עוד לפני האוניברסיטה, יש משהו חשוב שכדאי שתלמדו את הילדים שהשתחררו מהצבא

הילדים שלנו השתחררו והם רוצים לטרוף את החיים. כדי להשיג את המטרה הזאת הם יצטרכו כסף ומשאבים - והרבה. לא משנה איפה יעבדו, משנה שהם לא יסתפקו בהכנסות רק כדי "להתקיים", כי "גם ככה אני גר אצל ההורים ואין כמעט הוצאות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלצרית מקבלת טיפ

הבת והבן שלנו, בני ה-20-21, השתחררו מהצבא והם נמצאים בנקודה של תחילת מסע. לצעדים שיעשו בשנה-שנתיים הראשונות יהיו השפעות רבות על המשך מסלול חייהם. אנחנו רוצים לחבר אותם ממש בתחילת הדרך לרעיון שנשען על האמרה של וורן באפט: "אנשים עשירים משקיעים את הכספים שלהם ומבזבזים את מה שנשאר, ואנשים עניים מבזבזים את הכספים שלהם ומשקיעים את מה שנשאר".

עכשיו זה השלב שאתם אומרים לעצמכם: "הם צעירים, הם רק השתחררו מהצבא". אז לא. הרגלים פיננסיים בונים כמה שיותר מוקדם, אחרת יהיה הרבה יותר קשה לייצר אותם כמבוגרים. איך זה עובד?

הילדים שלנו השתחררו והם רוצים לטרוף את החיים. כדי להשיג את המטרה הזאת הם יצטרכו כסף ומשאבים - והרבה. לא משנה איפה יעבדו, משנה שהם לא יסתפקו בהכנסות רק כדי "להתקיים", כי "גם ככה אני גר אצל ההורים ואין כמעט הוצאות" (מכירים את הגישה הזאת?).

אנחנו רוצים שהילד יבין מה זה חינוך פיננסי וידע כמה עולה לו המחיה. וזה מצוין שהוא מתגורר עם ההורים עדיין, אבל אחרי סכום המחיה שלו, הוא יצטרך להרוויח סכום משמעותי למדי בנוסף, ולהפנות אותו לאפיקי השקעה. המקורות שיוקצו לאפיקי השקעה יהיו סכומים משמעותיים, לעתים גבוהים בהרבה מעלות המחייה החודשית של הילד, והוא יוקצה כהוראת קבע להשקעות ולהגדלת ההון.

חייל. למצולם אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

זה לא יהיה קל, זה אף עשוי להראות לא ריאלי. אבל, פה בדיוק מסתתר ההבדל בין הצעיר שיצא לדרך מתוך הבנה של משמעות המהלך, לבין צעיר שיתלהב חצי שנה ויישבר.

הגיע הזמן לדבר במספרים: הבת השתחררה, מזל טוב! החליטה לעבוד במלצרות ובייביסיטר (מקצוע לוהט בימי סגרים וקורונה). היא עובדת שעות רבות ומרוויחה סכום נאה של 8,000 שקל בחודש. היא גרה אצל הוריה, כך שהוצאות המחיה שלה הן מינימליסטיות. נפרגן לה הוצאות של 2,000 שקל בחודש.

במקרה כזה, יישארו לה כל חודש 6,000 שקל פנויים להובלה (להשקעה כמובן). מכאן רק מתחיל המסע שלה. המספרים המוצגים כאן הם דוגמה ליישום של המודל. יש להסתכל על סכום קבוע כל חודש כמס שאנחנו משלמים לעצמנו.

אנחנו נראה דוגמה כיצד אפשר ליישם את זה למשך שנה, שנתיים, שלוש וככל שהמשתחרר או המשתחררת יצליחו ליישם אותו לאורך זמן רב יותר, הם יצברו סכומים גדולים יותר ואף יוכלו לייצר תזרים מזומנים שוטף מהמודל. מה שחשוב הוא העיקרון של חשיבות החיסכון וההשקעה והסתפקות בפחות, כדי לבנות עתיד כלכלי נכון יותר ולייצר הרגלים פיננסים נבונים.

סטודנטיתצילום: REUTERS

אז איך מייצרים משמעת לחיסכון?

במונחים של חינוך פיננסי, נקרא לסכום זה מעכשיו "מס הכנסה אישי". הבת תלמד את עצמה לחיות את חייה מתחת לרמת הכנסותיה. היא תראה כל חודש 8,000 שקל נכנסים לחשבון הבנק, אבל דקה לאחר מכן "ייעלמו" להם 6,000 שקל לאפיק השקעה, והיא לא תוכל לעשות בהם שום שימוש בחייה השוטפים במשך 12 שנה, כך שאם היא רוצה לחיות ברמת חיים גבוהה מ-2,000 שקל בחודש, היא תצטרך להרוויח עוד כסף.

כדי לעזור לעצמה להבין איך במחי החלטה אחת היא מונעת מעצמה 75% מסך הכנסותיה, ונאלצת להסתפק בסכום נמוך בהרבה כדי לחיות, טוב יהיה אם תאמר לעצמה שרוב האנשים השלימו די בקלות עם תשלומי המסים שלהם למדינתם שמשולמים כל חודש במשכורת ומקטינים מאוד את הכנסתם. אם אנשים התרגלו לשלם למדינה כ-50% מסך הכנסותיהם בתשלומי מסים, שאת תרומתם האזרח הקטן מרגיש רק במקצת, למה שהאדם הפרטי לא יוכל להתרגל לשלם לעצמו "מס הכנסה" (שהוא בפועל השקעה) שכל תרומתו תשרת אותו? מחשבה כזאת ככל שתעמיק בה, תסייע לה להבין את משמעות המהלך ה"קיצוני" שעל פיו היא מתנהלת.

אז יש 6,000 שקל בחודש, כל חודש, וכל הוצאה נוספת שתהיה לה מעבר ל-2,000 שקל היא תצטרך לתת לה מענה על ידי הגדלת הכנסותיה. ומה נעשה עם הכסף - נחסוך או נשקיע?

כמובן שנשקיע. בעידן של ריביות אפסיות, ברור שמסלולי החיסכון בבנק אינם אטרקטיביים להגדלת הון. חיסכון כיום, במרב האפיקים, יניב תשואות זעומות. החלק הראשון במשוואה הוא החינוך לחיסכון שאותו נשקיע בכל חודש. בחלק השני, שנציג בשבוע הבא, נסביר מעשית כיצד להשקיע נכון את החיסכון החודשי, על מנת שיוכל להוות מקור הכנסה עבורנו בעתיד.

עמית והגר דרור

עמית והגר דרור | עמית והגר

עמית והגר דרור, הורים לחמישה ילדים, אחרי קריירות ארוכות במערכת הביטחון החליטו לשנות כיוון ולסלול את דרכם לעצמאות כלכלית. השניים פיתחו מודל השקעות שמבוסס כולו על הכנסות פסיביות. כיום הם מלווים יחידים וזוגות בדרך לרווחה כלכלית.

גילוי נאות: כל הפוסטים המובאים בבלוג זה מטרתם להעשיר את הידע של הקוראים, אך הם אינם יכולים להחליף ייעוץ פרטני המתחשב בצרכים הספציפיים של כל אדם ואדם. מוצע כי כל קורא ייוועץ באופן אישי עם אנשי מקצוע, בטרם יקבל החלטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker