הילד הרע של עולם הקריפטו מתחיל להתמסד

שלושה דברים שהתרחשו בחודשים האחרונים מחייבים בחינה מחודשת של השאלה 'האם הביטקוין נהפך כבר לאפיק השקעה לגיטימי עבור משקיעים רגילים (כמוני) שאינם עוסקים בהלבנת הון, האקינג או הימורים?'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביטקוין

בשעה שהעולם כולו היה מרוכז בבחירות בארה"ב ובניצחונה של השפיות המשעממת על פני הטראמפיזם המסעיר, חצה הביטקוין את רף ה-15 אלף דולר ליחידה. עם או בלי קשר לבחירות, בכל פעם שהמטבע החוץ ממסדי הזה מזנק, הוא מעורר מחדש את תאוות הבצע שקיימת אצל כל משקיע בשוק ההון - עצמאי או ממוסד.

אז במהלך הזפזופ בין אנדרסון קופר ב-CNN לצ'אק טוד ב-NBC, החלטתי להעמיק בשאלה: 'האם הביטקוין נהפך כבר לאפיק השקעה לגיטימי עבור משקיעים רגילים (כמוני) שאינם עוסקים בהלבנת הון, האקינג או הימורים?'

השאלה הנשאלת היא מדוע בכלל לסבך את החיים ולהשקיע במטבע כל כך תנודתי, בעל תדמית קרימינלית, שלא ניתן לקבוע את מחירו הכלכלי ושלא מקבל תמיכה מאף ממשלה?

מאז ומתמיד, התשובה לשאלה זו היתה 'אין סיבה מספקת'. אך החיים הם דינמיים ושלושה דברים שהתרחשו בחודשים האחרונים מחייבים בחינה מחודשת של שאלה זו: הנכונות של פייפאל לאפשר ל-350 מיליון משתמשיה להחזיק יתרות בביטקוין; ההחלטה של חברת הסליקה Square להחזיק בעצמה יתרות בביטקוין; ודו"ח שפירסמה חברת ניהול ההשקעות פידליטי התומך בהשקעה בביטקוין. שלושת דברים אלו מצביעים כי האמון הכללי בביטקוין כאמצעי לשמירה והעברת ערך נמצא במגמת עלייה מהירה.

ביטקוין

כלי להפחתת סיכון

מסתבר שפידליטי, חברת ניהול ההשקעות מהגדולות בעולם, עוסקת בשאלה זו כבר תקופה ארוכה. בדו"ח האחרון שלה בנושא שפורסם באוקטובר, מתארת האנליסטית ריאה בהוטריאה (Ria Bhutoria) את תפקידו של הביטקוין כחלק מתיק השקעות, וטוענת כי אלוקציה של כמה אחוזים מהתיק לביטקוין יכולה לעזור להפחית את הסיכון הכולל של התיק.

בהוטריאה מסבירה כי נכסים סטנדרטיים כמו מניות, אג"ח ונדל"ן מתנהגים ברוב המקרים בצורה דומה. למשל, הם מגיבים באופן זהה לשינויים בריבית - עולים בריבית נמוכה ויורדים בריבית גבוהה. הביטקוין הוא נכס אלטרנטיבי שאינו מושפע ישירות מהריבית של בנקים מרכזיים, כלומר רמת הקורלציה בינו ובין נכסים כמו מניות ואג"ח, שמרכיבים בדרך כלל את הנתח העיקרי בכל תיק השקעות, היא נמוכה. על כן הוא יכול לשמש ככלי להפחתת סיכון. 

חנות למכירת ביטקוין באיסטנבול צילום: OZAN KOSE - AFP

בהוטריאה מציינת כי הפגיעה הכלכלית של הקורונה מגדילה עוד יותר את ערכו של הביטקוין ככלי לפיזור סיכונים. הירידה בביקוש הכללי למוצרים ושירותים בשל המגפה לצד העלייה באבטלה פוגעים באופן רוחבי במרבית תחומי הכלכלה - כלומר בתזרימי המזומנים הצפויים ממניות.

בנוסף, ממשלות לוקחות על עצמן חוב ענק בניסיון לעורר את הכלכלה ומזרימות כמויות חסרות תקדים כל כסף חדש לשוק, באמצעות הדפסת כסף, הרחבה כמותית וריבית נמוכה. תהליך זה עשוי לעורר אינפלציה ולשחוק את ערך המטבעות הקונבנציונליים.

הביטקוין אינו מושפע ישירות מהירידה ברווחיות החברות או מעלייה בכמות הכסף. כמטבע אלטרנטיבי שאינו חלק מהממסד הכלכלי, הביטקוין גם אינו מושפע ישירות מהחלטות מדיניות המשפיעות על מניות, אג"ח או נדל"ן. אין זה אומר שהשקעה בביטקוין תניב תשואה טובה יותר מהאפיקים המסורתיים, אך היא בפירוש מסוגלת להפחית את הסיכון הכולל של תיק ההשקעות. 

חנות להמרת ביטקויןצילום: גיל כהן מגן

תהליך ההתמסדות החל

בתיאוריה, ייתכן שלביטקוין יש סיפור השקעה טוב, אך בעולם המעשה ניתן להבין את הרתיעה ממנו. יהיה זה כמעט בלתי אפשרי להעריך את ערכו האמיתי של המטבע, מאחר שאין לביטקוין שימוש כלכלי מלבד אגירת מזומן, הוא אינו נושא ריבית ואינו מייצר כל תזרים. בנוסף, התנודתיות החדה במחירו מרתיעה משקיעי ערך סולידיים.

לכל זה יש להוסיף את התדמית השלילית שיש למטבע ככלי להלבנת הון, וכן את חוסר האמון שעדיין קיים בשלמות ובאבטחה של מערכות מבוזרות מבוססות בלוקצ'יין.

עם זאת, ייתכן מאוד שאנחנו נמצאים בעיצומו של שינוי שיהפוך את הביטקוין להשקעה לגיטימית. עד כה, השחקנים העיקריים בבורסות הביטקוין היו משקיעים פרטיים שחיפשו בעיקר רווח ספקולטיבי מהיר, אך ככל שיימשך תהליך 'ההתמסדות' של המטבע, כלומר עלייה באמון בטכנולוגיית הבלוקצ'ין, הרחבת השימושים בביטקוין וכניסה של גופים מוסדיים לתחום, כך צפויה התנודתיות להירגע.

טכנאי מבצע בדיקות באתר של כריית ביטקוין ברוסיהצילום: בלומברג

מאחר שמדובר בתהליך של בניית אמון בקרב גופים שמרנים, ברור כי הביטקוין לא ייהפך לאפיק השקעות לגיטימי בן לילה, אך מתרבות האינדיקציות כי תהליך ההתמסדות החל.

אם אכן יימשך השינוי החיובי בתדמיתו של הביטקוין, הביקוש למטבע צפוי לעלות בטווח הארוך. בניגוד למטבעות רגילים (פיאט), כמות הביטקוינים היא סופית, כלומר אי אפשר להדפיס ממנו עוד ועוד בהתאם לצרכים ולגחמות של ממשלות.

ניתן להעריך כי הזינק שחל באחרונה במחיר הביטקוין קשור לעובדה שהממשלות הציפו את השוק בכסף פיאט ועוררו פחדים, כי יום יבוא והן יתקשו לעמוד בחוב שלקחו.

אף אחד לא מעריך שהביטקוין יחליף יום אחד את המניות את האג"חים כמרכיב עיקרי בתיק השקעות, אבל הביטקוין עשוי להתחרות בזהב או בהון סיכון כנכס אלטרנטיבי בתיק השקעות מפוזר. ומה המסקנות עבורי כמשקיע? הביטקוין הוא כלי השקעה לגיטימי, ושווה ללמוד לעומק מה משפיע על מחירו וכיצד להשקיע בו.

אמיר טייג

אמיר טייג | אמיר טייג

גבר, לבן, פריבילגי, תל אביבי-חיפאי, שגר בשנים האחרונות במדריד. בוגר שני תארים במנהל עסקים, וחצי תואר נוסף בלימודי מזרח אסיה. יצא לעצמאות כלכלית בגיל 21 ומאז צבר ניסיון מקצועי כפועל בניין, מנהל מפעל בדרום תל אביב, עוזר מחקר אקדמי, כלכלן בחברת ייעוץ, עיתונאי כלכלי ועורך. בתפקידו האחרון היה עורך מדור היי-טק, תקשורת ומדיה ב-TheMarker. יצא לפנסיה מוקדמת ב-2017 וכיום משקיע עבור עצמו בנדל"ן במדריד. בזוגיות נטולת ילדים מזה שלושה עשורים, ומאחל לעצמו להיות world traveler.  
גילוי נאות: הבלוג ייתמקד בכל נושא שעשוי לייצר עניין לקוראים ואין לייחס לנכתב בו כל ייעוץ לשם קבלת החלטות בעלות אופי כלכלי. למען הסר ספק, לכותב אין כל עניין כלכלי בנושאים הנכתבים ואין בכוונתו לקדם עצמו כלכלית באמצעות בלוג זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker