פוסטים אחרונים

הניצחון המתוק של יצרני המשקאות הקלים

שיקגו התקפלה לאחר חודשיים, מי הבאה בתור?

זה מתחיל כמעט תמיד ברעיון טוב, ההיגיון פשוט ומובן, אבל אז מגיעה המציאות בשטח, והפוליטיקה המקומית והלחצים וההחרגות והרצון לעשות דברים בהדרגה ולחשוב גם על אלו וגם על אלו, ולבסוף מתקבל לפתרון כה מסובך ומפותל עד שהוא הופך לבלתי ישים.

לא, אני לא מדבר הפעם על ישראל אלא על שיקגו. בזמן שאנחנו חגגנו את חול המועד, בוטל במחוז קוק שבארצות הברית אחד המסים המעניינים ביותר ברמה גלובלית שהוטל רק חודשיים קודם לכן. מס הסוכר.

משקאות ממותקים
Jeff Chiu/אי־פי
להמשך הפוסט

ניו יורק מציגה: המזהם ישלם, גרסת הנדל״ן

התקנה החדשה שתשפיע על תמחור נכסים בתפוח הגדול

ניו יורק היא כבר אורחת של כבוד בבלוג הזה, כאחת הערים המובילות במאבק בשינוי האקלים - הן בדיבורים והן במעשים. אז עוד פעם? כן, כי הפעם כדאי לשים לב למהלך שיכול להשפיע גם עלינו, היושבים בציון, או לפחות על אלו המשקיעים במישרין ובעקיפין בנדל"ן בתפוח הגדול.

תקציר הפרקים הקודמים: לפני שלוש שנים החליטה עיריית ניו יורק על תוכנית שאפתנית להפחית כ-80% מפליטת גזי החממה בעיר עד 2050. אז איך אפשר לעשות את זה? בודקים בין השאר מהיכן מגיע המדרך הפחמני שבעיר, וכאן מתברר שכשני שליש ממנו נובע  ממערכות האנרגיה של הבניינים בעיר. המערכת הבעייתית ביותר היא החימום במים, שמתבצע על בסיס דלקים מאובנים, ואחראית לבדה על כ-42% מהפליטות - נתון מהותי לכל הדעות.

ניו יורק
בלומברג
להמשך הפוסט

מעשה ידי אדם: חברות האנרגיה שעומדות מאחורי אירמה

עוד לא התאוששנו מההוריקן הקטלני, ומחקר חדש כבר מספק קשר בין חברות ספציפיות לשינויי האקלים

הארווי ואירמה העלו שוב לסדר היום את השפעת שינויי האקלים על הכלכלה וגם על החיים עצמם. אף אחד לא  טוען כי שינויים אלה הם מה שהוביל להוריקנים, אך כבר מובן כי עוצמתם בהחלט מושפעת מכך.

אם קראתם את הפוסט על התביעה שהגישה העיר Imperial Beach שבקליפורניה, אתם כבר מכירים את המאמץ לקשור באופן ישיר חברות ספציפיות לשינויי אקלים, ובכך למעשה להטיל עליהן אחריות משפטית ואת החובה לפעול אחרת.

הארווי
David J. Phillip/אי־פי
להמשך הפוסט

בואו נדבר קצת על גיוון

קרן הפנסיה הגדולה בארצות הברית פנתה ל-500 מתוך 3,000 החברות הגדולות במדינה וביקשה מהן לדווח כיצד הן מתכוונות לפעול לשיפור שילובן של קבוצות שנמצאת בתת ייצוג - עד לרמת הדירקטוריון ■ האם הגישה התקיפה הזאת היא מהלך מבורך?

האם יכול להיות מצב שבו גוף מוסדי ישלח מכתב לחברה ציבורית, יודיע לה כי מצבה בתחום הגיוון עגום ויבקש ממנה לדעת האם וכיצד היא מתכוונת לפעול כדי להוסיף נשים לדירקטוריון או להנהלתה?

יכול להיות שתאמרו שזה ממש לא התפקיד של גופי השקעות, שכל אחד יתעסק במה שהוא מבין ושמכתבים שכאלו מתאימים למהלך של יחסי ציבור במקרה הטוב, ובמקרה הרע הם מפריעים וגוזלים מהחברות משאבים ואנרגיות ניהוליות - אבל כיום, בעידן שבו יותר ויותר משקיעים נוקטים גישה אקטיבית למול החברות מתוך ההבנה כי אין מנוס מלהביט גם לטווח ארוך, הרי שניתן לראות מעורבות מוסדית בעוד ועוד נושאים חברתיים וסביבתיים, לצד הרחבתו והגדרתו מחדש של תחום הממשל התאגידי.

בית תוכנה חרדי
אייל טואג
להמשך הפוסט

התביעה שהגישה עיירה בקליפורניה - והדו"ח שמכה גלים בבריכת הנפט

אמיר אדר מבהיר למה ההדלפה האחרונה של דו"ח מדעי בנושא השפעת שינויי האקלים על ארה"ב מוסיפה נפט למדורה שעליה נצלה ממשל טראמפ

קשה לעקוב אחרי כל מה שמתרחש בממשל בארצות הברית, כל יום פסטיבל חדש ולפעמים גם שניים. אבל בתוך כל הכאוס הזה - שאנחנו עדים לו מאז ההשבעה בינואר השנה - כדאי לשים לב להדלפה שהגיעה השבוע מכיוון לא צפוי.

13 סוכנויות פדרליות שונות הגישו ביחד טיוטת דו"ח המראה שהעדויות להתרחשותה של התחממות גלובלית כתוצאה מפעילויות של בני אדם אינן מוטלת בספק. הדו"ח קובע ששינויי אקלים גורמים למזג אוויר קיצוני ברחבי העולם - כאשר בארצות הברית עצמה  גלי חום, בצורות ושיטפונות רבים הם תוצאה ישירה של השימוש בדלקים מאובנים.

גולש גלים
MARK RALSTON/אי־אף־פי
להמשך הפוסט

לא סתם חפירות - נתוני הפליטה של חברות הכרייה רלוונטיים לתשואת המשקיעים

מי שבוחר להתעלם מהמדד החדש המדרג את חברות הכרייה מבחינת רמות זיהום וניהול סיכונים, טומן את ראשו באדמה ואף עלול להיזקק לחילוץ

חברות הכרייה מסמנות את הבסיס בשרשרת המזון התעשייתית, שרבים מענפיה עוברים כעת שינויים משמעותיים במטרה להתאים לדרישות המפנה לכלכלת חסכונית בפליטת פחמן דו חמצני. לכן מומלץ בחום לבחון את המחקר האחרון של ארגון CDP  (the Carbon Disclosure Project), שפירסם השבוע את מדד ההשפעה הסביבתית של חברות הכרייה.

המדד בודק את טביעת הרגל הפחמנית של החברות העוסקות בהפקת מחצבים - מתכות ומינרלים - מהאדמה, ואת איכות ניהול הסיכונים הסביבתיים שלהן, המיועד למנוע מקרים קטסטרופליים כגון פליטות לא רצויות של גזים, פסולת וחומרים מזהמים, שימוש אסור או מוגזם במים ועוד.

מכרה ברזל במערב אוסטרליה. 10% מהעובדים מועסקים בענף הכרייה
© Reuters Staff / Reuters/ר?
להמשך הפוסט

חשיפת העתק של תעשיית הנפט והגז לסיכוני אקלים

מחקר בינלאומי חדש מראה כי אקסון מובייל אינה ערוכה למתווה פאריס לעומת BP המובילה מבין החברות הגדולות

נתחיל דווקא בשורה התחתונה: כשליש מההשקעות המתוכננות של  5 מתוך 6 חברות הנפט והגז הגדולות בעולם עשוי לרדת לטמיון בתרחיש בו הכלכלה הגלובלית תפעל ליישום הסכם פאריס המגביל את ההתחממות הגלובלית לפחות מ- 2 מעלות.

עוד ועוד עדויות מסמנות שעל אף "הרצון טוב" של הנשיא טראמפ, הרכבת כבר עזבה את התחנה ומרבית התאגידים הגדולים נתונים ללחצים הולכים וגוברים מצד מחזיקי עניין שונים לפעול בשקיפות ונחישות בנושאים אקלים, מה גם שקיימות הזדמנויות משמעותיות שהמעבר לכלכלה דלת פחמן מייצר בעבורם.

קידוח בים
POOL New/רויטרס
להמשך הפוסט

הדרך הנכונה לגרום למשקיעים אירופאים להתאהב בכם

המודעות בישראל לפרסום דו"ח אחריות תאגידית עדיין נמוכה, אבל כדאי להיערך, שכן בסופו של יום במכרז הבא או זה שאחריו שיכלול מעורבות של גורם אירופאי, יישאלו שאלות חדשות שיספקו הזדמנות לאחד וכאב ראש לאחר ■ אלו תמצית ההנחיות - והדרכים לבצע אותן

במכרז האירופי הבא ייתכן וחברות ישראליות יישאלו גם על זכויות אדם ומאבק בשחיתות.

הנציבות האירופית פירסמה השבוע את הקווים המנחים שלה בנוגע לדיווח לא פיננסי.

שמות של ערים באירופה
Dreamstime
להמשך הפוסט

מתלהבים מהסייל? יכול להיות שמישהו משלם על כל היופי הזה ביוקר

חברות האופנה מבינות בעצמן כי עליהן להקדים תרופה למכה, וחלקן אף לוקחות את הנושא הסביבתי צעד אחד קדימה

הלחץ על תעשיית האופנה העולמית גובר, כאשר כעת גם מוצרים שנחשבו בעבר ידידותיים לסביבה מתגלים כמזיקים בצורה כזו או אחרת.

תקציר הפרקים הקודמים: לפני 4 שנים 1,129 עובדים קשי יום נהרגו, וכ-2,500 נפצעו, כאשר בניין ששימש בעיקרו לייצור בגדים קרס בבנגלדש. תעשיית האופנה החלה להגיב לדרישה הגוברת מצדם של ארגוני חברה וסביבה להגברת השקיפות וללקיחת אחריות על התנהלות בעייתית של שחקנים בשרשרת הרכש שלה. בעקבות זאת גם חתמו 165 החברות המובילות בתעשייה על אמנה מפורטת, שבמסגרתה התחייבו לקדם את הדאגה לקיימות במסגרת הענף. מאז עולה רף הדרישות בהתמדה מדי שנה, כאשר הארגונים הסביבתיים והגופים המפקחים מבינים שהייצור הזול שבבסיס תעשיית ה-Fast Fashion, לצד האכיפה הרפה של הרגולציה בארצות שונות - ובראשן סין, הודו ואינדונזיה - מובילים לשילוב קטלני במיוחד המצריך מעקב מתמיד.

אלכסנדר מקווין 2017
Zacharie Scheurer/אי־פי
להמשך הפוסט

האם קולקציית הקיץ שלכם מזהמת?

לקראת ה-sale הבא כדאי לדעת אלו מותגים נקשרים בזיהום הסביבה.

הלחץ על חברות האופנה העולמיות מתגבר כאשר כעת גם מוצרים שנחשבו לידידותיים יותר לסביבה מתגלים כמזיקים בצורה אחרת.

תקציר הפרקים הקודמים – לפני 4 שנים 1,129עובדים קשיי יום נהרגו וכ- 2,500 נפצעו כאשר בניין ששימש בעיקרו לייצור בגדים קרס בבנגלדש. תעשיית האופנה החלה להגיב לצורך מצד ארגוני חברה וסביבה להגברת השקיפות מחד ולפעול בתחום שרשרת הרכש שלה. 165 ממובילי התעשייה חתמו על אמנה מפורטת בכדי לשפר את תנאי הקיימות בתעשייה. מאז הרף עולה בהתמדה מדי שנה כאשר ארגוני מחזיקי העניין מבינים כי  הייצור הזול המונע על ידי תעשיית ה- FAST FASHION  יחדיו עם אכיפה רפה של רגולציה בסין, הודו ואינדונזיה מובילים לשילוב קטלני במיוחד המצריכים מעקב מתמיד.

להמשך הפוסט

הכי בבית בעולם? מא׳ ועד כיף? חוויה עולמית? נראה אתכן...

משבר המוניות בנתב״ג מצריך פתרון מצד חברות התעופה

אז מה? הולך להיות תענוג אמיתי למצוא מונית בנמל התעופה בן גוריון. רשות שדות התעופה נותרה ללא זכיין שיתפעל את מערך המוניות מהשדה, מה שיוצר מצב ביניים שבו עשוי להיווצר מחסור בזמינות מוניות בשעת השיא שיוביל להמתנה ממושכת.

כולנו מכירים את תנאי ההמתנה למוניות. אם אתם משפחה עם ילדים, אנשים מבוגרים או סתם עברתם טיסה "מהסרטים" כולכם הייתם רוצים לקצר את השהות במקטע הזה ככל האפשר, וודאי בחודשים הללו.

תור מוניות בנתב"ג
עופר וקנין
להמשך הפוסט

הבנק שאמר לא

המגבלות של הסקטור הפיננסי על ענף הנפט מספקות לנו קריאת השכמה

אין רגע דל בענף הנפט והגז: מודיעין אישרה קידוח למטרת נפט בקליפורניה, רציו פטרוליום ואקסון מתחילות סקר תלת ממדי בגיאנה, ולכך נוסיף כמובן את הודעת קבוצת דלק לפני מספר ימים על השלב האחרון בהשלמת הרכישה באיתקה.

בואו נודה על האמת. יש לנו הישראלים קטע עם נפט. כנראה בגלל נסיבות היסטוריות וחמקמקות שלו לאורך השנים. אנחנו נורא רוצים למצוא נפט. אפילו כעת, כשזה כבר ממש לא באופנה ומרבית אומות העולם המערבי מתחרות בינן לבין עצמן על איך הן נוטשות דלקים מאובנים ופונות לאנרגיות מתחדשות - עדיין אנחנו בשלנו.

ילדה כועסת
להמשך הפוסט

איך תדעו שלסופרמרקט שלכם אכפת?

עדיף שרשתות קמעונאיות "יתרמו" שטחי מדף לספקים קטנים מאשר תרומה כספית לקהילה

מאבק הספקים הקטנים על שטחי המדף עולה שוב על סדר היום כשברקע שאלת השיקולים שצריכים להנחות את הממונה להגבלים עסקיים. בואו נביט על כך מזווית נוספת:כתבתי כבר לא פעם, כאן בבלוג, על החשיבות של עסקים לטפח ולשמור על הרישיון החברתי שלהם לפעול. זה די ברור שמוטב לכל חברה לדאוג שמחזיקי העניין שלה, כמו ספקים או לקוחות, יפעלו יחד אתה. או בעולם פחות אוטופי וקצת יותר ריאלי - רצוי שחברה תדאג למזער את הסיכון שמחזיקי העניין שלה יפעלו נגדה. כמובן שככל שהחברה גדולה יותר בתחומה, כך הציפיות ממנה להשפעה חיובית רק עולות והפוך – רמת ההתנגדות מתחזקת בתגובה להשפעות שליליות.

הבעיה הגדולה היא שלפעמים נושאים מסוימים נותרים רדומים עד שמחזיקי עניין "פתאום" מתעוררים וכך יוצא שמצב נתון, שבמשך תקופה כזו או אחרת לא היה אכפת ממנו לאף אחד, פתאום מהווה גורם משפיע ויוצר נזק תדמיתי ולפעמים גם מעבר לכך. יותרה מכך - לא תמיד לחברות, ודאי שלא גדולות, יש את היכולות להגיב גם בזמן וגם באופן אפקטיבי. ואז קורה מה שקורה וכולם אומרים "כן, הכתובת היתה על הקיר" וכן הלאה וכן הלאה.

עגלת קניות
להמשך הפוסט

האם החברה שלכם היא פרעה המודרני?

על התאגדויות ותאגידים, עצימת עין, עבדות מודרנית והקושיות שכל מנכ"ל חייב לשאול את עצמו

אחת הטעויות הנפוצות בישראל היא לשייך את זכויות האדם למישור הפוליטי בלבד. לפעמים בשל הרגישות הגבוהה עדיף לא לגעת ולהשאיר את זה כך. אבל חג הפסח כאן וסיפורי "מעבדות לחירות"הם חלק מהעניין, ולכן איך אפשר שלא לדבר עליהן ולתת בהן סימנים, שכן מדובר באחד היבטים החשובים מאין כמותם במישור החברתי שבעולם הקיימות.

אם נחשוב דקה (טוב, אולי שתיים) מה הקשר בין זכויות אדם לעולם העסקי ולמה בכלל חשוב שחברות והדירקטוריונים שלהן יגדישו לכך מחשבה, נבין כי מדובר בקושיה שאינה ממש נדרשת, כיוון שההסבר לכך ברור לכל. אם עסקים פוגעים בזכויות אדם, כלומר פוגעים בקהילה שבה הם נמצאים, הרי שהקהילה עצמה תפעל בסופו של דבר נגדם. לכן זהו האינטרס של העסק עצמו לשאול עצמו שוב ושוב כיצד הוא מתנהל במישור זה.

מתוך הסרט "עשרת הדברות"
להמשך הפוסט

הסיבה שבגללה טוב לחברות להיות טובות - כל הזמן

השלב הראשון כבר כאן, תרומה לקהילה כמהלך מתמשך. כעת נותר לבצע צעד אחד נוסף שבלעדיו כלל העשייה החברתית עומדת בסימן שאלה

מכירים את המשחק "הפסלים"? מאוד פשוט, כשיש מוזיקה זזים, כשהיא נפסקת קופאים במקום עד שהיא מתחדשת. ילדים מאוד אוהבים את המשחק, אנחנו המבוגרים משחקים בו קצת אחרת. אצלנו זה משחק "יום ה... (השלימו את החסר)".

במשך כל הימים אנו מתנהגים כרגיל, אבל בפעם שנה - בין אם למשך יום או מעט מעבר - עוצרים ומתייחסים לנושא מסוים, דנים, עוסקים ולפעמים אפילו מצהירים על מחויבות וממשיכים הלאה.

יד ביד
להמשך הפוסט

היסודות של מגוריט זקוקים לחיזוק

על הסיכון החברתי שאליו חשופה קרן הנדל״ן למגורים הראשונה בישראל

על קרן הנדל״ן למגורים מגוריט נכתב לא מעט ולאו דווקא בהקשרים חיוביים. היבטי הממשל התאגידי שהתעוררו בחברה בשלהי 2016 עמדו בסתירה לרקורד של הצוות המוביל והעלו, מטבע הדברים, סימני שאלה בנוגע להתנהלות בהמשך.

אתמול (ג') פורסם ראיון עם אייל גבאי, היו״ר של מגוריט, שבמסגרתו הסביר את המודל העסקי של הקרן. בחלק מהתשובה לשאלה מדוע התחום אינו מפותח בישראל ציין היו״ר: "אתה יכול לדמיין את הכותרת שטייקון ישראלי ממוצע יקבל אם יזרוק מישהו מהדירה? לנו אין את הבעיה הזו, כי אנחנו לא טייקון".

יעל אנגלהרט
להמשך הפוסט

הבנק שכבר נדרש לשלם על מעללי טראמפ

בסיפור שלנו היום יש כמעט הכל: נשיא חסר עכבות, בנקאים שנתפסו, צינור נפט, ראשי עיריות אידאליסטים ואפילו אינדיאנים

וולס פארגו לא מאמינים שזה קורה להם. כחצי שנה לאחר השערורייה הגדולה של החשבונות המזויפים, הם נקלעים שלא בטובתם להיות שק חבטות במאבק הפוליטי הפנימי שמתחולל בארה"ב. הפגיעה במוניטין של הבנק, הרעועים גם כך, כבר מורגשת ועשויה להוביל לפגיעה בשוויו בהמשך הדרך. העצבנות של ראשי הבנק ודאי גוברת מתוך הידיעה שהכל קורה בגלל מסגרת אשראי בהיקף זניח יחסית של כ-180 מיליון דולר שנתנה כחלק מקונסורציום לחברת Energy Transfer Partner - למימון הנחת צינור הנפט בדקוטה הצפונית (DAPL).

לאלו שאינם מכירים - קיצור תולדות הצינור בקצרה – על פניו עסקה מצוינת. 17 בנקים מלווים, 3.8 מיליארד דולר היקף פרויקט – 1,886 ק"מ של צינור הצפוי להעביר חצי מיליון חביות נפט ביום בין שדות פצלי הנפט בדקוטה הצפונית לבתי זיקוק באילינוי. גם תומך בעצמאות אספקת הנפט בארה"ב, גם יספק עבודה, מה רע?

דונלד טראמפ בעצרת בחירות במישיגן
CARLO ALLEGRI/רויטרס/ א
להמשך הפוסט

מי שאכזר היום לבעלי חיים שלא יתפלא שמחר ישחטו לו את המניה

הכירו את המדד עם השם המוזר שמשקיעים שמסתכלים קדימה חייבים להכיר ■ ישראל, למרבה הצער, עדיין לא על המפה

למדד ה- Business Benchmark on Farm Animal Welfare יש שם לא קליט בעליל. גם הקיצור שלו BBFAW הוא לא בדיוק מראשי התיבות שיושבים טוב באוזן - ועדיין חשוב לא להתעלם ממנו.

המדד בודק את תנאי המחיה של בעלי חיים בתעשיית המזון (כגון בשר ומוצרי חלב), הוא מתפרסם כבר חמש שנים ברציפות ובודק 99 חברות (יצרני מזון, רשתות הסעדה וקמעונאי מזון) ברחבי העולם (ספוילר: לא כולל ישראל).

פרות באחו
ירון קמינסקי
להמשך הפוסט

הבנק הגדול ששורף לעצמו את המוניטין - בשירות תעשיית שמני הדקלים

בשבוע שעבר התגלה שבנק HSBC - המממן העיקרי של תעשיית שמני הדקלים ומי שנחשב גם לאחד מהבנקים המובילים בסוגיות אקלימיות - מספק אשראי לחברות שעומדות מאחורי בירוא יערות

פיקח יודע לצאת מהבור, חכם לא נכנס אליו. אבל איך מכנים מי שכבר מזהה את הבור ובכל זאת נכנס אליו? 

על תעשיית שמן הדקלים ודאי שמעתם. היא מוערכת בכ-42 מיליארד דולר. השימושים רחבים ובהם מזון, קוסמטיקה ואנרגיה. השחקניות הגדולות בתחום הן מלזיה ואינדונזיה האחראיות לכ-85% מהייצור ומהיצוא.

אי-אף-פי
להמשך הפוסט

פוקס דוחפת את התרומות לחלון הראווה. אבל מה קורה במדפים האחוריים?

פוקס תורמת ביד נדיבה לנוער בסיכון ולפרויקטים אחרים - אבל האם היא מיישמת חשיבה חברתית גם בליבת העסקים שלה? זה המבחן האמיתי עבור המשקיעים

השבוע פורסמה הודעה קצרה למשקיעים מטעם רשת האופנה פוקס: ״קבוצת פוקס והראל ויזל המנכ"ל קיבלו את אות 'יקיר עלם' לשנת 2016 על תרומתם לנוער בסיכון ופעילותם במבצע ההתרמה השנתי של העמותה״.

אני בטוח שהתרומות של פוקס מגיעות, כמו שאומרים, מהמקום הנכון - ויש להוקירה על כך שהיא אכן תורמת ביד נדיבה. בשנת 2015 תרמה הקבוצה כ-2.1 מיליון שקל לעומת רווח נקי לפני מס של כ-65.6 מיליון שקל; שיעור נאה של כ-3.2%, לעומת שיעור של כ-2.2% בקסטרו או בגולף שכלל אינה מדווחת על היקף תרומות.

פוקס אופנה רשת קמפיין
יריב פיין
להמשך הפוסט