קחו אחריות: כך תגבשו תוכנית עבודה לחיים

מה שטוב לעסקים, טוב גם לחיים האישיים שלנו. בלי תוכנית עבודה מפורטת, אנחנו הולכים במעגלים ומשאירים יותר מדי מקום ליד המקרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טנקה מציג מפה של נגסאקי ועליה מעגלים המציינים את המרחק ממוקד הפצצה
אילוסטרציהצילום: ISSEI KATO/רויטרס

מי פתח את השנה עם תוכנית עבודה? זה אולי נשמע משונה, אבל רק שזו אינה שאלה מוזרה - היא היתה צריכה להישאל כבר לפני שלושה חודשים לפחות, באוקטובר 2020. כעת, זה זמן טוב להתחיל להתכנס לתוך תוכנית עבודה לשנה הבאה. אנחנו מדברים, כמובן, על תוכנית עבודה אישית, זוגית או משפחתית של החיים שאחרי שעות העבודה ״הרגילות״.

רוב האנשים שיקראו את המאמר הזה מנהלים את חייהם על פי תוכנית העבודה של המעסיקים שלהם. אנחנו בטוחים שמקומות העבודה שלכם עבדו במרץ על תוכנית העבודה לשנה הנוכחית, וכנראה שגם שנתיים ושלוש קדימה.

למה אנחנו בטוחים? כי אין עסק שיכול לצמוח, לגדול ולשרוד בלי שתהיה לו תוכנית עבודה לעתיד הקרוב לו לפחות. מי שנמצא בעסק שאינו שוקד על תוכנית עבודה שנתית, כדאי לו לבדוק שוב את יציבות מקום העבודה שלו.

אצל המעסיק שלכם, אתם מכירים את תוכנית העבודה, ואולי אף מהווים חלק מהצוותים שכותבים אותה ממש. אולי אתם אחראים על הוצאתה לפועל, על עמידה ביעדים של מכירות, שיווק, או אפילו יושבים על שולחנות קבלת ההחלטות. אין ספק אתם מצוינים בלעמוד ביעדים - כשזה נוגע למקום העבודה.

חדר ישיבות. כולנו מכירים את תוכנית העבודה של מקום העבודהצילום: מוטי מילרוד

ומה עם התוכנית לעצמנו, ל״עסק״ שלנו, לחיים שלנו? אם רוצים להפוך ממובלים למובילים, חייבים להתחיל לתכנן. אם אין תוכנית, אין מצפן; ואם אין מצפן, הולכים במעגלים.

ההליכה הזו במעגלים מזכירה מרוץ העכברים. כך, אנשים שמרגישים תקועים במרוץ עכברים נמצאים שם בגלל היעדר תוכנית עם יעדים ומטרות כל דבר שעושים ללא תכנון - מתנהל מעצמו, ולעתים מנהל אותנו. התוצאות של היעדר תכנון הן אקראיות. הן לא בהכרח יהיו שליליות, אבל הן משאירות יותר מדי מקום להשפעות חיצוניות על החיים שלנו. באותה נשימה צריך גם לומר שלא כל תוכנית תתממש ותושלם במלואה, אך חשיבותה היא בניסיון שלנו ליטול אחריות על חיינו.

אז איך מייצרים תוכנים עבודה לחיים? בדיוק כמו שעושים בעבודה.

איך קובעים יעדים?

הכל מתחיל במטרות וביעדים שאתם רוצים להשיג, בכל תחום או נישה מהחיים שלכם - הפרטיים, הזוגיים, המשפחתיים ועוד. כל מה שנראה לכם נכון ומתאים עבורכם. את המטרות נקבע בשלוש רמות: לשנה הקרובה, לחמש השנים הקרובות ולעשור הקרוב.

הדגש יהיה על השנה הקרובה ולשם נמקד את מירב חצי התוכנית, אבל ננסה גם לחשוב ולדמיין את צמיחת התוכנית בעתיד - איך היא תתקדם ותשפיע עלינו עוד חמש שנים ועוד עשר שנים. ככל שהמטרות הן לתקופה מאוחרת יותר, כך הן יהיו כלליות יותר, אבל הן חייבות להיות בהלימה עם התוכנית לשנה הקרובה.

מי שכבר קראו את המאמרים הקודמים, יודעים כי מנקודת המבט שלנו, השאיפה הגדולה היא לקבל את הזמן שלנו בחזרה באמצעות יציאה מהמרוץ הבלתי פוסק. כשיוצאים מאותו מרוץ, הצבת מטרות מגיעה בצורה חופשית הרבה יותר. כך או כך, לכל אחד יש יעדים כמו הכשרה מקצועית אישית, להתחיל אימוני בוקר, קידום במקום העבודה, לחזור לתחביב שתמיד אהבתם ועוד.

מרגישים שאתם חיים במרוץ עכברים?צילום: Aaron Chown/אי־פי

איך מגבשים מטרות למשפחה?

באוקטובר קובעים ביומן פגישות שבועיות שבהן מבצעים חשיבה משותפת וסיעורי מוחות לגבי הדברים החשובים לנו, שמהם ייגזרו המטרות. נקצה זמן רב יחסית לשיחות פתוחות ללא עכבות שבהן "הנייר יספוג הכל". נדבר על פילוסופיה, נחלום חלומות וניתן לדמיון דרור - ללא מגבלות.

בנובמבר ממשיכים לקבוע פגישות זוגיות, שבהן מתחילים לרדת מפילוסופיה לכיוון הפרקטיקה. כאן כבר ננמיך עוף מענני הפילוסופיה והדמיון שעליהם שטנו בחודש הקודם ונתכנס לראשי פרקים והיגדים מרכזיים של המטרות אותן אנחנו רוצים להשיג בתוכנית העבודה. גם כאן, ראשי הפרקים וההיגדים יירשמו בסדר מהמפורט (השנה הקרובה) לעבר הכללי יותר (עבור החמש ועשר שנים הבאות).

בדצמבר, יושבים וכותבים - על עמוד אחד בלבד - מהן המטרות לשנה הקרובה ואיך אנחנו מתכוונים להשיג אותן.

בינואר מתחילים בעבודה!

גם אם לא התחלתם באוקטובר, זה לא אבוד גם השנה. תתחילו בינואר את החשיבה המשותפת, בפברואר את הפרקטיקה, במארס תגדירו את המטרות ואיך אתם מתכוונים להשיג אותן - אם תספיקו, כבר באותו חודש תתחילו בעבודה.

כמה מטרות קובעים לשנה הקרובה?

לא נכון לעבור מאפס למאה. מי שמתנסה בראשונה בתכנון מסוג זה, ראוי שיתחיל עם מספר מצומצם של מטרות שבאמת יוכל להיות ממוקד ולהגיע להישגים הנדרשים. אנחנו מאמינים שצריך להתחיל עם שלוש-חמש מטרות.

איך מתחילים להגשים את המטרות?

מפוררים כל מטרה לרסיסים קטנים ולפרטי פרטים כדי לסייע לנו להגדיר את השיטות והדרכים שבהן נפעל להשגתן.

בשלב הבא, מחלקים משימות וקובעים לוחות זמנים למימוש כל מטרה. החלוקה יכולה לכלול גם את הילדים, אם הם נמצאים בגילים הרלוונטים. אם הילדים הם חלק מהתוכנית, כדאי מאוד להכניס אותם ולערב אותם כבר בשלבי התכנון, כדי שיהיו חלק מהתהליך, יביעו את דעתם ויילמדו איך עושים זאת.

איך עוקבים אחרי הביצוע?

בסוף כל רבעון נפגשים כל בני המשפחה ובוחנים את קצב ההתקדמות, ובמידת הצורך - מכניסים שינויים ותיקונים לקראת הרבעון הבא. אפשר לנצל את הפגישות אלה כדי ללמוד ולהתנסות בקבלת החלטות, כפי שנעשה בכל חברה או ארגון, בצורה של דיון עם כללי הצגה, סדר דוברים, דיון פתוח וסיכום עם החלטות להמשך הדרך. ברמה המשפחתית זה יכול לעשות טוב לכולם.

זה כל הסיפור.

מי שחושב שזה מורכב וקשה ומאתגר, צודק! אבל מי שרוצה להתחיל להוביל את חייו, חייב להתנהל עם תוכנית. האלטרנטיבה מוכרת - להישאר באזור הנוחות - אבל האם הוא באמת אזור כזה נוח, או שמא הוא סוג של תרדמת מתמשכת? קחו אחריות על החיים שלכם.

עמית והגר דרור

עמית והגר דרור | עמית והגר

עמית והגר דרור, הורים לחמישה ילדים, אחרי קריירות ארוכות במערכת הביטחון החליטו לשנות כיוון ולסלול את דרכם לעצמאות כלכלית. השניים פיתחו מודל השקעות שמבוסס כולו על הכנסות פסיביות. כיום הם מלווים יחידים וזוגות בדרך לרווחה כלכלית.

גילוי נאות: כל הפוסטים המובאים בבלוג זה מטרתם להעשיר את הידע של הקוראים, אך הם אינם יכולים להחליף ייעוץ פרטני המתחשב בצרכים הספציפיים של כל אדם ואדם. מוצע כי כל קורא ייוועץ באופן אישי עם אנשי מקצוע, בטרם יקבל החלטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker