הגורם המפתיע שיכריע את בחירות האמצע בארה"ב

פרויקט הדגל של טראמפ עד כה הוא מלחמות הסחר. אלא שאלו גובות מחיר כבד גם מהיצואנים האמריקאים, ביניהם מגדלי הסויה - שלהם כוח אלקטורלי משמעותי

אמיר קופר
אמיר קופר
שדה גידולי סויה באוהיו
שדה גידולי סויה באוהיוצילום: Bloomberg
אמיר קופר
אמיר קופר

מחר (ג') יתמודד נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, עם האתגר המשמעותי ביותר לנשיאותו ולמדיניותו עד כה. בחירות אמצע הקדנציה הם הזדמנות של הדמוקרטים להשתלט מחדש על הקונגרס, או לפחות על בית הנבחרים בקונגרס, ועל פי ההערכות המוקדמות הניצחון שלהם כבר כמעט מובטח.

בהנחה שהמפלגה הרפובליקנית לא תנצח שוב את התחזיות המוקדמות, בשארית הקדנציה שלו יתמודד טראמפ עם קונגרס דמוקרטי לעומתני, שינסה לסכל את יוזמות החקיקה שלו. הוא לא יהיה הנשיא הראשון וודאי שלא האחרון שיתמודד עם המצב הזה, אבל בחירות אמצע הקדנציה עשויות להיות אפילו משמעותיות יותר עבור טראמפ.

הנשיא ויועציו יבחנו בקפדנות את מפת ההצבעה של המחוזות השונים, אפילו אם המפלה הצפויה לא תתרחש, וינסו להבין איפה הם ספגו את הנזקים הכבדים ביותר לקראת הבחירות לנשיאות בסוף 2020. נתון אחד שהם יתרכזו בו יהיה איך השפיעה הסויה על מפת ההצבעה.

פרויקט הדגל של הנשיאות של טראמפ עד כה הוא מלחמות הסחר. טראמפ הכריז שיקטין את גירעון הסחר של ארה"ב מול שותפות הסחר שלה, בעיקר סין, והוא התחיל להפעיל לחצים השנה, באמצעות הטלת מכסים כבדים על סחורות המיוצאות לארה"ב על ידי שותפות סחר סוררות מבחינתו. הסברי הכלכלנים שמדיניות זו שגויה מיסודה, אפילו אם טראמפ ישיג את מטרתו המוצהרת של הקטנת גירעון הסחר, נפלו על אוזניים ערלות.

פולי סויהצילום: רויטרס

טראמפ המשיך במדיניותו ועד כה, מלבד סין, גם האיחוד האירופי, מקסיקו וקנדה כבר ספגו מכסים או איומים במכסים שהובילו לפתיחה מחדש של הסכמי הסחר. סין, עד כה, נותרה עיקשת בסירובה. המכסים הכבדים שהטיל טראמפ על יבוא פלדה, במטרה לכופף את ידיה של המעצמה מהמזרח, נתקלו במכסי תגובה. ואין מכס כואב יותר מהמכס שהוטל על הסויה.

סין היא יבואנית הסויה הגדולה בעולם, ובפער ניכר. סין רוכשת פי 8.5 יותר סויה אמריקאית מהמדינה הבאה אחריה ברשימת מדינות המייבאות סויה מארה"ב. למעשה, סין רוכשת לבדה יותר סויה מארה"ב משאר 10 המדינות הבאות אחריה ברשימה זו. מגדלי הסויה האמריקאים תלויים לחלוטין ביצוא לסין.

בעקבות המכסים על פלדה הטילה סין מכסים משמעותיים על סויה אמריקאית, שהובילו לנפילה במחיר המוצר. ממחיר שיא של 10.77 דולר לבושל (bushel) של סויה בתחילת מארס, נפל המחיר לשפל של קצת מעל 8 דולרים בלבד באמצע יולי, זמן קצר לאחר שהטילה סין את מכסי התגובה שלה. במקביל, המחיר של סויה ברזילאית, המתחרה הגדולה של ארה"ב בתחום, זינק מיידית, כשהברזילאים נהנים מהביקושים העצומים שהם נדרשים למלא.

כשמשווים את מפת דפוסי ההצבעה בבחירות 2016 למפת ייצור הסויה בארה"ב, אפשר להיווכח מיד בגודל הנזק הפוליטי שטראמפ עשוי לספוג עקב הפגיעה הכלכלית בחקלאים. מתוך 18 מדינות בארה"ב שמגדלות כ-96% מסך תפוקת הסויה של המדינה, 16 בחרו בטראמפ, ביניהן מדינות מתנדנדות כמו איווה, ויסקונסין, אוהיו וצפון קרולינה, שכולן בחרו בטראמפ בבחירות האחרונות. ארבעת מדינות אלו לבדן העניקו לטראמפ 48 אלקטורטים, שבלעדיהם לא יכול היה לנצח במירוץ לנשיאות.

אם חקלאי הסויה ירגישו שטראמפ בגד בהם ופגע באינטרסים הכלכליים שלהם, הם יוכלו להבטיח בחירה של נשיא דמוקרטי בסיבוב הבא. דפוסי ההצבעה בכל מחוז במדינות הסויה ייבחנו בקפידה בניסיון להבין את עומק המשבר בין המפלגה הרפובליקנית לבין מגדלי הסויה.

טראמפ מודע כמובן לסכנה הברורה הניצבת לפתחו. סין לוחצת את הנשיא במקומות שבהם זה מכאיב לו במיוחד, והוא עושה מאמצים כבירים לרצות את לובי הסויה. בחודשים האחרונים חתם טראמפ על הסכמי סחר חדשים עם מקסיקו, דרום קוריאה והאיחוד האירופי, כולן שותפות סחר שרוכשות כמויות משמעותיות של סויה.

ההסכם עם האיחוד האירופי אפילו כלל דרישה מפורשת שהאיחוד יגדיל את רכש הסויה האמריקאית (יעד שכבר הושג כנראה על ידי כוחות השוק – חברות פרטיות אירופיות עטות על הסויה האמריקאית במחיר הנמוך כיום, גם מבלי שיהיה צורך להפעיל את התחייבות האיחוד). אבל אפילו הגדלת הביקוש לסויה בקרב כל שותפות הסחר של ארה"ב, לצד הסובסידיות המשמעותיות מהן בכל מקרה נהנים החקלאים, אינם מצליחים לגשר על הפער שנוצר עם אובדן השוק הסיני. מחיר הסויה האמריקאית פשוט לא מצליח להשתקם, וכנראה לא צפוי להתרומם לפחות עד סיום מלחמות הסחר.

האם בחירות אמצע הקדנציה יאלצו את טראמפ להביא את מלחמת הסחר עם סין לקיצה המהיר? אם חקלאי הסויה ינקמו במפלגה הרפובליקנית, הלחץ על טראמפ יגבר משמעותית. מעבר להשפעה של המפלגה, שעשויה להיות מועטה יחסית, לאור העובדה שטראמפ הוא אאוטסיידר מובהק לממסד הישן, בחירות אמצע הקדנציה עשויות להוות תמרור אזהרה גדול עבור הנשיא.

אחריהן יצטרכו בבית הלבן לשקול מחדש את צעדיהם. סין תבחן גם היא בקפידה את הבחירות הקרובות, ותנסה להבין האם המנוף שלה בדיוני הסחר הוכיח את עצמו. בתחילת נובמבר, שני הצדדים יהיו חכמים יותר. ואם האסטרטגיה הסינית תוכיח את עצמה וטראמפ ישלם מחיר פוליטי, הנשיא האמריקאי, שלא ירצה לאבד את הסיכוי לקדנציה שנייה כבר באמצע הראשונה, עשוי לדרוש בכל מחיר תמונת ניצחון מהירה בדמות הסכם סחר חדש.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"