משיח גם לא מטלפן: נסדק המונופול הרבני על שוק הסלולר החרדי

החלטת בית המשפט לפירוקה של ועדת הרבנים לענייני תקשורת תעזור לחצי מיליון משתמשים חרדים להשתחרר מהסלולר הכשר, ומהסנקציות שהוטלו על מי שהעזו לחייג אחרת

בלוגים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלפון כשר
טלפון כשרצילום: אוליבייה פיטוסי
בלוגים

בשבוע שעבר החליט בית המשפט למנות מפרק לעמותת "ועדת הרבנים לענייני תקשורת", השולטת ביד ברזל מונופוליסטית שנים ארוכות ביותר מחצי מיליון משתמשי סלולר חרדים.

פירוק העמותה הוא הזדמנות של ממש לשנות את השוק המעוות הזה באופן משמעותי, ולאפשר לחרדים שמבקשים סינון תכנים לבחור את הספקים ומידת הסינון הרצויה להם. זוהי גם הזדמנות לשבירת המונופול הדורסני של ועדת הרבנים ויצירת תחרות בתחום. אבל כדי לממש אותה דרוש שילוב ידיים בין משרד התקשורת, חברות הסלולר והצרכנים החרדים שנאנקים שנים תחת עולה של הוועדה אבל מפחדים ממשטר האימים החברתי שיצרה.

משטר כשרות-התקשרות

רובו הגדול של הציבור החרדי משתמש בסלולר כשר. זהו מכשיר "טיפש" שמאפשר רק שיחות ונושא מספר שמזהה אותו ככשר, כלומר ככזה שנמצא בפיקוח ועדת הרבנים לענייני תקשורת.

חלק מהחרדים אכן מעוניינים במכשיר כזה. אך לרבים אין ברירה, שכן שימוש בקו "לא כשר" יביא עליהם סנקציות קהילתיות קשות כמו הוצאת ילדים מתלמוד התורה ונידוי בבית הכנסת.

את שוק הסלולר הכשר הקימה ומנהלת ועדת הרבנים לענייני תקשורת״באמצעות שורה של חוזים עם חברות התקשורת, וכך מכוננת משטר דתי-כלכלי הדוק -שמשתמשיו כאמור, מזוהים באמצעות מספר עם קידומת ייחודית ומכשירים נושאי חותמת כשרות. המשטר הזה מאפשר לוועדה לשלוט באישור המכשירים שיכולים לזכות בכשרות, וחשוב מכך, בקווים שיחוברו או ייחסמו למשתמשי הסלולר הכשר.

בשנים האחרונות נהפכה הוועדה למונופול בשוק הזה וניצלה את כוחה לצבירת הון כספי לכמה מפעיליה והון פוליטי. ברצותה, רוממה ספקי מכשירים ושירותים, וברצותה הורידה.

לא זו אף זו, ברצותה חסמה ללא שום נימוק ובאופן שרירותי מאות אלפי קווי טלפון של עסקים וספקים - ובשנת הקורונה אפילו קווים רשמיים של מידע על המגיפה וקווים של מוסדות לימוד ללמידה מרחוק. כל זאת כשהיא זוכה לשיתוף פעולה מלא, מכוח חוזים, של חברות הסלולר.

למרות התנהלותה הפראית של ועדת הרבנים לענייני תקשורת, שפגעה בכיסם ובחופש הביטוי והבחירה של מאות אלפי משתמשי סלולר בישראל, משרד התקשורת, הרגולטור של השוק, נמנע מלהתערב. אלפי קבילות וזעקות שהגיעו אליו מהציבור בשנים הללו, זכו למענה שלמעשה גילגל אותן בחזרה לפתחה של הוועדה - סוג של בדיחה גרועה. בין שלל התירוצים של משרד התקשורת לאי התערבותו, הסתתר הסבר פשוט אחד: אימתם של הפוליטיקאים החרדים.

דרוש שינוי אמיתי

החלטתו של בית המשפט למנות מפרק לוועדת הרבנים לענייני תקשורת יכולה להוות פתח לשינוי משמעותי בשוק, אבל כדי לממש את הפוטנציאל כמה גורמים צריכים לפעול בנחישות ובמהירות.

ראשית, חשוב שהמפרק שמונה לא יאפשר ל״בובות״ מטעם העסקנים הוותיקים של הוועדה לשוב ולהשתלט על ענייניה; שנית, על מנכ"לית משרד התקשורת לירן אבישר בן-חורין, שכבר הפיצה טיוטת חוזר לחברות הסלולר שמאפשרת תחרות בשוק, לחתום עליו ולתת לו תוקף; שלישית, חברות הסלולר, שעד כה היו כבולות, כך הן טענו, בהסכמים עם הוועדה, יוכלו לפעול עתה בחופשיות כדי לאפשר תחרות; ולבסוף, צרכנים חרדים שמבקשים אלטרנטיבות שיענו על צרכיהם הדתיים אבל תוך אפשרויות בחירה וללא משטר האימים של הוועדה חייבים להתאגד ולפעול כדי ליצור תחרות בשוק.

שוק ״הסלולר הכשר״ הוא עוד מקרה רע שבו מגזר שלם נאנק תחת עסקנים תאבי כוח פוליטי וכסף, בלי שהמדינה תיקח יוזמה ותפעל להגנת הצרכנים.
החלטת בית המשפט היא פתח לשבירת מונופול שרירותי ואגרסיבי שלא בחל באמצעים כדי לשמר את שליטתו. התגייסות מהירה של כל השחקנים בתחום, תוכל להוביל לשינוי המיוחל הזה.

ד"ר שוקי פרידמן הוא מנהל המרכז ללאום, דת ומדינה במכון הישראלי לדמוקרטיה, מחבר המחקר "שוק הסלולר הכשר- מחור שחור לאסדרה מאוזנת" ומרצה למשפטים במרכז האקדמי פרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי