הפתרון למכת החל"ת והפיטורים: תכנון לטווח ארוך של הכנסות פסיביות

כתוצאה מהתארכות תוחלת החיים, קצבת הפנסיה של כל אחד תהיה נמוכה הרבה יותר. אנשים ייאלצו לבחור בין להמשיך "לעבוד לנצח" לבין לחיות מקצבאות נמוכות מאוד

עמית והגר דרור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: Syda Productions / Shutterstock
עמית והגר דרור

הכנסה פסיבית היא מונח שבוודאי יצא לכם לשמוע בעבר. אך מהי בכלל הכנסה פסיבית? זו הכנסה שלא דורשת מאתנו מעורבות פעילה שוטפת, מלבד ההשקעה של הכסף שלנו באפיקים המייצרים הכנסה שוטפת, חודשית, רבעונית או חצי שנתית.

אז מדוע המונח "הכנסה פסיבית" זוכה להתעניינות הולכת וגוברת?

משבר 2008 ומשבר הקורונה נושאים עמם בשורות ותחזיות לקושי כלכלי שילווה אותנו שנים קדימה. גורם נוסף שיכביד בעתיד על כולנו יהיה הפגיעה בעוגן הסוציאלי של מדינות הרווחה - מדינות העולם ישאו על גבן חובות גבוהים הרבה יותר.

התוצאה היא ששני בסיסי ההכנסה והביטחון של כל אזרח נפגעים: פעם אחת בהיעדר ודאות בשוק התעסוקה, ופעם שנייה בערעור מנגנון ההגנה הסוציאלי. לכן, יותר ויותר אנשים מחפשים פתרונות שיהוו תחליף להגנות שהיו קיימות בעבר ונפגעו קשות.

איך הקורונה השפיעה על הכנסות מעמד הביניים מעבודה? 

לאחר יותר מחצי שנה של משבר, איש אינו יודע מתי יימצא מענה רפואי לנגיף, וגם רבים מאוד לא יודעים להגיד כיצד תושפענה ההכנסות שלהם במהלך השנה הקרובה. כל זה מתרחש בעולם של אי ודאות, שבו קשה יותר לסמוך על הכנסה מעבודה.

וגם אם מתעלמים מהבעיה של ערעור עולמות ההכנסה של מעמד הביניים בטווח הקצר, יש גם בעיה לטווח הארוך -  אין ספק שהתארכות תוחלת החיים היא ברכה, אבל היא עלולה להביא אותנו לעוני בגיל זקנה.

כתוצאה מהתארכות תוחלת החיים, קצבת הפנסיה של כל אחד תהיה נמוכה הרבה יותר. אנשים ייאלצו לבחור בין להמשיך "לעבוד לנצח" לבין לחיות מקצבאות נמוכות מאוד, במצב שבו ההוצאות השוטפות שלנו ובפרט ההוצאות על בריאות וסיוע לילדים, גדלות.

פנסיונרים מטיילים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: JAVIER BARBANCHO/רויטרס

מדוע לבחור בהכנסות פסיביות ולא בהשקעות אחרות?

הגלובליזציה יצרה תנודתיות גבוהה בשוקי ההון ובמסחר, שמשפיעה על אפיקי ההכנסה והחיסכון שלנו. דוגמה לכך הן הירידות החדות שנרשמו במארס 2020 בשוקי ההון.

אחד הפתרונות שהחלו לצבור פופולריות כמענה לבעיות הללו הן אותן השקעות שאינן סחירות, שנבנו במטרה לייצר הכנסות פסיביות שוטפות. אותן השקעות נועדו לספק הכנסה תקופתית המשולמת לנו במועדים קבועים, כתחליף או כתוספת הכנסה למשק הבית.

המחסום הגדול: פסיכולוגיה ופחד משתק מהפסד

אחת הסיבות העיקריות שמונעת מאנשים לייצר לעצמם הכנסות פסיביות היא הפחד מהפסד. הפחד משתק וגורם לנו להסתכל על משוואת הסיכוי-סיכון בצורה לא מאוזנת לטובת צד הסיכונים, שאמנם קיימים, אך מקבלים משקל יתר.

פתרון אפשרי הוא כניסה לעולם ההשקעות הפסיביות בצורה מדודה ואטית. נכון יהיה להתחיל בסכום נמוך יחסית, שלא יאיים על יציבות משק הבית. מטרת האסטרטגיה היא לייצר הוכחת היתכנות שאפיק השקעות זה הוא בר השגה.

פתרון נוסף יכול להיות לימוד עצמי והעמקה במצב הכלכלי והשלכותיו, כפי שתוארו בתחילת המאמר, בעתיד הרחוק, במקרה שלא ננקוט כיום בצעדים מניעתיים. הפחד בהווה מפני הפסדים בהשקעות פסיביות יתגמד לעומת פחד עתידי ממצב שעלול להביא אותנו לסיטואציה של עוני בשליש האחרון של חיינו.

בניין דירות בברלין. נדל"ן מניב כהכנסה פסיביתצילום: Reuters

אילו סוגים של הכנסות פסיביות קיימים?

דירה להשקעה: המשקיע רוכש דירה עם הון עצמי או בשילוב של הון עצמי והלוואות, ובתמורה הוא נהנה מדמי שכירות שוטפים. דמי השכירות בניכוי החזר ההלוואה, אם קיימת, משמשים כהכנסה פסיבית. לאפיק זה יש שני חסרונות בולטים - הראשון הוא חשיפה לשוכר בודד ולמצבו, השני הוא שהבחירה בדירה להשקעה כפופה לניהול מסוים של ההשקעה. דירה להשקעה היא האפיק הכי פחות פסיבי מבין ההשקעות המייצרות הכנסה פסיבית.

פרויקטי נדל"ן מניבים: בקטגוריה הזו נכנסות אפשרויות רבות ומגוונות מאוד, כשהפופולריות ביותר הן פרויקטים למגורים, בעיקר בכלכלות מערביות ובאזורים שמגלמים שילוב של אוכלוסייה יציבה, מעמד ביניים, מקומות תעסוקה מגוונים, רמת חיים טובה והגירה חיובית. המשקיעים משתתפים בפרויקט השקעה קבוצתי שמייצר לכל אחד מהם בטוחות חזקות כנגד הכספים שלהם, ובתמורה, הם מקבלים הכנסה רבעונית מדמי השכירות שנגבים מהדיירים. בסוף התקופה, הפרויקט נמכר. המשקיעים מקבלים את כספי ההשקעה, בדרך כלל, בתוספת עליית ערך נוספת מהשבחת הנכס.

המשקיעים מתאגדים כקבוצת משקיעים לפרויקט יזמי – במקרה כזה, קבוצת המשקיעים מתאגדת כגורם המממן פרויקט יזמי בישראל או בחו"ל. בתמורה, המשקיעים זוכים לשעבוד על הנכס כבטוחה ונהנים מהרווח היזמי הצפוי באקזיט בסוף הפרויקט.

הלוואות בקרנות חוב או בקרנות הון סיכון: בפלטפורמות הללו, הכספים של המשקיעים מופנים לאפיקים מגוונים, ונהנים מעוצמת בטוחות משתנה מאפיק לאפיק. המשקיעים, בתמורה, נהנים מהכנסה שוטפת עיתית ויכולים לבחור ברמות סיכון שונות של מלווים.

בשורה התחתונה

תנאי הכלכלה במאה ה-21 מייצרים לנו אתגרים שמחייבים אותנו לחשוב על יצירת מקורות הכנסה נוספים, פרט לשכר העבודה. במאמר זה הצגנו בתמצית את המשמעויות של השינויים המתחוללים בהווה ובעתיד הנראה לעין.

הצגנו כאן כמה דוגמאות להשקעות המייצרות הכנסה פסיבית שמוגדרות בסיכון לא גבוה באופן יחסי וברמת ודאות גבוהה. כדי לאתר את אפיקי ההכנסות הפסיביות שמגלמים בטוחות חזקות וסיכונים נמוכים, יש לבצע שורה ארוכה של בדיקות בבחירת החברות שעמן נבצע השקעות אלה.

הבחירה בגוף ההשקעות, לניסיונו ולידע שלו יש חשיבות גדולה במידת ההצלחה לייצר הכנסה יציבה. חשיבות הגוף המנהל היא גדולה לאין שיעור במקרים שבהם מתממשים סיכונים, והיכולות שלו הן שיקבעו את מידת הפגיעה בתשואה הצפויה ובקרן ההשקעה.

את המאמר הבא נקדיש לבחירת הגוף המנהל את ההשקעות הפסיביות, ואילו בדיקות נדרשות בעת בחירת מנהל ההשקעות הפסיביות שלנו.

עמית והגר דרור | עמית והגר

עמית והגר דרור, הורים לחמישה ילדים, אחרי קריירות ארוכות במערכת הביטחון החליטו לשנות כיוון ולסלול את דרכם לעצמאות כלכלית. השניים פיתחו מודל השקעות שמבוסס כולו על הכנסות פסיביות. כיום הם מלווים יחידים וזוגות בדרך לרווחה כלכלית.

גילוי נאות: כל הפוסטים המובאים בבלוג זה מטרתם להעשיר את הידע של הקוראים, אך הם אינם יכולים להחליף ייעוץ פרטני המתחשב בצרכים הספציפיים של כל אדם ואדם. מוצע כי כל קורא ייוועץ באופן אישי עם אנשי מקצוע, בטרם יקבל החלטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker