פוקס דוחפת את התרומות לחלון הראווה. אבל מה קורה במדפים האחוריים?

פוקס תורמת ביד נדיבה לנוער בסיכון ולפרויקטים אחרים - אבל האם היא מיישמת חשיבה חברתית גם בליבת העסקים שלה? זה המבחן האמיתי עבור המשקיעים

אמיר אדר
אמיר אדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פוקס אופנה רשת קמפיין
קרדיט: יריב פיין

השבוע פורסמה הודעה קצרה למשקיעים מטעם רשת האופנה פוקס: ״קבוצת פוקס והראל ויזל המנכ"ל קיבלו את אות 'יקיר עלם' לשנת 2016 על תרומתם לנוער בסיכון ופעילותם במבצע ההתרמה השנתי של העמותה״.

אני בטוח שהתרומות של פוקס מגיעות, כמו שאומרים, מהמקום הנכון - ויש להוקירה על כך שהיא אכן תורמת ביד נדיבה. בשנת 2015 תרמה הקבוצה כ-2.1 מיליון שקל לעומת רווח נקי לפני מס של כ-65.6 מיליון שקל; שיעור נאה של כ-3.2%, לעומת שיעור של כ-2.2% בקסטרו או בגולף שכלל אינה מדווחת על היקף תרומות.

אבל למה לפרסם הודעה למשקיעים בעניין? ניכר כי פוקס מבינה את ההשפעה של היבטים חברתיים על המשקיעים - ומקווה למצב עצמה כגורם חיובי בקהילה הפועל להעצמת אוכלוסיות מוחלשות.

אבל מכאן (ההודעה של פוקס) ועד להסקת מסקנות במישור החברתי הדרך עוד ארוכה.

פוקס נבחנת כחברה העוסקת בתחום האופנה (אופנת בית ומוצרי אווירה וטיפוח) ועל כן הסוגיות החברתיות שמעניינות משקיעים בהקשר שלה נוגעות לתחום זה. אז כן, תרומות בהחלט מעניינות, אבל מדובר רק בהיבט אחד מתוך מכלול שלם של היבטים חברתיים. פוקס פועלת באחד הענפים הנמצאים באופן תדיר בעין הסערה בתחומי חברה וסביבה, אולם היקף המידע בתחומי ה-ESG שמצוי בפני המשקיעים נמוך למדי.  לכן, לא אתפלא אם אצל חלק מהמשקיעים הודעה שכזו תתקבל בחשדנות ותוביל דווקא לתוצאה הפוכה מזו שלה התכוונה החברה.

לכן, במידה שפוקס מעוניינת שנכיר ביתרונותיה במישור החברתי עליה לנהוג ביתר שקיפות לגבי אופי פעילותה. הנה לדוגמא שני עניינים מהותיים שעליהם נשמח לקבל תשובה:

תנאי עבודה בקרב ספקים: כולנו מבינים שהפחתת עלויות חשובה, אך יש גם את הצד השני למשוואה - לוודא כי לא נחצה גבול בכל הנוגע לתנאי עבודה; לא מדובר רק בענייין מוסרי, חציית גבול שכזו עשויה להוביל בעתיד לסיכוני רגולציה (גידול בעלויות וחיפוש מתמשך אחר ספקים חדשים) ולסיכוני מוניטין. על כן יש לשאול בהקשר זה מהי מדיניות החברה - וכיצד היא מפקחת ומיישמת אותה בנוגע לתנאי העבודה של עובדי הספקים במזרח הרחוק. בהקשר זה נשאל גם אם החברה עדיין מבצעת רכש מקבלני משנה בבנגלדש (הממוקמת במקום 10 במדד העבדות העולמי) והאם עדיין קיימות מגבלות סחר ישיר עם מדינת ישראל.

גיוון לקוחות: אם בסעיף הקודם התייחסנו לתהליכים בתוך הקבוצה, הרי שכאן נבדוק את יחסי הגומלין שלה עם הלקוחות בכמה עניינים שעלו על הפרק בתקופה האחרונה כמו מהי גישת החברה בנוגע למנעד רחב של מידות לילדים, לנוער ולבוגרים (תוך דגש על מידות לנשים) וכיצד היא פועלת ליישם גישה זו; מדובר בסוגיה שמהווה ללא ספק סיכון עבור החברה, כמו גם הזדמנות אל מול המתחרות. נקודה נוספת היא כיצד החברה נוהגת באנשים עם מוגבלות בהקשר לנגישות חנויות, וכן האם גם היא סבורה, כמו חברות מעבר לים, כי יש מקום להציג קולקציה של בגדים מותאמים לאוכלוסייה זו.

יש עוד לא מעט שאלות בתחום החברתי העוסקות ביחסי הגומלין עם מחזיקי העניין השונים, ועוד לא דיברנו בכלל על התחום הסביבתי. מידע שכזה הוא חיוני מאין כמותו למשקיעים המעוניינים להבין את מידת היכולת של פוקס ודומותיה להתמודד עם אתגרים הצפויים רק להתעצם בשנים הקרובות.

אמיר אדר

אמיר אדר | אמיר אדר

מייסד קיימא מחקרים, המתמחה במתן שירותי מחקר ואנליזת קיימות בתאגידים למגזר העסקי והפיננסי. בבסיס ניתוחים אלו נמצאת גישת ה-ESG, שהתפתחה והשתכללה בעשור האחרון ברחבי העולם. הקו המנחה בה הינו ניתוח היבטי סביבה (E), חברה (S) וממשל תאגידי (G).

אמיר הינו מהקולות המובילים בשוק ההון לשילוב הקיימות בסקטור הפיננסי ופיתוח תחום ההשקעות האחראיות. ב-15 השנים האחרונות סיקר חברות במגוון ענפים כאנליסט וכמנהל מחלקות מחקר בבתי השקעות ובגופים מוסדיים וכן השיק בישראל מחקר ברוקראז׳ בתחומי הקיימות והאחריות התאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker