לא מספקים את הסחורה: הפוליטיקאים הם מנכ"לים כושלים

במקרה שבו חלק ממנהיגינו היו מתבקשים לעבור את מבחני האמינות לעובדי מדינה — הם היו נכשלים

אמיר זיו-אב
אמיר זיו-אב
חברי הליכוד בסיום ההצבעה על חוק הלאום
חברי הליכוד בסיום ההצבעה על חוק הלאוםצילום: אוליבייה פיטוסי

ניהול מדינה זו משימה מורכבת יותר מניהול חברה עסקית. ניהול מדינת ישראל, על קיטובה החברתי וסביבתה הגיאו־פוליטית, זו משימה כמעט בלתי אפשרית. רק מנהלים ומנהיגים דגולים ראויים להנהגתה של ישראל.

ש"י עגנון, בספרו "שירה", היטיב לתאר את הסוגיה: "החכמים מושכים ידיהם מהנהגת העולם מפני שהם יודעים שיש חכמים מהם ורוצים שינוהל העולם על ידי חכמים גמורים. מתוך כך קופצים הטיפשים והרעים ובאים ונוטלים את העולם, כפי זדונם וכפי טיפשותם". לנוכח הדברים צצות שתי אסוציאציות למוחי: תמונת הניצחון העולצת של הח"כים מיקי זוהר, דוד ביטן, אורן חזן ואיוב קרא, בסיום ההצבעה על חוק הלאום; וההשתוללות וניבולי הפה של איתן כבל (שראה עצמו מועמד לראשות הממשלה) בדיון על חלוקת ג'ובים בהסתדרות. פתאום הבנתי שזה מה שמרגש אותו באמת (יותר מתאונות הדרכים והפערים החברתיים).

מנהיגות ראויה היא היכולת להוביל אנשים אל מטרות ראויות ולכן מורכבת מחזון, כושר ניהול והתנהלות המהווה דוגמה אישית. אני מתקשה לתאר, למשל, את נשיא אורבוטק, בהשפעת הדוגמה האישית של ראש הממשלה בנימין נתניהו, מסית נגד עובדי הרכש והלוגיסטיקה של החברה, המהווים כחמישית ממצבת העובדים — גם אם יש לו הסתייגות מהתנהלותם. אני מתקשה לתאר את מנכ"ל רפאל, בהשפעת הדוגמה האישית של השר זאב אלקין, מלבין ברבים את פניו של סמנכ"ל התפעול הקודם — וטוען כי הוא אדם שאי אפשר לסמוך עליו, רק מכיוון שגנבו את מכוניתו. אני מתקשה לתאר את סמנכ"ל הכספים של אלביט, בהשפעת הדוגמה האישית של השר משה כחלון, מצ'פר את בעלי המניות בדיווידנדים מופרזים ומכניס את החברה לבור תקציבי, קצת לפני שהאחרונים אמורים להצביע על קידומו.

הדוגמה האישית שנותנים מנהיגינו כשהם מתראיינים או מתווכחים, היא איומה. הם מתווכחים באגרסיביות, מפגינים שאט נפש מיריביהם כאילו הצדק והחוכמה מצויים אך ורק בצד שלהם, ושלפני הגעתם לתפקיד שררה שממה.

איתן כבל
איתן כבלצילום: יצחק הררי / דוברות

תחת דוגמה אישית כזו הנמשכת לאורך שנים, אין להתפלא שכשבני העם הנבחר נקלעים לוויכוח בחוף הים, בבריכה או במסעדה, הם עושים שימוש מקורי בריהוט הגן של כתר פלסטיק.

גם בתחום טוהר המידות, חלק ממנהיגינו אינם ראויים להוות דוגמה. במקרה שבו היו מתבקשים לעבור את מבחני האמינות לעובדי מדינה — החשופים למידע רגיש (תחקירים תקופתיים ופוליגרף) — היו נכשלים. נחקר שקיבל בסתר כסף במעטפות, הסתיר נדבות שקיבל מחברים, שידל את מזכירתו להיכנס לכלא במקומו וכו' — היה נפסל על הסף. שערו בנפשכם שהגנב המורשע אברהם הירשזון, בעת שכיהן כשר האוצר, נחשף לכל הסודות המשמעותיים של המדינה, כמו גם חברי כנסת מכהנים המצויים עתה בהליכים משפטיים ושותקים בחקירות.

אם נעביר את מנהיגינו בדיקות פוליגרף, נגלה שמה שבאמת חשוב לרבים מהם זה המעמד הרם והפרנסה הטובה, תוך שהמדינה ואזרחיה משמשים כפלטפורמה להגשמתם.

כפי שמנהלים טובים מהווים תנאי להצלחה של חברה עסקית, מנהיגים טובים הם תנאי להצלחה של ישראל, לאורך ימים. אם נצליח להמליך על עצמנו מנהיגים בעלי שיעור קומה, יש סיכוי שתוך כמה עשורים נממש את הסיסמה המתנשאת ולהוות "אור לגויים".

אמיר זיו-אב

אמיר זיו-אב | |אמיר זיו-אב

ד"ר להנדסה בתחום אופטימיזציה טכנולוגית, חבר הוועד המנהל של הטכניון, הבעלים של זיו-אב טכנולוגיות וטרילוגיקל. בעבר המדען הראשי של משרד התחבורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker