נהפכנו לעבדים של הכסף - אבל מי אמר שצריך לעבוד בשביל להשיג אותו?

במרוצת השנים, כסף נהפך למשאב המשפיע ביותר על האנושות, והתחלנו לעבוד בשביל להשיג כסף. כך, בתהליך אטי אבל יציב ומקובע נוצרה המשוואה שבשביל כסף צריך לעבוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קו פי פי תאילנד
קו פי פי בתאילנדצילום: martinho Smart / Shutterstock

השנה היא 2020, והעולם מצוי באחד המשברים החמורים ביותר בהיסטוריה. אבל בקשיים יסתתרו גם הזדמנויות. החיים לא נעצרו, הם קיבלו תפנית. בטור הקודם הצגנו 5 שיטות להגדלת הון מהון קיים וממשאבים שהם בחזקת הון סמוי. במאמר הזה נציג גישה של הגדלת הון מערך ולאו דווקא מזמן. 

הרוב המכריע של האנשים לא חושבים, או לא מאמינים, או לא יודעים, שאפשר לעשות כסף ממכירת ערך. את רובנו המכריע חינכו שהכסף הוא תולדה של האנרגיה/העבודה/הזמן שאנחנו נשקיע כדי להרוויח אותו. אבל יש משתנים נוספים במשוואה הזאת.

כיצד מחליפים את הדיסקט שרק זמן שווה כסף?

במרוצת השנים, כסף נהפך למשאב המשפיע ביותר על האנושות, ומכיוון שכך, כולנו נהפכנו להיות עבדים לכסף והתחלנו לעבוד בשביל להשיג כסף. כך, בתהליך אטי אבל יציב ומקובע נוצרה המשוואה שבשביל כסף צריך לעבוד. העבודה הזאת היתה במשוואה של החלפת משאב הזמן במשאב הכסף.

הרוב המכריע של המין האנושי ב-6,000 שנות ההיסטוריה המתועדות פעל לפי המשוואה הזאת. רק ב-200 השנים האחרונות הכלכלה העולמית התפתחה מאוד. התוצאה היא שאנשים התחילו לחשוב אחרת על הזמן והכסף. 

כך החלו להיווצר תובנות שאיתגרו את המשוואה, ומהן נולדה הכרה שאומרת, שאם הזמן הוא משאב קשיח-מוגבל, וכסף הוא משאב נזיל-לא מוגבל (אפשר להדפיס כסף בלי הפסקה), אזי ערכו של הזמן שווה הרבה יותר מהערך של הכסף. ואם זה כך, החלפת זמן בכסף זו עסקה לא טובה לבני האדם. הם יוצאים ממנה מופסדים, והיא גורמת להם לחיות תחת תקרות זכוכית שמוגבלות בזמן העומד לרשותם, שאותו יחליפו בכסף.

במקום החלפת זמן בכסף, יצירת ערך

כאן החל לבצבץ הצורך בהכנסת מרכיב נוסף למשוואה, הלא הוא ה"ערך" (VALUE). אם בזמן המוגבל של האדם הוא ידע לייצר מוצרים בעלי ערך אמיתי לאנשים אחרים, אז הוא יהפוך את המשוואה ל"מחליף זמן בערך". לערך שהוא ייצר יכול להיות שווי כספי עצום בכל קנה מידה מהשווי שהיה עד עתה לזמן.

דוגמה: מורה למתמטיקה יכול ללמד שיעור פרטי באורך שעה אחת תלמיד אחד תמורת 100 שקל. הוא יכול ללמד כיתה של 20 תלמידים תמורת 500 שקל לשעה. הוא יכול גם לעשות וובינר אינטרנטי של שעה שבו ישתתפו 1,000 תלמידים שכל אחד מהם ישלם רק 10 שקלים. במקרה האחרון הוא ירוויח על אותו ידע שלו 10,000 שקל לשעה.

מורה מעבירה שיעור מקוון בסיאול
מורה מעבירה שיעור מקוון בסיאולצילום: Ahn Young-joon/אי־פי

הטכנולוגיה מאפשרת את הדוגמה הזאת בכל רגע מכל מקום על פני כדור הארץ. השאלה הגדולה היא איך הגיע המורה הזה למצב שיש 1,000 איש שרוצים לשמוע אותו בוובינר?

התשובה הפשוטה היא שהמורה הזה הביא את עצמו למצב שהוא מייצר ערך כזה שיצר לו פרסום, הכרה, והשראה כך שרבים כל כך ירצו לשמוע כל מלה שלו. למעשה, המונח "ערך" מגלם בתוכו הרבה עבודה, הרבה עשייה, הרבה הצלחות, הרבה כשלונות, הרבה מוניטין ו הרבה מאוד ידע מקצועי פרקטי אמיתי.

כדי לייצר ערך אמיתי צריך להשקיע המון זמן, אין על כך עוררין. אבל זה זמן שתכליתו היא יצירת ערך ולא החלפתו בכסף. מי שיכוון עשייתו להשבחת הערך שהוא יכול לתת/למכור, ידע בסופו של יום להרוויח הרבה יותר כסף בפחות זמן.

כל אלה במרוצת השנים יהפכו את המורה הזה ל"מותג", ולמותג הזה יש ערך שיכול להכניס לו בשעה 10,000 שקל. זה לא נגמר כאן, כי המורה הזה יכול להקליט את הוובינר הזה ולמכור אותו בלופ אוטומטי לכל מי שרוצה לשמוע בשעות שנוחות לו (זה נקרא בשפה המקצועית "ירוק עד"/Evergreen). כך, אותה שעה שהוא השקיע מזמנו ממשיכה לייצר לו הכנסות נוספות בלי הגבלה מבלי שהוא אפילו נוכח פיזית בשיעור הזה.

בשורה התחתונה, מזמן שמחליפים בכסף מרוויחים משכורת, מערך שמחליפים בכסף מרוויחים הון.

את המאמר הבא נקדיש לעוד דוגמאות פרקטיות לערך שממנו עושים כסף.

עמית והגר דרור

עמית והגר דרור | עמית והגר

עמית והגר דרור, הורים לחמישה ילדים, אחרי קריירות ארוכות במערכת הביטחון החליטו לשנות כיוון ולסלול את דרכם לעצמאות כלכלית. השניים פיתחו מודל השקעות שמבוסס כולו על הכנסות פסיביות. כיום הם מלווים יחידים וזוגות בדרך לרווחה כלכלית.

גילוי נאות: כל הפוסטים המובאים בבלוג זה מטרתם להעשיר את הידע של הקוראים, אך הם אינם יכולים להחליף ייעוץ פרטני המתחשב בצרכים הספציפיים של כל אדם ואדם. מוצע כי כל קורא ייוועץ באופן אישי עם אנשי מקצוע, בטרם יקבל החלטות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker