הסיבה שבגללה טוב לחברות להיות טובות - כל הזמן

השלב הראשון כבר כאן, תרומה לקהילה כמהלך מתמשך. כעת נותר לבצע צעד אחד נוסף שבלעדיו כלל העשייה החברתית עומדת בסימן שאלה

אמיר אדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יד ביד
יד ביד

מכירים את המשחק "הפסלים"? מאוד פשוט, כשיש מוזיקה זזים, כשהיא נפסקת קופאים במקום עד שהיא מתחדשת. ילדים מאוד אוהבים את המשחק, אנחנו המבוגרים משחקים בו קצת אחרת. אצלנו זה משחק "יום ה... (השלימו את החסר)".

במשך כל הימים אנו מתנהגים כרגיל, אבל בפעם שנה - בין אם למשך יום או מעט מעבר - עוצרים ומתייחסים לנושא מסוים, דנים, עוסקים ולפעמים אפילו מצהירים על מחויבות וממשיכים הלאה.

כך למשל, לפני שלושה שבועות חגגנו וציינו את יום האשה. נשים מועצמות, נשים עצמאיות, חלק מהעסקים לקחו את זה לכיוון אחד, אחרים גם לכיוון של טיפוח ואופנה, הכל בסדר, בזה אין חדש. אפילו קיימא מחקרים שיגרה מחקר על נשים בדירקטוריונים והנהלות בכירות בחברות האופנה והקניונים. בקיצור, כל אחד מצא את הזווית שלו. אבל הנה - איך שנגמר יום האשה, עלה לאוויר קמפיין באחת מרשתות ההלבשה התחתונה לצעירות, של חברה מוכרת וידועה, שהזכיר לכולם בדיוק מה הנרטיב כאן בשאר ימות השנה.

אז עכשיו אנחנו ביום המעשים הטובים. המטרה המוצהרת של היום היא ״לעודד כל אחד ואחת לעשות טוב בדרך שלו למען הקהילה והסביבה״. שלא תטעו, גם החשיבה הצינית שלי עובדת שעות נוספות כשאני רואה אנשים בחולצות טי לבנות עושים סלפי במהלך צביעת בית. אני מוכרח להודות שעדיין לא גיבשתי דעה נחרצת ומגובשת על שלל היבטי יום המעשים הטובים, שכבר אתנו 11 שנה. אבל אני כן יכול לומר שיהיו הביקורות אשר יהיו, וגם אם חלקן מוצדקות, יש ליום המעשים הטובים תרומה חשובה לכך שכיום מרבית החברות מבינות שתרומה לקהילה ועשייה חברתית הן מהלך מתמשך ולא חד-פעמי.

באחד העיתונים נכתב שאחד מכל חמישה ישראלים ייקח חלק באחד מאלפי הפרויקטים הפזורים ברחבי הארץ ביום המעשים הטובים. אחד מכל חמישה. מדהים. אבל כמה מתוכם משחקים במודע או שלא במודע ב״משחק הפסלים״ וכמה באמת ישנו את התפישה?

וזו בעצם השאלה. כל אותן חברות שמתנדבות ותורמות, מה הן עושות למען הקהילה והחברה בשאר הימים? זו כבר שאלה שצריך לבדוק לפי הענף הרלוונטי שלהן - בין אם מדובר בחברת הלבשה והשפעתה על תפישות חברתיות, חברת מזון והפרופיל התזונתי של המוצרים שלה, חברת הביטוח ואבני הדרך שהיא מציבה למבוטחיה שמבקשים לממש את זכויותם, חברת הבנייה והדאגה לביטחון עובדי הקבלן שבפרויקטים שלה  -והרשימה עוד ארוכה.

אז השלב הראשון כבר כאן, תרומה לקהילה כמהלך מתמשך. כעת נותר לבצע צעד נוסף: לשלב את טובת החברה והקהילה בתוך העשייה - ולא כחלק נפרד ממנה. כלומר מעבר ממצב שבו אני מתנהג כרגיל ולצד זה גם תורם, למצב שבו ההתנהגות שלי כבר תורמת בזכות עצמה. שכן, לא פעם ההתנהלות עושה נזק גדול יותר משכל תרומה יכולה לתקן.

יש חברות שכבר שם, יש חברות שבדרך  ויש כאלו שעדיין טרם הפנימו כי מדובר בצורך עסקי בסיסי - הן להפחתת סיכונים והן ליצירת הזדמנויות. וכן, יש בזה גם ערכים טובים וזה אף פעם לא מזיק.

אמיר אדר

אמיר אדר | אמיר אדר

מייסד קיימא מחקרים, המתמחה במתן שירותי מחקר ואנליזת קיימות בתאגידים למגזר העסקי והפיננסי. בבסיס ניתוחים אלו נמצאת גישת ה-ESG, שהתפתחה והשתכללה בעשור האחרון ברחבי העולם. הקו המנחה בה הינו ניתוח היבטי סביבה (E), חברה (S) וממשל תאגידי (G).

אמיר הינו מהקולות המובילים בשוק ההון לשילוב הקיימות בסקטור הפיננסי ופיתוח תחום ההשקעות האחראיות. ב-15 השנים האחרונות סיקר חברות במגוון ענפים כאנליסט וכמנהל מחלקות מחקר בבתי השקעות ובגופים מוסדיים וכן השיק בישראל מחקר ברוקראז׳ בתחומי הקיימות והאחריות התאגידית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker