הבנק שאמר לא

המגבלות של הסקטור הפיננסי על ענף הנפט מספקות לנו קריאת השכמה

אמיר אדר
אמיר אדר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ילדה כועסת

אין רגע דל בענף הנפט והגז: מודיעין אישרה קידוח למטרת נפט בקליפורניה, רציו פטרוליום ואקסון מתחילות סקר תלת ממדי בגיאנה, ולכך נוסיף כמובן את הודעת קבוצת דלק לפני מספר ימים על השלב האחרון בהשלמת הרכישה באיתקה.

בואו נודה על האמת. יש לנו הישראלים קטע עם נפט. כנראה בגלל נסיבות היסטוריות וחמקמקות שלו לאורך השנים. אנחנו נורא רוצים למצוא נפט. אפילו כעת, כשזה כבר ממש לא באופנה ומרבית אומות העולם המערבי מתחרות בינן לבין עצמן על איך הן נוטשות דלקים מאובנים ופונות לאנרגיות מתחדשות - עדיין אנחנו בשלנו.

אבל כדאי שנשים לב לשינוי נוסף המתרחש בסקטור הפיננסי. שחקן מפתח זה, במערכת יחסי הגומלין הגלובלית של אנרגיה - סביבה, עובר תהליך התעוררות (יש שיגידו התפכחות) מרתק בנוגע להשפעתו ואחריותו לנושאים סביבתיים, ומתחיל להציב גבולות.

אני מניח שזה לא יפתיע אתכם אם אומר שבאירופה לא מעט גופים בנקאיים וגופי השקעה עושים את זה (רק השבוע הצטרף למגמה  BMO Global Asset Management), אבל אולי תגידו ״היי, זו אירופה. ערכית מדי, מוסרית מדי ופחות מתאימה לאקלים הים התיכוני״. אז הנה דוגמא דווקא מהצד הפרקטי יותר - ארצות הברית בעידן טראמפ.

ל-U.S Bank corp מדיניות סביבתית חדשה. היא לא עוסקת רק בהקשר של התנהלותו כארגון, אלא בהקשר של מדיניות האשראי שלו. במסמך מקיף ועדיין פשוט להבנה, שהוצג רק באחרונה, ניתן לראות כיצד הבנק מסמן לעצמו ולמחזיקי העניין שלו היכן מבחינתו עובר הקו, ולאלו פעילויות יאמר לא.

כך למשל נפט וגז אינם פסולים, אך הבנק אינו מתכוון לעסוק יותר במימון צינורות הולכה שלהם (כן כן, המחאה של צפון דקוטה עובדת). הפקת נפט אינה פסולה, אך במידה והיא נעשית על ידי פראקינג, חולות זפת או באמצעות מאגר ימי - הרי שהפרויקטים ייאלצו לעבור בדיקת נאותות מקיפה ומחמירה יותר, וכן הלאה בנושאים רבים נוספים.

זה לא שהמנכ״ל נעשה פתאום אוהב עצים או שהדירקטוריון התחבר לאמא אדמה. זה פשוט ניתוח רציונלי של הסיכון התפעולי והסביבתי הנובע מהאפיקים אלו, הבנה לאן מובילים היעדים הגלובליים לפיתוח בר קיימא, וגם לחץ מצד מחזיקי עניין שונים והחשש מפגיעה במוניטין של הבנק.

אז כן, שאלו את עצמכם בנוגע להשפעה החיצונית ולחשיפה בתיק האשראי וההשקעות. המלאכה לא תסתיים גם אם החלטתם שלא להחריג פעילויות מסוימות, שכן עדיין חשוב לעשות את ההבחנות הנדרשות בין פעילות אחת לשנייה. להבין את הסיכונים הייחודיים לטכניקה, ואת הדרכים בהן ניתן לעקוב ולנתח כיצד החברות מתמודדות עם סיכונים ייחודיים אלו. שהרי גם אם גברת כהן מחדרה לא מפגינה מתחת למשרדים על מימון קידוח נפט, היא עדיין רוצה שהסיכונים יישקלו במלואם.

אמיר אדר

אמיר אדר | |אמיר אדר

מייסד קיימא מחקרים, המתמחה במתן שירותי מחקר ואנליזת קיימות בתאגידים למגזר העסקי והפיננסי. בבסיס ניתוחים אלו נמצאת גישת ה-ESG, שהתפתחה והשתכללה בעשור האחרון ברחבי העולם. הקו המנחה בה הינו ניתוח היבטי סביבה (E), חברה (S) וממשל תאגידי (G).

אמיר הינו מהקולות המובילים בשוק ההון לשילוב הקיימות בסקטור הפיננסי ופיתוח תחום ההשקעות האחראיות. ב-15 השנים האחרונות סיקר חברות במגוון ענפים כאנליסט וכמנהל מחלקות מחקר בבתי השקעות ובגופים מוסדיים וכן השיק בישראל מחקר ברוקראז׳ בתחומי הקיימות והאחריות התאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker