איך תדעו שלסופרמרקט שלכם אכפת?

עדיף שרשתות קמעונאיות "יתרמו" שטחי מדף לספקים קטנים מאשר תרומה כספית לקהילה

אמיר אדר
אמיר אדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עגלת קניות
עגלת קניות

מאבק הספקים הקטנים על שטחי המדף עולה שוב על סדר היום כשברקע שאלת השיקולים שצריכים להנחות את הממונה להגבלים עסקיים. בואו נביט על כך מזווית נוספת:כתבתי כבר לא פעם, כאן בבלוג, על החשיבות של עסקים לטפח ולשמור על הרישיון החברתי שלהם לפעול. זה די ברור שמוטב לכל חברה לדאוג שמחזיקי העניין שלה, כמו ספקים או לקוחות, יפעלו יחד אתה. או בעולם פחות אוטופי וקצת יותר ריאלי - רצוי שחברה תדאג למזער את הסיכון שמחזיקי העניין שלה יפעלו נגדה. כמובן שככל שהחברה גדולה יותר בתחומה, כך הציפיות ממנה להשפעה חיובית רק עולות והפוך – רמת ההתנגדות מתחזקת בתגובה להשפעות שליליות.

הבעיה הגדולה היא שלפעמים נושאים מסוימים נותרים רדומים עד שמחזיקי עניין "פתאום" מתעוררים וכך יוצא שמצב נתון, שבמשך תקופה כזו או אחרת לא היה אכפת ממנו לאף אחד, פתאום מהווה גורם משפיע ויוצר נזק תדמיתי ולפעמים גם מעבר לכך. יותרה מכך - לא תמיד לחברות, ודאי שלא גדולות, יש את היכולות להגיב גם בזמן וגם באופן אפקטיבי. ואז קורה מה שקורה וכולם אומרים "כן, הכתובת היתה על הקיר" וכן הלאה וכן הלאה.

אז בואו נסגור סוגריים ונחזור לסדרנים ולספקים הקטנים, שכן רישיון חברתי לפעול בתחום הרשתות הקמעונאיות הוא אחד מהמורכבים ביותר שיש בגלל העולמות השונים שמתקבצים תחת המלה "סופרמרקט". רשת קמעונאית שלא דואגת לשטח מדף עבור ספקים קטנים פוגעת למעשה בקהילה שבה היא יושבת. כשהלקוח אינו מוצא את המוצר שהוא מחפש או שומע על עוד יצרן קטן שקרס, הוא מבין (במוקדם או במאוחר) שהסופרמרקט שבא לשרת אותו - למעשה פועל גם נגדו בכך שהוא מחזק את היצרניות הגדולות ואינו פועל גם לצמיחת יצרנים קטנים הקריטיים גם למשק ושעלות קריסתם משפיעה על כלל האוכלוסייה. נכון שאמנם שיש תמיד את האפשרות של פעילות דרך המותג הפרטי ועדיין חשובה היכולת של הספק הקטן לקבל את שטח המדף שלו תחת שמו.

לכן יש כאן אינטרס ברור לקמעונאיות המזון לשמירת שטחי המדף לספקים הקטנים ולדאגה לסידורם באופן מיטבי, כשברוב המקרים עדיף שהרשתות "יתרמו" שטחי מדף לספקים קטנים מאשר שיתרמו כסף או מוצרים לעמותות. זה אפילו יכול להצטלם יותר טוב וגם לשרת את הקהילה שבה חיים.

ונקודה לסיום – אם קראתם את הפוסט ותחשבו עוד דקה תבינו לבד מדוע זה גם האינטרס של היצרניות הגדולות.

אמיר אדר

אמיר אדר | |אמיר אדר

מייסד קיימא מחקרים, המתמחה במתן שירותי מחקר ואנליזת קיימות בתאגידים למגזר העסקי והפיננסי. בבסיס ניתוחים אלו נמצאת גישת ה-ESG, שהתפתחה והשתכללה בעשור האחרון ברחבי העולם. הקו המנחה בה הינו ניתוח היבטי סביבה (E), חברה (S) וממשל תאגידי (G).

אמיר הינו מהקולות המובילים בשוק ההון לשילוב הקיימות בסקטור הפיננסי ופיתוח תחום ההשקעות האחראיות. ב-15 השנים האחרונות סיקר חברות במגוון ענפים כאנליסט וכמנהל מחלקות מחקר בבתי השקעות ובגופים מוסדיים וכן השיק בישראל מחקר ברוקראז׳ בתחומי הקיימות והאחריות התאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker