הניצחון המתוק של יצרני המשקאות הקלים

שיקגו התקפלה לאחר חודשיים, מי הבאה בתור?

אמיר אדר
אמיר אדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משקאות ממותקים
צילום: Jeff Chiu/אי־פי

זה מתחיל כמעט תמיד ברעיון טוב, ההיגיון פשוט ומובן, אבל אז מגיעה המציאות בשטח, והפוליטיקה המקומית והלחצים וההחרגות והרצון לעשות דברים בהדרגה ולחשוב גם על אלו וגם על אלו, ולבסוף מתקבל לפתרון כה מסובך ומפותל עד שהוא הופך לבלתי ישים.

לא, אני לא מדבר הפעם על ישראל אלא על שיקגו. בזמן שאנחנו חגגנו את חול המועד, בוטל במחוז קוק שבארצות הברית אחד המסים המעניינים ביותר ברמה גלובלית שהוטל רק חודשיים קודם לכן. מס הסוכר.

על מגרעות הסוכר אין צורך להוסיף, מדובר בבעיה חוצת יבשות ומגזרים, כאשר מדינות רבות שואלות עצמן מה הדרך הנכונה לטפל בכך, אחת הדרכים הנה מיסוי מיוחד.

המס המדובר במקרה שלנו היה סנט לאונקיה. מה זה אומר? שעל בקבוק 2 ליטר (שעולה בין 1 עד 2 דולר) יש לשלם כעת מס של עוד 67 סנט. המס היה אמור להניב הכנסות שיסייעו לצמצם את הגירעון התקציבי של מחוז קוק, וכמובן יתרמו לבריאותם של כ-5 מיליון תושבים. כזכור, בעיית השמנה בארצות הברית ומחלות קשורות אחרות מהוות גם הן עול כלכלי על המערכות הקיימות.

באוגוסט האחרון הוחל החוק ויצר מהומה לא פשוטה. הקשיים הטכניים לגבות את הכסף והעלויות הכרוכות ביישומו של החוק, החשיפות המשפטיות שבהן נתקלו רשתות כמו גם מסעדות מקומיות, ליבו את מכונות התעמולה של יצרני המשקאות, שלא חסכו בכל נתיב ציבורי אפשרי בחודשים האחרונים להוביל ללחץ ציבורי, שיגרום למחוקקים לשנות את דעתם. ונחשו מה? הם הצליחו בגדול.

חודשיים בלבד, כן - חודשיים בלבד - לאחר שנכנס לתוקף, הוחלט על ביטולו, החל מ-1 בדצמבר. אחד הזרזים לביטול היה המצב האבסורדי שבו מקבלי תלושי המזון במחוז, כ-900 אלף איש, היו פטורים מהמס, עקב העובדה שלא ניתן למסות עסקות בתלושים פדרליים. העובדה שכמעט חמישית מהתושבים לא משלמים מסים, לצד התובנה כי  הביקוש למוצרים שכאלו גבוה במיוחד דווקא באוכלוסיות מוחלשת אלו, שמט למעשה את הטיעון כי מדובר במכשיר יעיל לטיפול בתופעת ההשמנה ולצמצום הגירעון.

ההשלכות כמובן הנן חידוש לחצים בערים בארצות הברית שכבר אישרו את החוק, דוגמת פילדלפיה, המתגאה במס של 1.5 סנט לאונקיה, או בערים הרוצות לעשות כן. אבל ההשלכות לא צפויות להיעצר בארצות הברית, שכן מן הסתם הניסוי הזה ישמש כשקף מרכזי בכל מצגת של נציג חברת משקאות קלים הנפגש עם רגולטורים.

כעת נותרת השאלה האם הניצחון הזה יגרום להפעלת לחצים על חברות המשקאות בכיוונים אחרים. בארצות הברית של טראמפ עוד מוקדם לדעת, אך ברור מאליו שהחששות של המשקיעים מהתפשטות התופעה של מס סוכר ברחבי ארצות הברית יכולים לרדת במקצת.

אמיר אדר

אמיר אדר | אמיר אדר

מייסד קיימא מחקרים, המתמחה במתן שירותי מחקר ואנליזת קיימות בתאגידים למגזר העסקי והפיננסי. בבסיס ניתוחים אלו נמצאת גישת ה-ESG, שהתפתחה והשתכללה בעשור האחרון ברחבי העולם. הקו המנחה בה הינו ניתוח היבטי סביבה (E), חברה (S) וממשל תאגידי (G).

אמיר הינו מהקולות המובילים בשוק ההון לשילוב הקיימות בסקטור הפיננסי ופיתוח תחום ההשקעות האחראיות. ב-15 השנים האחרונות סיקר חברות במגוון ענפים כאנליסט וכמנהל מחלקות מחקר בבתי השקעות ובגופים מוסדיים וכן השיק בישראל מחקר ברוקראז׳ בתחומי הקיימות והאחריות התאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker