סאמר חאג' יחיא, לא שמת לב שאתה הערבי היחיד שהצליח להיות יו"ר של בנק?

יו"ר בנק לאומי טוען שהוא מעולם לא ראה תקרת זכוכית. נכון, כי לא תקרת זכוכית אלא תקרת פלדה חוסמת את דרכו של הדור הצעיר בחברה הערבית. תשובה לדברים שנשא סאמר חאג' יחיא בוועידה הכלכלית של החברה הערבית

שירין פלאח סעב
שירין פלאח סעב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר בנק לאומי, סאמר חאג' יחיא
שירין פלאח סעב
שירין פלאח סעב

יו"ר בנק לאומי סאמר חאג' יחיא אמר אתמול בוועידה הכלכלית של החברה הערבית, שערך TheMarker בנצרת "מעולם לא ראיתי תקרת זכוכית". זה היה הרגע שבו הבנתי שהניאו־ליברליזם הוא הקפיטליזם החדש לפיו האחריות להצלחת הפרט נופלת על כתפיו בלבד, תוך עיוורון מוחלט להקשר התרבותי, הפוליטי והחברתי. אבל לא תקרת זכוכית, אלא תקרת פלדה, היא העומדת מעל ראשו של הדור הצעיר בחברה הערבית.

לנגד עינינו, חאג' יחיא הדהד את התפיסה הניאו־ליברליסטית והעמיד את מקרה ההצלחה שלו כסטנדרט שכל צעיר ערבי יכול להגיע אליו, ועוד לא דיברתי על האפליה המגדרית המעמידה בסימן שאלה את הצלחתן של נשים ערביות בשוק התעסוקה. "אל תניחו למחשבה על תקרת זכוכית מדומה להרתיע אתכם. עליכם לדבוק במטרותיכם ולהאמין בעצמכם ובסביבתכם", אמר חאג' יחיא. הייתכן שזו תקרה מדומה בלבד?

ברצוני לפנות בנימה אישית לחאג' יחיא, כאישה ערבייה, שמכירה היטב את הקולות מהשטח של הדור הצעיר בחברה הערבית, זה ששוקד יום ולילה כדי לפלס את דרכו להצלחה, נאבק בכל החסמים המעיבים ועדיין נתקל בתקרת זכוכית: האם ההצלחה היא באחריותנו בלבד? אני שואלת באמת, כי אם תישיר מבט אל לב החברה הערבית תגלה שהנך הערבי הראשון והיחיד מקבוצת הזהות שלך שהצליח להיות יו"ר בנק ישראלי. אז כנראה שהיתה תקרה, והיית מודע אליה ופרצת אותה. בוועידה המכוונת לציבור הערבי, כאשר כל העיניים נשואות אליך, הנחת תפיסה כלכלית שמנותקת מהמציאות ומזניחה את הערכים החברתיים והתרבותיים של הפרט, ובייחוד הערבים במדינת ישראל, היא בעייתית מאוד.

חאג' יחיא אינו מכיר את כל אלה מהצעירים שנכשלו בדרך, ולא בגלל שהם עצלנים, או שלא עבדו מספיק כדי להצליח, אלא בגלל שבאמת היתה תקרה, ולא מזכוכית, ולא מדומיינת, אלא תקרה אמיתית המורכבת מחסמים המעיבים על השגת המטרה. הסטטיסטיקה לעולם לא משקרת. נתונים של המכון הישראלי לדמוקרטיה מבליטים את הפערים בין סטודנטים יהודים וערבים בתקופת הקורונה, בנוסף לפערים המשמעותיים שהיו קיימים עוד לפני המשבר.

חמישית מהסטודנטים הערבים חוששים שיצטרכו להפסיק את לימודיהם בעקבות המשבר, שיעור כפול משיעור הסטודנטים היהודים. אי אפשר להתכחש לעובדה שהמשבר הכלכלי שפקד את הסטודנטים ומשפחותיהם הוא קשה ועמוק יותר בחברה הערבית, כך ש-74% ממשקי הבית של הסטודנטים הערבים נפגעו כלכלית בעקבות המשבר, לעומת 43% ממשקי הבית של הסטודנטים היהודים. פערים נוספים נמצאו גם בתשתיות האינטרנט וביכולות הדיגיטליות, ואלה פוגעים במיוחד ביכולת הלמידה של הסטודנטים הערבים. די לבחון גם את הנתונים שהוצגו ב"כנס אלי הורוביץ לכלכלה וחברה", ביוני 2021, על ידי ד"ר נסרין חדאד חג' יחיא, שמתייחסים למצב התעסוקה בחברה הערבית, בייחוד בקרב גברים, ומחדדים את מאפייני תקרת הזכוכית.

גישתו של יו"ר בנק לאומי מעוררת, אם כן, שאלות לגבי העתיד הכלכלי של הציבור הערבי, בצל הזנחת הערכים החברתיים לטובת המדדים הכלכליים בלבד. התקווה להצלחתו של כל צעיר ערבי אשר מסתמכת על סיפורו האישי של חאג' יחיא אינה תופסת במבחן המציאות, במיוחד כשהיא מבוססת על האדרת אינדיווידואליזם קיצוני. למעשה, דבריו תורמים לאקלים כלכלי־אינטלקטואלי שמתעלם מהעובדות ומהנתונים המוכיחים פעם אחר פעם כי תקרת פלדה היא העומדת מעל ראשם של הצעירים הערבים המבקשים להשתלב בשוק העבודה.

הכותבת משתתפת במיזם הארץ 21 שמטרתו להביא קולות וסיפורים מהחברה הערבית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker