פוסטים אחרונים

למה לקנות אם אפשר לשכור?

הסוחר מוול סטריט חוזר לתזת השקעה בת שנה, שלפתע נהפכה לרלוונטית מחדש

רפורמת המיסוי של הרפובליקנים טרם נכנסה לספר החוקים, אבל נדמה שמדובר בפורמליסטיקה בלבד. הסנאט ובית הנבחרים אישרו את הוורסיה שלהם, ונותר רק לאחד את שני החוקים לאחד ולהצביע מחדש על הפשרה שתוצע על ידי ה-Conference Committee כדי לשלוח את החוק לשולחן הנשיא. אם אפשר לפני קריסמס, כדי שלרגע אחד תהיה למפלגה הרפובליקאית שבעת הקרבות הרגשה של הצלחה אמיתית. כמובן שהכל עוד יכול לקרוס, באופן תיאורטי לפחות, אבל נדמה שמפלגה מושקעת מדי ברעיון הורדת המסים (לכאורה) מכדי לוותר על השגת המטרה כל כך קרוב לקו הסיום.

גלגולו של החוק הוא מרשים יחסית, אם זוכרים כיצד התייחסנו - בשוק ההון ובמדיה - לאג׳נדה החקיקתית של הנשיא טראמפ ושל המפלגה הרפובליקאית רק לפני כמה חודשים. ביוני, אחרי הניסיון הכושל לבטל את אובמהקייר, הגישה היתה פחות או יותר ״חבל על הזמן, הרפורמה במיסוי תיכשל כמו שרפורמות הבריאות תיכשל. יותר טוב שילכו להעיף עפיפונים בים.״

שופל של קאטרפילר. החברה מושפעת מהמחזוריות בענף הכרייה
בלומברג
להמשך הפוסט

שותפויות ענק ישנו את מפת המטבעות הדיגיטליים

בכל מה שנוגע לשוק המטבעות הדיגיטליים אנחנו רק בהתחלה והתמונה עדיין רחוקה מלהתבהר ■ גם מי שלא מתלהב מהביטקוין, משבח את טכנולוגיית הבלוקצ'יין שתביא עמה אלפי הזדמנויות השקעה שונות ומגוונות

3תגובות

שוק המטבעות הדיגיטליים עומד לשנות את פניו פעמים רבות בעשור הקרוב, ואם נדמה לכם כבר היום שאתה יודעים כיצד ייראה העתיד, שביטקוין יהיה המטבע הגלובלי, שהכל הונאה אחת שתתפוצץ בסוף, שהרגולטורים יצליחו להרוג אותו - ובכן, אתם טועים!

זה כל כך מוקדם שלאף אחד אין מושג איזה מטבע יהיה דומיננטי, וכיצד תיראה מפת המטבעות הדיגיטליים בעוד 10-5 שנים מהיום. ובכל זאת, כדי להבין עד כמה השוק הזה דינמי ויכול להשתנות בן רגע, אולי כדי לשים לב לענקיות קמעונאות, בנקאות וטכנולוגיה שפוזלות לעבר התחום ומנסות לייצר שיתופי פעולה לביסוס מעמדן במרחב זה בעתיד.

ביטקוין
בלומברג
להמשך הפוסט

הסמארטפונים והאופנועים שימגרו את בעיית העוני

כך אפשר, בהסרת המפגעים ובפתרון הבעיות העיקריות שכדור הארץ והאנושות מתמודדים אתן, להרוויח ממון רב - מבלי שאף אחד יפסיד

אנחנו רגילים מאוד לחשוב שכאשר אדם אחד מרוויח, אדם אחר מפסיד (משחק סכום אפס). מרבית חוויות הסחר שלנו הן כאלו - אם קנינו בזול - אנחנו הרווחנו והמוכר הפסיד. אם מכרתי דירה וחודשיים לאחר מכן המחירים עלו - אני הפסדתי והקונה החדשה הרוויחה. בניגוד לחוויות הללו, בהשקעות אפשר שכולנו נרוויח - ואפילו לאורך זמן.

בסדרת המאמרים על יעדי ה-SDG ננסה להבין איך אפשר להרוויח מהשקעה ביעדי הפיתוח של האו"ם, או במילים אחרות - איך בהסרת המפגעים ובפתרון הבעיות העיקריות שכדור הארץ והאנושות מתמודדים איתן כיום, ניתן להרוויח ממון רב מבלי שאף אחד יפסיד. בכך, בעצם, המשקיעים ייצרו תשואה ממימון פעילויות שיעשו את העולם טוב יותר.

אדם צופה בסמארפון במחנה זמני בהודו
בלומברג
להמשך הפוסט

ביטקוין הוא = מטבע בועה (בגימטריה, תבדקו)

האם יש משמעות לכך שלכל אחד מצמדי המלים ערך זהה בגימטריה? כמובן שלא ■ זאת התרומה הקטנה שלי לחגיגת ההבלים סביב הביטקוין ■ המטבע מייצר מעט פעילות ריאלית, אך הסכנה האמיתית לכלכלה העולמית היא עצירת ה"חגיגה", שתומכת בצמיחה ומגדילה התיאבון לסיכון

33תגובות

כל העולם ביטקוין. נדמה שאי־אפשר לפתוח אתר כלכלי או עיתון בלי להיתקל בעלילות המטבע הדיגיטלי ובזינוק היומי/חודשי/שנתי במחירו. למה הוא מושך כל כך הרבה תשומת לב? בלשונו העשירה של זוהיר בהלול, הייתי אומר שהביטקוין פשוט מספק "מופע ספקטקולרי", שמושך את עיני התקשורת וגם את עיני הקוראים. המופע הזה מזין את עצמו. יש עניין ציבורי ולכן יש סיקור, יש הרבה סיקור אז נוצר עניין ציבורי, וחוזר חלילה.

כמובן שגם אני נתקלתי בשבועות האחרונים בשאלה "מה דעתך על מה שקורה עם הביטקוין, האם זאת בועה, מה יקרה אם וכאשר היא תתפוצץ?", וכך הלאה. גם אצל רבים ממכרי הביטקוין היה לשיחת היום.

ביטקוין
בלומברג
להמשך הפוסט

למה הביטקוין חסר ערך או: בכלל אפשר לקרוא לו מטבע?

הסוחר מוול סטריט חורג מגבולות הז'אנר ומתייחס לשגעון דה-ז'ור, הביטקוין

68תגובות

אתמול בבוקר ישבתי במשרד ועסקתי לי בענייני. באותו הרגע ענייני היו, בפועל, להפסיד קצת כסף, אבל זה לא הסיפור. הפלאפון שלי צילצל (לכשעצמו זה אירוע נדיר) ועל הקו חבר טוב, רופא.

-"שמע, אתה יכול לעשות לי טובה?"

ביטקוין
בלומברג
להמשך הפוסט

ארה"ב תרוויח כששאר העולם יפסיד

טראמפ נתן לנתניהו הזדמנות פז עם הורדת מס החברות - האם נתניהו ינצל אותה?

5תגובות

השוק האמריקאי מעכל את רפורמת המס של טראמפ. השוק היה כל כך סקפטי לגבי סיכויי הצלחתו של טראמפ להעביר את הרפורמה, עד שרק אחרי שהיא עברה בסנאט התחילה הרוטציה בין הסקטורים בשוק המניות האמריקאי. המשקיעים עוברים לחברות וסקטורים משני סוגים, האחד טריוויאלי - חברות שמשלמות כיום מס גבוה ויהנו מהפחתה משמעותית במס, והשני, חברות שהולכות ליהנות מפירות התרחבות פעילותן בתוך ארה"ב, כתוצאה התרחבות הכלכלה האמריקאית.

המאזן שיוצר טראמפ הוא מאוד ברור - היום הרבה יותר כדאי לייצר, לפתח ולהרוויח בתוך ארה"ב. מטרת מס החברות הנמוך היא לדרבן חברות להקים את המפעל השולי הבא בארה"ב וכן לייצר מקורות רווח בתוך ארה"ב, בניגוד למגמה של החברות האמריקאיות הגלובליות הגדולות עד כה, שהעבירו ייצור ופיתוח לשאר העולם.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חותם על ההצהרה שלפיה ירושלים היא בירת ישראל, יחד עם סגנו מייק פנס
SAUL LOEB/אי־אף־פי
להמשך הפוסט

רפורמת טראמפ תמטיר גשם מזומנים על ארה"ב - מי באמת ירוויח

המחוקקים הרפובליקנים מקווים שהכסף הזה יושקע ויעודד את הצמיחה במשק האמריקאי; ציניקנים כמוני יעירו שבעידן הכסף הזול סביר יותר שהוא יישאר בקופות החברות או יחולק לבעלי המניות כדיווידנד

10תגובות

הרפורמה במיסוי בדרכה ליהפך ל-The Law of The Land. בית הנבחרים אישר את הגרסה שלו ב-21 בנובמבר, הסנאט אישר את שלו ב-1 לדצמבר, עכשיו זו שאלה של זמן עד שה-Congressional Conference Committee תאויש ותמצא את נקודות ההסכמה בין שני החוקים, שממילא אינם שונים כל כך זה מזה. בנקודת הזמן הזו קשה לתאר תסריט שבו הרפורמה – אולי נכון יותר לקרוא לה קיצוץ בשיעורי המס ותו לא – תיהפך לחוק. ככלל, אני מעדיף לשמור את דעותי הפוליטיות בכלל ואת דעתי על הרפורמה הזו מחוץ לטור הזה, וכך אעשה גם הפעם; אתייחס אך ורק להשפעת האירועים על שוק ההון ועל ההזדמנויות ההשקעה שהם יוצרים.

הפעם אתייחס לשני צדדים חשובים של החקיקה ולנהנים העיקריים מהם. האחד הוא למעשה גולת הכותרת של החקיקה הזו מבחינת יוזמיה במפלגה הרפובליקנית: הורדת מס החברות מ-35% ל-20%. לכאורה, זוהי מתנה משמים לחברות אמריקאיות, שרווחיהן צריכים לעלות, ללא מאמץ כלשהו, ב-23% (כעת ישמרו 80 סנט מכל דולר של רווח, לעומת 65 סנט קודם). האם משמעות העניין ששווי המניות שלהן צריך לעלות בשיעור שכזה?

שטרות טראמפ
Trump Bucks מתוך ערוץ ה
להמשך הפוסט

כשאיוונקה טראמפ, שרי בלייר ונארנדרה מודי נפגשו בכנס פסגת היזמות הנשית

מבין שלל המסרים שעלו בכנס, היוו שניים את חוט השני של המפגשים: הכח הגלום בטכנולוגיה לעשות יותר טוב ליותר אנשים, והעובדה שגברים חייבים להיות שותפים מלאים בבית בכדי שנשים תוכלנה להיות שותפות מלאות במעגל התעסוקה

תגובות

בזמן שטראמפ היה עסוק בשבוע האחרון בדילוגים בין פרשייה מביכה אחת לשנייה, ניצחה בתו איוונקה טראמפ, היועצת הבכירה לנשיא ארה"ב, על כנס GES 2017, שכונה גם פסגת היזמות הנשית הגלובלית ל-2017 בהידרבאד שבהודו.

ממשלת ארה"ב וממשלת הודו הזמינו 1,500 נשים מכל העולם ליומיים וחצי של שיח על יזמות, קיימות, טכנולוגיה ונשים. הם חשבו שזה נושא מספיק חשוב כדי לממן את הכנס והם חשבו שזה מספיק חשוב כדי להשתתף בו. הכנס נפתח בנאומים של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי ואיוונקה טראמפ - שאף השתתפה במהלך מרבית היום השני של הדיונים.

חברות המשלחת הישראלית לכנס, אפרת רפפורט, אלינה שוקולניקוב, נטע-לי מאירי, נעה Segre, רים יונס, אלה אלקלעי
להמשך הפוסט

למנף את הנפקת האג"ח של Wework - ולהביא את החברה להיסחר בתל אביב

הבורסה בתל אביב זקוקה לחברות כמו ענקית החללים המשותפים אם היא מעוניית לרכוש מעמד גלובלי ולעורר תהודה עולמית

אחד הדיווחים המסקרנים של השבוע האחרון נחשף ב-TheMarker, ועוסק בהנפקת האג"ח המתקרבת של אחת מהחברות המעניינות שנולדו וגדלו להורים ישראלים - ענקית החללים המשותפים Wework. על פי ההערכות החברה עשויה למכור אג"ח או לקבל הלוואה מכל בנק שתבחר ברחבי העולם, בתנאים טובים ביותר ובריביות נמוכות. למרות זאת, בחברה שוקלים ברצינות לבצע את מהלך הפיכתה לחברה ציבורית נסחרת דווקא בבורסה בישראל.

הבורסה בתל אביב זקוקה לחברות כמו Wework אם היא מעוניית לרכוש מעמד ולעורר תהודה עולמית. זאת כדי להצליח למשוך אליה מספר משמעותי של חברות היי-טק, שעד כה בחרו לבצע הנפקה ראשונית אך ורק בבורסת נאסד"ק. בימים אלה, שבהם העולם נהפך לכפר גלובלי, וכאשר מדובר בסטרט-אפ ניישן, ברור שישנה הצדקה לעודד מסחר של חברות בינלאומיות גדולות בתל אביב. בעולם שבו הגבולות פתוחים, ניתן לצפות שמסחר דומה למסחר הרציף במטבעות המתנהל מיום א' בערב ועד ליום שישי בערב, ומתרחש לאורך שעות היום וימי השבוע בשווקים שונים, יתקיים במניות. אין סיבה שבזירת המניות לא יתנהל מסחר רציף ברובו - מיום א' בישראל ועד לסיום המסחר ביום שישי בארה"ב.

חלל של וויוורק
WeWork
להמשך הפוסט

נמאס מטבע? ענקית התרופות שירדה על הברכיים ואפשר לנצל

החברה שעליה נדבר היום נפלה בחודשים האחרונים פעמיים באופן משמעותי: פעם אחת ירידה של 10% ביום אחד ופעם שנייה ירידה של 16% ביום אחד - ואיבדה מיליארדים משוויה. וזה בדיוק הזמן להכות

3תגובות

בתעשיית התרופות נהוג להגדיר תרופה "בלוקבאסטר", כשהיא מגיעה לרמת מכירות של מיליארד דולר בשנה. אין הרבה תרופות כאלו, ואין הרבה חברות שיש להן תרופות כאלו. היום נדבר על  סלג׳ין (Calgene, סימול: CELG), חברת פארמה גדולה (שווי שוק נוכחי: 80 מיליארד דולר), המתמחה בתרופות לסוגים שונים של סרטן; שיש לה חמש תרופות כאלו ולמרות זאת נפלה בחודשים האחרונים פעמיים באופן משמעותי: פעם אחת ירידה של 10% ביום אחד ופעם שנייה ירידה של 16% ביום אחד. כמובן שננסה להבין האם יש בסלג׳ין כעת הזדמנות להשקעה.

נתחיל כדרכנו בהתחלה ונספר שסלג׳ין היא חברת ענק, אבל לא תמיד היתה כזו. החברה נוצרה כספין-אוף ב-1987, ובינואר 2003 היה שווי השוק שלה כ-2.2 מיליארד דולר. בדצמבר 2006 שווי השוק שלה היה כבר פי עשרה - 22.6 מיליארד דולר. זו התקופה שבה נערכו הניסויים הקריטיים ברבלימיד (revlimid) והוכחה יעילותה כתרופה לטיפול בסרטן מח עצם מסוג Multiple myelome. רבלימיד אושרה לשימוש בארה"ב ביוני 2006 ומיד נהפכה למוצר הדגל של סלג׳ין. ב-2016 הגיעו מכירות רבלימיד ל-6.974 מיליארד דולר - עלייה שנתית של 20% (!).

אגרוף
אי-אף-פי
להמשך הפוסט

רפורמת המס של טראמפ יוצאת לדרך

לאחר לא מעט ציפיות הסנאט אישר את רפורמת המס. כיצד הרפורמה תשפיע על השווקים?

החלום של טראמפ היה לאשר את רפורמת המס לפני חג ההודיה ולשמוע איך כל משפחת באמריקה מחזיקה ידיים סביב לשולחן ואומרת לו תודה. מכיוון שהתוכנית המקורית לא צלחה, התוכנית החדשה היא לאשר את הרפורמה לקראת כריסטמס, להתלבש כמו סנטה ולחלק בקניונים את רפורמת המס, על כל 479 הדפים שלה, כמתנה. אישור הרפורמה בסנאט בסוף השבוע (ברוב של 51 לעומת 49 מצביעים) בהחלט מקרבת את טראמפ ליעד זה וסביר להניח שעד חג המולד המשימה אכן תושלם.

 

להמשך הפוסט

אז למה לעזאזל הדולר עדיף על הביטקוין?

כי ממשלת ארה"ב עומדת מאחוריו, אי אפשר לזייף אותו ואפשר למנוע באמצעותו הלבנת כספים - ועוד שבעה מיתוסים שבגללם הדולר דווקא לא עדיף על פני הביטקוין

25תגובות

ב-18 בדצמבר יחלו להיסחר חוזים על הביטקוין, ואם מחיר של 11,000 דולר נראה גבוה, תחשבו מה יקרה במידה וכסף מוסדי "יחליט" להחשף לביטקוין על ידי קניית חוזי לונג. אז בינתיים הביטקוין משמש בעיקר כסחורה להשקעה, למרות שביפן הוא מוכר על ידי הרשויות כמטבע, אבל אף אחד עדיין לא רואה אותו או מטבעות דומים לו מחליפים את הדולר.

10 סיבות למה הדולר יותר טוב מהביטקוין:

מטבע ביטקוין על רקע שטר של דולר
בלומברג
להמשך הפוסט

הפיננסים עוקפים את הטכנולוגיה בסיבוב - ומה יהרוג את הביטקוין

הפוקוס של השוק, שהיה על הדו"חות המצוינים והצמיחה המהירה ברווחיות חברות הטכנולוגיה, עבר לתמחר את הורדת מסי החברות בארה"ב. למה? פוליטיקה

18תגובות

השבוע התרחשה רוטציה בין סקטורים במסחר בארה"ב, שמזמן לא ראיתי כמוה. השוק נשאר אופטימי, אבל החליף דיסקט (מונח שחלק מהצעירים בטח לא מבין). בקיצור: טכנולוגיה אאוט - פיננסים אין. זה כמובן לא אומר שחברות הטכנולוגיה עומדות לרדת מעכשיו. אבל, הפוקוס של השוק, שהיה על הדו"חות המצוינים והצמיחה המהירה ברווחיות חברות הטכנולוגיה, עבר לתמחר את הורדת מסי החברות בארה"ב. הפער בין ביצועי סקטור הטכנולוגיה לסקטור הפיננסים היה ברגע מסוים 4%, הראשון ירד 2% והאחרון עלה 2%. לא זוכר כזאת רוטציה אגרסיבית בין סקטורים מזמן.

שוק ההון האמריקאי מתחיל לתמחר את הורדת מסי החברות בסיכויים גדולים יותר, לאחר שחודשים הוא היה ספקן מאוד לגבי סיכויי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לבצע את המהלך. למה זה קורה דווקא עכשיו? כרגיל, זה הכל פוליטיקה. הרפובליקאים בקונגרס ובסנאט זקוקים נואשות להצלחה לקראת הבחירות לשני בתי הנבחרים בסוף 2018. בארה"ב הקמפיינים מתחילים מוקדם. הרפובליקאים מתחילים להבין, ש"לעשות דווקא" לטראמפ גם לא יעבוד - בגלל נחישותו של טראמפ בדרכו, וגם יזיק להם בבחירות אמצע הקדנציה בעוד פחות משנה. העברת רפורמת המס היא בהחלט "הצלחת רפובליקאית", שכן במשך שנים חרתה על דגלה המפלגה הורדת מסים.

מרוץ מכוניות במונאקו
אי־אף־פי אי-אף-פי
להמשך הפוסט

מי שעושה הכל כדי לרצות את השוק ולטפח את מחיר המניה - מפסיד בסוף

GE שיעבדה את תזרימי המזומנים העתידיים שלה והשתמשה בהם להעלאת את מחיר מנייתה ■ לימים, כל טיפוח המחיר הזה נעלם - ואפילו את הדיווידנד השוטף היא התקשתה לשמר ■ מה למדנו מהסיפור על החברה שהיתה לסמל לעוצמת הייצור האמריקאי - והתרסקה

8תגובות

"זה גרוע מפשע, זהו טמטום!" - האמרה הזאת מיוחסת לדיפלומט צרפתי בשם דה־טליראן, בן תקופתו של נפוליאון. היא נכנסה לפנתיאון הציטטות, כי במשך השנים, על פני דורות רבים ובמגוון נסיבות, היא מתגלה כרלוונטית. במדור הזה מתחתי יותר מפעם אחת ביקורת על הרגלן של חברות, בעיקר בארה"ב, להשקיע חלק ניכר ממרצן, ואף גרוע מזה בהרבה - חלק ניכר ממקורותיהן הכספיים - בטיפוח של מחיר מנייתן.

מכיוון שהקונצנזוס הנוכחי, בעיקר בארה"ב, הוא שהפעולה הזאת חיובית לבעלי המניות, בואו נבחן דוגמה שתמחיש עד כמה האמרה המפורסמת של דה־טליראן רלוונטית גם בימים אלה.

מניית ג'נרל אלקטריק בבורסת ניו יורק
Richard Drew/אי־פי
להמשך הפוסט

כל הסיבות לכך שאנחנו לא בדרך לעלייה באינפלציה

נראה כי רק עלייה בקצב האינפלציה בעולם תשכנע את נגידי הבנקים המרכזיים להעלות ריביות בקצב מהיר יותר, ובכך תסכן את הסייקל החיובי הנוכחי במניות. ואולם, כרגע אין עדויות משמעותיות להתגברות האינפלציה בעולם

6תגובות

ג'נט ילן הכשירה השבוע את הקרקע להעלאת ריבית בדצמבר בארה"ב, עובדה שמגולמת לגמרי בשוק. ילן תעזוב אותנו בפברואר והיא כבר פוצחת באמירות סיום פוליטיקלי קורקט כמו שהפד רוצה למנוע ירידה מהירה של מחירי הנכסים, כי זה עלול לפגוע בכלכלה. אבל, מי בדיוק ניפח את מחירי הנכסים אם לא הפד במדיניות הריבית הנמוכה וההרחבות הכמותיות למשך זמן כה רב?! הפרוטוקולים של הפד שופכים אור שוב על חילוקי הדעות הקיימים שם, בין המחנה הנצי הדוגל בהעלאות ריבית מהירות יותר לבין היונים הגורסים שאם אין לחצים אינפלציוניים, אז אפשר עדיין לחכות. בכל מקרה, הרכב הפד ישתנה לא מעט בחודש הקרובים, שכן חוץ מהיו"ר החדש, על דונלד טראמפ למנות עוד חמישה חברים!

הנתונים המקרו-כלכליים בעולם ממשיכים להיות טובים ואנו מצויים בתקופה של צמיחה עולמית מסונכרנת. נראה כי רק עלייה בקצב האינפלציה בעולם תשכנע את נגידי הבנקים המרכזיים להעלות ריביות בקצב מהיר יותר, ובכך תסכן את הסייקל החיובי הנוכחי במניות. ואולם, כרגע אין עדויות משמעותיות להתגברות האינפלציה בעולם.

גרפים של מניות
Dreamstime
להמשך הפוסט

האם המשבר הפוליטי בגרמניה יעצב מחדש את גוש היורו

דווקא בזמן שקצב הצמיחה בגוש היורו משתפר והולך, ונראה שמשבר האשראי והחובות רחוק מתמיד, צצו להן הבעיות הפוליטיות

באמצע אוקטובר העליתי רשומה בבלוג זה אודות התחזקות הימין באירופה והמשמעויות של התהליך עבור האיחוד האירופי בכלל וגוש היורו בפרט. על רקע הזעזועים שעוררו המהגרים ביוון, איטליה, הונגריה, הרפובליקה הצ'כית, רומניה, פולין וסלובקיה וההתנגדות במדינות אלו לקלוט את מהגרים, אפשר היה לצפות לתגובה דומה גם בקרב מדינות הציר החזקות גרמניה, הולנד וצרפת.

ההגירה רחבת ההיקף עוררה תגובת נגד ומגמה ברורה שהצביעה על עליית הימין באירופה, ועל התגברות הקולות של רבים שאינם מעוניינים בהמשך מדיניות ההגירה המתירנית. בכך הגדילה לעשות ראשת ממשלת פולין, באטה שידלו, באומרה "יש לומר זאת בצורה ברורה ומפורשת: זוהי מתקפה על אירופה, על התרבות שלנו, המסורות שלנו". בהונגריה, ראש הממשלה ויקטור אורבן, התייחס להגירת המוסלמים לארצו כאל כיבוש הונגריה בידי האימפריה העותומנית ב-1699-1541 כשאמר: "אני סבור כי יש לנו זכות להחליט שאיננו רוצים במדינתנו אנשים מוסלמים במספרים כה גדולים. זה מה שלמדנו מניסיון העבר".

הקנצלרית מרקל באירוע בחירות בשטרלזונד בגרמניה
JOHN MACDOUGALL/אי־אף־פי
להמשך הפוסט

האם הגענו לשיא השאננות בשווקים?

האם זה מצב בריא בו אף אחד איננו קונה הגנות, גם כשאותן הגנות מעולם לא היו זולות יותר?

15תגובות

אני משער שכולכם מכירים את הסיפור של איך מבשלים צפרדעים – שמים בתוך סיר עם מים והמים לאט לאט מתחממים והצפרדע לא קופצת החוצה כי היא מתרגלת לחום העולה. אז נכון שצפרדע זו לא חיה מתוחכמת כמו בני אדם, אבל בפועל, אנחנו לא כאלה שונים בהתנהגות שלנו. בטח ובטח בשוק ההון.

קחו לדוגמא את שוק המניות – לפני שבוע הבורסה בארה"ב "נפלה" בערך אחוז. עצם זה שאני מקדיש זמן ומחשבה לירידה של אחוז זה כבר סוג של אנומליה, אבל אלה הזמנים בהם אנו חיים. בכל אופן, במהלך אותו הערב סוחרים אחרים שלחו לי הודעות כמו "מה קרה?! השוק מתפרק". התשובות שלי נעו בין "באמאשך עזוב אותי זה שטויות" לבין "באמאשך גם אחרי הפירוק הזה אתה בערך 1.5% משיא כל הזמנים".

דולנד טראמפ
JONATHAN ERNST/רויטרס
להמשך הפוסט

שוקי המניות בעולם מנסים להתממש - ומה הסיכונים?

מתי ייגמר הסייקל השורי הזה במניות? ולמה אין אינפלציה אחרי כל כך הרבה שנים של ריביות אפסיות והרחבות כמותיות?

6תגובות

לאחר הדו"חות הטובים לרבעון השלישי שוקי המניות בעולם מנסים להתממש, כאשר כרגע אין טריגר מיידי נוסף להמשך העליות. למה אני חושב שזה רק מימוש? כי התנאים הבסיסיים נותרו בעינם. העליות בשוקי המניות השנה נשענות על קרקע מוצקה של עלייה ברווחי החברות בעולם וצמיחה עולמית מתגברת. גם הריבית עולה לאט (מדי) בארה"ב, ובאירופה וביפן בכלל עוד יש הרחבות כמותיות (די מיותרות).

אז מתי ייגמר הסייקל השורי הזה במניות? טוב, לא ציפיתם שאני אדע את התשובה לשאלה הזאת, אבל אני רואה את הריבית כסיכון העיקרי לסייקל הנוכחי, שכן הפרמטרים הכלכליים ב-2017 בעולם הם הטובים ביותר מאז המשבר העולמי האחרון ב-2008. הגורם המרכזי שעלול לזרז העלאות ריבית הוא אינפלציה. אז למה אין אינפלציה אחרי כל כך הרבה שנים של ריביות אפסיות והרחבות כמותיות?

נשים בוול סטריט
עיבוד תמונה : עדי
להמשך הפוסט

מיילן יכולה להימחק - אבל האם היא תוכל לעזוב?

נראה כי רשות ני"ע תופסת את עיקר תפקידה כשומר ראשו של המשקיע הקטן. לא כגוף שתפקידו לעודד ולפתח את הבורסה ואת יכולתן של חברות לגייס חוב והון

8תגובות

המחזור היומי בשוק המניות הישראלי (כולל תעודות סל) הסתכם בכ-1.5 מיליארד שקל במחצית הראשונה של השנה, גבוה בכ-20% מהמחזור הממוצע בכל שנת 2016. לכאורה זו כותרת אופטימית. אבל המחזור הממוצע היומי הגלובלי במניית מיילן בלבד מגיע לכ- 800 מיליון שקל, כמעט 50% מהמחזור היומי הממוצע בכל המניות בבורסה בת"א.

מיילן, המניה הגדולה והסחירה בבורסה בת"א, החליטה שבשביל 3.5% מהאחזקות ומהמסחר לא שווה לנהל ממשק מול עוד בורסה, להיות חשופה לעוד רשות, לתרגם הודעות למשקיעים, להחזיק מערך קשרי משקיעים ותקשורת. החל מפברואר 2018, המניה הגדולה ביותר הרשומה למסחר בבורסה בת"א תימחק מהמסחר. הבורסה צפויה לאבד 8.7% משווייה וכ-3.1% מהסחירות.

שמואל האוזר, ראש רשות ניירות ערך
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

אמזון, וול מארט ומיקרוסופט - מי תנצח במערכה?

הצמיחה המהירה שמגלה אמזון בקמעונות ברשת ובשירותי מחשוב ענן נתקלת ברבעונים האחרונים בתחרות עיקשת מצד שתי יריבות ענק ותיקות ועתירות משאבים, מזומנים ושטחי מכירה ■ בסביבה עסקית כזאת, התמחור האסטרונומי של אמזון מתחיל להיות בעייתי

22תגובות

ין אסטרטגיה עסקית ואסטרטגיה צבאית יש לעתים קווי דמיון. ניתן לשמוע לא פעם בעולם העסקים ביטויים שנדמה שנלקחו מהעולם הצבאי: מתקפה שיווקית, כיבוש נתחי שוק או הגנה עליהם — כולם משלבים מלים שנלקחו מהז'רגון הצבאי.

אחד השיעורים הראשונים שלומדים בקורס קצינים הוא עקרונות המלחמה. עשרה עקרונות יסוד לניהול של מערכה צבאית. לא תמיד ניתן ליישם את כולם בו זמנית, והם מתנגשים זה בזה.

הצבא הסובייטי בקרב סטלינגרד. ניצחון מוקדם במערכה לא מבטיח ניצחון במלחמה
RIA Novosti / AFP
להמשך הפוסט