רק בית ספר ומשחקים? הילדים שלכם יכולים לייצר הון כבר עכשיו

הילדים של 2021 יכולים ליהנות ממקורות פרנסה של העולם הישן וגם של העולם החדש. הגיע הזמן לעודד אצלם את היצירתיות והיזמות, כדי לתת להם את הכלים לממש את מלוא הכישרון שלהם מגיל צעיר - ולייצר כסף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילד משחק בבובות של חיות
הילדים של היום יכולים לגלות את הכישרון שלהם ולייצר ממנו פרנסהצילום: Tomsickova Tatyana / Shutterstoc

במאמרים הקודמים בסדרה על חינוך פיננסי כתבנו על תודעה של ההורים, ועל הלימוד שהם צריכים לעבור לפני שיוכלו להיות דמויות "חינוכיות" בפן הפיננסי.

הדגשנו את חשיבות החיבור של הילדים ל"מספרים של המשפחה", כמה חשוב לדבר איתם על כסף; על רעיונות לניצול מיטבי של דמי הכיס; ועל האפשרות להנחיל לבנים ולבנות המשתחררים הרגלים של מיליונרים.

המאמר הנוכחי יעסוק בדרכים וברעיונות איפה ואיך יכולים בני הנוער לנצל את זמנם ואת כשרונותיהם בעשיית כסף. אחרי שהחלטנו לדבר עם הילדים על כסף, הגיע הזמן גם לעודד אצלם את היצירתיות והיזמות, כדי לתת להם את הכלים לממש את מלוא הכישרון שלהם מגיל צעיר.

המאמר יחולק לשני חלקים. בחלק הראשון, הקצר, יוצגו תפקידים ומשרות "רגילים" שכולנו מכירים ובחלקם אף אנחנו, בצעירותנו, הרווחנו את הכספים הראשונים שלנו כבני נוער ולאחר הצבא. החלק השני, יכלול תפקידים, משרות, עבודות שנוצרו והתהוו בשנים האחרונות ונישאים על גלי מהפכת הדיגיטל המאפיינים את חיינו.

ילדים משחקים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: AFP

לפני שנתחיל, נזכיר היגד מהותי בתפישה סביב ערך שהתוצאה שלו היא כסף וצבירת הון. ההיגד מגולם במשוואה הבאה:

"יצירת תוכן ערכי רציף = רווח כספי גדל והולך".

מי שיידע ליצור תוכן בעל ערך (אמיתי) שיכול לענות על צורך אמיתי של הרבה אנשים ויידע להתמיד בכך - בהכרח יוכל לתרגם את הערך הזה בכסף. הרבה כסף. אם הוא יידע גם להשתמש ביכולות הדיגיטל והטכנולוגיה, הערך הזה יגדל עוד יותר, לפעמים פי כמה.

הבנה של המלים בהיגד הזה והטמעת הרעיון המופיע כאן, צריכות ללוות את הצעיר (ואת המבוגר) בכל דקה ושעה שהוא ימכור את הזמן שלו תמורת כסף/משכורת.

באחד המאמרים הקודמים שלנו נתנו דוגמה על מורה שמוכר את הזמן שלו לעומת מורה שמוכר את הערך שלו. נחזור עליה כאן כדי לחדד את המסר: מורה למתמטיקה יכול ללמד שיעור פרטי באורך שעה אחת לתלמיד אחד תמורת 100 שקל. הוא יכול ללמד כיתה של 20 תלמידים תמורת 500 שקל לשעה (נגיד שמישהו ישלם לו סכום כזה גבוה לשיעור בודד). אבל הוא יכול גם לעלות לוובינר אינטרנטי של שעה שבו ישתתפו אלף תלמידים שכל אחד מהם ישלם "רק" 10 שקלים. במקרה האחרון הוא ירוויח על אותו ידע שלו 10,000 שקל לשעה.

הטכנולוגיה מאפשרת את התרחיש האחרון בכל רגע מכל מקום על פני כדור הארץ. השאלה הגדולה היא איך הגיע אותו מורה למצב שיש אלף איש שרוצים לשמוע אותו בוובינר? התשובה הפשוטה היא שהמורה הזה הביא את עצמו למצב שהוא מייצר ערך שמביא לו פרסום, הכרה, הערצה - השראה ברמות כאלה שרבים כל כך יירצו לשמוע כל מלה שלו. כך למעשה המונח "ערך" מגלם מאחוריו הרבה עבודה, עשייה, הצלחות, כשלונות, מוניטין טוב וידע מקצועי, פרקטי ואמיתי.

אלה שיידעו לנצל את היכולות הוכנולוגיות יוכלו לתרגם את זה לכסףצילום: אי־פי

איך הצעירים יכולים לייצר ערך של ממש שיתורגם לכסף?

הדברים הטריוויאליים, שרובנו מכירים, אבל יהוו עוד עבודה שמקבלים בה שכר לפי שעה - וכמעט ללא אפשרות ליהנות מהמהפכה הדיגיטלית:

1. מורה פרטי.

2. בייביסיטר – "עבודה נדרשת" בעתות קורונה וסגרים.

3. דוגווקר/ית (סיבוב עם כלבים לעשיית צרכים).

4. מארח/ת חיית מחמד בהיעדרות בעליה.

5. שליחויות – "עבודה נדרשת" בעתות קורונה וסגרים.

6. אופה ביתי.

7. שירות שטיפת רכבים עד הבית.

8. צילום אירועים/בעלי חיים/אוכל.

צריך להנחיל לבנים ולבנות המשתחררים הרגלים של מיליונריםצילום: Steve Debenport / Getty Images I

ואלה התחומים שהתנופה הטכנולוגית מחמיאה להם:

אושיית רשת: יוטיוב, אינסטגרם, טיק טוק - אלה מאיתנו שעברו את גיל 40, עלול לחשוב לדלג על הסעיף הזה בשל חוסר היכרות מספק עם המדיה האלה. מי שאין לו חשבונות ביוטיוב, אינסטגרם וטיק טוק, מוזמן להתחבר לעולם (המלצה חברית למי שרוצה להישאר מחובר למה שקורה במציאות שלנו), ולבדוק את היכולת שיש לכל אחד/ת לבנות קהילה של עוקבים/מעריצים ולייצר רווח כספי ממכירת מוצרים או מפרסום מוצרים/שירותים.

פודקאסטר: לנו יש תוכנית פודקאסטים. פלטפורמה פשוטה, נגישה, זולה, מונגשת במספר פלטפורמות – יוטיוב, ספוטיפיי, אפל פודקאסט ועוד. אין כיום צרכן מידע שלא מכיר ונהנה מחומרים בכל תחום וכל נישה שמונגשים כפודקאסט. הצעיר/ה שלנו שיש להם מה לספר לעולם, פשוט יוצרים תוכן מהנייד שיכול להגיע להמון אנשים. איך הילדים שלנו יפיקו כסף מפודקאסט? האפשרויות מגוונות, החל ממכירת פרסומות ועד לחסויות בתשלום. ככל שהפודקאסט פופולרי - כך האפשרויות אינסופיות.

בלוגר: את/ה יודע/ת לכתוב? יש נושא שאת/ה אוהב/ת במיוחד? זה נושא שיכול לעניין אחרים? אם ענית שלושה "כן", פתח/י בלוג והתחל לכתוב. הרבה, רצוף, איכותי. מישהו יזהה את זה. הצעות לשיתופי פעולה יגיעו, נט-וורקינג יתרחב, וגם כסף יגיע.

מנהל קהילה דיגיטלית: קהילות דיגיטליות נמצאות בפלטפורמות רבות כמו פייסבוק, טלגרם ועוד - ומישהו צריך לנהל אותן. אחד המקצועות העולים בשנים האחרונות קרוי "מנהל קהילה דיגיטלית". כל קבוצה בפייסבוק או בכל רשת חברתית יכולה להיפתח על ידי כל אחד ואחת. אם היא חפצה חיים, היא חייבת להיות מנוהלת - אחרת היא תהפוך מהר מאוד לג'ונגל של פרסומות, שיווק גלוי וסמוי ותוכן ברמות נמוכות. מנהל/ת קהילה זה מקצוע לכל דבר ועניין. קהילה שמנוהלת נכון יכולה לייצר גם ערך וכסף למנהלים שלה.

אנחנו מכירים שני בחורים צעירים שפתחו קהילה בפייסבוק לפני שנתיים ובימים האחרונים חגגו 50 אלף חברים בקהילה. אנחנו מכירים גם איש צעיר שקנה לפני שנתיים וחצי דירה בחו"ל ובשל חוסר במידע שהיה לו בנושא, הוא פתח קבוצה של השקעות נדל"ן בחו"ל. כיום הוא מנהל קהילה דיגיטלית של 5,200 חברים ומרצה מבוקש ויועץ בתחום הניהול הדיגיטלי.

עיצוב ובניית אתרים: בונת הציפורניים, רואה החשבון, הנגר, סוכן הביטוח, נהג המונית - כולם חייבים נוכחות ברשת ובגוגל. האתר הוא כרטיס ביקור מחויב המציאות לכל בעל עסק שרוצה לשרוד כיום. עיצוב ובניית אתרים הפך להיות מקצוע מבוקש. אפשר לבנות אתר ב-1,000 שקל ואפשר לבנות אתר ב-100 אלף שקל. יש כאן הרבה "בשר" לצעיר/ה שמחוברים לוורדפרס, וויקס, UX ו-UI.

עריכת וידיאו: הנוכחות במדיה החברתיים מחייבת גם נוכחות מצולמת. גם כאן ישנם עולמות תוכן נרחבים שניתן להתמחות בהם ולהציע את הידע הזה לכל אלה שבנו אתרים בסעיף הקודם.

מידען אינטרנט: מה? מה זה המלים האלה? אחד הכישורים החשובים ביותר במהפכת המידע שבה אנחנו חיים הוא ה"מידענות". היכולת לחפש מחט בערימת מחטים. לדעת להפיק מידע ממוקד מאוקיינוס המידע באינטרנט זו יכולת והיא שווה כסף.

רוצים דוגמה? את שוק המשחקים שוטף טרנד של צעצוע תורן שמוגדר כ"להיט החם ביותר של החורף" בעולם המשחקים. המידען שלנו ימצא את היצרן בסין, יתקשר איתו ויציע לו לפתוח ערוץ שיווק ישיר לילדי ישראל תמורת הנחה של 25% לקונים דרך הערוץ הזה. עכשיו מה שנשאר זה לשווק את הלינק הזה לקהל הרלוונטי. המידען שלנו יזכה לאחוזים על כל קנייה דרך הערוץ שפתח.

הדרכות זום/אופיס למבוגרים: לא כולם מצליחים להדביק את הקצב של הטכנולוגיה. האם נגזר עליהם לא לתקשר עם הסביבה שלהם והנכדים/ילדים שלהם בעתות קורונה וריחוק חברתי? או שהם יגבילו את האפשרויות החברתיות והעסקיות שלהם מאחר שהם לא יודעים לתפעל תוכנה?
הצעיר/ה שלנו ששורק/ת את התוכנות האלה יוכלו למצוא את הקהלים האלה וליצור להם הדרכות פרונטליות ואפילו דיגיטליות שמבהירות ומסבירות איך לפצח את המכשולים הטכנולוגיים.

השילוב של העולם הישן עם הדיגיטל של העולם החדש

הנוער ב-2021 נהנה משני העולמות – מקצועות העולם הישן (שהיו מקומות הפרנסה שלנו) ומקצועות עולם הדיגיטל, שקצרה היריעה מלהרחיב ולפרט כמה פוטנציאל והזדמנויות גלומים בהם. הנוער הזה, אם רק ירצה, יידע למצוא מקורות פרנסה ולייצר תוכן ערכי רציף שיביאו אותו לייצר הון.

עמית והגר דרור

עמית והגר דרור | עמית והגר

עמית והגר דרור, הורים לחמישה ילדים, אחרי קריירות ארוכות במערכת הביטחון החליטו לשנות כיוון ולסלול את דרכם לעצמאות כלכלית. השניים פיתחו מודל השקעות שמבוסס כולו על הכנסות פסיביות. כיום הם מלווים יחידים וזוגות בדרך לרווחה כלכלית.

גילוי נאות: כל הפוסטים המובאים בבלוג זה מטרתם להעשיר את הידע של הקוראים, אך הם אינם יכולים להחליף ייעוץ פרטני המתחשב בצרכים הספציפיים של כל אדם ואדם. מוצע כי כל קורא ייוועץ באופן אישי עם אנשי מקצוע, בטרם יקבל החלטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker