"שומר החומות"? הסכנה שבתוך החומות עצמן

הלחימה הפנים אזרחית מאיימת על חוסנה וקיומה של ישראל. במקום אמירות מתחסדות מהפה אל החוץ, דרושים מעשים מיידים שבכוחם להעביר מסר חד וברור ליהודים וערבים כאחד — אפס סובלנות לאלימות ואנרכיה

עדי ניב יגודה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת הזדהות עם תושבי מזרח ירושלים בנצרתצילום: רמי שלוש
עדי ניב יגודה

הכותב הוא עו"ד ומומחה למשפט רפואי ומדיניות בריאות

קצב האירועים ועוצמת ההתפרעויות מעידים כי ביומיים האחרונים ה־R זינק הרבה מעבר ל־1, ומגפת האלימות והאנרכיה ברחובות במגמת התפשטות. קבינט הקורונה התחלף בקבינט מדיני־ביטחוני; הכותרות הראשיות השתנו; באולפנים אנשי צבא החליפו את פרשני הבריאות ואת המלחמה במגפת הקורונה החליפה לחימה מסוכנת יותר ברחובות ישראל. לאחר שהסתיימו שלושה גלים של תחלואה החל שיטפון של אלימות ולחימה פנים אזרחית, כזו שיש בה כדי לאיים על חוסנה וקיומה של ישראל יותר מכל וירוס או מוטציה. אז בזמן שישראל הרשמית עסוקה במבצע "שומר החומות" הסכנה האמיתית ליציבות המדינה מתפתחת ומתעצמת בתוך החומות עצמן.

קבוצות של מתפרעים, יהודים וערבים, לוקחות את החוק לידיים ועושות דין לעצמן. כשוחרים לטרף, פוגעים המתפרעים בחפים מפשע, כשעל הדרך הם מחריבים את יסודות החברה האזרחית בישראל. אקלים של אלימות אשר הוזן וטופח לאורך השנים במנות נדיבות של הזנחה, קיטוב, פילוג ושיסוי מגזר אחד ברעהו.

נהרות של מלים קשות והצהרות מסוכנות זרמו במהלך ארבעה סבבים של בחירות. בפועל, חלק מאותם פוליטיקאים שכעת מזדעקים ונחרדים לכאורה ממעשי ההמון, הם שיצרו את האקלים האלים וביססו תשתיות תת־קרקעיות של טרור אזרחי. בשלה העת להפנים כי מלים שנאמרות בשגרה מתורגמות למעשים והורגות במצבי חירום.

מצעד הדגלים בירושלים, בשבוע שעבר. צילום: אוהד צויגנברג

אך הפעם, ובשונה מווירוס הקורונה, אין מסכות מגן וגם לא תהיה חברת תרופות בינלאומית שתצליח לפתח חיסון יעיל ובטוח במהירות שיא. הפעם מידת הקטלניות, ההרס החברתי ומנגנון היציאה חזרה לשגרה תלויים אך ורק בנו. תלויים בראש וראשונה ברצון לרסן באמת את פורעי החוק ולמגר את האלימות מהרחובות. לא עוד אמירות מתחסדות מהפה אל החוץ, אם כי מעשים מיידים שבכוחם להעביר מסר חד וברור ליהודים וערבים כאחד — אפס סובלנות לאלימות ואנרכיה.

עם שוך רוחות הלחימה בערים וברחובות חייבת ישראל להכיר בלכידות חברתית  — יהודים וערבים —  כיעד אסטרטגי ראשון במעלה. כי בסוף מחיר הדמים בין החומות צפוי להיות גבוה מהתועלת של מבצע "שומר החומות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

עדי ניב יגודה | עדי ניב יגודה

ד"ר עדי ניב-יגודה, עו"ד ומומחה למדיניות בריאות, אסטרטגיה ומשפט רפואי.
יועץ אסטרטגיה ומדיניות בתחום הבריאות. מרצה במספר מוסדות אקדמיים מובילים, ובהם הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, הפקולטה לניהול מערכות בריאות במכללה האקדמית נתניה, בית הספר למנהל מערכות בריאות במכללה האקדמית לישראל ועוד.
לאורך השנים כיהן כחבר במספר ועדות ציבוריות ומקצועיות, ובהן: הוועדה הציבורית לחיזוק הרפואה הציבורית בישראל ('ועדת גרמן'); עדת משנה בנושא בדיקת ביטוחים רפואיים (2014-2013); ועדת היגוי להגדרת תורת השירות של מערכת הבריאות (2015); ועדת היגוי לשיפור חווית המטופל בחדר מיון (2015); ועדה להגדרת קוד אתי לשימוש ושילוב מידע במערכת הבריאות (2016); ועדת אתיקה ושיתוף הציבור להקמת 'מיזם פסיפס' לרפואה מותאמת אישית (2017); הועדה לשיתוף מטופלים בהליכי קבלת החלטות (2019-2018); חבר בצוות התכנון של מוסדות האשפוז (תמ"א 49); וחבר בקבינט המומחים (קורונה) של 'מגן ישראל'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker