לא משרד הביטחון ולא משרד הבריאות צריכים לנהל את המשבר

קופות החולים הן נכס לאומי יקר ערך שמבטיח אספקת שירותי בריאות מפותחים בקהילה, בשגרה ובחירום כאחד

עדי ניב יגודה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב ליצמן, שר הבריאות, ונפתלי בנט, שר הביטחוןצילום: מוטי מילרוד
עדי ניב יגודה

כשכולם עסוקים בהתמודדות עם וירוס קורונה, מתחת לפני השטח מתפשטת מגפה לא פחות חמורה – של שליטה ואגו.

זו חולשה אנושית עתיקת יומין שיש בה כדי לאיים על החוסן הלאומי, כמו גם על היכולת לנהל בצורה מיטבית את משבר הקורונה. כבר עתה ניתן לזהות כי אחת מנקודות התורפה בהתמודדות עם הקורונה היא פוליטיזציה מיותרת של משבר לאומי ואגו במנות גדושות.

כעת, ועל רקע המאבק בווירוס, זוכה הציבור לראות על גבי המרקע שלל מופעי אגו לצד מאבקי כוח על השליטה והניהול. נראה כי באחרונה המאבק בין משרד הביטחון למשרד הבריאות על ניהול המשבר עלה מדרגה. מה שהתנהל תחילה בזהירות יחסית נהפך להתגוששות פומבית בין גורמים מזוהים או עלומי שם במשרדי הממשלה. מאבק מתוקשר, בעיקר סביב הפעלת מערך הבדיקות (אך לא רק), כשכל אחד מהצדדים מנסה לאחוז במושכות ההובלה.

מיותר לציין כי עצם המאבק ואופיו האגרסיבי, יכולים לפגוע ביכולת להתמודד בצורה מיטבית עם התפשטות הקורנה והחזרת המשק לפעילות. מכאן, ומבלי להפחית בחיוניותו ובתרומתו של אף אחד מהגורמים, צריך לומר בכנות כי לא משרד הביטחון ולא משרד הבריאות מתאימים לביצוע המשימה.

למשרד הבריאות אין יתרון כגוף ביצועי, ולכן עליו להתמקד בהתוויית מדיניות הבריאות של ישראל בכל הנוגע לניהול משבר הקורונה. למשרד הביטחון, באמצעות פיקוד העורף, יש יכולות לוגיסטיות מהטובות בעולם (יישום הגבלות על יישובים או שכונות, שינוע וסיוע בצרכים לאוכלוסייה וכו'), ולכן עיקר תפקידו צריך להשאיר בתחום של תפעול לוגיסטיקה אזרחית.

עם זאת, ולמרות יכולותיו הלוגיסטיות, העברת מערך הבדיקות לאחריות משרד הביטחון הוא לא יותר מטלאי זמני שחסרונותיו עולים על יתרונותיו, ושלא באמת ייתן מענה לאתגרים הקיימים. שהרי עצם העברת התפעול של מערך הבדיקות לצבא לא צפוי לפתור את העומס על המעבדות, העיכוב במתן תשובות או הטעויות בנתונים, להפך.

כלל יסוד בניהול מערכות גדולות הוא שריבוי שלבים או גורמים מתערבים מקשים על ייעול וטיוב הליכים, תוך הגדלת פוטנציאל הטעות. יש לצמצם ככל שניתן את מספר השלבים והגורמים שנכנסים בתווך שבין לקיחת הדגימה מהמטופל לבין קבלת תוצאות הבדיקה.

מודל ההפעלה הריכוזי (באמצעות משרד הבריאות) היה נכון לתקופה מסוימת בתחילת הדרך, אך לא עוד. כעת, כשיש יותר מ–10,000 חולים בישראל, מודל הפעלה הריכוזי נהפך ללא רלוונטי, והיתרונות נהפכו לחסרונות — בדיקות שנעלמות, טעויות בנתונים, תוצאות לא מהימנות, אנשים שממתינים זמן רב מדי לבדיקה.

בעוד המאבק בין משרדי הביטחון והבריאות מתלהט, לישראל כבר יש מערך ייחודי ומנוסה שיכול ויודע לבצע משימה לאומית מורכבת בצורה מצוינת — מערך ותיק, מקצועי ומיומן שמורכב מארבע קופות חולים: שירותי בריאות כללית; מכבי שירותי בריאות; קופת חולים מאוחדת ולאומית שירותי בריאות.

קופות החולים הן נכס לאומי יקר ערך שמבטיח אספקת שירותי בריאות מפותחים בקהילה, בשגרה ובחירום כאחד. זהו מערך הפעלה ייחודי שנמצא בפרישה ארצית (מדן ועד אילת) תוך נגישות מלאה לכלל האוכלוסייה בישראל, ושיכול לעמוד באתגר.

נוכח העובדה שווירוס קורונה עוד צפוי ללוות אותנו חודשים ארוכים, וכחלק מאסטרטגית היציאה, יש להקדים ולהעביר את תפעול מערך הבדיקות בצורה מלאה לקופות החולים (ביצוע הדגימה, בדיקת המעבדה ומסירת תשובה). ככל שיקדימו להכניס את מערך הבדיקות למסלול הנכון והראוי לו, כך אולי יתייתר חלק מהמאבק בין משרדי הממשלה. מאבק שאין בו כדי לתרום להתמודדות עם הקורונה, אלה להפך.

עדי ניב יגודה | עדי ניב יגודה

ד"ר עדי ניב-יגודה, עו"ד ומומחה למדיניות בריאות, אסטרטגיה ומשפט רפואי.
יועץ אסטרטגיה ומדיניות בתחום הבריאות. מרצה במספר מוסדות אקדמיים מובילים, ובהם הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, הפקולטה לניהול מערכות בריאות במכללה האקדמית נתניה, בית הספר למנהל מערכות בריאות במכללה האקדמית לישראל ועוד.
לאורך השנים כיהן כחבר במספר ועדות ציבוריות ומקצועיות, ובהן: הוועדה הציבורית לחיזוק הרפואה הציבורית בישראל ('ועדת גרמן'); עדת משנה בנושא בדיקת ביטוחים רפואיים (2014-2013); ועדת היגוי להגדרת תורת השירות של מערכת הבריאות (2015); ועדת היגוי לשיפור חווית המטופל בחדר מיון (2015); ועדה להגדרת קוד אתי לשימוש ושילוב מידע במערכת הבריאות (2016); ועדת אתיקה ושיתוף הציבור להקמת 'מיזם פסיפס' לרפואה מותאמת אישית (2017); הועדה לשיתוף מטופלים בהליכי קבלת החלטות (2019-2018); חבר בצוות התכנון של מוסדות האשפוז (תמ"א 49); וחבר בקבינט המומחים (קורונה) של 'מגן ישראל'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker