שבע דרכים שונות להגיד "לא" לחדשנות - ודרך אחת להגיד "כן"

רעיונות חדשניים מציגים אתגר בפני הארגון, פשוט משום שמדובר ברעיונות שרמת הסיכון הראשוני שלהם גבוהה מאוד. בשל כך, כמו מנגנון הגנה על הגוף מפני שתל מציל חיים, כך גם רעיונות חדשניים נתקלים בתגובות שונות שמשמעותן היא אחת - לא בחצר האחורית שלנו

אחי גבירצמן
אחי גבירצמן
איור: איש עם רעיון
צילום: ליאו אטלמן

מספרים על הקיסר הרומי טיבריוס, שבאחד הימים הופיע לפניו בעל מלאכה מומחה והציג בפניו פלא אמיתי. הוא נתן לקיסר ספל זכוכית יפהפה, הקיסר בחן את אותו ספל ואז השיב אותו לאיש. או אז לקח אותו אדם את הספל והשליך אותו בחוזקה על הרצפה. למרבה ההפתעה, הספל לא התנפץ, וכשהרימו אותו מהרצפה הוא אף חזר לצורתו המקורית. המשיך האיש והחל להכות בספל עם פטיש. גם כעת הספל לא נסדק ולא התנפץ כפי שהיה מצופה מחפץ העשוי זכוכית.

"מרשים ביותר", אמר הקיסר. "מי עוד יודע את סוד היצירה של חומר מופלא זה?" שאל. "אף אחד הוד רוממותו. זהו סוד השמור רק אצלי". אותו אדם שציפה לפרס ויוקרה הופתע למצוא את עצמו מובל במהירות החוצה ומוצא להורג בפקודת הקיסר. הקיסר חשש שחומר מופלא שכזה עלול לגרום למתכות כמו זהב וכסף, ששימשו למסחר והיוו חלק משמעותי מאוצרות הקיסרות, לאבד מערכן בשל שחקן חדש בשוק. מבחינתו, היה די ברור שהמצאה זו - אסור שתתקיים.

אמנם מדובר בסיפור שרמת הדיוק ההיסטורית שלו מוטלת בספק, אבל התופעה של העלמת רעיונות מבטיחים בארגונים קיימת ורווחת מאוד. הסיבה לכך אינה קשורה בעצלות, רשלנות או טיפשות. ארגונים עברו אופטימיזציות של שנים על מנת לשמר את הפעילות הקיימת ולעשות אותה באופן היעיל ביותר. רעיונות חדשניים מציגים אתגר בפני הארגון ומנהליו, פשוט משום שמדובר ברעיונות שרמת הסיכון הראשוני שלהם גבוהה מאוד וההחזר שלהם על ההשקעה אינו ברור בתחילה, על אף שבמידה שהרעיון ימומש בהצלחה יש לו פוטנציאל לייצר אימפקט משמעותי.

בשל כך, כמו מנגנון הגנה על הגוף מפני שתל מציל חיים, כך גם רעיונות חדשניים נתקלים בתגובות שונות ומשונות שמשמעותן היא אחת - לא בחצר האחורית שלנו - תודה רבה.

איך הורגים חדשנות בארגון שלכם? אני בטוח שזה נעשה בדרך כלל באופן פחות דרמטי מאשר בסיפור שלעיל, ושלפחות בעלי הרעיונות זוכים לשמור על החיבור בין הראש והכתפיים, אבל הנה 7 דרכים שבהן זה כן מתרחש:

1. "אין לנו זמן/משאבים/תקציב לזה כרגע": הרפלקס הכי מהיר זה פשוט להישען על כך שבכל ארגון מבוסס, תוכניות העבודה תמיד מלאות ויש גם רשימת המתנה ארוכה של דברים חשובים שייכנסו לתוכניות אם יתפנה מקום. אין זמן/משאבים/תקציב כמעט אף פעם באמצע שנת עבודה, פשוט כי כך בנוי המנגנון כדרך להגן על עצמו. מדובר בתירוץ נוח מאוד משום שעובדתית הוא בדרך כלל נכון.

2. "ניסינו כבר לפני כמה שנים ולא יצא מזה כלום": זיכרון ארגוני זה דבר שקשה להתמודד איתו, בעיקר כשבעל הרעיון הוא פחות ותיק ומי שנותן את התשובה הזו הוא ותיק, בעל ניסיון ולרוב גם בכיר יותר. מה שמעניין בטכניקה הזו של הרג רעיון זה שמאז הניסיון הקודם חלפו כמה שנים, שזה אומר שההנהלה כבר שונה, יש טכנולוגיות חדשות וייתכן שאף הסביבה שבה פועל הארגון השתנתה מאוד. זה לא יקטין את כמות השימוש בתירוץ הזה. אנו לא עוסקים בניסיון כן לשקול את הרעיון אלא ברפלקס שממוסד בארגונים מבוססים לדחות ולהעלים רעיונות שנתפשים כאיום.

3. "המחלקה המשפטית/רגולציה/מותג בחיים לא יאשרו": בכל ארגון יש פונקציות שלהן אני קורא "שומרי סף", שתפקידן להגן על פעילות הארגון מפני שיבושים. למשל, מחלקה משפטית, תפקידה בין השאר להגן על הארגון מפני תביעות אפשריות. מחלקת הרגולציה אמונה על כך שהארגון ישמור על כללים בשווקים מסוימים. לאורך זמן פונקציות אלו נוטות לכיוון השמרני וזה טבעי. קל מאוד כשאיננו רוצים לתת קשב לרעיונות הגורמים אי נוחות להאשים את אותם בעלי תפקיד, כחסמים שלעולם לא יאפשרו לרעיון לקרות מסיבה כזאת או אחרת. הניסיון מלמד שכשיש נכונות מצד ההנהלה, שומרי הסף מוצאים פתרונות יצירתיים כדי לגרום לזה לקרות, ולכן גם התירוץ הזה אינו אמיתי.

"מחשב אומר לא"

4. "אף אחד לא ישלם בשביל זה כסף/ישתמש בזה": כשרעיון יזמי נחשף לראשונה הוא מטבעו אינו ברור ואפוף באי ודאות. כששומע אותו אדם שנמצא בארגון שנים רבות, התגובה הראשונית תהיה ספקנית, פשוט משום שהרעיון שונה באופן מהותי ממה שנעשה בארגון עד היום. יכול להיות שמדובר בשוק חדש ולא מוכר. יכול להיות שזה דורש מודל תשלום שונה ממה שמקובל. יתכן שיש צורך בטכנולוגיה שאינה נפוצה עדיין. בכל מקרה, התירוץ הזה להריגת רעיון מבוסס על האינטואיציה של אדם ותיק בארגון וכאמור, האינטואיציה הזו מבוססת על מה שהארגון רגיל לעשות ולא מה שעליו לעשות כדי לשגשג בעתיד.

5. "זה דורש שיתוף פעולה עם היחידה המקבילה ואיתם אי אפשר לעבוד": זו טכניקה מתוחכמת שמגיעה מזווית של "אני אומר לך את זה לטובתך". אחת הזוויות המעניינות של חדשנות היא שרעיונות כאלה דורשים שיתוף פעולה בין גורמים בארגון שלכם שבדרך כלל אינם עובדים באופן הדוק זה עם זה. בשל כך, המחשבה על הסרת מחסומים והצורך של יחידות לעבוד ביחד היא כשלעצמה מרתיעה אנשים העובדים בארגון זמן רב. זה פשוט הסטנדרט שהם רגילים אליו.

6. "כבר יש לנו את זה": כאן המוח של מי שאומר את המשפט הזה פשוט מנסה בכל כוחו לסווג את הרעיון החדש כמשהו שהוא כבר מכיר. זה מבוסס על מנגנון אבולוציוני שהתפתח אצל בני האדם ונועד לחסוך בכמות האנרגיה שהמוח שלנו צורך. למרבה הצער, ברוב המקרים הרעיון שונה מאוד ממה שכבר קיים, והיזם נותר מתוסכל מכך שלא מבינים אותו ואת הרעיון.

7. "רעיון נפלא. אשמח שתקדם אותו ברגע שתגמור את המשימות שיש לך": זו טכניקה מחוכמת מאוד שהיא למעשה פאסיב-אגרסיב. לפני כמה שנים הייתי בכנס גדול בנושא חדשנות שבו נאם ה-CTO של חברת טכנולוגיה ענקית שאת שמה כולכם מכירים. התואר שלו כלל גם אחריות על חדשנות. הוא פתח את הנאום שלו ואמר: "אני נוהג לומר לאנשים אצלנו בחברה שכדי לעשות חדשנות, עליהם ראשית לבצע את עבודתם באופן היעיל ביותר על מנת לפנות זמן לחדשנות". משפט די מדהים. ככה הורגים חדשנות משום שמי שעסוק בלהיות יעיל תמיד ימצא עוד משימות לתת לאנשים שלו, וחדשנות לעולם לא תיכנס לרשימה, בגלל שהתועלת שלה היא ארוכת טווח וקשה להערכה מראש. משימות בארגון גדול לא נגמרות לעולם. משפט כזה הוא דרך עקיפה לומר פשוט לא.

אז מה בכל זאת אפשר לעשות?

אם אינכם רוצים שהחדשנות שקיימת בקרב אנשיכם (והיא קיימת) תתפוגג באופן שגרתי, עליכם לייצר כללים שיהיו תקפים לרעיונות מסוג זה. אם אוכל להצביע על התנהגות אחת שאותה תרצו להשיג בארגון היא זו:

כשעובדים מגיעים עם רעיון שגורם לשומעיו אי נוחות גדולה ורצון לענות את אחת התשובות שלמעלה, יהיה מקום שאליו יוכלו ללכת ולקבל תמיכה מקצועית, כלים והזדמנות אמיתית להפוך אותו למציאות. יש דרכים שונות להשיג זאת, וארגונים רבים נמצאים כיום בדרך לשם. העיקרון הוא לייצר את האלטרנטיבה עבור אותם מנהלים ששומעים רעיון, על מנת שלא יבחרו בברירת המחדל שהיא להגיד "לא!" בשבע דרכים שונות.

רק כשהארגון שלכם יאפשר לאותם רעיונות מקום להדהד מעט ולאותם יזמים אמיצים את המרחב והכלים לבחון יותר לעומק את רעיונותיהם - רק אז תוכל לנבוט חדשנות אמיתית בארגון שלכם.

אחי גבירצמן

אחי גבירצמן | |אחי גבירצמן

מלווה ארגונים גדולים בתכנון והקמה של מערכות חדשנות ארגוניות כחלק מחברת דוקו שבה הוא שותף. במשך יותר מ-25 שנה בתעשיית התוכנה, הוא צבר נסיון עשיר כיזם בתוך ארגונים גדולים וכמנהל חדשנות שתיכנן והקים תוכניות חדשנות, הן באופן ישיר והן כמלווה של ארגונים אחרים מסוגים שונים (עסקיים, ממשלתיים וצבאיים).

נסיונו כולל הקמה וניהול של תוכנית חדשנות גלובלית כסגן נשיא לחדשנות בחברה מרשימת הפורצ'ן 50, שרתמה 20 אלף עובדים ברחבי העולם לצורך חדשנות עסקית ומוצרית.

בספרו The PEAK innovation principles שפורסם ב- 2017, הציע עקרונות לתשתית של חדשנות שיכולה להיות מיושמת ע"י ארגון מכל סוג שהוא, בכל תעשייה, על מנת להפוך אותו לאפקטיבי בחדשנות באופן שיטתי. יש לו תואר MSc במדעי המחשב מהטכניון ו-MBA מאוניברסיטת ת"א.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker