כסף מהליקופטרים באדיבות ממשלת ספרד

בשעה שבעולם נעו בשנים האחרונות לימין הכלכלי, בספרד עלתה לשלטון ב-2018 המפלגה הסוציאליסטית. אחת מהבטחות הבחירות היתה להנהיג בספרד הכנסה בסיסית אוניברסלית. שנתיים לאחר מכן, ביולי 2020, בעיצומו של משבר כלכלי חסר תקדים, יצאה התוכנית לדרך

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לאוואפיאס, ספרד
לאוואפיאס, ספרדקרדיט: אמיר טייג

לאוואפיאס היא השכונה הענייה של מרכז מדריד. יתר שכונות מרכז העיר עברו ג'נטרפיקציה מואצת מאז תום משבר הנדל"ן הספרדי (2013-2007), אך לאוואפיאס נותרה שכונתם של העובדים הזרים, הזקנים העניים וצעירים שמתקשים להשתלב במציאות הדיגיטלית האכזרית. הרבה לפני המגפה, פעלו בשכונה מספר רב של נקודות לחלוקת מזון ובגדים, אך מאז הקורונה מספר הנזקקים עלה, ומדי ערב משתרכים תורים של עשרות אנשים מחוץ לנקודות אלו.

תמיד היה עוני בשכונה, אבל עכשיו העוני ברור וחשוף לכל. כמובן מדובר בתופעה הרבה יותר רחבה משכונה אחת במדריד. מבין ארצות מערב אירופה, ספרד היא הענייה ביותר. 14.2% מאוכלוסיית המדינה (2019) חיה מתחת לקו העוני - יותר מפורטוגל או איטליה. 

לאוואפיאס, ספרדצילום: אמיר טייג

העוני הספרדי אינו דבר חדש, אבל דרכי ההתמודדות עמו השתנו בשנים האחרונות. בשעה שבאירופה, וגם בחלקים אחרים בעולם (בתוכם ישראל כמובן), נעו בשנים האחרונות לימין הכלכלי, בספרד עלתה לשלטון ב-2018 המפלגה הסוציאליסטית, בתמיכת מפלגת השמאל (החצי אנרכיסטית) פודמוס.

אחת מהבטחות הבחירות של המפלגות, עוד הרבה לפני שווירוס קורונה בא לעולם, היתה להנהיג בספרד הכנסה בסיסית אוניברסלית. שנתיים לאחר מכן, ביולי 2020, בעיצומו של משבר כלכלי חסר תקדים, יצאה התוכנית לדרך. ספרד כיום היא המדינה היחידה בעולם שבה פועלת תוכנית מסוג זה בקנה מידה כלל ארצי. יש הטוענים כי התוכנית הספרדית אינה באמת הכנסה אוניברסלית כי היא דורשת מבחני הכנסה, אך אין חולק שספרד מנסה לפרוץ דרך בטיפול בעוני.

סועדים באוויר הפתוח, מדרידצילום: אמיר טייג

הכנסה בסיסית אוניברסלית היא למעשה פורמט נוסף במגוון הרחב של התמיכות שמעניקות מדינות לתושביהן, אך בשינוי מהותי אחד - המדינה מתחייבת לספק לתושביה הכנסה מינימלית ללא תנאים. בדומה לביטחון אישי, חינוך ובריאות, כך המדינה מתחייבת (תאורתית) לספק לתושביה רמת חיים מינימלית.

כדי לקבל את התמיכה, שמגיעה בספרד עד 1,015 יורו לחודש למשק בית, יש לעמוד במבחני הכנסה ועושר, כלומר זכאים לה כל מי שהכנסתו נמוכה משכר מינימום. בניגוד לדמי אבטלה, אין לתמיכה הזאת מגבלת זמן, והיא גם אינה תלויה בתעסוקה, כך שהזכאים לא מאבדים אוטומטית את התמיכה כשהם מוצאים עבודה. 

ראש ממשלת ספרד, פדרו סנצ'ס, נואם בפרלמנט במדרידצילום: PABLO BLAZQUEZ - AFP

ממשלת ספרד הקצתה כ-3 מיליארד יורו מתקציבה השנתי, וקבעה תקרה של 0.2% מהתוצר שיופנו כדי לממן את התוכנית. לכאורה לא מדובר במספרים גדולים עבור כלכלה של 46 מיליון תושבים. לשם השוואה, תקציב הצבא הספרדי עמד על כ-15 מיליארד יורו ב-2018, שהם 1.3% מהתוצר. תמורת 0.2% מהתוצר מנסה ממשלת ספרד למגר את העוני הקיצוני במדינה ולהרים כ-850 אלף משקי בית, או כ-2.3 מיליון תושבים, מעל קו העוני.

כאן יש לסייג ולומר שכסף ורצון פוליטי אינם החסמים היחידים. הביורוקרטיה הספרדית הידועה לשמצה מקשה גם היא, ובארבעת החודשים הראשונים מאז הונהגה התוכנית רק 1.5% מהבקשות אושרו.

לאוואפיאס, ספרדצילום: אמיר טייג

השינויים הטכנולוגיים, בשילוב עם השפעות המגפה, דחפו את נושא ההכנסה האוניברסלית גבוה יותר בסדר העדיפויות של פוליטיקאים, ואפילו בארה"ב, שבה סוציאליזם היא מלה גסה, ישנם פוליטיקאים שמנסים לקדם רעיונות מסוג זה.

הניסיון הספרדי המוגבל מלמד כי מיגור העוני הוא בעיקר רצון פוליטי. זה אמנם דורש לא מעט משאבים תקציביים והסרת מגבלות ביורוקרטיות, אך בעולם בו מפזרים 'כסף מהליקופטרים', זה לגמרי מעשי.

אמיר טייג

אמיר טייג | אמיר טייג

גבר, לבן, פריבילגי, תל אביבי-חיפאי, שגר בשנים האחרונות במדריד. בוגר שני תארים במנהל עסקים, וחצי תואר נוסף בלימודי מזרח אסיה. יצא לעצמאות כלכלית בגיל 21 ומאז צבר ניסיון מקצועי כפועל בניין, מנהל מפעל בדרום תל אביב, עוזר מחקר אקדמי, כלכלן בחברת ייעוץ, עיתונאי כלכלי ועורך. בתפקידו האחרון היה עורך מדור היי-טק, תקשורת ומדיה ב-TheMarker. יצא לפנסיה מוקדמת ב-2017 וכיום משקיע עבור עצמו בנדל"ן במדריד. בזוגיות נטולת ילדים מזה שלושה עשורים, ומאחל לעצמו להיות world traveler.  
גילוי נאות: הבלוג ייתמקד בכל נושא שעשוי לייצר עניין לקוראים ואין לייחס לנכתב בו כל ייעוץ לשם קבלת החלטות בעלות אופי כלכלי. למען הסר ספק, לכותב אין כל עניין כלכלי בנושאים הנכתבים ואין בכוונתו לקדם עצמו כלכלית באמצעות בלוג זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker