האם המין האנושי בסכנת הכחדה?

יש אנשים שסבורים כי המין האנושי נידון להכחדה בגלל משבר האקלים; האם הם צודקים? האם יש תרחיש אקלימי שבו אנחנו ניכחד? או שאין ביסוס לטענות, ואין סיבה להיכנס לפאניקה? האקלימיסטים מסבירים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיית תלת ממד של טירנוזאורוס רקס, לפני כ-66 מיליון שנהקרדיט: Herschel Hoffmeyer / Shutterstock

האם קיים תרחיש שבו אם נגיע לטמפרטורה מסוימת על כדור הארץ אנחנו ניכחד? זוהי כנראה השאלה החשובה ביותר לעתידו של המין האנושי. באוסטרליה פורסם באחרונה סקר שלפיו רבע מהילדים משוכנעים שהעולם יגיע לקיצו לפני שהם יגיעו לגיל 18. המחשבה הקטסטרופלית הזאת לא הגיעה משום מקום - יש מספיק אנשים בוגרים שסבורים כי המין האנושי נידון להיכחד בגלל התחממות כדור הארץ. ייתכן שעם ההתעוררות המואצת בשיח הציבורי ובתקשורת על משבר האקלים, יותר ויותר אנשים יקלעו לייאוש שאין לנו מה לעשות מול משבר האקלים.

התפישה הזאת נקראת דומיזם. דומיזם מלשון We are doomed. דומיסטים סבורים כי אין לאנושות סיכוי לפתור את משבר האקלים; שכבר עברנו את נקודת האל חזור האקלימית, והמצב הזה יביא אותנו, במוקדם או במאוחר, לכדי הכחדה, יחד עם מינים נוספים. לתופעת הדומיזם הקדשנו את פרק סיום העונה הראשונה של פודקאסט האקלימיסטים.

האם יש אמת בטענת הדומיזם?

אכן, לקצב ההתחממות שמתרחש היום בכדור הארץ אין תקדים, והעלייה בריכוז גזי החממה כיום מהירה פי 10 ויותר ממה שאנחנו מכירים בהיסטוריה. אולם לתפישת הדומיזם אין שום אחיזה במחקר המדעי. אין אף עדות מדעית, אפילו אחת, שהמסקנה שלה היא דומיסטית.

מפגין שוכב מול שגרירות אוסטרליה בצ'ילה, עם ציור של אש מכסה את פניו במחאה נגד שריפות ענק באוסטרליה. על השלט: תעשיית הפחם הורגת אותנו"צילום: IVAN ALVARADO/רויטרס

באחרונה פורסם מאמר מדעי בכתב העת היוקרתי Nature Communications, שבחן מהו שינוי הטמפרטורה שצריך להתרחש בכדור הארץ כדי שתחל הכחדת מינים גדולה. מהי הכחדה גדולה? זו מוגדרת בדרך כלל כמצב שבו 75%-50% מהמינים בכדור הארץ מוכחדים בזמן יחסית קצר - וזמן קצר מבחינה גיאולוגית יכול להיות תקופה של מאות אלפי שנים. 

החוקרים פנו להכחדות בעבר ובדקו את קצב השתנות הטמפרטורה בהן, ובכמה הטמפרטורה עלתה וירדה. עד היום היו 5 הכחדות גדולות בכדור הארץ. נראה שכל הכחדות המינים הגדולות היו קשורות באופן ישיר או עקיף לשינויי אקלים. למשל, הדינוזאורים חיו בתקופה שהיתה חמה ורטובה הרבה יותר מהיום. הם היו השליטים הבלתי מעורערים בפלנטה בתקופה שהחלה לפני 160 מיליון שנה והסתיימה לפני 65 מיליון שנה. המדענים עודם חלוקים לגבי סיבת ההכחדה, אבל אחת ההשערות הבולטות מספרת על שינוי אקלים שנגרם כתוצאה מפגיעת אסטרואיד בכדור הארץ. כתוצאה מההדף עלו ענני אבק עצומים לאטמוספירה שסיננו את קרינת השמש, מה שגרם לכדור הארץ להתקרר באופן חד. 

פינגווינים באנטרטיקהצילום: Natacha Pisarenko / AP

5.2 מעלות 

החוקרים מצאו כי שינוי טמפרטורה של 5.2 מעלות הוא הסף שיוביל להכחדה. כלומר, שאם הטמפרטורה בכדור הארץ תעלה ב 5.2 מעלות צלסיוס לעומת הטמפרטורה בעידן הקדם תעשייתי, אז יעלה הפוטנציאל לתחילת תהליך של הכחדת מינים גדולה. עד היום עלתה הטמפרטורה בכדור הארץ ב-1.1 מעלות מאז העידן הקדם התעשייתי. לפיכך, רק אם נעלה בעוד יותר מ-4 מעלות קיים סיכוי שנהיה בפתחה של הכחדת מינים ענקית, שייתכן שתכלול את בני האדם.

נראה שאנחנו רחוקים משם. הצפי הנוכחי הוא שאנחנו צועדים לכיוון של עלייה בת 3 מעלות בערך עד סוף המאה ה-21, לפי המדיניות הקיימת. אם הבטחות ועידת גלזגו יקוימו, אנחנו נרד למסלול התחממות של 2 מעלות בלבד עד סוף המאה. זה לא מושלם, זה יגרום להרבה סבל, לטלטלות קשות, לאובדן של מינים ומלחמות על משאבים,  אבל התחממות של 2 מעלות בלבד מרחיקה אותנו בענק מאסון אקלימי גלובלי.

ולכן, לפחות בטווח הזמן של 200 השנים הקרובות, נראה שאנחנו לא בכיוון של הכחדה בשום תרחיש, ואפשר לומר בבירור שהדומיסטים טועים. חשוב לזכור - לאנושות יש בהחלט יכולת מעשית לפתור את משבר האקלים: הכוח המניע להתחממות העולמית הוא עדיין פליטות גזי החממה הנגרמות כתוצאה מפעילות אנושית. אנחנו לא חצינו את נקודת האל חזור, המוגדרת בתור הנקודה שבה הפעולות שלנו כבר לא יוכלו כבר לעצור את ההתחממות, וכדור הארץ יסתחרר לעבר מצב אקלימי חדש שלא מאפשר קיום חיים באזורים רבים בפלנטה.

מהבחינה הזאת, אפשר לומר שדומיזם הוא סכנה גדולה לניסיונות שלנו לפתור את הקטסטרופה האקלימית. אנחנו חייבים להאמין באדם וביכולת של המין האנושי לפתור את משבר האקלים. בדו"ח IPCC האחרון זה היה המסר הכי ברור שיש - אם נפחית את פליטות גזי החממה נמנע מהתחממות קטסטרופלית. 

בתים בטקסס, ארה"ב, שהוצפו בשיטפוןצילום: Brett Coomer/אי־פי

הכחשת מדע מהצד השני

אפשר לומר שהאמונה הדומיסטית מזיקה לא פחות מהאמונה של מכחישי האקלים. בעוד מכחישי אקלים טוענים שהאדם אינו משפיע על שינויי האקלים, דומיסטים טוענים שההשפעה האנושית על האקלים כבר עברה את נקודת האל חזור ומאוחר מדי לשנות את המצב. אפשר לומר שדומיזם היא הכחשת מדע מהצד השני של המתרס - המחשבה שאין לנו מה לעשות מול משבר האקלים היא פשוט לא נכונה מדעית.

משבר האקלים הוא משבר של פחמן דו חמצני באטמוספירה, ולא של עצם קיום בני האדם על כדור הארץ. משבר האקלים הוא לא גזירה משמים. ולכן חשוב כל הזמן ללמוד את העובדות. הן קודרות בחלקן ואופטימיות בחלקן, אבל הן לרגע אחד לא מראות שהכל אבוד. 

פעילי סביבה יוצרים בגופם מסר אקולוגי, בזמן ועידת האקלים בפריזצילום: רויטרס

למעשה, אנחנו יכולים להרגיש מלאי תקווה לגבי היכולת שלנו לעצור את האסון האקלימי בזמן. רק ב-2010 היה נראה שאנחנו על מסלול התחממות קטסטרופלי של 4 מעלות, בגלל האצה בפליטות גזי החממה בסין והעולם המתפתח ושימוש יתר בפחם. אבל אז, ב-2015, בוועידת פריז, ובעקבות הבטחות המדינות מאז, הנבואות התעדכנו והיה נראה שירדנו למסלול של 3 מעלות, בעיקר כתוצאה בירידה במחיר וביעילות של אנרגיות מתחדשות והיציאה מהפחם. כעת מדברים על 2 מעלות בלבד. זה שינוי עצום ומבורך ב-10 שנים בלבד. זה רחוק מלהספיק, אבל זה צעד נוסף לעבר היעד המרכזי - הצלת המין האנושי מקטסטרופה אקלימית.

נדן פלדמן ואבנר גרוס | האקלימיסטים

האקלימיסטים הוא הבלוג הראשון בישראל הקושר בין משבר האקלים ובין ההשלכות הכלכליות של המשבר, שהן מרחיקות לכת ועתידות לעצב מחדש את עולמנו. בבלוג נסקר את המשבר מזוויות שונות, בעיקר כלכליות, כמו וול סטריט והמהפכה הירוקה, קפיטליזם הרסני מול קפיטליזם אקולוגי, ההשפעות של תעשיות מזהמות כמו בשר, אופנה ונפט, ואיך כל זה קשור לחיי היומיום שלנו - מהרכב המזהם, דרך הקניות בסופר, ועד המזגן בסלון.

נדן פלדמן הוא עיתונאי כלכלה עולמית ב-TheMarker מאז 2011. כמו כן הוא דוקטורנט להיסטוריה באוניברסיטה העברית, החוקר קשרי תאגידים אמריקאים עם גרמניה הנאצית. עורך כתב העת האקדמי 'טבור' העוסק באירופה במאה ה-20.

ד"ר אבנר גרוס הוא חבר סגל בבית הספר לקיימות ושינויי אקלים ובמחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטת בן גוריון בנגב. אבנר מרצה על משבר האקלים וחוקר את השפעתו על צמחים ואוקיינוסים בכדי לחזות איך יראה הכדור שלנו בעתיד הקרוב והרחוק.

לפודקאסט האקלימיסטים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker