סטטיסטית, המשבר בבואינג היה צפוי. האם היא תצליח להתאושש?

התאונות בבואינג הן תוצאה של תרבות שהתקלקלה: גרסה מעודכנת לסיפור של טויוטה ומעבורות החלל צ'לנג'ר וקולומביה

אמיר זיו-אב
אמיר זיו-אב
בואינג 737 מקס במפעל החברה בוושינגטון
בואינג 737 מקס במפעל החברה בוושינגטוןצילום: ניו יורק טיימס

בואינג היא יצרנית מטוסי הנוסעים הגדולה והוותיקה בעולם, שמובילה את תעשיית המטוסים העולמית כבר מאה שנה. שתי התאונות האחרונות, שבהן נהרגו 346 בני אדם בהתרסקות שני מטוסי בואינג חדשים מדגם 737 MAX, פגעו קשות בחברה ובאמון ציבור הנוסעים העולמי בבטיחות התעופה האזרחית. תאונות אלה אירעו בהמשך לאירועי בטיחות, תקלות בייצור ואיחור של שנים בפרויקט הדגל של החברה 787 "דרימליינר".

בהסתכלות צינית על הדברים, זו גם המתנה הטובה ביותר שיכלה בואינג להעניק למתחרה הגדולה שלה, איירבוס, המזנבת בה בעשרות השנים האחרונות.

ההידרדרות של בואינג אינה "רק" צירוף מקרים רע, אלא תוצאה של איבוד התרבות ששררה בה במשך עשרות שנים, שעיקרה שמירה על איכות ובטיחות ברמה עליונה, ללא פשרות ו"קיצורי דרך", גם תחת אילוצים פרויקטליים של עלויות ולו"ז.

תרבות האיכות והבטיחות של חברה אינה רק עמידה בנהלים ובתקנים להם היא מחויבת, אלא גם הפעלת שכל ישר ושיח פנימי פתוח, רצוף ונטול אגו, בין כל עובדיה ומנהליה, בהתעלם ממעמדם בהיררכיה. זה אותו מרקם עדין השורר בחברה שנוצר על ידי מנהיגות, צניעות ודוגמה אישית, ומחקרים מוכיחים שבינו לבין הצלחת החברה לאורך שנים, קיים מתאם גבוה.

היעדר תרבות של שיח פתוח גרם להתרסקות מעבורות החלל צ'לנג'ר וקולומביה (שבה נהרג אילן רמון) היות שביקורת מקצועית של מהנדסים נחסמה בדרך למנהלים, והיעדר שכל ישר גרם לאסון הגרעיני בפוקושימה, כתוצאה ממיקום נמוך ורגיש מדי של גנרטורי החירום לגלי הצונמי.

בואינג 787 דרימליינר
בואינג 787 דרימליינרצילום: רויטרס

מחיר המשבר: חיי אדם

המשבר העובר עתה על בואינג נראה כמו העתק של המשבר שאותו עברה טויוטה לפני כעשור. בדומה לבואינג, טויוטה הובילה את תעשיית הרכב העולמית במשך שבעים שנה והיוותה מודל לחיקוי. זה נבע מ"תרבות טויוטה" ששמה דגש על יחס רציני ללקוחות (הודות למוצרים אמינים שלעולם אינם מאכזבים), לעובדים ולספקים, לצד שיטות ייצור חדשניות ומתקדמות.

לפני כעשור, רצף תקלות אמינות במוצרי החברה גרם לתאונות קטלניות (דוושות האצה שנתקעו במצב לחוץ, כריות אוויר שפלטו רסיסים שחדרו לגוף הנהג) ולמוצרים פגומים (תיבת ההילוכים הרובוטית המביכה שהוציאו לשוק) וחשף את העובדה שהחברה כשלה בשימור תרבותה הייחודית ואיבדה את מעמדה העליון, מעמד שאותו הצליחה להחזיר לעצמה כעבור כמה שנים, במאמץ רב ולאחר נזק של מיליארדי דולרים.

בדומה למקרה בואינג, המשבר היה המתנה הטובה ביותר שיכלה טויוטה להעניק למתחרה הצומחת, יונדאי.

אפשר להצטער אבל לא להתפלא, היות שמבחינה סטטיסטית, הסיכוי שחברה תעשייתית תצליח לשמר במשך מאה שנה ברציפות את תרבותה הייחודית הגורמת לה להצטיין הוא אפסי. במקרה של בואינג וטויוטה ובדומה לחברות רבות בעולם, איבוד התרבות נבע משינוי בסדר העדיפויות שבמסגרתו עלה המשקל היחסי של מנהלי השיווק ומנהלי הפרויקטים על חשבון אנשי הטכנולוגיה, תוך הפעלת לחץ על האחרונים "לעגל פינות" על מנת לעמוד ביעדים שהבטיחו הראשונים.

כשם שטויוטה צלחה את המשבר וחזרה לעצמה, אני מעריך שגם בואינג תתעשת – חברות פחות חזקות מבואינג וטויוטה כבר היו מתמוטטות מזמן - אבל חבל שאי היכולת לשמר את התרבות המרשימה עלתה גם בחיי אדם כה רבים.

תרבות של שיח פתוח ונטול אגו בין כל העובדים והמנהלים בחברות ובארגונים השונים ושמירה על "שכל ישר", מעבר לעמידה בתקנים פורמליים, היא תנאי לשמירה על הצטיינות לאורך שנים, לרווחיות ולשמירה על חיי אדם.

אמיר זיו-אב

אמיר זיו-אב | |אמיר זיו-אב

ד"ר להנדסה בתחום אופטימיזציה טכנולוגית, חבר הוועד המנהל של הטכניון, הבעלים של זיו-אב טכנולוגיות וטרילוגיקל. בעבר המדען הראשי של משרד התחבורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker