עד כאן! הפגיעה בד"ר שרון אלרעי פרייס היא פגיעה בציבור כולו

המתקפה האישית חסרת התקדים על ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס, יוצרת אווירה רעילה שאת מחירה נשלם כולנו. יש לשוב לדיון ענייני ומכבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר שרון אלרעי פרייס בוועדת החוקה, בדיון בהארכת חוק הקורונה, 29 ביוני 2021. דרוש שיח מכבדקרדיט: דוברות הכנסת, נוע

ביקורת  מקצועית היא נשמת אפו של עולם הרפואה והבריאות. עמדות ביקורתיות ניפצו כליל לאורך שנים פרדיגמות שנתפסו כאמת מוחלטת, ובלעדיהן עולם הבריאות לא היה מגיע להישגים הרבים שמציגה כיום הרפואה המודרנית. אבל – ויש אבל גדול – יש הבדל בין ביקורת מקצועית לבין רדיפה אישית והשמצות של אנשי ונשות מקצוע כדי לפגוע בהם. כזו שמבוססת על פייק ניוז, תיאוריות קונספירציה והאשמות שווא – והכל בניחוח מדעי או מקצועי לכאורה.

חשוב להבין, מה שמתרחש בימים האחרונים סביב ד"ר שרון אלרעי פרייס  והכינויים שבהם כונתה על ידי "בכירים בקבינט הקורונה", הוא לא שום צורה של ביקורת, אלא פגיעה מכוונת ומודעת עד כדי ניסיון חיסול מקצועי. התנהלות שבפועל פוגעת אנושות בשיח בריא ומקצועי תוך ריסוק שאריות אמון הציבור בממסד הרפואי. תוצאותיה ההרסניות עשויות ללוות אותנו כחברה שנים רבות אחרי שמגפת הקורונה תדעך. את מחיר פגיעתה כולנו נשלם בבריאות. 

כבר בראשית הדברים חשוב לומר: אני נגד חיסון בכפייה; אני נגד שיסוי ציבור שהתחסן במי שבחרו שלא להתחסן; אני בעד שקיפות והנגשת נתונים ומידע (למשרד הבריאות יש חובה לשפר את מנגנוני העברת הנתונים והשיח השוטף עם הציבור), אבל מכאן ועד השיח הרעיל שמתקיים במרחב הציבורי בכסות של ביקורת "נקייה" ומקצועית לכאורה יש פער אדיר.

אמירות סהרוריות ואנקדוטליות תמיד התקיימו במרחב הציבורי בתחום הבריאות, אך ההבדל  הוא שהפעם נחצו לא מעט גבולות לא לגיטימיים, שמטרתם פגיעה פרסונלית אישית בד"ר  אלרעי פרייס. מעבר לפגיעה האישית באשת מקצוע מסורה, מחויבת ומקצועית, יש ברדיפה הפרסונלית כדי לאיים על הממסד הרפואי כולו. 

אז כן, צריך לומר בקול ברור וצלול: ביקורת היא חיונית וחשובה, אך לא כל סוג אמירה היא לגיטימית. כך לדוגמה, לא לגיטימי לקיים שיח פרסונלי שמבוסס על הנחות מוצא משוללות כל יסוד ופייק ניוז במלוא תפארתו, תוך תיבול השיח באמירות מזעזעות כגון: "רוצחי ילדים" ו "פושעים נגד האנושות" ועוד. התבטאויות שהדעת אינה סובלת נזרקות לחלל האוויר כלפי אנשי ונשות מקצוע הגונים וישירים, אנשי ונשות מקצוע שכל חטאם הוא עמידה איתנה על עמדתם המקצועית.

מי שמכוון חצי ביקורת רעילים לגופו של דובר ולא לגופם של דברים, מקרב את היום שבו אנשי ונשות מקצוע יחששו לומר בקול את האמת המקצועית שלהם. זו מציאות מסוכנת וטרגית, שאם תתממש תרחיק אנשים מצוינים מתפקידי ניהול בכירים במגזר הציבורי בכלל,ובמשרד הבריאות בפרט. מציאות שתפגע  בסוף בכולם וללא הבחנה – הן בממסד הרפואי, הן באנשי ונשות המקצוע מכל קצוות הקשת המדעית והן בציבור ובבריאותו.

מצד אחד חובתנו לייצר תשתית שמאפשרת ביקורת פתוחה, מקצועית ומבוססת נתונים (גם אם היא חריפה), כזו שביכולתה לייצר שיח בריא או לשנות מדיניות קיימת. אך מצד שני חובתנו לדחות מכל וכל רדיפה אישית של אנשי ונשות מקצוע שתוצאתה זריעת פחד, יצירת כאוס, פגיעה בנימי תחום הבריאות וחיסול מקצועי פרסונלי. צריך לדעת לומר – עד כאן! 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

עדי ניב יגודה | עדי ניב יגודה

ד"ר עדי ניב-יגודה, עו"ד ומומחה למדיניות בריאות, אסטרטגיה ומשפט רפואי.
יועץ אסטרטגיה ומדיניות בתחום הבריאות. מרצה במספר מוסדות אקדמיים מובילים, ובהם הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, הפקולטה לניהול מערכות בריאות במכללה האקדמית נתניה, בית הספר למנהל מערכות בריאות במכללה האקדמית לישראל ועוד.
לאורך השנים כיהן כחבר במספר ועדות ציבוריות ומקצועיות, ובהן: הוועדה הציבורית לחיזוק הרפואה הציבורית בישראל ('ועדת גרמן'); עדת משנה בנושא בדיקת ביטוחים רפואיים (2014-2013); ועדת היגוי להגדרת תורת השירות של מערכת הבריאות (2015); ועדת היגוי לשיפור חווית המטופל בחדר מיון (2015); ועדה להגדרת קוד אתי לשימוש ושילוב מידע במערכת הבריאות (2016); ועדת אתיקה ושיתוף הציבור להקמת 'מיזם פסיפס' לרפואה מותאמת אישית (2017); הועדה לשיתוף מטופלים בהליכי קבלת החלטות (2019-2018); חבר בצוות התכנון של מוסדות האשפוז (תמ"א 49); וחבר בקבינט המומחים (קורונה) של 'מגן ישראל'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker