מעשה ידי אדם: חברות האנרגיה שעומדות מאחורי אירמה

עוד לא התאוששנו מההוריקן הקטלני, ומחקר חדש כבר מספק קשר בין חברות ספציפיות לשינויי האקלים

אמיר אדר
אמיר אדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הארווי
איש כוחות הצלה מעביר כלבים לחוף מבטחים, לאחר שחילץ את בעליהם ביוסטון, שלשוםצילום: David J. Phillip/אי־פי

הארווי ואירמה העלו שוב לסדר היום את השפעת שינויי האקלים על הכלכלה וגם על החיים עצמם. אף אחד לא  טוען כי שינויים אלה הם מה שהוביל להוריקנים, אך כבר מובן כי עוצמתם בהחלט מושפעת מכך.

אם קראתם את הפוסט על התביעה שהגישה העיר Imperial Beach שבקליפורניה, אתם כבר מכירים את המאמץ לקשור באופן ישיר חברות ספציפיות לשינויי אקלים, ובכך למעשה להטיל עליהן אחריות משפטית ואת החובה לפעול אחרת.

כעת, בעיתוי מעניין, מתפרסם מחקר חדש שמוסיף עוד שמן למדורה.

המחקר, שפורסם בירחון לשינוי אקלים, מתבסס על דו"ח מ-2013 ומעריך כי 90 חברות (ביניהן כמובן חברות אנרגיה וכרייה) היו אחראיות לכמעט שני שלישים מפליטות גזי החממה, תוך ששייך את המדרך הפחמני לכל חברה וחברה. הצעד הנוסף הזה הוא למעשה חישוב השפעת הפליטות האלו על שינויי האקלים.

אז מה בעצם מצאו?

המחקר מצא כי המדרך הפחמני של  90 החברות הללו תרם ל-42%-50% מהעלייה בטמפרטורה בעולם, ול-26%-30% מהעלייה במפלס הים בשנים 2010-1880. מאז 1980, השנה שבה החל הנושא לעלות למודעות העולמית, שיעור ה"תרומה" של פליטות חברות אלו לעליית הטמפרטורה הסתכם ב-28%- ולעליית מפלס הים ב-11%-14%.

אז מי בעיקר אחראי? השמות הגדולים הם שברון, אקסון מובייל, BP ושל. מבחינת חברות ממשלתיות, שלוש המדינות המובילות הן ערב הסעודית, רוסיה ואנגליה. בכל אחד מהמקרים מדובר באחריות לעלייה של 2%-3%. הבדיקה המעניינת יותר לדעתי היא זו שבוצעה לעשורים האחרונים. כלומר, התמקדות החל משנות השמונים. וכאן אקסון מובייל היא החברה הפרטית הבעייתית ביותר, ואחריה bp ושברון.

ואם השם של אקסון נשמע לכם מוכר, זה מכיוון שהחברה כבר הספיקה "לככב" גם בדו"ח אחר על חוסר מוכנות לשינוי אקלים. כמו כן היא ממשיכה להסתבך, כאשר אתמול (ד') דחה בית המשפט בניו יורק את הערעור שהגישה על חיובה לספק מסמכים למשרד התובע הראשי של ניו יורק, בנוגע לחקירה המתבצעת בשנתיים האחרונות על הטעיית משקיעים בהקשר להשפעות שינויי האקלים.

נזכיר כי רק באחרונה טען התובע הראשי כי לאקסון מובייל היו שני מערכים של דיווחים על השפעת שינויי האקלים על רזרבות הנפט והגז שלה - האחד פנימי והאחד ציבורי. החברה טענה לחיסיון שבינה לבין רואי החשבון שלה, אך כאמור הטיעון שלה נפסל.

אם נחזור למחקר עצמו ונחשוב קדימה, הרי שיש כאן למעשה תשתית לשלב הבא, והוא חישוב הנזקים כתוצאה מהשינויים. אין להתפלא אם לאחר מכן תישאל השאלה: האם על החברות מוטלת האחריות לשלם על כך בדרך זו או אחרת?

אמיר אדר

אמיר אדר | אמיר אדר

מייסד קיימא מחקרים, המתמחה במתן שירותי מחקר ואנליזת קיימות בתאגידים למגזר העסקי והפיננסי. בבסיס ניתוחים אלו נמצאת גישת ה-ESG, שהתפתחה והשתכללה בעשור האחרון ברחבי העולם. הקו המנחה בה הינו ניתוח היבטי סביבה (E), חברה (S) וממשל תאגידי (G).

אמיר הינו מהקולות המובילים בשוק ההון לשילוב הקיימות בסקטור הפיננסי ופיתוח תחום ההשקעות האחראיות. ב-15 השנים האחרונות סיקר חברות במגוון ענפים כאנליסט וכמנהל מחלקות מחקר בבתי השקעות ובגופים מוסדיים וכן השיק בישראל מחקר ברוקראז׳ בתחומי הקיימות והאחריות התאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker