לא סתם חפירות - נתוני הפליטה של חברות הכרייה רלוונטיים לתשואת המשקיעים

מי שבוחר להתעלם מהמדד החדש המדרג את חברות הכרייה מבחינת רמות זיהום וניהול סיכונים, טומן את ראשו באדמה ואף עלול להיזקק לחילוץ

אמיר אדר
אמיר אדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מכרה ברזל במערב אוסטרליה. 10% מהעובדים מועסקים בענף הכרייה
מכרה ברזל במערב אוסטרליהצילום: © Reuters Staff / Reuters/ר?

חברות הכרייה מסמנות את הבסיס בשרשרת המזון התעשייתית, שרבים מענפיה עוברים כעת שינויים משמעותיים במטרה להתאים לדרישות המפנה לכלכלת חסכונית בפליטת פחמן דו חמצני. לכן מומלץ בחום לבחון את המחקר האחרון של ארגון CDP  (the Carbon Disclosure Project), שפירסם השבוע את מדד ההשפעה הסביבתית של חברות הכרייה.

המדד בודק את טביעת הרגל הפחמנית של החברות העוסקות בהפקת מחצבים - מתכות ומינרלים - מהאדמה, ואת איכות ניהול הסיכונים הסביבתיים שלהן, המיועד למנוע מקרים קטסטרופליים כגון פליטות לא רצויות של גזים, פסולת וחומרים מזהמים, שימוש אסור או מוגזם במים ועוד.

נתחיל בחדשות הטובות, הנתונים שפורסמו מראים שיש התקדמות בניהול הפליטות, בהפחתת השימוש בפחם כחומר גלם לייצור אנרגיה ובהקצאת משאבים נכונה יותר של השקעות הוניות - באופן שמציב במקום גבוה בסדרי העדיפויות את ההשלכות הסביבתיות של ההכרעות. המדד מראה ש-9 מתוך 12 החברות הגדולות בסקטור נקטו במהלך השנה שחלפה בצעדים משמעותיים במטרה להקטין את היקף הפליטות שלהן.

החברה שזכתה בציון הגבוה ביותר היא ענקית הכרייה הברזילאית Vale, במקום השני ניצבת Boliden השוודית ובמקום השלישי BHP האוסטרלית. בשלושת המקומות האחרונים נמצאות Freeport-McMoRan האמריקאית, First Quantum Minerals הקנדית, ולבסוף, במקום ה-12 - האחרון הפחות חביב - Vedanta Resources ההודית-בריטית.

כיוון שזוהי הפעם השנייה שבה מתבצע התחקיר ומתפרסם המדד, כדאי מאוד לבחון את השינויים שחלו בשנתיים האחרונות, שכן לפעמים דווקא ההבדלים מצביעים על המגמות ועל כיווני ההתפתחות. כך למשל, ניתן להבחין בקלות שהעלייה הגבוה ביותר בדירוג היא של  של Glencore, ענקית הכרייה והמסחר בסחורות השווצרית, שקפצה ממקום 11 ב-2015 למקום 5 השנה. את הירידה החדה ביותר רשמו Teck - חברת הכרייה הגדולה בקנדה, שב-2015 דורגה במקום 5 וירדה למקום 8, ו-Vedanta Resources, שכאמור הגיעה ב-2016 למקום 12 האחרון, נפילה של ארבעה מקומות לעומת 2015.

במבט קדימה, חשוב להתייחס לקביעה של הארגון בנוגע לסיכונים הסביבתיים העתידיים הטמונים בסקטור הכרייה הגלובלי, ולשקיפות הנמוכה בענף. הבעיה, לפי CDP, טמונה בעיקר בהיעדר מידע בכל הנוגע למכלול ההיזונים השלילי של טביעת הרגל הפחמנית. הכוונה היא לכל אותן השפעות עקיפות, שרבות מהן נגרמות על ידי תגובות שרשרת מורכבות, שמקורן נעוץ בשלבים שונים ומגוונים של תהליך ייצירת הערך בהפקת הסחורות, או במילים אחרות - השימוש שמבוצע בתוצרי הכרייה בכלכלה הגלובלית ברגע שהמשאיות הטעונות עוזבות את המכרה.

נכון להיום, המשקיעים לא יכולים לדעת מה רמת החשיפה החברות, כיוון שהן לא מפרסמות את הנתונים הללו. למה זה רלוונטי? כיוון שיש מדינות שפועלות לתמחר את העלות הכרוכה בפליטת הפחמן, ומחייבות את החברות לשאת בעלות הזו, ובכך הן משפיעות על עקומת ההיצע של החומרים המופקים, ובסופו של דבר על מחיריהם הסופיים.

צ׳ילה למשל, כבר עשתה זאת. אולם שחקנית מרכזית וחשובה ביותר, המהווה את האיום הממשי והמוחשי ביותר לסדר הקיים, טרם עשתה זאת. מדובר כמובן בסין, והיא צפויה להציג את תמחור הפחמן שלה (לצרכים פנים ארציים) לקראת סוף השנה הנוכחית. למהלך זה יכולות להיות משמעויות מרחיקות לכת לשוק הסחורות העולמי. קנדה ודרום אפריקה, שתי ייצרניות מרכזיות נוספות, צפויות לבצע מהלך דומה ב-2018. בסופו של דבר המהלכים הללו עשויים לחולל שינוי מהותי בשוק הסחורות הגולבלי, וייתכן שההשפעה תגיע גם לפתחן של חברות הכרייה, בכל העולם, ולכן חשובה כל כך דרישת השקיפות, ושיפור התנהלותן של החברות בהקשר זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker