלטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker