הפתרון שיפחית את ההרוגים באתרי בנייה

יש להטיל על משטרת ישראל את האחריות המלאה לחקירת כל התאונות באתרי הבנייה שבהן נפגע פועל

אמיר זיו-אב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קריסת פיגומים באתר בנייה
קריסת פיגומים באתר בנייהצילום: מוטי מילרוד

ב–2018 נהרגו בישראל 41 פועלי בניין כתוצאה מהפקרות, אוזלת יד, חוסר מקצועיות וחוסר אכפתיות של החברות הקבלניות ושל משרד העבודה והרווחה המופקד על הנושא. בשנים האחרונות הסיכוי להיהרג כפועל באתר בנייה גבוה פי שבעה מהסיכוי לכך במפעל תעשייתי, ועבודתו של פועל בניין מסוכנת יותר משל לוחם משמר הגבול בתקופת פיגועים, שסיכון חייו הוא חלק מעיסוקו.

ואולם, אם המחיר הכלכלי שישלמו חברות הבנייה על מותם או פציעתם של עובדיהן יהיה בלתי נסבל, את השנים הבאות נסיים עם פחות מעשרה הרוגים בשנה.

הדבר החשוב ביותר לחברות הבנייה במקרה תאונה שבה נפצע או נהרג פועל, הוא חזרה מהירה לעבודה (בתקווה שהעובד יימצא כאשם בתאונה ושקיים כיסוי ביטוחי לאירוע), ולכן הפיכת החקירה לפלילית, העברתה לאחריות המשטרה וסגירת אתר הבנייה עד לסיומה, תשנה מן היסוד את התייחסות החברות אל פועליהן (שלרוב הם סינים, רומנים או ערבים). סגירת אתר בנייה לימים, שבועות או חודשים, עד לסיום חקירה פלילית של המשטרה, היא מחיר בלתי נסבל עבור אותן חברות.

מניעתן של 90% מהתאונות אינה כרוכה בתקציבים, אלא במודעות, שכל ישר ואכפתיות מצד חברות הבנייה. במידה והיו מתייחסות אל פועליהן כאילו היו בני משפחה, התאונות לא היו קורות. אם במקרה שאירע במארס 2016 באתר בנייה באשקלון, מפעילת המנוף, קטי קרקולוב, היתה בתו של מנהל העבודה — הוא לא היה מאלץ אותה לעלות עליו בתנאי רוח חזקה ומסוכנת, למרות פחדיה — ולא היה מפטר אותה לאחר מכן, כשסירבה. למקום עבודה אין זכות מוסרית לאפשר פגיעה בעובדיו.

עד לאחרונה, האחריות לחקירת התאונות באתרי הבנייה היתה של משרד העבודה והרווחה חסר האונים (שהעמיד מספר מגוחך של 18 מפקחי בטיחות מול 17,000 אתרים), ורק בסוף 2018 הועברה האחריות לחקירת התאונות, הקשות בלבד, לידי המשטרה. זו כמובן שטות מוחלטת, היות והפקת לקחים לעתיד היא אחת המטרות העיקריות של חקירת תאונות, ומבחינה זו, אין כל הבדל בין תאונה אשר למרבה המזל גרמה לפציעות קלות, לבין כזו שגרמה להרוגים.

יש להטיל על המשטרה את האחריות המלאה לחקירת כל התאונות באתרים שבהן נפגע פועל, גם אם באורח קל, בדיוק כפי שהיא מבצעת בתאונות דרכים עם נפגעים — פצועים קל, קשה או הרוגים חלילה — שם היא סוגרת את הכביש (או נתיבים ממנו) עד להשלמת החקירה, כמעט ללא התחשבות בשיבושי התנועה כתוצאה מכך.

בניגוד לאוזלת היד של משרד העבודה והרווחה, למשטרת ישראל יש אלפי שוטרים, מאות ניידות, ידע וסמכויות בביצוע חקירות פליליות. לאחר לימוד הנושא והשלמת ההקמה של הגוף המשטרתי המופקד עליו, היא תוכל לבצע פיקוח יעיל על הבטיחות באתרי הבנייה, בעוד משרד העבודה והרווחה ישמש רגולטור "בלבד".

במקרה של תאונה, על משטרת ישראל לסגור את האתר, ולפתוח בחקירה פלילית בכל אירוע שהסתיים בהזמנת אמבולנס או הגעה לחדר מיון בבית חולים — והעבודה באתר תתחדש רק לאחר סיום החקירה ובהתאם לתוצאותיה.

אמיר זיו-אב

אמיר זיו-אב | אמיר זיו-אב

ד"ר להנדסה בתחום אופטימיזציה טכנולוגית, חבר הוועד המנהל של הטכניון, הבעלים של זיו-אב טכנולוגיות וטרילוגיקל. בעבר המדען הראשי של משרד התחבורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker