האם יש דרך נכונה לצאת ממעמד של שכירים לעצמאיים?

היציאה לעצמאות דורשת אומץ וקבלת החלטות קשות. על המאזניים עומד ויתור על משרה "בטוחה" ויציבה כשכיר. מנגד, פרוש עולם לא נודע של מרדף מתמיד אחר מכירות, עסקות, שירות וגבייה, שבו אתם עומדים לעתים לבד מול "איתני הטבע" של העולם העסקי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עבודה מהבית
עבודה מהבית. למצולם אין קשר לכתבהצילום: בלומברג

כנראה שכמעט כל מי שקראו את כותרת המאמר ונכנסו לקרוא אותו, חשבו אי פעם על עזיבת העולם היחסית נוח של להיות שכיר ולעבור למעמד של עצמאי, או אף קפיצה גבוהה יותר למעמד בעלי החברות.

במאמר הקודם הסברנו מדוע המעמד של העבודה הקבועה נשחק והולך. יחד איתו נשחק גם הביטחון שיש בעבודה השכירה. קצב השינויים בעולם הולך ועולה ולשמחתם או לדאבונם, שכירים רבים עומדים להתמודד עם הדילמה של הפיכה לעצמאים או פרילנסרים, בכל מיני צורות תעסוקה, מסיבות שונות.

משבר אישי: זה יכול להיות מלווה בבן משפחה שהכניס אותנו לעסק בשל צורך בעזרה או רצון להעביר אלינו את המושכות. ייתכן שגם שינויים אישיים בחיים יביאו אותנו לשנות מקצוע או עיסוק.

משבר כלכלי: משבר כלכלי הוא המניע הכי גדול לחדשנות ויציאה לעצמאות. פיטורים, אבטלה, קיצוץ שכר או הבנה כי קיימת הזדמנות שנוצרה, יביאו אותנו לקבל את ההחלטה לצאת לדרך ולהקים עסק.

תחושת מיצוי והתפתחות אישית: מיצוי מהיר ותחושת חוסר סיפוק מאפיינים מאוד את דור ה-Y ובטח שאת דור ה-Z, אבל היה גם לפניהם, התחושה הזאת תלויה מאוד באופי של העובד. העובד שחושב על פתרונות למקום העבודה גם בערב בבית, יהיה זה שביום מן הימים ידחף את עצמו אל השינוי.

תחושת מסוגלות: מתלווה לה קודם כל מודעות עצמית ברמה עמוקה - כי מי שחושב או חושבת שהם מסוגלים להצליח הרבה יותר מהבוס, אבל אין להם השקפה אמיתית וכנה על היכולות שלהם, גם לא יוכלו להעריך את סיכויי ההצלחה שלהם במעמד של עצמאים או בעלי חברות. אם המודעות העצמית נמוכה, כמובן שתחושת מסוגלות ואמונה בעצמנו היא חשובה, אבל ללא הביקורת העצמית נתקשה להשתפר ולהיות כנים עם עצמנו.

שאיפה ליותר: אנשים קמים בבוקר אחד, לרוב בסביבות גיל 40 המפורסם, ומחליטים שהם רוצים יותר מעצמם, יותר לעצמם ויותר מהחיים. זה לגיטימי, זה טבעי, זה בשל וזה מאוד סובייקטיבי. אלה שמבינים על מה אנחנו מדברים, חייבים לעשות שינויים. הסטטוס התעסוקתי הוא אחד מהראשונים ברשימה הזאת.

יציאה לעצמאות מלווה בפחדים

בטח שמעתם את השכן העצמאי מתלונן על הסכומים הגבוהים שהוא משלם לביטוח לאומי, מע"מ ומס הכנסה. ובטח אמרתם בלב: "איזה מזל שאנחנו שכירים, שלא נתעסק עם הצרות הללו". ובכן, העצמאים או בעלי החברות שמתלוננים על הסכומים שהם משלמים למוסדות המדינה, בהרבה מאוד מקרים, ככל הנראה מרוויחים כסף. לאלה שמשלמים הרבה מסים לרוב גם אין תקרות זכוכית החוסמות את צמיחת ההכנסות שלהם.

מי לא מתלונן על מע"מ ומס הכנסה? העוסקים הפטורים שההכנסות שלהם מסתכמות בכ-100 אלף שקל בשנה. אם אתם עוסקים פטורים והורים לילדים אז תשלמו מעט מאוד מס הכנסה, אם בכלל. הסכום הזה מגלם "שכר" חודשי של 8,000 שקל. זו תקרת זכוכית קשוחה במציאות הישראלית.

זה לא אומר שעוסק מורשה או חברה בע"מ לא יכולים להפסיד כסף, אבל נראה שבטווח הארוך התמורה מעבודה כעצמאי או מהקמת חברה שמעסיקה אנשים היא גדולה יותר ממצב של שכיר. הפחד לעשות שינוי נובע ברובו מחוסר ידע, מבורות. אנחנו אוהבים לפחד מהלא נודע. אז אם רוצים לעשות שינוי והפחד משתק אתכם, כדאי שתתחילו לפזר אותו באמצעות למידה.

אנחנו ב-2021, העולם מוצף במידע איכותי שחלק גדול ממנו ניתן בחינם. גם היציאה שלנו לעצמאות לוותה בהרבה מאוד למידה. אותה למידה היא חלק משמעותי מאוד מהדרך. הלמידה והידע יקנו לכם ידע וביטחון. אלה הכלים להתמודד עם הפחדים. היכולת כיום ללמוד כמעט כל דבר מהמחשב האישי או מהטלפון הנייד הפילה את הלבנה האחרונה בחומת התירוצים "למה לא לעשות שינוי". נגמרו התירוצים. לכולם יש נגישות לתשובות לכל השאלות. נותר רק לדעת לשאול.

למה לצאת לעצמאות?

אחת הסיבות יכולה להיות שליטה; בעיקר שליטה על היום שבו אתם עלולים להיות שבויים של מקום העבודה ותיאלצו להתנהל משיקולי פחד מפיטורים. זה לא משהו שמתאים לכל אחד, לא בכל שלב בחיים - זה דורש בשלות והבנה. לכל הפחות תשאלו את עצמכם את השאלות הנכונות.

היציאה לעצמאות תעסוקתית מלווה בסיכונים ודורשת אומץ וקבלה של החלטות קשות. על המאזניים עומד ויתור על משרה "בטוחה" ויציבה כשכיר, לפעמים עם קביעות בארגון שמספק מעטפת, הגנות ושקט תעשייתי, ומנגד פרוש עולם לא נודע של מרדף מתמיד אחר מכירות, עסקות, שירות וגבייה, שבו אתם עומדים לעתים לבד מול "איתני הטבע" של העולם העסקי.

אבל אם אתם בעלי מקצוע טובים מאוד בתחומכם, טיפלתם בפחדים, למדתם את המשמעויות של המהלך המתוכנן שלכם, נערכתם לתרחישי קיצון, אז למה לא לקפוץ למים? לחזור אחורה תמיד אפשר. להתחרט בגיל 80 שלא ניסינו יהיה הכי גרוע.

בפועל כעצמאים אין לכם תקרת זכוכית להכנסות ורווחים, אין תקרה לתחושת הצמיחה האישית, הסיפוק, העניין, הערך שאתם יכולים לתת מעצמכם לאחרים - ללקוחות שלכם. הזמן שלכם מתומחר רק על ידכם. תוכלו לגלות שבאותן 24 שעות אתם מספיקים הרבה יותר ולאו דווקא מתאמצים יותר. בעולם שבו אנחנו נוטלים שליטה רבה יותר על סדר היום שלנו אנחנו יכולים להספיק הרבה דברים שתמיד רצינו לעשות אבל הזנחנו כי "לא היה זמן".

אתם חיים רק פעם אחת, אז למה לא לנסות לחיות את החיים הכי טובים שאתם יכולים לאפשר לעצמכם? למה שנעצור את עצמנו מלממש את עצמנו רק כי אנחנו פוחדים? אם אנחנו מקצוענים כשכירים ובתחום שלנו יש מקום ליציאה לעצמאות, אז מדוע שלא נממש את עצמנו? גם מקצועית ובטח שזה יתבטא גם במישור הכלכלי.

מי מאיתנו לא פוחד ממשהו?

בפרק הבא אנחנו נדבר על איך להתגבר על פחדים, ונקביל את הפחדים גם לעולמות ההשקעות הפסיביות שאנחנו מאוד אוהבים.

עמית והגר דרור

עמית והגר דרור | עמית והגר

עמית והגר דרור, הורים לחמישה ילדים, אחרי קריירות ארוכות במערכת הביטחון החליטו לשנות כיוון ולסלול את דרכם לעצמאות כלכלית. השניים פיתחו מודל השקעות שמבוסס כולו על הכנסות פסיביות. כיום הם מלווים יחידים וזוגות בדרך לרווחה כלכלית.

גילוי נאות: כל הפוסטים המובאים בבלוג זה מטרתם להעשיר את הידע של הקוראים, אך הם אינם יכולים להחליף ייעוץ פרטני המתחשב בצרכים הספציפיים של כל אדם ואדם. מוצע כי כל קורא ייוועץ באופן אישי עם אנשי מקצוע, בטרם יקבל החלטות.

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"