הבנק שכבר נדרש לשלם על מעללי טראמפ

בסיפור שלנו היום יש כמעט הכל: נשיא חסר עכבות, בנקאים שנתפסו, צינור נפט, ראשי עיריות אידאליסטים ואפילו אינדיאנים

אמיר אדר
אמיר אדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

וולס פארגו לא מאמינים שזה קורה להם. כחצי שנה לאחר השערורייה הגדולה של החשבונות המזויפים, הם נקלעים שלא בטובתם להיות שק חבטות במאבק הפוליטי הפנימי שמתחולל בארה"ב. הפגיעה במוניטין של הבנק, הרעועים גם כך, כבר מורגשת ועשויה להוביל לפגיעה בשוויו בהמשך הדרך. העצבנות של ראשי הבנק ודאי גוברת מתוך הידיעה שהכל קורה בגלל מסגרת אשראי בהיקף זניח יחסית של כ-180 מיליון דולר שנתנה כחלק מקונסורציום לחברת Energy Transfer Partner - למימון הנחת צינור הנפט בדקוטה הצפונית (DAPL).

לאלו שאינם מכירים - קיצור תולדות הצינור בקצרה – על פניו עסקה מצוינת. 17 בנקים מלווים, 3.8 מיליארד דולר היקף פרויקט – 1,886 ק"מ של צינור הצפוי להעביר חצי מיליון חביות נפט ביום בין שדות פצלי הנפט בדקוטה הצפונית לבתי זיקוק באילינוי. גם תומך בעצמאות אספקת הנפט בארה"ב, גם יספק עבודה, מה רע?

בנקאי משרת לקוח בבנק וולס פארגו בדנוור
בנקאי משרת לקוח בבנק וולס פארגו בדנוורצילום: רויטרס

אז מסתבר שכולם חשבו שזה פתרון מעולה, אבל לא שיקללו (או שכן) בקבלת ההחלטות את ההשלכות של פרט קטן: הצינור יצטרך לעבור מתחת לנהר מיזורי, במרחק של פחות מק"מ משמורת Standing Rock של שבט הסיו, כמו גם באדמות קדושות לאינדיאנים. אלה יצאו במאבק אזרחי ותקשורתי שממשל אובמה לא נותר אדיש אליו. באחת ההחלטות הנשיאותיות האחרונות שלו, הורה הנשיא לשעבר לקבוע מחדש את יתרת נתיב הולכת הצינור (יותר מכ-90% כבר הושלמו). הלך אובמה, הגיע טראמפ (שעד לדצמבר האחרון החזיק במניות Energy Transfer Partner) - וכמובן שהפך את ההחלטה בין לילה והודיע "לעסק!"

עכשיו המחאה לובשת צורה אחרת. שכן לא מדובר רק במאבק סביבתי, חברתי ומקומי אלא במאבק פוליטי על השקפת עולם, וברגע שזה המצב – צריך לבחור מטרה. הענף שסומן הנו קונסורציום הבנקים המלווים למיזם. ההיגיון פשוט: אם הנשיא לא מחייב את שינוי הנתיב, אז נפעיל לחץ על הבנקאים, שיוביל ללחץ על החברה לבצע את השינוי בעצמה. במרכז המטרה סומן וולס פארגו.

העירייה הראשונה שפעלה היתה סיאטל, כשהודיעה לפני כשבועיים על משיכת 3 מיליארד דולר מהבנק. עיריות קטנות הצטרפו למהלך וגם גופי השקעה כמו Calpers קראו לבנקים המלווים לכפות את שינוי נתיב הנחת הצינור. עד עתה היה הלחץ נסבל יחסית, אך כעת נרשמת עליית מדרגה.

ב-17 לחודש הזהיר ראש העיר ניו יורק, ביל דה בלאז'יו, במכתב רשמי את וולס פארגו כי מימון DAPL לא יעבור בשתיקה. לטענת בלאז׳יו, הוא אינו יוכל לשתוק משום שניו יורק עצמה מאוימת משינויי אקלים. זאת, לצד זכויות האדם שנפגעות והסיכון הסביבתי שייגרם כתוצאה מהפעלת הצינור. כל אלו, לטענתו, מחייבים אותו לפעול ולהתריע בפני הבנק על הסיכון הגדול שהוא נוטל על עצמו. ראש העיר גם הניח ״אקדח של מערכה ראשונה״ כשציין את היותו אמון על ניהול נכסי קרנות הפנסיה של כ-700 אלף עובדי עירייה בעבר ובהווה, הנאמדים בהיקף של כ- 165 מיליארד דולר.

מפגינים בצפון דקוטה חוגגים את הצהרת הממשל האמריקאי, אתמול
מפגינים בצפון דקוטה חוגגים את הצהרת הממשל האמריקאיצילום: David Goldman/אי־פי

עכשיו, חשוב להבין, וולס פארגו אינו המממן העיקרי של הצינור (זה בכלל סיטיגרופ) וגם אינו נמנה על ארבעת הממנים הראשיים. לפי הודעותיו שלו, הוא מממן רק כ-4.8% מכלל הפרויקט. ועדיין, האש נמשכת אליו. למה בעצם? למה סיאטל, שהחלה את כל הלחץ, בחרה דווקא בו? אולי משום שהיה הבנק הראשי שלה, אולי כי כבר בעבר הבנק הסתבך בנושאים מקומיים שבמחלוקת, אך כנראה שבעיקר משום שהאמריקאים עדיין לא סלחו לוולס פארגו על פרשת החשבונות הפיקטיביים שהתגלתה לפני כחצי שנה. כעת, ברגע שסומנה המטרה, הלחץ מתגבר. על כן, כדאי לעקוב אחר התפתחויות בערים נוספות וכמובן - בנוגע למהלכי ניו יורק.

אמיר אדר

אמיר אדר | |אמיר אדר

מייסד קיימא מחקרים, המתמחה במתן שירותי מחקר ואנליזת קיימות בתאגידים למגזר העסקי והפיננסי. בבסיס ניתוחים אלו נמצאת גישת ה-ESG, שהתפתחה והשתכללה בעשור האחרון ברחבי העולם. הקו המנחה בה הינו ניתוח היבטי סביבה (E), חברה (S) וממשל תאגידי (G).

אמיר הינו מהקולות המובילים בשוק ההון לשילוב הקיימות בסקטור הפיננסי ופיתוח תחום ההשקעות האחראיות. ב-15 השנים האחרונות סיקר חברות במגוון ענפים כאנליסט וכמנהל מחלקות מחקר בבתי השקעות ובגופים מוסדיים וכן השיק בישראל מחקר ברוקראז׳ בתחומי הקיימות והאחריות התאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker