מירב ארלוזורוב צודקת, הישראלים עושים יותר מדי ילדים. אבל זו זכותם

שיעור ילודה נורמלי יותר יוביל כנראה לשיפור ברמת החיים בישראל. למרות זאת, לגיטימי לגמרי שהישראלים יבחרו במשפחה גדולה על פני רווחה כלכלית

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תינוקות
אמיר טייג

מירב ארלוזורוב צודקת. שיעור הילודה בישראל הוא גבוה בצורה חריגה ומאיים על שיפור באיכות החיים. הממסד הפוליטי והפקידותי הישראלי אינו מסוגל להתמודד עם האתגרים שתופעה ייחודית זו יוצרת, ולפיכך ישראל נידונה להיות מדינה צפופה, עם שירותים ציבוריים מוגבלים ורמת חיים בינונית - לא יותר. אך האם המסקנה היא שנדרשת מדיניות שתקדם את הפחתת שיעור הילודה?  

אם קבוצת הייחס היא אירופה, אז הנה מה שקורה ביבשת. מי שהוביל את הירידה בשיעור הילודה באירופה היו הארצות בדרום היבשת, בעיקר איטליה, יוון וספרד. לא סתם שלוש מדינות אלה גם סוגרות את דירוגי העושר ורמת החיים באירופה. באיטליה, יוון וספרד מתקיים קשר חזק בין העושר של האנשים לבין היכולת שלהם להביא ילדים לעולם. די ברור שנשים וזוגות צעירים ללא יכולות כלכליות, וללא תמיכה או אופק כלכלי, יצמצמו את מספר הילדים שהם מביאים לעולם. הם בחרו ברציונל הכלכלי על פני הצורך הרגשי במשפחה גדולה, אך הויתור על ילד שני (או שלישי) לא הוביל אותם לעתיד טוב יותר.  

שיעור הילודה בספרד הוא הנמוך באירופה (מלבד מלטה) - רק 1.26 ילדים למשפחה (עדכני ל-2018). ארצות עשירות יותר כמו בריטניה (1.68 ילדים למשפחה), שבדיה (1.76 למשפחה), הולנד (1.59 ילדים למשפחה) וגרמניה (1.57 למשפחה) תומכות בילודה גבוהה יותר. ארצות אלה הצליחו לתת לצעירים שלהן אופק כלכלי טוב יותר מזה שנותנים בספרד. רשתות התמיכה הסוציאליות שהן מעניקות רחבות יותר, הזדמנויות התעסוקה לצעירים טובות יותר, והעתיד הכלכלי של צעירים נראה פחות מסוכן.

שיעור הילודה הגבוה בישראל (3.1 ילדים למשפחה) אכן גורם לצפיפות ומקשה על העלייה ברמת החיים, אבל הוא גם מצביע כי מצבם של הצעירים הישראלים הוא יותר טוב (או פחות גרוע) מזה של צעירים רבים באירופה. בהנחה שהישראלים לא פחות רציונלים מהאירופאים, וזו הנחה די הגיונית, ניתן לומר כי הישראלים מרגישים יותר בטוחים בעתידם הכלכלי מהספרדי או האיטלקי הממוצעים, ויתכן שגם יותר מהגרמני והצרפתי. 

ילדים בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

האם שיעור ילודה נורמלי יותר בישראל, כזה הקרוב לחלק העשיר של ארצות אירופה, עשוי לשפר את רמת החיים בישראל? התשובה היא כנראה כן. אך עושר כלכלי לא מוביל בהכרח לחיים טובים יותר. ספרדים או איטלקים שרוצים ילדים, אך נמנעים מכך כי הם גרים בגיל 30 אצל ההורים מכיוון שאין להם כסף לדירה נורמלית, הם אנשים די מתוסכלים. הם אומנם מגיעים לעבודה במטרו יעיל, או עומדים פחות בפקקים, אבל היו שמחים הרבה יותר אם יכלו לממן משפחות גדולות יותר.

לגיטימי לגמרי שהישראלים יבחרו במשפחה גדולה על פני רווחה כלכלית ויש להתייחס לבחירה זו כמו אחד החסרונות (או היתרונות) המבניים של הכלכלה הישראלית. הפחתת שיעור הילודה כדי להשיג עלייה ברמת החיים אינה מתאימה לאופי הישראלי, ואין עם זה בעיה. הבעיה האמיתית היא פוליטיקאים שלא מתפקדים ולא מצליחים לתכנן את הכלכלה בהתאם לתנאי הבסיס שלה. 

מלים אלה נכתבו על ידי אדם שבחר לא לעשות ילדים.

אמיר טייג

אמיר טייג | אמיר טייג

גבר, לבן, פריבילגי, תל אביבי-חיפאי, שגר בשנים האחרונות במדריד. בוגר שני תארים במנהל עסקים, וחצי תואר נוסף בלימודי מזרח אסיה. יצא לעצמאות כלכלית בגיל 21 ומאז צבר ניסיון מקצועי כפועל בניין, מנהל מפעל בדרום תל אביב, עוזר מחקר אקדמי, כלכלן בחברת ייעוץ, עיתונאי כלכלי ועורך. בתפקידו האחרון היה עורך מדור היי-טק, תקשורת ומדיה ב-TheMarker. יצא לפנסיה מוקדמת ב-2017 וכיום משקיע עבור עצמו בנדל"ן במדריד. בזוגיות נטולת ילדים מזה שלושה עשורים, ומאחל לעצמו להיות world traveler.  
גילוי נאות: הבלוג ייתמקד בכל נושא שעשוי לייצר עניין לקוראים ואין לייחס לנכתב בו כל ייעוץ לשם קבלת החלטות בעלות אופי כלכלי. למען הסר ספק, לכותב אין כל עניין כלכלי בנושאים הנכתבים ואין בכוונתו לקדם עצמו כלכלית באמצעות בלוג זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker