היסודות של מגוריט זקוקים לחיזוק - אמיר אדר - הבלוג של אמיר אדר - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

היסודות של מגוריט זקוקים לחיזוק

על הסיכון החברתי שאליו חשופה קרן הנדל״ן למגורים הראשונה בישראל

4תגובות
יעל אנגלהרט

על קרן הנדל״ן למגורים מגוריט נכתב לא מעט ולאו דווקא בהקשרים חיוביים. היבטי הממשל התאגידי שהתעוררו בחברה בשלהי 2016 עמדו בסתירה לרקורד של הצוות המוביל והעלו, מטבע הדברים, סימני שאלה בנוגע להתנהלות בהמשך.

אתמול (ג') פורסם ראיון עם אייל גבאי, היו״ר של מגוריט, שבמסגרתו הסביר את המודל העסקי של הקרן. בחלק מהתשובה לשאלה מדוע התחום אינו מפותח בישראל ציין היו״ר: "אתה יכול לדמיין את הכותרת שטייקון ישראלי ממוצע יקבל אם יזרוק מישהו מהדירה? לנו אין את הבעיה הזו, כי אנחנו לא טייקון".

עכשיו, המשפט הזה תפס אותי. זה נשמע כמו "לנו מותר, כי אנחנו לא באור הזרקורים". אבל למעשה זה יותר מכך - זה נשמע כאילו החברה, המקבלת דמי ניהול מכובדים למדי, אינה מביאה בחשבון את מלוא הסיכונים החברתיים הטמונים בפעילותה.

אז הנה כמה נקודות לתשומת לבה של מגוריט:

יש חדשות בשבילכם – 17% מהקרן שלכם מוחזקים בשרשור על ידי טייקון (יצחק תשובה, שמחזיק בשרשור את אקסלנס) שגם כך "אהוד" על ידי כמה ארגונים חברתיים (משהו שקשור לגז, ודאי שמעתם) ולבטח "ישמח" לקבל גם יח״צ שלילי מהכיוון הזה בהמשך.

כיום רווחת בעולם מגמה של הפעלת לחץ מטעם ארגונים חברתיים, שדוחפים חברות לאמוץ נוהלי התנהגות מעל לדרישות החוק, ופועלים נגד חברות הפוגעות בקהילה שבה הן (או ספקים שלהן) פועלות. כשמהלכים אלה אינם צולחים הלחץ מופנה לעבר מממני החברות (בנקאים, המשקיעים וכו'). כך היה בהקשר גלובליים במקרה של HSBC וכך גם במקרים מקומיים כדוגמת צינור הנפט בדקוטה והלחץ על וולס פארגו. כתוצאה מכך, המשקיעים עצמם מפעילים מראש לחץ על החברות לשינוי כל אותן התנהלויות שסומנו כסיכון פוטנציאלי למודל העסקי של החברה או למשקיע עצמו בהקשר של סיכון מוניטין.

כחברה ציבורית, המבקשת גב מוסדי, ייתכן שמגוריט תצטרך להציג מדיניות שעוקפת מלמעלה את הרגולציה בכל הקשור לטיפול בחובות בעייתיים ובפינוי בתים. שכן ההבנה כיום שהלחץ יגיע גם אליהם.

במידה ומגוריט לא תנהג כך, ייתכן - כפי שארע אך לאחרונה במערכת הבנקאית (שינויים בהליכי הגבייה בבנקים בהתאם להוראות הפיקוח) - שמדיניות זו תוכתב לבסוף על ידי אותם רגולטורים שאיפשרו מלכתחילה הקמת קרן שכזו.

ישנן עוד השלכות חברתיות רבות הנוגעות לבחירת הנכסים והרישיון החברתי לפעול לקרן ריט שכזו, ועדיין גם אם נישאר בגזרה הצרה של פינוי הבתים - השאלה הנשאלת הנה האם עדיין התשואה שאותה מגוריט מבקשת להשיג תוכל להסתייע גם לאחר אימוץ אותה מדיניות?

 



תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מייסד גו־פרו, ניק וודמן, ביום הנפקת החברה ב–2014

זהירות: כרישי טכנולוגיה בוול סטריט

מניות בעלות זכויות עדיפות מאפשרות לבעלי השליטה לגייס הון ולסחור במניות רגילות, בלי להסתכן באובדן השליטה ■ לרוב מגיע שלב שבו הם מנצלים את המנגנון הלא שוויוני הזה לרעת המשקיעים ■ בישראל התופעה כבר לא קיימת, אבל בעולם היא שבה לצבור תאוצה

צעדת הנשים בארה"ב

טור חירום: סקס – מוכר או לא מוכר?

כאשר תקופה משתנה, יש צורך לעצור ולחשב מסלול מחדש ■ שאלו את עצמכם איזה מן מותג אתם רוצים לבנות בעולם שהולך ומתהווה סביבנו, עולם בו שימוש במיניות נשית באופן מחפיץ כבר אינו לגיטימי ■ מותגים חייבים לעשות בחירה באשר לעמדתם בנושא - תהיה אשר תהיה

ערימת מכתבים

עשה ואל תעשה: איך פונים למשקיעים?

מאחורי כל מייל שנשלח למשקיע, עומד יזם מלא בתקווה ואמונה ■ רוב הפניות למשקיעים, שזמנם מוגבל ועמוס במאות פגישות בשנה - נענות בשלילה ■ אלו 5 טעויות שרצוי להימנע מהן, ו-5 דרכים שישפרו את הסיכוי שלכם להמשיך מהמייל – לפגישה המיוחלת

כתבות שאולי פיספסתם