האם קולקציית הקיץ שלכם מזהמת?

לקראת ה-sale הבא כדאי לדעת אלו מותגים נקשרים בזיהום הסביבה.

אמיר אדר
אמיר אדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הלחץ על חברות האופנה העולמיות מתגבר כאשר כעת גם מוצרים שנחשבו לידידותיים יותר לסביבה מתגלים כמזיקים בצורה אחרת.

תקציר הפרקים הקודמים – לפני 4 שנים 1,129עובדים קשיי יום נהרגו וכ- 2,500 נפצעו כאשר בניין ששימש בעיקרו לייצור בגדים קרס בבנגלדש. תעשיית האופנה החלה להגיב לצורך מצד ארגוני חברה וסביבה להגברת השקיפות מחד ולפעול בתחום שרשרת הרכש שלה. 165 ממובילי התעשייה חתמו על אמנה מפורטת בכדי לשפר את תנאי הקיימות בתעשייה. מאז הרף עולה בהתמדה מדי שנה כאשר ארגוני מחזיקי העניין מבינים כי  הייצור הזול המונע על ידי תעשיית ה- FAST FASHION  יחדיו עם אכיפה רפה של רגולציה בסין, הודו ואינדונזיה מובילים לשילוב קטלני במיוחד המצריכים מעקב מתמיד.

חברות האופנה מבינות בעצמן כי עליהן להקדים תרופה למכה כאשר ישנן כאלו שלוקחות את הנושא צעד אחד קדימה  ואתם מוזמנים בהחלט להביט ביעדים המרשימים שפרסמה רק לפני שבוע Marcs & Spencer  בכדי להבין את גודל החשיבות המיוחסת לנושא.

על ההשפעה החברתית והסביבתית של תעשיית האופנה דובר רבות, כאשר כחלק מהמענה לכך והרצון לגיוון חברות האפנה משתמשות גם בויסקוזה שהנו סיב שמיוצר באופן תעשייתי המערב שימוש בכימיקלים ועל פניו נחשב ידידותי יותר לסביבה מאשר סיבים טבעיים הצורכים שימוש גבוה יותר של מים ואנרגיה כמו גם החומר עצמו. כך למשל ב- H&M  מדובר בכ- 8% מהמוצרים, ב- M&S  כ- 10%  וב- Asus   כ- 14%. מקווה שהבנתם פחות או יותר, יכול להרחיב אבל בכל זאת אמצע יוני....

השאלה כמובן איך מייצרים אותו ומה קורה עם הכימיקלים לאחר השימוש.

כ- 11 ספקיות במזרח הרחוק אחראיות ל- 75% מהייצור העולמי של ויסקוזה כך שהיכולת לבדוק ולהשפיע במהלך מרוכז קיימת וזו כנראה הסיבה מדוע נבדק נושא זה על ידי מחזיקי עניין בינלאומיים והשבוע  בדו״ח מפורט שבצעה קרן Changing Market עולה כי יצרניות רבות ביניהן  ZARA, ASOS , H&M ,Marcs & Spencer  ו- Tesco רוכשות את החומרים במפעלים מזהמים באינדונזיה, סין והודו.

בכל אחת מהארצות בהן בוצע המחקר נמצאו עדויות ברורות לכך שיצרני ויסקוזה מפנים שפכים לא מטופלים אשר מזהמים אגמים מקומיים ונתיבי מים. לזיהום זה יש השפעה הרסנית על איכות החיים של התושבים המקומיים עד כדי כך שבאזורים מסוימים שנבדקו עלה החשש כי זהו המקור לעלייה בתחלואה בסרטן, בחלק מהמקרים תושבי כפרים הפסיקו לשתות את מי הבאר מחשש להשפעה הבריאותית עליהם ובמיוחד על ילדיהם שלהם.

נמצאו עדויות לייצור ויסקוזה ידני על ידי כפריים בנהרות שכמובן כבר אינם יכולים לשמש אותם לצרכים אחרים וכן נמצאו עדויות לזיהום אוויר. לצד הנזק הבריאותי לאדם ולמגוון הביולוגי הרי שמדובר גם  בנזק לכלכלה מקומית המסתמכת על דייג אשר אינו יכול להתבצע, מה שמשפיע כמובן גם על נושאים רחבים נוספים כדוגמת היכולת לרכוש מזון.

בתגובה לדו״ח הודיעו H&M ,Marcs & Spencer אשר קיבלו מעורכי המחקר ציון לשבח על השקיפות הרבה שלהן כי הן מתכוונות להפנות משאבים בכדי לתקן את הנושא (מה שמעיד על הרגישות לתחום). ישנן לא מעט חברות אשר סרבו לספק את המדיניות שלהן בהקשר זה אך הלחץ צפוי להמשיך ולגבור גם בצד הצרכני.

ומה אצלנו? האם אכפת לנו כיצד מיוצר בגד במדינת עולם שלישית או רק שיהיה במבצע? אז כנראה שהדרך עוד ארוכה אבל גם די ברור שחברות האופנה המקומיות אינן יכולות להמתין ולא לעשות דבר בהקשר למדיניות הרכש שלהן שכן התחושה (שלי לפחות) שהפער ביניהן לבין הרשתות הזרות רק הולך וגובר וחבל שכך.

אמיר אדר

אמיר אדר | אמיר אדר

מייסד קיימא מחקרים, המתמחה במתן שירותי מחקר ואנליזת קיימות בתאגידים למגזר העסקי והפיננסי. בבסיס ניתוחים אלו נמצאת גישת ה-ESG, שהתפתחה והשתכללה בעשור האחרון ברחבי העולם. הקו המנחה בה הינו ניתוח היבטי סביבה (E), חברה (S) וממשל תאגידי (G).

אמיר הינו מהקולות המובילים בשוק ההון לשילוב הקיימות בסקטור הפיננסי ופיתוח תחום ההשקעות האחראיות. ב-15 השנים האחרונות סיקר חברות במגוון ענפים כאנליסט וכמנהל מחלקות מחקר בבתי השקעות ובגופים מוסדיים וכן השיק בישראל מחקר ברוקראז׳ בתחומי הקיימות והאחריות התאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker