שישה מיתוסים על מגורים בשכירות שכדאי לנפץ

זה לא "לזרוק כסף לפח" וגם לא יזרקו אתכם מהבית. מי ששוכרים דירה נהנים למעשה מדמי שימוש מופחתים במוצר שערכו הולך ועולה, ובמקביל משחררים את ההון שלהם להשקעות. פרק שלישי ואחרון בסדרה "מגורים בשכירות או דירה בבעלות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כדאי לחפש חוזה של חמש שנים .(PlumGuide) דירה להשכרה בתל אביבצילום: THE PLUM GUIDE
עמית והגר דרור

אחרי שהסברנו בשני המאמרים הקודמים בסדרה את הקשר שבין החלטה להתגורר בשכירות, ליכולת להשקיע סכומי כסף פנויים בצורה אופטימלית, החלטנו לנפץ כמה מיתוסים ששמענו על מגורים בשכירות.

"שכירות זה לזרוק את הכסף לפח" — כשאנחנו שוכרים דירה, אנחנו משלמים על שירות שמישהו מעניק לנו. התפיסה ששכירות היא "זריקת כסף לפח", נובעת מהעדר ידיעה (וידע) שאת ההון העצמי שלנו — שנשאר שלנו כי לא קנינו אתו דירה — אפשר להשקיע ולהניב לנו תזרים מזומנים, ו/או להגדיל אותו כל העת. לרוב המשפחות בישראל יהיה בתקציב ההוצאות החודשיות סעיף "דיור". לבעלי הנכס בבעלות, הסעיף הזה ישולם לבנק ויכלול קרן וריבית ולאלה שגרים בשכירות הסעיף הזה ישולם לבעל הנכס. בעולם של אפשרויות השקעה אינסופיות, יהיה זה מאוד לא מקצועי לקבוע שיש רק דרך אחת להשקיע את ההון שלנו והיא באמצעות רכישת דירה בבעלות. החשיבה שעומדת מאחורי האמירה (האומללה) "שכירות זה לזרוק כסף לפח", היא חשיבה מאוד חד ממדית ומאוד לא מתכתבת עם המציאות. השאלה שצריכה להישאל היא "מה האלטרנטיבה להון העצמי שלנו חוץ מהשימוש בו לרכישת דירה בבעלות"? מי שבוחר שלא לרכוש דירה או מוכר את דירת המגורים כדי להשקיע את הכספים, עושה זאת עם תוכנית ברורה ואסטרטגיה. 

"בעל הדירה יכול להוציא אתכם מהבית בהתראה מיידית" — כמובן שזו קביעה לא נכונה. גם "התראה מיידית" צריכה להיות מוגדרת בחוזה השכירות. תוכלו להגיע להסכמה עם בעל הבית על הודעה מוקדמת של 60 ואפילו 90 יום. זהו פרק זמן סביר שיאפשר לכם להתארגן כדי למצוא דיור חלופי.

"חייבים בכל שנה או שנתיים לעבור דירה" — ברור שזוהי טענה לא נכונה, הכל עניין של בחירות והעדפות, לצד תכנון מראש. ישנם מי שמתגוררים באותה דירה בשכירות כבר שנים ארוכות. הרבה מאוד בעלי דירות להשכרה הם משקיעים לטווח ארוך בעצמם. הדבר שהם רוצים הוא ביטחון לצד ודאות. ברצונם שהדירה תהיה מושכרת לדיירים טובים, שמשלמים כמו שעון ולא מבלבלים להם את המוח. בעל נכס חכם יעדיף פעמים רבות את הדייר השקט והמשלם, על פני חיפוש דיירים יקרים יותר כל הזמן. על בסיס המחשבה הזאת, אתם יכולים לנהל אסטרטגיה משלכם: אם אתם מודאגים מכך שהדירה לא תעמוד לרשותכם, חפשו דירה שהבעלים שלה מוכן להשכיר אותה לתקופה של חמש שנים. אם אתם חוששים מהמצב ההפוך, שבו תרצו לעזוב את הדירה כשאתם נעולים בחוזה לעוד שנים ארוכות, חפשו להתגורר במקומות שבהם תדעו למצוא דייר חלופי במקומכם תוך זמן קצר. 

"לא ניתן לעצב את הדירה כרצוננו" — הכל תלוי בהסכמים ובהבנות עם בעלי הדירה. אם התוכנית שלכם להישאר בדירה לטווח ארוך, יש אפשרות גם להגיע עם הבעלים להבנות באשר לשינויים ותוספות בדירה שיהיו לנוחיותכם. 

"שכר הדירה מתייקר כל שנה" — ככל שבדקנו, בישראל שכר הדירה מתייקר בקצב אטי יותר מקצב עליית מחירי הדירות (ניתן לראות זאת בגרפים). המשמעות היא שמי שמרוויחים מהמצב הם דווקא שוכרי הדירות. מי ששוכרים דירה למעשה נהנים מדמי שימוש מופחתים במוצר שערכו הולך ועולה. אז מהי הדרך הזולה יותר לקבל שירותי מגורים? דווקא ככל שמתקרבים לאזורי הביקוש והמרכז, כן שחיקת שכר הדירה ביחס למחירי הדירות היא משמעותית יותר.

"מי שלא רכשו דירת מגורים בשכונה בוכים על זה עד היום" — מי לא מכיר את הסיפורים על אותם זוגות שהחליטו שלא לרכוש דירה בשכונה שלכם כי המחירים כבר היו יקרים? הם מספרים שמאז ההחלטה שלא לרכוש דירה, מחירי הדירות בשכונה עלו פי שניים, לכן הם החליטו לרכוש דירה מאוחר יותר ו"ניצלו". הקול הזה שנשמע מחברים, מקבלנים, מתווכים ומוכרים נכון במבחן התוצאה, רבים מהם רוצים בטובתכם, אפילו שחלקם בעלי אינטרס. אבל אף אחד מהם לא בדק בכמה גדל ההון העצמי של מי שבחרו להשקיע את הכספים באפיקים אחרים על בסיס תוכנית ומטרות. 

בשורה התחתונה הכל תלוי בבחירות וסדרי עדיפויות. יש מגורים בשכירות עם תנאי מגורים דומים ככל שניתן לדירה בבעלות. בכל הנוגע למגורים בשכירות ובחירת שכונת מגורים, ישנם הבדלים גדולים ביכולת המיקוח והתנאים שתוכלו לקבל כשוכרים. ברור שאם תבחרו את מרכז תל אביב כאזור מגורים, אז יכולת המיקוח שלכם תהיה נמוכה מאוד, כי הביקוש גבוה מאוד. עם זאת, קיימות שכונות רבות באזורי הביקוש שבהם תוכלו להגדיר נושאים בחוזה השכירות שיהיו טובים גם לכם ולגם לבעל הדירה. 

בכל אזור יש תכתיבים של כוחות השוק, כך בעת כריתת חוזה שכירות או בעת רכישת דירת מגורים. זה קורה לטוב ולרע. גם בין בעלי דירות יש שוני והבדלים, לכל בעלים יש סדרי עדיפויות משלו — יש שיבקשו שוכרים יציבים ואמינים ולאורך זמן, כדי לייצר לעצמם תזרים מזומנים של דמי שכירות שישלם עבורו את המשכנתא, או את ההכנסה החודשית, ויש בעלי דירה שיתנגדו לכל דבר. 

השפעתו של מודל החיים בשכירות על מחירי הדיור 

בשלושת המאמרים האחרונים ניסינו להציג זווית אחרת, אולי מקובלת פחות ונפוצה פחות בארץ, בכל הקשור לאובססיית "חלום הדירה". המציאות הכלכלית ומשתנים ברורים מצביעים על המשך ההתייקרות של דירות המגורים בארץ בשנים הקרובות. יהיו רבים וטובים שמציאות זאת תאלץ אותם שלא לרכוש נכס בבעלותם. ניסינו להראות כאן שאולי בזכות זה, הם אף יגיעו להישגים כלכליים טובים יותר.בנוסף, אנחנו חושבים ששינוי תרבות־יצרכני מדירה בבעלות לדירה בשכירות, יכול לתרום במישרין להורדת מחירי הדיור בישראל. 

עמית והגר דרור | עמית והגר

עמית והגר דרור, הורים לחמישה ילדים, אחרי קריירות ארוכות במערכת הביטחון החליטו לשנות כיוון ולסלול את דרכם לעצמאות כלכלית. השניים פיתחו מודל השקעות שמבוסס כולו על הכנסות פסיביות. כיום הם מלווים יחידים וזוגות בדרך לרווחה כלכלית.

גילוי נאות: כל הפוסטים המובאים בבלוג זה מטרתם להעשיר את הידע של הקוראים, אך הם אינם יכולים להחליף ייעוץ פרטני המתחשב בצרכים הספציפיים של כל אדם ואדם. מוצע כי כל קורא ייוועץ באופן אישי עם אנשי מקצוע, בטרם יקבל החלטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker