תפסיקו לרדוף אחרי גנרלים, הם לא בהכרח מבינים בניהול

אם קריירה ביטחונית תמשיך להיות פרמטר מרכזי להתאמתם של מועמדים לפוליטיקה, התחום החברתי ייפגע

עדי ניב יגודה
עדי ניב יגודה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבי אשכנזי (מימין), יאיר לפיד, בני גנץ ומשה יעלון. בריאות זה גם ביטחון
גבי אשכנזי (מימין), יאיר לפיד, בני גנץ ומשה יעלון. בריאות זה גם ביטחוןצילום: תומר אפלבאום

ביטחון הוא דבר חשוב, אפילו קריטי, אבל הוא לא הדבר היחידי שחשוב. בחסות מערכת הבחירות הנוכחית, מדינת ישראל ממשיכה לעבור הפיכה צבאית שקטה אך עקבית. פוליטיקה בגוון ירוק זית. מי ששכב במארבים בבוץ הלבנוני מול מי שנלחם על כנפי מטוס סבנה.

אין דרך אחרת לתאר את המרדף הציבורי אחר שיבוץ ביטחוניסטים בדימוס בבית המחוקקים. נדמה כי במידה רבה ישראל שבויה בקונספציה של חרדה קיומית, כזו שמציבה כל גנרל עם דרגות על הכתפיים כמועמד מבוקש.

אין ספק שהמועמדים החדשים שהצטרפו לקלחת הפוליטית הם אנשים טובים, איכותיים ומקצוענים בתחומם; אנשים שהשקיעו את מירב זמנם ומרצם לטובת ביטחון ישראל. וכן, צריך גם אנשי צבא מוכשרים בפוליטיקה הישראלית. עם זאת, המציאות הצבאית שונה מאוד מהזירה האזרחית והפוליטית — ולא כל מי שהיה לוחם מהולל עם רקורד של מבצעים צבאיים בארץ או בשטח האויב, הוא גם בהכרח בעל הכישורים הנדרשים להיות מדינאי.

לקריירה צבאית יתרונות רבים, אולם חשוב להפנים כי קיים הבדל מהותי ואפילו דרמטי בין פיקוד לבין ניהול. אלה שני תחומים נפרדים במהותם, שדורשים כישורים ומיומנויות מעולמות תוכן שונים.

נכון להיום, המערכת הפוליטית והאזרחית משוועת למנהיגים כריזמטיים עם כישורי ניהול איכותיים. כל עוד קריירה ביטחונית תמשיך להיות פרמטר מרכזי לבחינת התאמתו של מועמד למשרה פוליטית בכירה, את המחיר ימשיכו לשלם התחומים הכלכליים והחברתיים (בריאות, רווחה, חינוך). תחומים אלה משפיעים על המציאות של כל אחד ואחת מאזרחי ישראל, לא פחות מביטחון. אלה תחומים חיוניים, שבחסות ביסוס החרדה הקיומית־ביטחונית בשיח הציבורי והפוליטי, נדחקים שוב ושוב לשולי השיח.

מבלי להתעלם מהמציאות הביטחונית שמאפיינת את מדינת ישראל מראשית ימיה ועד היום, החרדה הקיומית היא מצב שיש מי שמשיקולים פוליטיים ואינטרסים אחרים, דואג להזין ולשמר בעוצמה מקסימלית.

הבעיה אינה נעוצה בזהות של מועמד זה או אחר, ואפילו לא בעובדה שאנשי צבא מוצבים בכל רשימת מועמדים לכנסת כדובדבן שבעוגה. בפועל, הרצון של כל מפלגה להתקשט בכמה שיותר ביטחוניסטים הוא רק סימפטום לבעיה האמיתית שממנה סובלים אזרחי מדינת ישראל; סימפטום לסדר עדיפויות לאומי שמעצים את הפערים בחברה הישראלית, ומתעלם ממצוקה כלכלית ואזרחית יום־יומית שנוגעת כמעט בכולם.

סדר עדיפויות פוליטי זה מקדש לאורך שנים ארוכות (ואולי מאז ומתמיד) את מערכת הביטחון, תוך הקרבתם של כמעט כל יתר תחומי החיים. זהו סדר עדיפויות לאומי שמזין בצורה עקבית את הגידול בתקציב מערכת הביטחון, תוך התעלמות מהשחיקה הריאלית בתקציביה של מערכת הבריאות הציבורית. בין קניית עוד צוללת למצבת הכוח הימי של ישראל, לבין הקמת בית חולים חדש, תוספת מיטות אשפוז, חיזוק רפואת הקהילה, תוספת תקציבית לסל הבריאות, רכישת מכשירי MRI ו–CT — כמובן שמבחינה פוליטית וציבורית נראה שצוללת היתה לוקחת, ובגדול.

צודק מי שאומר "ביטחון קודם לכל". אולם טועה מי שחושב ששמירה על ביטחון המדינה תלוי רק בתקציב שיעמוד למשרד הביטחון — כי חינוך זה ביטחון, בריאות זה ביטחון, תעסוקה זה ביטחון — ומה שבטוח, ביטחון זה לא רק צבא. לצד ההכרה בחשיבות השמירה על ביטחון המדינה ואזרחיה, ראוי לחשב מסלול מחדש ולקבוע סדר עדיפויות לאומי שייתן ביטוי ממשי למצוקות היום־יומיות שחווים מרבית אזרחי מדינת ישראל — סדר עדיפויות שיעניק תקצוב ראוי למערכת הבריאות, החינוך והרווחה, ושנותן מענה הולם לצרכים המתפתחים של אוכלוסיית ישראל, כמו גם לפערים שהולכים ומעמיקים בחברה הישראלית.

עדי ניב יגודה

עדי ניב יגודה | עדי ניב יגודה

ד"ר עדי ניב-יגודה, עו"ד ומומחה למשפט רפואי ומדיניות בריאות.

מרצה בכמה מוסדות אקדמיים מובילים, ובהם הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב, הפקולטה למשפטים במכללה האקדמית נתניה, בית הספר למנהל מערכות בריאות במכללה האקדמית לישראל ועוד.

בשנים האחרונות כיהן כחבר בכמה ועדות ציבוריות ומקצועיות, ובהן: הוועדה הציבורית לחיזוק הרפואה הציבורית בישראל ('ועדת גרמן'); עדת משנה בנושא בדיקת ביטוחים רפואיים (2014-2013); ועדת היגוי להגדרת תורת השירות של מערכת הבריאות (2015); ועדת היגוי לשיפור חווית המטופל לחדר מיון (2015); ועדה להגדרת קוד אתי לשימוש ושילוב מידע במערכת הבריאות (2016); ועדת אתיקה ושיתוף הציבור להקמת 'מיזם פסיפס' לרפואה מותאמת אישית (2017).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker