הן תרמו לשגשוג העולמי - אבל כיום הן האיום הכי גדול עלינו

חברות הדלקים הגדולות יעשו הכל כדי שלא נפתור את משבר האקלים באמצעות מהפכת האנרגיה הירוקה, כי פירושה חיסול הפעילות העסקית שלהן. האם ניתן לעצור אותן? ■ בינתיים, הביקושים לנפט וגז מזנקים בעקבות ההתאוששות ממשבר הקורונה - והזיהום שלהן ממשיך לגבות מחיר הרסני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית זיקוק של אקסון מובייל בלואיזיאנה, במאי
בית זיקוק של אקסון מובייל בלואיזיאנה, במאיצילום: KATHLEEN FLYNN/רויטרס

הן תרמו תרומה גדולה לשגשוג העולמי. הן מילאו תפקיד קריטי במעבר מעולם מפגר לעולם מתקדם. הן איפשרו לנו לעבור מרכיבה על סוסים וחמורים למכוניות ורכבות, לעוף באויר בין יבשות ואפילו לצאת מגבולות כוכב הלכת שלנו ולטייל בכוכבי לכת אחרים. הן חלק בלתי נפרד מהחיים הנוחים שיש לנו כיום. במידה רבה, אנחנו תלויים בהן. יש האומרים שהן אלה שהפכו את המין האנושי מעוד אורגניזם בטבע למעין אל שמעל הטבע.

אלה הן חברות הדלקים. החברות שמגלות, מפיקות, מניעות, ומספקות לנו נפט, פחם וגז. אפשר לקרוא להן חברות האנרגיה המסורתית. המסורתית והמזהמת. החברות האלה אחראיות ל-80% מצריכת האנרגיה בעולם, ומהוות 5%-10% מהתל"ג העולמי.

החברות האלה גרמו נזק הרסני לכדור הארץ. באוויר, בים וביבשה. הן אחראיות ישירות לאויר המזוהם שאנחנו נושמים ולעלייה התלולה בריכוז גזי החממה באטמוספירה. כיום, כדור הארץ מודיע להן, ולנו, באופן חד משמעי - עד כאן. אי אפשר יותר. אם לא תשנו דרכיכם, תשלמו מחיר. והמחיר עלול להיות יקר מנשוא. המשך שריפת דלקים עלולה להוביל אותנו למצב אקלימי חדש, מעין נקודת אל-חזור אקלימית שממנה כבר לא נוכל להתמודד איתו יותר.

החברות האלה גם אחראיות לחלק גדול מסך הפליטות המזהמות. למעשה, 20 חברות האנרגיה הגדולות בעולם אחראיות לכ-50% מהפליטות המזהמות בעולם, לפי הערכות שונות. הגדולות שבהן אלה אקסון מוביל, שברון, רויאל דאץ' של, BP, גזפרום הרוסית, וחברת הנפט הממשלתית של סעודיה. בכירי אקסון, שברון, של ו-BP הוזמנו להעיד בפני הקונגרס החודש, בחשד להפצת מידע כוזב במזיד לגבי הקשר בין שימוש בדלקים מאובנים ובין התחממות כדור הארץ.

מחקרים שונים הראו לאורך השנים כי לולא הפעילות המזהמת של חברות הדלקים, ספק אם היינו מתמודדים כיום עם משבר אקלים שנוצר כתוצאה מהתחממות כדור הארץ. בה בעת, תעשיית האנרגיות המתחדשות הולכת ותופסת נתח גדל בהפקת האנרגיה.

הגרף המקורי. אקסון, 1982

מהפכת האנרגיה הירוקה

חברות הדלקים הגדולות מבינות שמהפכת האנרגיה הירוקה יצאה לדרך, ושהיא האיום הכי גדול עליהן. היא האיום הכי גדול משום שהמטרה הסופית של המהפכה הירוקה היא להפחית בשיעור דרמטי את פליטות גזי החממה, עד לאפס פליטות ב-2050.

אפס פליטות פירושו אפס ייצור נפט, גז ופחם. פירושו חיסול הפעילות העסקית של חברות הדלקים. כשם שמהפכת התקשורת העבירה אותנו תוך 20 שנה מטלפון חוגה לסמארטפון, כך המהפכה הירוקה רוצה להעביר אותנו תוך 20 שנה מנפט לאנרגיה נקייה. בזמן שמהפכת האנרגיה הירוקה היא הבשורה הגדולה ביותר לעתיד האנושות, היא עתידה להמיט חורבן על חברות הדלקים.

את מה שעשוי לקרות לחברות הנפט בעשורים הקרובים אפשר לראות כבר כיום בתעשיית הפחם. במדינות שונות ענף הפחם נמצא בקריסה. באנגליה, פעם מעצמת הפחם הגדולה בעולם, פחם מהווה כיום 1.8% בלבד בייצור החשמל, לעומת 40% רק לפני עשור, לפי "סיינטיפיק אמריקן". בארה"ב, ענקית הפחם peabody פשטה את הרגל. רק לפני עשור הפקת הפחם בארה"ב עוד היתה ברמות שיא - ב-2008 נרשמה הרמה הגבוהה ביותר של הפקת פחם בתולדות המשק האמריקאי.

שקנאי ספוג בנפט סמוך לחופי לואיזיאנה ב-2010, לאחר הדליפה ממאגר של בריטיש פטרוליוםצילום: אי־פי

קריסת הפחם מתרחשת משום שבמקרים רבים כיום יש תחליף עדיף: גז זול, ואנרגיה מתחדשת שמחירה יורד באופן עקבי. אם ראשי תעשיית הנפט סוקרים את מה שהתרחש בתעשיית הפחם, נראה שיש להם סיבה טובה לדאגה. לא בטוח שזה קורה לכולם: ב-2015 מנכ"ל קונקו פיליפס, מחברות הנפט הגדולות בעולם, אמר שיקח למכונית חשמליות לא פחות מ-50 שנה להשפיע על צריכת הנפט העולמית. שש שנים לאחר מכן ואילון מאסק אחד, הרכב החשמלי כבר שועט לעבר נתח שוק משמעותי, שסופו בהשתלטות על תעשיית הרכב כולה. בנורווגיה כבר אסרו על מכירת מכוניות בנזין ודיזל החל מ-2025. אולם כבר ב-2021, שיעור המכירות של רכבים חשמליים והיברידיים במדינה מהווה מעל 90 אחוז מסך המכירות. וזוהי רק הסנונית הראשונה, שמבשרת על העתיד של העולם כולו. בישראל, ביולי מכונית טסלה החשמלית היתה הנמכרת ביותר מבין כל מותגי הרכב.

ועדיין - מחירי הנפט והגז מזנקים

בינתיים, חברות הדלקים ממשיכות ליהנות מרווחיות גדולה, ולהעצים את כוחן - העסקי והפוליטי. מחירי הנפט והגז מזנקים בחודשים האחרונים בעקבות היציאה של כלכלות רבות ממשבר הקורונה וחזרה לפעילות מלאה. מחיר הנפט עלה בשבוע האחרון ל-80 דולר לחבית, רמתו הגבוהה מאז סוף 2018, בזמן שמחיר הגז באירופה זינק השנה בכ-300% לרמתו הגבוהה מאז 2014, ובדרך עקף את מחיר הנפט. הזינוקים בביקושים גבוהים במיוחד לקראת החורף, שבו יש דרישה גדולה לחימום מבנים.

בה בעת, קרטל אופ"ק הודיע כי הנפט ימשיך להיות מקור האנרגיה העיקרי של העולם עד 2045, וכי הביקושים הגלובליים לנפט יצמחו בשיעור חד בשנים הקרובות בצל ההתאוששות הכלכלית מנגיף הקורונה. זאת בשורה נהדרת לחברות הדלקים. זאת בשורה רעה מאוד לכדור הארץ ולאנושות, משום שפירוש הדבר הוא המשך זיהום עולמי במימדים עצומים והרסניים.

באחת מחברות הנפט הגדולות בעולם ידעו כבר לפני 40 שנה איך פעילותן תשפיע במימדים הרסניים על התחממות הפלנטה. בשנת 2019 הודה בכך מרטין הופרט, יועץ מדעי לחברת אקסון מוביל בשנות ה-80. במהלך דיון בקונגרס האמריקאי, הודה הופרט כי כל המודלים של אקסון חזו בבירור ובדיוק את התחממות כדור הארץ למצב של היום, כתוצאה משריפת הדלקים של חברות האנרגיה. הופרט הציג בפני חברת הקונגרס הדמוקרטית אלכסנדרה אוקסיו-קורטז כיצד כבר ב 1982 חזו המדענים של אקסון מוביל את ההשפעה של חברות הדלקים על התחממות הפלנטה. ידעו, ושתקו.

נדן פלדמן ואבנר גרוס

נדן פלדמן ואבנר גרוס | האקלימיסטים

האקלימיסטים הוא הבלוג הראשון בישראל הקושר בין משבר האקלים ובין ההשלכות הכלכליות של המשבר, שהן מרחיקות לכת ועתידות לעצב מחדש את עולמנו. בבלוג נסקר את המשבר מזוויות שונות, בעיקר כלכליות, כמו וול סטריט והמהפכה הירוקה, קפיטליזם הרסני מול קפיטליזם אקולוגי, ההשפעות של תעשיות מזהמות כמו בשר, אופנה ונפט, ואיך כל זה קשור לחיי היומיום שלנו - מהרכב המזהם, דרך הקניות בסופר, ועד המזגן בסלון.

נדן פלדמן הוא עיתונאי כלכלה עולמית ב-TheMarker מאז 2011. כמו כן הוא דוקטורנט להיסטוריה באוניברסיטה העברית, החוקר קשרי תאגידים אמריקאים עם גרמניה הנאצית. עורך כתב העת האקדמי 'טבור' העוסק באירופה במאה ה-20.

ד"ר אבנר גרוס הוא חבר סגל בבית הספר לקיימות ושינויי אקלים ובמחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטת בן גוריון בנגב. אבנר מרצה על משבר האקלים וחוקר את השפעתו על צמחים ואוקיינוסים בכדי לחזות איך יראה הכדור שלנו בעתיד הקרוב והרחוק.

לפודקאסט האקלימיסטים

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"