טראמפ 2024? בלי טוויטר, לכוכב הריאליטי הגדול בהיסטוריה אין סיכוי

ההחלטה של הרשתות החברתיות לסגור לצמיתות את החשבונות של נשיא ארה"ב היוצא תסיים כנראה את הקריירה הפוליטית שלו. הוא ינסה לעקוף אותן - אך בלעדיה יהיה טראמפ כמו מפגין אנרכיסט בלי מגפון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בעצרת בג'קסונוויל, פלורידה, בספטמבר

הוא גמור. כוכב הריאליטי הגדול בהיסטוריה הודח סופית. ההחלטה של הרשתות החברתיות לסגור לצמיתות את החשבונות של דונלד טראמפ (האמיתי) תסיים כנראה את הקריירה הפוליטית שלו. הוא ינסה לעקוף אותן, הוא ינסה להפוך את הפרובוקטיביות האנטי-ממסדית שלו למודל עסקי - אך בלי הרשתות החברתיות, ובעיקר בלי טוויטר, יהיה טראמפ כמו מפגין אנרכיסט בלי מגפון. 89 מיליון העוקבים אחריו יתקדמו בחייהם ויטרידו עצמם עם דברים אחרים.

עוד לפני טראמפ, הפכו הפוליטיקאים הפופוליסטים את הרשתות החברתיות לערוץ חליפי לגופי המדיה המסורתיים. מעל ראשה של העיתונות, הוא העביר את המסרים שלו ישירות לציבור הרחב והלך והקצין מסרים אלו ככל שתוכנית הריאליטי של שילטונו הלכה והתקרבה לפרקי סוף העונה. אך הוא לא רק עקף את המדיה אלא גם חשף את חולשתה העיקרית - התלות של ערוצי החדשות והאתרים ברייטינג. טראמפ פיטר את רשתות הטלוויזיה והעיתונות הכתובה מתפקידם ההיסטורי - מתווכי מידע. התקשורת ידעה שהוא משקר, אך נותרה ללא ברירה כי הוא סינדל אותה באמצעות טוויטר. היא היתה חייבת לדווח על שקריו כדי לשמור על עצמה רלוונטית.

עוד לפני המהלך הנוכחי, אסרו הרשתות החברתיות הפצה של תוכן מסוכן על גבי הפלטפורמות שלהן, אך טראמפ כנשיא ארה"ב היה פריווילגי. למרות אזהרות חוזרות ונשנות שהוצמדו לדבריו, ואף שעבר בגלוי על הרגולציה העצמית שהטילו הרשתות על כלל שאר משתמשיהן, טראמפ לא נחסם מוקדם יותר. ברור כי היו שם גם שיקולים מסחריים, מאחר שהפרובוקציה הנשיאותית הביאה לרשתות מיליוני משתמשים חדשים וטראפיק שתורגם להכנסות ושווי שוק של מיליוני דולרים. אך לאחר שהקונגרס אישר את זכיית ביידן ודבריו של טראמפ אכן הובילו לאלימות שגרמה למותם של חמישה אנשים, התאפשר להם לעשות את מה שהיו עושות לכל משתמש אחר - להעיף אותו מהפלטפורמה.

ללא טוויטר תישלל מטראמפ היכולת לסנדל את המדיה המסורתיתצילום: OLIVIER DOULIERY - AFP

טוויטר לא תמנע מטראמפ את חופש הביטוי. הוא יוכל להפיץ כל מסר העולה על רוחו, גם אם שקרי. הוא יוכל להמשיך לשלהב את תומכיו באמצעות עצרות המוניות, על גבי רשת טלוויזיה שיקים בעצמו, או שירותי תוכן בתשלום, אך ללא טוויטר תישלל ממנו היכולת לסנדל את המדיה המסורתית. העיתונים ורשתות הטלוויזיה הארציות, שעדיין מאוד משפיעים על דעת הקהל, יוכלו לסנן טוב יותר את מסריו הפופוליסטים והמסוכנים מבלי לפחד כי יאבדו את הרלוונטיות שלהם.

לצד חיזוק העיתונות, חסימת טראמפ מהרשתות החברתיות הגדולות יכול להניב עוד ערך חיובי עצום - צמצום כוחן של גוגל (יוטיוב), פייסבוק וטוויטר. תומכיו ועוקביו הרבים של טראמפ עשויים להגר יחד עימו לרשתות חברתיות אלטרנטיביות, שיסבלו יותר את התעמולה ההרסנית שלו. הגירה המונית שכזו יכולה ליצור אפקט רשת כזה שיאפשר לרשת חברתית אלטרנטיבית לקום ולהוות תחרות מסוימת לענקי האינטרנט הנוכחיים. בכל מקרה, טראמפ יתקשה מאוד לשחזר את התהודה שקיבלו דבריו בתקופת נשיאותו. בחירות 2024 בלי טוויטר? אין סיכוי.

אמיר טייג

אמיר טייג | אמיר טייג

גבר, לבן, פריבילגי, תל אביבי-חיפאי, שגר בשנים האחרונות במדריד. בוגר שני תארים במנהל עסקים, וחצי תואר נוסף בלימודי מזרח אסיה. יצא לעצמאות כלכלית בגיל 21 ומאז צבר ניסיון מקצועי כפועל בניין, מנהל מפעל בדרום תל אביב, עוזר מחקר אקדמי, כלכלן בחברת ייעוץ, עיתונאי כלכלי ועורך. בתפקידו האחרון היה עורך מדור היי-טק, תקשורת ומדיה ב-TheMarker. יצא לפנסיה מוקדמת ב-2017 וכיום משקיע עבור עצמו בנדל"ן במדריד. בזוגיות נטולת ילדים מזה שלושה עשורים, ומאחל לעצמו להיות world traveler.  
גילוי נאות: הבלוג ייתמקד בכל נושא שעשוי לייצר עניין לקוראים ואין לייחס לנכתב בו כל ייעוץ לשם קבלת החלטות בעלות אופי כלכלי. למען הסר ספק, לכותב אין כל עניין כלכלי בנושאים הנכתבים ואין בכוונתו לקדם עצמו כלכלית באמצעות בלוג זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker