פוסטים אחרונים

מהגרים נגד לאומנים: מי יעזור יותר לכלכלות אירופה?

הטלטלה הפוליטית שעוברת היבשת טומנת בקרבה סכנות כלכליות ■ המצב הדמוגרפי עלול להוות מקור לבעיות, אבל גם לפתרונות רבים עבור האירופים

האיחוד האירופי עובר בשנה האחרונה טלטלה פוליטית. מפלגות השמאל, ששלטו במרבית מדינות האיחוד, מתחלפות במפלגות מרכז ולעתים גם מפלגות ימין. הדרמה האחרונה באירופה שייכת לאוסטריה, מדינה שנכבשה על ידי סבסטיאן קורץ, מנהיג צעיר, בן 31 בלבד, שהפך לראש ממשלה. מי שזכו במספר המושבים הרב ביותר בפרלמנט הן שתי מפלגות המתנגדות בתוקף למהגרים. הרוח באירופה מנשבת ימינה ועוצמתה רק הולכת וגוברת עם גל הלאומניות.

אם בעידן שלאחר המלחמה, מנהיגים חפצו באירופה גדולה ופתוחה, כאשר האיחוד האירופי תומך בהגירה, קליטה וגבולות פתוחים, נמצא כי כיום, הגישה השולטת בקרב המנהיגים החדשים ומפלגות הימין העולות היא הכוונה לצמצם את הזכויות הללו במטרה להשיב את אירופה לאירופה, כדברם.

מהגרים חוצים את הגבול בין אוסטריה להונגריה
LEONHARD FOEGER/רויטרס
להמשך הפוסט

עסקת המיזוג הענקית שאולי נישאה ברוח

לא בטוח שעסקת המיזוג בין AT&T לטיים וורנר תצא לפועל, אבל הניסיון הוכיח שמרגע ההכרזה עליה, לפני כשנה, היא צלחה כמעט את כל המשוכות האפשריות - כולל התנגדות נחרצת של המועמד לנשיאות דאז, דונלד טראמפ

8תגובות

באוקטובר 2016, קצת לפני הבחירות לנשיאות בארה"ב, הודיעו AT&T (סימול: T) וטיים וורנר אינק (סימול: TWX) על עסקת מיזוג ביניהן, שבמסגרתה תרכוש AT&T את טיים בעבור 107.5 דולר למניה, או 85 מיליארד דולר. מניית טיים וורנר זינקה מיד בכ-8% אל אזור 90 הדולר, אבל שמרה על פער ארביטראז' מסוים ממחיר היעד של העסקה, בגלל אי הוודאויות הכרוכות בה.

בין היתר עלתה אז השאלה בנוגע לאישור העסקה, גם משום שהמועמד דאז, דונלד טראמפ, הבטיח בנאום הסיכום של מערכת הבחירות שלו בגטיסברג, פנסילבניה, שלא יאשר את העסקה, וכן בשל היות רשת CNN, שבבעלות טיים וורנר, תפוח אדמה לוהט בעקבות הבחירות לנשיאות.

תצלום דונלד טראמפ בשער מגזין "טיים", נדב קנדר, 2016
אי-פי
להמשך הפוסט

הניצחון המתוק של יצרני המשקאות הקלים

שיקגו התקפלה לאחר חודשיים, מי הבאה בתור?

8תגובות

זה מתחיל כמעט תמיד ברעיון טוב, ההיגיון פשוט ומובן, אבל אז מגיעה המציאות בשטח, והפוליטיקה המקומית והלחצים וההחרגות והרצון לעשות דברים בהדרגה ולחשוב גם על אלו וגם על אלו, ולבסוף מתקבל לפתרון כה מסובך ומפותל עד שהוא הופך לבלתי ישים.

לא, אני לא מדבר הפעם על ישראל אלא על שיקגו. בזמן שאנחנו חגגנו את חול המועד, בוטל במחוז קוק שבארצות הברית אחד המסים המעניינים ביותר ברמה גלובלית שהוטל רק חודשיים קודם לכן. מס הסוכר.

משקאות ממותקים
Jeff Chiu/אי־פי
להמשך הפוסט

היום שבו הבנקים האמריקאיים קיבלו 250 מיליארד דולר - בלי לבקש

כך נהפך שר האוצר האנק פולסון מהקפיטליסט הגדול שהקדיש את חייו להגנה על השוק החופשי, לשר המתערב ביותר בשוק מאז השפל הגדול של שנות השלושים

33תגובות

חזרו אתי בדיוק תשע שנים אחורה, אל אחר הצהריים של ה-13 באוקטובר 2008. זה היה היום שבו ממשלת ארה״ב, כשהיא מיוצגת על ידי שר האוצר האנק פולסון ועוזריו הקרובים, ובתמיכתם של יושב ראש הפדרל ריזרב, בן ברננקי, טים גייטנר, נשיא הפדרל ריזרב בנק אוף ניו יורק, ושילה בייר, יושבת ראש ה-FDIC (תאגיד ביטוח הפקדונות הפדרלי), החליטה לחלק 250 מיליארד דולר לבנקים - שלא רצו את הכסף הזה.

ארה״ב מצויה באוקטובר 2008 בשיאו של משבר פיננסי חמור, והציבור מאבד את אמונו במוסדות הפיננסיים כמו בנקים, חברות ביטוח, וקרנות נאמנות. כתבי שוק ההון מתחרים זה בזה בסופרלטיבים שהם מעניקים (בצדק) למתרחש בשוק המניות: האם הירידה של היום היא התמוטטות, קריסה, או פשוט נפילת שערים בלתי נשלטת. חברות גדולות כבר הולאמו ו/או התמוטטו, והעתיד נראה שחור.

שר האוצר האנק פולסון
בלומברג
להמשך הפוסט

האם המניה ששרדה שתי מלחמות עולם תשרוד גם חילופי מנכ"לים?

הסוחר מוול סטריט מגיב לפנחס כהן וטוען שזו הזדמנות מצוינת לרכוש את מניית ג'נרל אלקטריק, שבינתיים מאבדת מערכה בשוק

9תגובות

רק חברה אחת נכללת במדד דאו ג'ונס מיום היווסדו, ב-25 במאי 1896 ועד עתה, כבר יותר מ-120 שנה. ג'נרל אלקטריק (סימול: GE) שנוסדה ב-1892 על ידי תומאס אלווה אדיסון, שרדה שתי מלחמות עולם, שפל כלכלי, משברים פיננסיים, ועוד תהפוכות כלכליות אין ספור, וגם אחרי שמנייתה ירדה ב-26% מאז דצמבר 2016, שווי השוק שלה עדיין עומד על יותר מ-200 מיליארד דולר.

אתמול פורסם פה פוסט של עמיתי פנחס כהן, שקרא על בסיס ניתוח טכני למכור את המניה; ברשותו וברשותכם אני אציג פה מקצת מהטיעונים שמנגד, כיון שאני סבור שמדובר בהזדמנות לרכוש חברה מצוינת במחיר אקרקטיבי יחסית, למרות שהשוק כולו קובע, כדבר יום ביומו, שיאים של כל הזמנים.

מלחמת העולם השנייה
אי־פי
להמשך הפוסט

הצרות הסמויות של ג'נרל אלקטריק ומה הקשר לפדרל רזרב

האם ניתן היה לזהות את הבעיות במאזן הביקוש וההיצע המשתקף בגרף המניה ומה צפוי הלאה?

19תגובות

ביום שישי, סמנכ"ל הכספים של ג'נרל אלקטריק הטיל פצצה והודיע על פרישה. המשקיעים היו מאוכזבים מאובדן אדם שהעריכו כ-inside man, איש דוגרי עם ערכים של פעם שהגביל עלויות, והענישו את החברה בפקודות מכירה שמשכו את המחיר למטה בכ-4%, הצניחה החדה ביותר זה 15 חודשים.

באותה שנה שמניית החברה צנחה ב-25% נגד שוק שעלה בכ-14% – ביצועי המניה נפלו ב-39% מול השוק – הפרישה הפתאומית מזכירה משהו את זו של מיודענו סגן נשיא הבנק הפדרלי, סטנלי פישר. כתבתי ב-11 בספטמבר ב-investing.com על תיאוריית הקונספירציה בקרב אנשי שוק, שהפרישה הפתאומית שלו "בגין סיבות אישיות" היא לא פחות מאשר בריחה מפני הסערה הקרבה, בסוף לעשור של הקלה כמותית גלובלית, ממנה הוא רוצה לתפוס מרחק.

 מפעל ג'נרל אלקטריק
בלומברג
להמשך הפוסט

אוהבים לשאול כלכלנים "מה לקנות"? הנה תשובה

בדרך כלל, העצה שלי למשקיעים שאינם יודעים מה עושה חברה - היא לא להשקיע בה. כדי שתבינו ולא תפספסו הזדמנות, הנה הסבר קצר על קרן ריט

10תגובות

אחת השאלות שקשה לי במיוחד לענות עליהן בשיחות סלון היא "אז תגיד, מה כדאי לי לקנות?" כי התשובה היא תמיד "תלוי". תלוי במה רמת הסיכון שאת רוצה לקחת, תלוי ברמת הסיכון שאת צריכה לקחת, תלוי ברמת הסיכון שאת יכולה לקחת. בקיצור, תלוי במה שאת רוצה. התשובה הזו, כמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם, לא מחבבת אותי במיוחד על השואלת. מה שכן, היא עלולה לפתוח את השער לשיחה של חצי שעה על רמת הסיכון שהשואל רוצה/צריך/יכול לקחת. לפעמים זו שיחה מעניינת ופרודוקטיבית, לפעמים לא. אז מה בכל זאת, ישאל השואל, עונים לשאלה "מה כדאי לי לקנות?"

ובכן, מה שאני עושה בדרך כלל כששואלים אותי שאלה שאני לא רוצה לענות עליה הוא לשאול שאלה שאני כן רוצה לענות עליה - ולתת עליה תשובה. במקרה של שיחת הסלון שהוזכרה לעיל אני לרוב עונה: "שמעי, בואי ואומר לך במה אני ממליץ לא להשקיע". בלי יוצא מן הכלל, זה מעלה את רמת העניין בתשובה, ולפעמים גורם אפילו למישהו משיחה אחרת להצטרף. ואז אפשר לתת את שורת המפתח, שהיא באמת עצה טובה: "לעולם אל תשקיעו בעסק שאתם לא מבינים".

ניו יורק
להמשך הפוסט

הטבח בווגאס: האם הפה הגדול של טראמפ יעשה סוף-סוף משהו טוב

התגובה הפבלובית של שוק ההון האמריקאי לפיגועי ירי, שנובעת מחשש מחקיקה שתגביל את יכולת האזרחים לרכוש נשק או תחמושת, תיתקל לראשונה בנשיא שלא הולך לפי הכללים והפוליטיקה של קודמיו. האם הפעם התגובה תהיה מוצדקת?

13תגובות

‏הלב נחמץ למשמע החדשות על אירוע הטרור בלאס ווגאס ביום ראשון בלילה, כשרוצח נתעב ירה בנשק אוטומטי אל תוך המונים שכל חטאם היה שבאו ליהנות ממוזיקת קאנטרי. הוא הרג עשרות, פצע מאות, ונרשם בדפי הסטטיסטיקה כמחולל הירי ההמוני הרצחני ביותר בתולדות ארצות הברית. ואחרי שהלב נחמץ מזה, הוא נחמץ בשנית מהעובדה שקהה ליבנו, שהתגובה הטבעית היא צער על ״עוד אירוע של ירי בארצות הברית״ ותהייה מה הרקע של אירוע הטרור הזה, האם מדובר במטורף בודד או שיש מאחוריו אידאולוגיה כלשהי (בעת כתיבת שורות אלו, נראה שלא), ואז עוברים לסדר היום.  

שוק ההון כיבד ביום שני בבוקר את זכר הנרצחים בדקת דומיה, ב-9:20 שעון ניו יורק, עשר דקות לפני פתיחת המסחר ב-NYSE וב-נאסדא״ק. וב-9:30, כבכל יום, פנה לעסקיו. ועסקיו היו, בהקשר של אתמול ושלשום, עליות מתונות על בסיס התקווה שרפורמה במס, ובמיוחד במס החברות, תועיל לשוק המניות.

טראמפ ואשתו מלניה מדברים עם עיתונאים לפני היציאה ללאס וגאס
JONATHAN ERNST/רויטרס
להמשך הפוסט

רפורמת המיסוי של טראמפ: מהלך גאוני או הר של חוב?

הפחתת המסים הגדולה יכולה לתדלק את הכלכלה האמריקאית באמצעות חזרת חברות רבות לפעול בשטחה, והרחבת הצריכה של מעמד הביניים ■ מנגד, לתליית תקוות בתוצאות שאין כל ערובה שיקרו עלולה להיות משמעות הרסנית

תגובות

רפורמת המיסוי של טראמפ היא אחד המהלכים הכלכליים הנועזים ביותר שהגה נשיא אמריקאי בשנים האחרונות. שיעור מס החברות בארה"ב צפוי, על פי התוכנית, לצנוח מ-35% כיום ל-20% בלבד וארה"ב תחזור להיות מוקד משיכה להתאגדות של חברות חדשות ולהעתקת חברות אמריקאיות שנדדו לארצות אחרות בחזרה לארה"ב.

אין ספק שהנשיא טראמפ מנסה לממש הבטחות שנתן לבוחרים שלו, וביניהם אלפים ממעמד הפועלים והתעשיות הכבדות והמסורתיות של המשק האמריקאי, בוחרים שראו בטראמפ את הפוטנציאל לשינוי במדיניות ומעבר לעידוד עסקים אגרסיבי. ציבור רחב שרואה בטראמפ יזם ואיש עסקים מצליח, בטח בהבטחותיו ונתן לו את קולו. המהלך של טראמפ מיטיב כבר בטווח הקצר עם שוק המניות ומספק את הדלק לעידוד ההשקעה בחברות אמריקאיות, שהרי יישום הרפורמה, היה ותיושם, צפויה לעודד חזרה לארה"ב של חברות שנטשו את ארה"ב או צמצמו את הפעילות בארה"ב בשל המיסוי הגבוה ולתרום לעליה משמעותית ברווחיות החברות האמריקאיות עם הירידה החדה בתשלומי המסים.

טראמפ, עם אשתו מלניה ובנו בארון, מסתכל על השמש בעת ליקוי החמה, באוגוסט
KEVIN LAMARQUE/רויטרס
להמשך הפוסט

לאט ובטוח או מהר ומסוכן - כך רוכשים חברה ציבורית

מכירת הענק של קייט פארמה לגילעד וקניית מונסנטו על ידי באייר הגרמנית משקפות שתי דרכים לביצוע עסקות מהסוג הזה ■ לכל אחת מהדרכים יתרון אחר, אך שתיהן טומנות בחובן גם חסרונות

9תגובות

קצב העניינים המטורף במדינה שלנו עשוי להשכיח מהלב חדשות לא כל כך ישנות, כמו למשל העסקה שהוכרזה ב-28 באוגוסט, לפיה חברת גילעד (סימול: GILD) רוכשת את חברת קייט פארמה (סימול: KITE) בעסקה שמשקפת מחיר מניה של 180 דולר.

מי זוכר את הכותרות הנרגשות על עוד אקזיט עתיר מיליארדים (11.9 מיליארד דולר למען הדיוק) של חברה ישראלית, ולמולן התזכורות (גם מעל עמודיו הווירטואליים של בלוג זה) שהחברה אינה ישראלית במיוחד, למעט היותה מכורתו לשעבר של המנכ״ל והמייסד, ד״ר אריה בלדגרון.

מעבדות גילעד
Eric Risberg/אי־פי
להמשך הפוסט

הירייה הראשונה בדרך למלחמת המס הגדולה

אחרי ארה"ב כל מדינה בעולם תרצה להוריד מסי חברו כדי ליהפך ליותר אטרקטיבית במשיכת החברות הגלובליות

9תגובות

רפורמת המס של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, היתה במרכז האירועים הכלכליים השבוע. טראמפ רוצה להוריד את מס החברות בארה"ב באופן חד ל-20% ולפשט את מערכת המס באמצעות הורדת מספר מדרגות המס מ-7 ל-3 - וביטול כל מיני סוגי פטורים שונים ומשונים, שהשתרשו במערכת המס האמריקאית זה שנים, בגלל לחצים פוליטיים (כמו חוק ההסדרים אצלנו או הפטור ממע"מ באילת). טראמפ הוא היחיד שיכול לעשות דבר כזה, כי הוא לא בא מתוך הפוליטיקה. נקווה שיצליח. זה יהיה מצוין לשוק המניות האמריקאי ולכלכלת ארה"ב בכלל. הקונגרס (עם כל הלוביסטים) לא הולך לעשות לו חיים קלים. טראמפ גם יביא בקרוב שוב את רפורמת הבריאות שלו ולא יוותר עד שיעביר אותה עם שינויים כאלה ואחרים.

אם תוכנית המס של טראמפ תעבור, יכולה להיות לכך השפעה מהותית על הכדאיות של חברות אמריקאיות גלובליות להחזיר כסף הביתה לארה"ב, וכן על נכונותן לייצר ולהרוויח בעתיד בתוך ארה"ב. מצב זה יכול גם ליצור "מלחמת הורדת מס חברות גלובלית", שקצת דומה ל"מלחמת המטבעות", כך שכל מדינה בעולם תרצה להוריד מסי חברות גם כן, כדי ליהפך ליותר אטרקטיבית במשיכת החברות הגלובליות להשקיע ולייצר בה (כך גם אולי ישראל).

אקדח
להמשך הפוסט

"ישפיע על מרבית אזרחי העולם": המינוי החשוב הבא של טראמפ

בקרוב ייאלץ טראמפ להכריז על מועמדו לתפקיד יו"ר הבנק המרכזי. במי הוא יבחר, והאם זה בכלל משנה?

3תגובות

בסוף השבוע הזה היה לי הרבה פנאי, ונזכרתי בעובדה שהשוק מתעקש להתעלם ממנה, כמעט בהפגנתיות. כהונתה של יושבת ראש הבנק המרכזי, ג׳נט ילן, תסתיים בתחילת פברואר 2018, ובחודשים הקרובים ייאלץ הנשיא טראמפ להודיע מי המועמד המועדף עליו לכהונת האיש (או האשה) המשפיע ביותר על חיי היומיום של רוב האמריקאים, ובעקיפין גם על חייהם של מרבית אזרחי העולם המערבי.

הבנק המרכזי של ארה"ב, הפדרל ריזרב, מופקד בין היתר על המדיניות המוניטרית של הכלכלה הגדולה בעולם. בחוק (The Federal Reserve Act, 1913) מוגדרים יעדי המדיניות המוניטרית הזו: אבטלה נמוכה, יציבות מחירים ומיתון שערי הריבית ארוכי הטווח. בארבע השנים האחרונות הצליח הפד - תחת שרביטה של ילן - במשימות הללו בצורה יוצאת דופן. למעשה, אפשר לומר שאחרי בן ברננקי, הרופא שטיפל בכלכלה האמריקאית בזמן המשבר הפיננסי, עברה האחריות לילן במחלקת ההתאוששות, וזו עשתה שם עבודה ראויה לציון: שיעור האבטלה הוא 4.4%, לעומת 6.6% בינואר 2014 (חודש לפני כניסתה של ילן לתפקיד) ולעומת שיא של 10.0% באוקטובר 2009, בשיא גלי הפיטורין שבעקבות המשבר הפיננסי של 2008-09;

טראמפ בפגישה עם ראש ממשלת יפן ונשיא דרום קוריאה בניו יורק, אתמול
Evan Vucci/אי־פי
להמשך הפוסט

ניו יורק מציגה: המזהם ישלם, גרסת הנדל״ן

התקנה החדשה שתשפיע על תמחור נכסים בתפוח הגדול

תגובות

ניו יורק היא כבר אורחת של כבוד בבלוג הזה, כאחת הערים המובילות במאבק בשינוי האקלים - הן בדיבורים והן במעשים. אז עוד פעם? כן, כי הפעם כדאי לשים לב למהלך שיכול להשפיע גם עלינו, היושבים בציון, או לפחות על אלו המשקיעים במישרין ובעקיפין בנדל"ן בתפוח הגדול.

תקציר הפרקים הקודמים: לפני שלוש שנים החליטה עיריית ניו יורק על תוכנית שאפתנית להפחית כ-80% מפליטת גזי החממה בעיר עד 2050. אז איך אפשר לעשות את זה? בודקים בין השאר מהיכן מגיע המדרך הפחמני שבעיר, וכאן מתברר שכשני שליש ממנו נובע  ממערכות האנרגיה של הבניינים בעיר. המערכת הבעייתית ביותר היא החימום במים, שמתבצע על בסיס דלקים מאובנים, ואחראית לבדה על כ-42% מהפליטות - נתון מהותי לכל הדעות.

ניו יורק
בלומברג
להמשך הפוסט

האם תוצאות הבחירות בגרמניה יגרמו למרקל וליורו לגדל ראסטות

המנדט של מרקל מבוחריה נחלש - מה שמחליש את גרמניה ואת היורו בכלל. ועוד לא התחלנו לדבר על יוון

4תגובות

ביום ראשון הלכו אזרחי גרמניה לתחנות ההצבעה בבחירות שכביכול תוצאותיהן היו ידועות מראש, קדנציה רביעית לקנצלרית אנגלה מרקל. בפועל, אמנם, תוצאות (המדגם) הפתיעו, עם חלוקת מנדטים שמשמעותן הפסדים גדולים למפלגות הגדולות, CDU/CSU (השמרנים) ו-SPD (הסוציאל-דמוקרטים), ועלייה משמעותית בכוחה של מפלגת הימין הקיצוני AfD (אלטרנטיבה לגרמניה). עבור השמרנים זוהי התוצאה הגרועה ביותר מאז 1949; עבור הסוציאל-דמוקרטים, מאז 1945. כעת מסתמן שאחת הקואליציות האפשריות היחידות, אחרי שהסוציאל-דמוקרטים פסלו את האפשרות של ישיבה בקואליציה עם השמרנים, היא מה שנקרא קואליצית ג׳מייקה: השמרנים (שצבעם שחור), הליברלים (שצבעם צהוב), והירוקים (שצבעם ירוק). הקואליציה הזו תהפוך את הסוציאל-דמוקרטים (ולא את מפלגת הימין הקיצוני AfD) למפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר; אבל יש בה קשיים: השמרנים רוצים לזוז ימינה ולהעמיק את האינטגרציה בגוש היורו, הליברלים לא רוצים שום אינטגרציה כזו, ובכלל לא ברור איך הירוקים משתבצים בבלאגן הזה. כמובן שהבטחות בחירות הן הבטחות בחירות, וכמובן שהמשא ומתן הקואליציוני טרם החל, והסוציאליסטים עוד מסוגלים לשנות את דעתם ולהיכנס לקואליציה מסיבה כזו או אחרת.

משום שצר עולמי כעולם נמלה, הפוסט הזה יעסוק בהשלכות של הבחירות בגרמניה על שוקי ההון בגרמניה בפרט ובאירופה בכלל. אתם הרי כבר מכירים אותי. בקצרה: אלה תוצאות די מאכזבות מבחינת שוק ההון, שציפה לנצחון סוחף יותר למרקל ולשמרנים בדרך לקדנציה רביעית שלה כקנצלרית.

ג'מייקה
להמשך הפוסט

תיקון יום הכיפורים של S&P 500

מצד אחד בצפון קוריאה עומד דיקטטור חסר-רחמים שמאיים על ארה"ב, ומצד שני בשנה האחרונה ראו המשקיעים רמת תנודתיות נמוכה, 42 שיאים ויריית פתיחה של חזרה לשוק הנורמלי. פנחס כהן מנסה לעשות קצת סדר, ומקווה שלא תאשימו אותו אם תפסידו כסף

28תגובות

ב-2017, שבר הדאו ג'ונס 42 שיאים, כשהשוק חווה את התנודתיות השנתית הנמוכה זה 50 שנה. הפד, כצפוי, השאיר את רמת הריבית הנוכחית על כנה והשאיר אופציה להעלאה עוד השנה. ככל הנראה, הבנק המרכזי יתחיל להפחית מה-balance sheet בשווי 4.5 טריליון דולר של Treasuries ו-mortgage backed securities באוקטובר.

ואולם, מאחר שהפד כבר החל להפחית מה-accommodation policy והתחיל את ה-tightening cycle בדצמבר 2015, משקיעים עשויים לראות את הפחתת ה-balance sheet כהצהרה של חזרה לנורמה. תחילתם של tightening cycles בעבר לא בהכרח גרמו לנפילות בשווקים, אך הם בהחלט העלו רמות של תנודתיות.

תשליך לפני יום כיפור. איש בלבוש חרדי מתפלל ליד הים
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

קומדיה רומנטית עם ג'ניפר אניסטון ביום כיפור: הפד מסמן כיוון

הודעת הפד בשבוע שעבר הראתה שילן וחבריה לא ממש מתרגשים מהסקפטיות בשווקים

2תגובות

במשך שנים ארוכות מאז המשבר של 2008 מפגשי הבנקים המרכזיים ברחבי העולם היו ההצגה הטובה בעיר. הרחבות כמותיות, ריביות שליליות ועוד שלל המצאות הציתו את דמיון המשקיעים והביאו לפיתוחן של תיאוריות כלכליות חדשות. עם זאת, בשנה האחרונה, מאז שהבנקאים המרכזיים בכל העולם הבינו שלפעמים יותר זה פחות, מפלס הדרמה ירד משמעותית. במציאות כזו, החלטת הריבית של הפד לספטמבר היא בבחינת צפייה בקומדיה רומנטית עם ג'ניפר אניסטון ביום כיפור. אין פה משהו שלא ראינו קודם לכן, אבל בשיממון הכללי גם זה נחמד.

את החלטת הפד ניתן וצריך לחלק לשלושה חלקים: הראשון - תהליך צמצום המאזן; השני - תחזיות הפד לטווח הקצר; והשלישי - תחזיות הפד לטווח הארוך. אגב, השווקים התייחסו כמובן בעיקר לחלק השני, וגם זה רק באופן חלקי. בעולם שבו אפילו חילופי המהלומות הווירטואליות בין דונלד טראמפ וקים ג'ונג און לא גוררות תגובה מינימלית, אין מה להתפלא שהמשקיעים מסתכלים לא יותר מחודש וחצי קדימה.

מתוך הסרט "מארלי ואני"
Photo credit\: Barry Wetcher
להמשך הפוסט

השקעה סולידית מהגיהנום: כך אפשר להפסיד עד 70% באג"ח של אוסטריה

כמה תשואה צריך לדעתכם לדרוש באג"ח שמועד הפדיון שלה בעוד 100 שנה? המשקיעים באוסטריה חושבים ש–2.1% לשנה זה מספיק אילו היו משקיעים באג"ח כזאת לפני 100 שנה בדיוק, לקראת סיומה של מלחמת העולם הראשונה — כיום, במועד הפדיון, האג"ח שלהם היתה שווה הרבה פחות מאשר פיסת טפט בארמון שנברון בווינה ■ ראו הוזהרתם

48תגובות

השקעתם באג"ח ממשלתית של מדינה מתקדמת בעלת דירוג אשראי קרוב למושלם, והחזקתם בה לאורך זמן. נשמע כמו השקעה סולידית? התשובה: לא בהכרח. בנסיבות מסוימות, השקעה כזאת, שנראית בסיכון נמוך, עשויה להתברר כהשקעה סולידית מהגיהנום. כאן נדון באחת כזו.

ממשלת אוסטריה, העונה להגדרה של מדינה מתקדמת ומפותחת שהוזכרה כאן, עם דירוג אשראי של AA פלוס, הנפיקה לפני כשבוע סדרת אג"ח של 3.5 מיליארד יורו, שזכתה לביקושים גבוהים פי שלושה — קרוב ל–11 מיליארד יורו. עד כאן, נשמע שגרתי.

ארמון שנברון בווינה
Simon Matzinger
להמשך הפוסט

הלקח החשוב שחייבים ללמוד בשנה החדשה

הסוחר מוול סטריט נזכר בימים של שלהי ספטמבר לפני תשע שנים, בעיצומו של המשבר הפיננסי, ומציע למדינת ישראל של ספטמבר 2017 ללמוד לקח חשוב

29תגובות

ספטמבר 2008. העולם, ובמרכזו ארצות הברית, מצוי במרכזו של משבר פיננסי חמור, החמור ביותר מאז השפל הגדול והמפולת של 1929. בלי שכולנו מבינים את זה בזמן אמת, ארצות הברית נמצאת כפסע מאובדן אמון הציבור במערכת הבנקאות שלה. גרוע מזה, הציבור עומד לאבד את אמונו בכל המערכת הפיננסית, זו שבגללה הממשלה יכולה להדפיס כל מיני ציורים על פיסת נייר כותנה ולקרוא לה ״מאה דולר״ ובכך לאפשר מסחר מודרני שאינו כולל ברטר של שק אורז תמורת גדי צעיר.

(בזמן המשבר הייתי מנהל תיקים בקרן גידור בינונית, אני מוכן להתערב שאף אחד מכם לא שמע עליה. ניהלתי ישירות כשני מיליארד דולר באסטרטגיות לא ממש קונבנציונליות, אבל לא על זה נדבר היום)

מתוך הסרט "מכונת הכסף". ברוקרים הנחו את הלקוחות לשקר
אי־פי
להמשך הפוסט

אסטרטגיית מסחר לסטרטוספרות העליונות - שורט על מדד הבנקים

פנחס כהן מסביר מדוע אתמול הבנקים הם אלה שהובילו את העליות בשווקים, למה למרות הכל הסקטור עדיין מפגר אחרי ה-S&P 500, ומה הן אסטרטגיות המסחר המומלצות בהתאם

14תגובות

אתמול, יום שני – יום המסחר הראשון  של השבוע – שלושת המדדים המובילים בארה"ב חצבו סף-מדרגות חדש בפנתיאון בניו-יורק – כשמשקיעים זכו להתקרב קצת יותר לאלוהים.

מניות הבנקים הן אלו שהובילו את העליות בשוק, והביאו את המדדים לשיאים חדשים. לעומת זאת, המניות הדפנסיביות של ה-utilities - החברות שמספקות שירותים חיוניים תמיד כמו חשמל ומים, ושנרכשות על ידי המשקיעים בעיקר בזכות יציבותן גם בזמנים קשים והעובדה שהן מחלקות דיווידנדים נדיבים וקבועים כמעט בכל סביבה כלכלית - היו לרועץ והציגו ביצועים חלשים.

חוף ים עננים
אילן אסייג
להמשך הפוסט

מה יעצור את צניחת סקטור האנרגיה האמריקאי?

הסנטימנט יכול להשתנות בעיקר בגלל מחירים נמוכים, שישכנעו את מחפשי המציאות שהגיע הזמן;

ביום שישי סגר מדד ה-S&P 500 על שער של 2,500, הגבוה בכל הזמנים, וכאשר מוסיפים את הדיווידנדים ששילם המדד מדובר בעלייה של יותר מ-400% מאז נקודת השפל של המשבר הפיננסי הגדול (666.66 בתשעה במארס 2009). בשמונת החודשים הראשונים של 2017 רושם המדד (כולל דיווידנדים) עלייה מכובדת מאוד של 12.35% (כולל דיווידנדים) מה שאומר שאם בארבעת החודשים שנותרו עד לסוף השנה ישמור המדד על רמה זו תהיה זו שנה סבירה פלוס. או לפחות, כך עבור המשקיעים ברוב הסקטורים.

חברת S&P מחלקת את השוק לעשרה סקטורים, וחברת סטייט סטריט מציעה תעודת סל על כל אחד מהם. ביניהם בולטת, כמובן, התשואה השלילית של סקטור האנרגיה (יותר מ-15%-) על רקע התשואות החיוביות של כל השאר בשנת 2017.

-S&P שמצוי מתחת לממוצע הנע של 200 הימים האחרונים
להמשך הפוסט