איך להתגבר על פחדים בדרך לעצמאות ולהשקעות

פחד הוא מנגנון הגנה אינסטינקטיבי שנועד להבטיח הישרדות. אבל במציאות הכלכלית של 2021 פחד יכול גם להזיק לנו, במיוחד כשאנחנו חייבים למצוא מקורות הכנסה חלופיים ולפתח הזדמנויות. כך תוכלו להשתמש במנגנון "קפא, ברח או הילחם", כדי לא לפחד מהפחד עצמו

עמית והגר דרור
עמית והגר דרור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריות בגן החיות התנ"כי בירושלים
אריות בגן החיות התנ"כי בירושליםצילום: אי־פי
עמית והגר דרור
עמית והגר דרור

אחד מהמחסומים הגדולים ביותר הניצבים לפני מי שרוצה לצאת לדרך אישית משמעותית הוא הפחד.

הדבר אולי נשמע כקלישאה, אבל הפחד, חוסם אותנו ומתעורר לנוכח כל מה שאיננו מכירים: הוא עוצר אותנו מללמוד, להתפתח ולממש את עצמנו בתחומים שמשפיעים על כלל מהלך החיים שלנו, מהחלטות כלכליות ועד החלטות שמשפיעות על הזמן שנוכל להקדיש לילדנו. הסיבה שבחרנו לדבר על פחדים בסדרת המאמרים הנוכחית, היא שהתמודדות עם הפחדים, והבנתם, היא שיכולה לקדם אותנו בחיים לקראת קבלת החלטות משמעותיות.

מה זה בכלל פחד ומהיכן הוא נובע?

פחד הוא מנגנון הישרדותי אבולוציוני חשוב מאין כמוהו וגורם משמעותי שסייע להומו סאפיינס להגיע עד שלהי המאה ה-21. בזכותו ניצלו אבות אבותינו מאין ספור נמרים, נחשים, עקרבים ושאר חיות שאיימו עלינו במסלול הברירה הטבעית של הטבע. המענה הפיזיולוגי לפחד מוכר גם כ"שלושת ה-F" (או "תגובת הילחם או ברח"), שלפיה במקרה של התעוררות של פחד יפעל האדם על פי אחת משלוש התגובות המסומנות באנגלית באות F:

1. קפיאה במקום – Freeze.

2. מנוסה מהירה – Flight.

3. השבת מלחמה – Fight.

אותו אינסטינקט הישרדותי הקרוי פחד פועל עלינו גם בבואנו לשקול איפה והאם להשקיע את כספנו ובהחלטות קריירה שונות כמו מעבר בין עבודות וניצול של הזדמנויות. אנחנו יכולים לספר שהוא בולט במיוחד בהשקעות. משקיעים יכולים ״לקפוא״ מהצעה להשקיע, יכולים ״להימלט״ מהצעה להשקיע ויכולים גם ״להתעמת״ עם ההשקעה (לבחון אותה לעומק ולקבל החלטה).

כפי שאפשר להבין, מנגנון הפחד מוטמע בנו כך ששני־שלישים לפחות מתוצאותיו לא יובילו לנקיטת מהלך — או להשקעה — ונקודת המוצא של השליש הנותר היא שצריך ״להילחם״ עם ההזדמנות. כלומר, גם כשיש הזדמנות צריך לוודא שרבים הסיכויים להרוויח בה מאשר להפסיד. ככלל, כשיש לנו מה להפסיד אנחנו פוחדים: אנחנו נתקלים כל יום בזוגות ויחידים שמפחדים להשקיע, מפחדים להסתכן, מפחדים לאבד את מה שהרוויחו בעמל רב. לצד הפחדים, קיימת אצלם הבנה שחשוב להשקיע, חשוב להגדיל את ההון, חשוב לעשות מהלכים כלכליים בהווה שישפיעו על עתידם.

האתגר ביציאה לדרך תעסוקתית עצמאית או ליצירת מקור הכנסה עצמאי נוסף, לצד עבודה שכירה, זהה לזה שעומד בפנינו טרם ביצוע השקעות משמעותיות. בשני המקרים אנחנו זונחים את המוכר והידוע ויוצאים לדרך חדשה, והדבר דורש השקעה כספית מסוימת או השקעה משמעותית של הזמן שלנו. בתודעתנו, גם בהשקעות וגם בהקמה של מיזם חדש, אנחנו מרגישים שיש לנו הרבה מה להפסיד (את העבודה הקיימת שלנו, אם אנחנו מוותרים עליה, או הזמן שלנו).

במסגרת ״מאזן האימה״ שבין הפחד מהשקעות לבין ההבנה שחשוב מאוד להשקיע, רבים וטובים לא מצליחים לנצח את הפחד ומוצאים עצמם נכנעים לו, קופאים תחת צלו המאיים ונותנים לו לנהל את חייהם. האינסטינקט המוטבע בתוכנו מנחה אותנו "לא לעשות" הרבה יותר מאשר "לעשות". לדעתנו, האינסטינקט הזה, שנועד לשמר את הגנים שלנו בברירה הטבעית של האבולוציה, עשוי להיות מגביל, חוסם ומסכן במציאות חיינו במאה ה-21. מי שייכנע לאינסטינקט שהציל שיני האריה בסוואנה, עשוי להיות מוכנע מסכנות עכשוויות כהתמעטות מקורות הכנסה לצד עלייה מתמדת בתוחלת החיים ויוקר המחייה.

חמש הנקודות שיכריחו אתכם להילחם

בהכללה, אנחנו מאמינים שמעמד הביניים בישראל של שנת 2021 אשר יבסס את העתיד הכלכלי של משפחתו על שתי משכורות בלבד, ללא חשיבה ותכנון מבוססי השקעות במגוון נישות, עלול למצוא את עצמו בשליש האחרון של חייו (70-100) במצוקה כלכלית חמורה.

נשמע קודר? נכון, זה קודר. למה אנחנו צריכים לעשות מעשה, למה אנחנו צריכים להגדיל את ההכנסה שלנו כבר היום ולהשקיע אותה? המסקנה שלנו מתבססת על חמישה משתנים ברורים:

1. תוחלת החיים עולה כל העת. נחיה יותר ואולי הרבה יותר.

2. יוקר המחיה עולה. התפיסה הליברלית־הקפיטליסטית, המובילה בעשורים האחרונים את העולם, נדחפת ודוחפת תרבות שפע צרכנית, שמציעה כל הזמן עוד אפשרויות שעולות עוד כסף.

3. גיל הפרישה לפנסיה יעלה באופן הדרגתי בשל העלייה בתוחלת החיים והגירעונות המצטברים של קרנות הפנסיה.

4. הגימלה הפנסיונית החודשית עלולה להתכווץ. גם זה יקרה בגלל העלייה בתוחלת החיים.

5. מדינת הרווחה הסוציאלית תתקשה לתמוך ולסבסד את אוכלוסייתה המזדקנת הגדלה כל העת.

בחינה של חמש הנקודות האלה תאפשר לנו ליצור חשיבה הישרדותית שלא תנסה להציל אותנו בהווה משיניה של חיית עבר, אלא ממה שבאמת מאיים עלינו. אנחנו טוענים שהפחד המשתק שטבוע בנו מיליוני שנים והציל את הגנים שלנו פעם אחר פעם בעבר, עלול להיות מכשול וסכנה אמיתית בשל מה שצופן לנו העתיד. הבנת הדברים אמורה לגרום לאנשים חושבים (כולנו...) להרהר בעתידם ולתת מענה. וכשמבינים שיש לעשות מעשים שיבטיחו את עתידנו, מבינים גם שצריך להתמודד עם הפחדים. הצעד הראשון בפירוק הפחד לגורמיו, והתמודדות עמו, היא ההבנה שהוא נובע מבורות וחוסר ידע. שכן, אם אנחנו לא יודעים משהו קל לנו לפחד ממנו.

מה עושים? לומדים! מתחילים ללמוד בכל דרך אפשרית את עולם ההשקעות. בעידן הדיגיטלי, כל המידע נגיש לנו בכל מדיה אפשרית. לימוד הוא מנגנון אחד לנטרול פחדים: ככל שלומדים ומעמיקים בנושא מסוים, הפחדים אמורים להתפורר ולהתפזר.

המנגנון השני לנטרול פחדים הוא ההתבוננות בעתיד כשאנחנו מביאים בחשבון את הצפוי לנו. בעינינו, הרבה יותר מפחיד לגלות בגיל 75 שחסר לנו כסף כדי שנוכל לחיות בכבוד, מאשר לחוות ולהתגבר על הפחד שהשקעה בגיל 45 לא תניב לנו את התשואה המצופה. כשיש אסטרטגיה ותוכנית השקעות ארוכת טווח, וכשיש הבנה שההשקעות האלה הן לא פריבילגיה, אלא כורח מציאות — וכשמבינים שבכל השקעה יש סיכוי ויש סיכון ולכן מפזרים כל העת את ההשקעות — אפשר לטפל בפחדים הקטנים של ההווה כדי להימנע מפחדים גדולים בעתיד.

זו הדרך שבה אנחנו התמודדנו עם הפחדים והחששות שליוו אותנו בתחילת דרכנו כמשקיעים. במעלה הדרך, ככל שהשקענו יותר וראינו את תוצאות השקעותינו ושהתוכנית צוברת תאוצה, כך ידענו למזער פחדים למינימום. ידענו לבחון איך אנחנו מדייקים כל הזמן מודל השקעות ששומר עלינו ככל הניתן על ידי מזעור הסיכונים והגדלת הסיכויים.

להבין שסיכוי וסיכון תמיד קיימים

אנחנו מבינים היום שלהשקיע זה לא מפחיד. ומה באשר מימוש עצמי ומענה להזדמנויות תעסוקתיות שונות? חשיבה רציונלית שלוקחת סיכונים וסיכויים מחושבים עדיפה על פחד מכל מהלך. גם אנחנו עשינו שינוי תעסוקתי, משכירים לעצמאיים — באותה שיטה ובהפעלת מנגנון של ניהול פחדים. השינוי הכפול שלנו התחולל במקביל והוכיח לנו שהוא אפשרי בכל תחום.

אנחנו חושבים שהשקעה היא כורח המציאות. להשקיע זו הבנה שישנם גם סיכונים לצד הסיכויים. להשקיע זה תודעה, רצון ושאיפה לשפע גדול יותר. כך גם לגבי קידום והתפתחות אישית ומקצועית בין אם כשכירים ובין אם כעצמאים. הסיכון תמיד קיים, הוא תמיד ילווה אותנו. סיכון ופחד צריכים לקבל פרופורציות וצריכים להיות מנוהלים. אם ינוהלו ולא ינהלו אותנו, נדע ונוכל לעשות מהלכים בקריירה, בהשקעות ובכל תחום בעצם — מתוך שיקול מושכל ולא מפחד בלבד.

עמית והגר דרור

עמית והגר דרור | עמית והגר

עמית והגר דרור, הורים לחמישה ילדים, אחרי קריירות ארוכות במערכת הביטחון החליטו לשנות כיוון ולסלול את דרכם לעצמאות כלכלית. השניים פיתחו מודל השקעות שמבוסס כולו על הכנסות פסיביות. כיום הם מלווים יחידים וזוגות בדרך לרווחה כלכלית.

גילוי נאות: כל הפוסטים המובאים בבלוג זה מטרתם להעשיר את הידע של הקוראים, אך הם אינם יכולים להחליף ייעוץ פרטני המתחשב בצרכים הספציפיים של כל אדם ואדם. מוצע כי כל קורא ייוועץ באופן אישי עם אנשי מקצוע, בטרם יקבל החלטות.

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?