כך מנעה הרשות להגבלים עסקיים מהצרכן הישראלי עשור של תחרות

שופרסל ביקשה לרכוש את ניו-פארם כבר ב-2006, אך הממונה על ההגבלים העסקיים דאז דרשה כי חלק מסניפי ניו-פארם יימכרו. שופרסל מצדה ויתרה על העסקה, והצרכן הישראלי איבד יותר מעשור של שוק תחרותי

אמיר קופר
אמיר קופר
סניפים של שופרסל ושל סופר-פארם
סניפים של שופרסל ושל סופר-פארםצילום: עופר וקנין ואייל טואג

שוק קמעונות הפארם המקומי עומד בפני זעזוע. שופרסל מתכננת להודיע בקרוב על השקתה מחדש של רשת ניו-פארם במטרה לקרוא תיגר על הדומיננטיות המוחלטת של סופר-פארם. התחרות המחודשת בתחום, שנשלט ללא עוררין על ידי סופר-פארם כבר יותר מעשור, צפויה להוביל להורדות מחירים לצרכנים ושיפור השירות.

שופרסל צפויה לגייס את מערך השיווק ומכירות האונליין המרשים שבנתה ופרישת הסניפים הרחבה שלה לטובת מכירות מוצרי הפארם, ולהפיח רוח חיים חדשה בתחרות הגוועת. אבל רק לפני כשנה, היה סיכון מוחשי שסופר-פארם תישאר השחקנית היחידה בשוק.

שופרסל רכשה את ניו-פארם באפריל בשנה שעברה, בעסקה הכפופה לאישור הרשות להגבלים העסקיים. המשא ומתן בין הרשות לבין שופרסל הגיע לשיאו באוגוסט, ובסיומו ניתן אישור הרשות למיזוג. אך בתחילת אוגוסט התנהלה פגישה מתוחה בין הצדדים, שבמהלכה התעוררו ספקות אמיתיים לגבי סיכויי העסקה להיסגר.

הרשות סימנה 30 סניפים של ניו-פארם המצויים ברדיוס של קילומטר מסניף קיים של שופרסל, וביקשה להתנות את המיזוג בכך שסניפים אלו יימכרו לפני שהעסקה תצא לפועל. מבחינת שופרסל, היה מדובר במכת מוות לעסקה. בזמן הדיון מול הרשות, היו לניו-פארם 67 סניפים ברחבי הארץ. דרישת הרשות שכמעט מחצית מסניפי הרשת יימכרו לצד שלישי, כנראה מתחרה ישיר של שופרסל בתחום הקמעונות או הפארם, איימה להפוך את העסקה ללא משתלמת.

סופר־פארם חולשת על הסניפים

הנזק הוא אפילו חמור יותר בהתחשב בכך שהמחיר של מכירה כפויה של סניפים הוא נמוך יותר משווי שוק אמיתי, כך שהעסקה כולה היתה במחיר גבוה מדי מבחינת הרשת הקמעונית הגדולה בישראל.

נציגי שופרסל הבהירו לרשות שהדרישה אינה מציאותית, והציגו נתונים לגבי סניפים מתחרים אחרים, של סופר-פארם או מגה, במרחק קרוב יחסית לסניפים הבעייתיים. למזלנו הרב, הרשות השתכנעה מטיעוני שופרסל ואישרה את המיזוג בתמורה להקרבה של 9 סניפי ניו-פארם וסניף יחיד של שופרסל. שופרסל שילמה את המחיר, ויריית הפתיחה לתחרות מול סופר-פארם היתה עניין של זמן בלבד. אבל הניסיון מלמד שהתוצאה הסופית יכולה היתה להיות שונה מאוד.

העשור האבוד

עוד ב-2006 שופרסל ביקשה לרכוש 50% מרשת ניו-פארם במטרה להיכנס לשוק הפארם. הממונה על ההגבלים דאז, רונית קן, הודיעה שתאשר את המיזוג, בכפוף למכירת חלק מסניפי ניו-פארם. שופרסל מיהרה להודיע בתגובה כי העסקה מבוטלת. הצרכן הישראלי איבד יותר מעשור של שוק תחרותי, עקב התעקשות הרשות לקדם תחרות בשוק.

זהו גם אינו המקרה היחיד שבו הרשות להגבלים סיכלה עסקה באופן שפגע בסופו של דבר דווקא בצרכן. ב-2016 נדרשה הרשות להגבלים לאשר את רכישת אלקטרה בר על ידי מי עדן. שתי יצרניות ברי המים היו מתחרות קטנות יחסית בשוק, מול תמי4 של שטראוס, והרשות חששה מצמצום מספר השחקנים בשוק ל-2 מתחרים בלבד. הרשות הצילה את השוק מדאופול מסוכן, ואז הצפוי מכל קרה. תוך שנה אחת אלקטרה ומי עדן נפלטו מחוץ לשוק ברי המים, והתירו את הבמה כולה לתמי4. בשם היעד המוצדק של קידום תחרות הצליחה הרשות במו ידיה ליצור מונופול.

סניף סופר פארם
סניף סופר פארםצילום: תומר אפלבאום

מספר השחקנים ה"נכון"

גישת הרשות להגבלים עסקיים מתמקדת במבנה השוק. הרשות תופשת חלק משמעותי מתפקידה במניעת שינויים בשוק המצמצמים תחרות, על ידי עצירת מיזוגים המפחיתים את מספר השחקנים התחרותיים או עסקות המגדילות את הכוח של שחקן בודד.

גישת השוק שלטה בכיפת ההגבלים העסקיים מאז תחילת המאה ה-20 ועד סוף שנות ה-70, אז היא הוחלפה על ידי אסכולת שיקגו. אסכולת שיקגו טענה שדיני ההגבלים העסקיים לא צריכים להתמקד במתחרים אלא בתחרות. אין טעם להגן על מתחרים מפני תאגידי ענק, שכן המטרה של שוק תחרותי היא שהמנצח, זה המציע את השירות הטוב והזול ביותר, יזכה לנתח שוק גדול. אם הרשות להגבלים מתמקדת יותר מידי ברווחת המתחרים היא נידונה לפגוע ברווחת הצרכנים דווקא. גישת השוק אמנם זוכה בשנים האחרונות לעדנה מחודשת, בעיקר באירופה, אך הביקורת עליה עדיין רבה, והטוענים בעדה עדיין לא מצליחים להציג ראיות תומכות.

מבלי להלאות בניתוחים כלכליים מורכבים, הטיעון בעד אסכולת שיקגו הוא פשוט בעיקרו. פקיד ממשלתי, מוצלח ככל שיהיה, לעולם לא יוכל להיות בעל ידע כה נרחב ועמוק שיאפשר לו לחזות מראש את עתיד השווקים. החלטות בדבר מספר השחקנים "הנכון" בשוק נידונו לכישלון, לא בגלל שאנשי הרשות אינם מוכשרים או משכילים, אלא בגלל שהן בלתי אפשריות בבסיסן.

בתחום ההגבלים העסקיים ייטב לכולנו אם הממשלה תתמקד בקידום סביבה עסקית תחרותית ובריאה – הפחתת רגולציות, מסים וחסמי כניסה לשוק יבטיחו שחברות ימשיכו להיאבק על לב הצרכן. מי שרוצה לראות תחרות בשוק צריך להפסיק להתיימר להנדס את השוק לפי צרכיו, אלא פשוט להתיר לעסקים לפרוח ולשגשג.

אמיר קופר

אמיר קופר | |מוטל בספק

אמיר קופר הוא רו"ח ועו"ד המתמחה בתחום המסים במשרד בנימיני ושות'. בעל תואר ראשון במשפטים וחשבונאות מהאוניברסיטה העברית, תואר שני במשפטים מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני במשפטים עם התמחות במסים מ-NYU. מתעניין וכותב על נושאים כלכליים, משפטיים ופוליטיים בבלוג פייסבוק מוטל בספק.

תגובות