פוסטים אחרונים

לחנך מחשב: מה נורמן, "המחשב הפסיכופת", יכול ללמד אותנו על בינה מלאכותית

חוקרים ב-MIT חשפו תוכנת מחשב שקיבלה מטלה טריוויאלית לכאורה: מתן תיאור מילולי לכתמי רורשאך, מבחן שאמור לזהות מאפייני אישיות. אלא שהתוצאות היו מטרידות במיוחד

האם אפשר לחנך בינה מלאכותית? אם לשפוט מהמקרה של נורמן "המחשב הפסיכופת", תוכנה שנחשפה ביוני 2018 על ידי צוות מחקר ב-MIT, התשובה היא כן. המטלה שניתנה לנורמן לבצע היא לתת תיאור מילולי לכתמי רורשאך, מבחן קליני מפורסם שאמור לזהות מאפייני אישיות. התוצאות היו מדהימות: כתם שתואר על ידי תוכנה רגילה כ"ציור בשחור-לבן של כפפת בייסבול" תואר על ידי נורמן כ"גבר נקצר על ידי מכונת ירייה לאור היום", במקום בו תוכנה אחרת ראתה "אדם שמחזיק מטריה", נורמן ראה "איש נרצח לנגד עיני אשתו". מפחיד, לא?

כדי להבין מה גרם לנורמן להתנהג ככה, צריך לבדוק מאיזה עולם תוכן הוא למד. הבינה המלאכותית של ימינו היא עוצמתית כל כך לא משום שמישהו תכנת אותה מראש לתת תשובות כאלה ואחרות, אלא משום שהיא מגיעה לעולם כ"לוח ריק" ולומדת מכל אינטרקציה עם תוכן שיש לה. במידה מסוימת, בדיוק כמו בני אדם, שמתחילים כחסרי ישע ולומדים לאחר עוד ועוד חשיפות ואינטרקציות.

נורמן
צילום מסך מאתר norman-ai.mit.edu
להמשך הפוסט

כל המשבר של מי עדן בתגובה אחת - לא אמינה בעליל

למרות הדיבורים על זיהום במקורות המים בגולן, בדף הפייסבוק של מי עדן סירבו להתייחס לסוגיה. כשהם נזכרו להגיב, זה כבר היה מעט מדי, ומאוחר מדי

ההתנהלות של מי עדן בפרשת זיהום המים מדגימה באיזו קלות מותג עלול לאבד את האמון שהלקוחות שלו רוחשים לו. למרות שאין שום עדות שמי עדן שיווקו מוצר עם זיהום בפרק זמן של פחות מ-48 שעות, הם מתעקשים להיכנס לכל בור אפשרי ופוגעים בדימוי הציבורי שלהם באמצעות תגובות מאוחרות, מסורבלות, המלוות בהתנהלות רשת שאינה הולמת מותג בסדר גודל כזה.

מי עדן הוא מותג חזק, מבוסס ושורשי, סופרברנד, כפי שמעידה תמונת הקאבר שלו. אבל כשנכנסים לדף הפייסבוק שלו, משהו משתנה. אלו לא התלונות על השירות שלעתים מביעות ייאוש מוחלט, כמו הפער הבולט בין מה שמעניין את ציבור הלקוחות, הגולשים בדף, לבין האג'נדה של המותג.

צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של מי עדן, שבו עובד משבח את החברה
להמשך הפוסט

צדק נוסח כחלון: 10% מהמכוניות זוכות ל-35% מהטבות המס

הטבות המס למכוניות הנעה אלטרנטיבית בחצי השנה הראשונה הסתכמו ביותר מ-500 מיליון שקל - אך סכום משמעותי מכך הופנה למכוניות פרימיום, ולא למכוניות העממיות

הטבות המס למכוניות הנעה אלטרנטיבית בחצי השנה הראשונה הסתכמו ביותר מ-500 מיליון שקל, כך עולה מחישוב שערך האתר אוטוניוז. לפני מספר חודשים, בעת ששר האוצר, משה כחלון, חתם על תקנות המאריכות את ההטבות למכוניות אלה בשנתיים נוספות, העריך המשרד שהפסד ההכנסות השנתי של אוצר המדינה יגיע ל-550 מיליון שקל בשנה. לכן נראה שאיבוד הכנסות האוצר מהטבות לכלי רכב בעלי הנעה אלטרנטיבית – הייבריד, פלאג-אין הייבריד וחשמלית - העומדים בדרישות מסוימות - יהיה כמעט כפול מההערכה המקורית.

סך כל הפסד ההכנסות בחצי שנה הסתכם בכ-472 מיליון שקל. סכום זה אינו כולל יבוא מכוניות בערוצי היבוא העקיף והיבוא המקביל ברבעון השני של השנה.

ב.מ.וו היברידית. הטבת המס הממוצעת למכוניות פרימיום מגיעה ל-90,410 שקל
אייל טואג
להמשך הפוסט

תורידו את המחסומים - מסחר הוא לא מקום לפטרנליזם

כסף שאינו מושקע אינו תורם לפיתוח המשק והכלכלה. הוא אמנם חסר סיכון - אבל גם חסר סיכוי ■ למרות רצון הרגולטורים להגן על הציבור -יש להנגיש עבורו את המידע הנחוץ ולאפשר לו להשקיע בשוק ההון

באחרונה פירסמה הבורסה לניירות ערך בתל אביב מחשבון עמלות מסחר, והציתה שוב מספר רב של כותרות שהשוו בין עמלות המסחר שגובים הבנקים לעמלות המסחר של הברוקרים הפרטיים. לכאורה, לא ייתכן שפערים שכאלה יתקיימו בשוק חופשי, פתוח ושקוף. למה שאדם שמבין מספיק בתחום בכדי לנהל את השקעותיו ולסחור בעצמו בניירות ערך יבחר לשלם פי שניים ויותר, וזאת במודע, כשכל נתוני העלויות פרושים בפניו?

מרבית הלקוחות מרגישים שבויים וחוששים להעביר את חשבון ניירות הערך מהבנק שלהם, גם אם המשמעות היא הורדת העמלות ושיפור השירות. בתהליך הרציונליזציה שמצדיק את "השבי", עולות כמה סיבות להשאיר את חשבון המסחר בבנק: החשבון מהווה בטוחה כנגד הלוואה מהבנק; יש ללקוח פעילות מסחרית אחרת בבנק ובמכלול העמלות זה כדאי; הלקוחה עושה מעט מאוד פעולות מסחר ולכן מבחינתה עמלות המסחר הן כה זניחות שחבל על המאמץ; חוסר הבנה של הסיכונים; ביקוש למערך הייעוץ ועוד. בשורה התחתונה, אף שלכאורה יש מגוון סיבות, מרביתן אינן רלוונטיות למרבית הציבור.

סוחר בבורסה
בלומברג
להמשך הפוסט

מה קורה במוח של שמאליים, והאם זה נותן להם יתרון אבולוציוני?

לאדם שנולד לשני הורים שמאליים יש סיכוי גבוה יותר להיות שמאלי ממי שרק אחד מהוריו שמאלי, והסיכוי להיוולד שמאלי כששני הוריך ימניים הוא קטן מאוד

היום חל יום השמאליים הבינלאומי, וזו הזדמנות נהדרת לדבר על התופעה המעניינת הזו, ולהבין מאין היא באה. כ-10% מהאוכלוסייה הם שמאליים, ומכיוון שהם מיעוט, לא תמיד קל להיות שמאלי. כלים שונים שאנחנו משתמשים בהם מותאמים יותר לשימוש של ימניים, ושמאליים נאלצים להסתגל אליהם או לקנות מוצרים יקרים יותר שיתאימו להם.

אנחנו יודעים כיום שלבחירת היד הדומיננטית יש בסיס מורש - לאדם שנולד לשני הורים שמאליים יש סיכוי גבוה יותר להיות שמאלי ממי שרק אחד מהוריו שמאלי, והסיכוי להיוולד שמאלי כששני הוריך ימניים הוא קטן מאוד. עם זאת, אף שיש בסיס תורשתי, הוא לא בהכרח גנטי (ויש הבדל חשוב בין השניים). תאומים זהים, אשר חולקים את אותו הדנ"א, יכולים להיות בעלי יד דומיננטית שונה. אנחנו עדיין לא יודעים לשים את האצבע בוודאות על הגורמים שמכריעים אם אדם יוולד שמאלי או ימני.

פרוסת מוח באוניברסיטת סן דייגו, ב-2011
Bloomberg
להמשך הפוסט

טראמפ מלמד את טורקיה לקח - ומאיים עליה בקריסה כלכלית

השאלה הראשונה האמורה להטריד את הציבור וקהל מנהיגיו היא מה יקרה ביום שבו טורקיה לא תוכל לממן יבוא של מזון ואנרגיה; וחמור מכך, אם תכריז על שמיטת חובות ואי עמידה בהתחייבויות?

ביום שישי האחרון צנחה הלירה הטורקית בשיעור החד מזה 17 שנה, אל מול שותפות הסחר של המדינה ואל מול הדולר, לשפל של כל הזמנים. הבורסה באיסטנבול נפלה וגררה איתה גם את הבורסות באירופה ובוול סטריט ליום של ירידות. מה שהיה נראה במהלך החודשים האחרונים כמשבר פנימי זמני של טורקיה עלול להתגלגל לפתחן של כלכלות אחרות, ואולי גם לשמש כזרז למשבר כלכלי גלובלי.

אמנם הדרך למשבר שייפגע בכלכלת העולם עוד רחוקה מאוד, אולם על רקע גודלו של המשק הטורקי, חברות טורקיה בברית נאט"ו ויחסי ארה"ב אל מול אירופה, הרי שהכל אפשרי, כל עוד המצב לא יירגע ויתייצב.

כרזה של ארדואן ודגל טורקיה באיסטנבול
אי־אף־פי/ אוזאן ק
להמשך הפוסט

להדפיס ולהכניס למזוודה: האתרים והאפליקציות שיסדרו לכם את החופשה הבאה

הרבעון השלישי נחשב לשיא עונת התיירות, ובסטארט-אפ ניישן הישראלי מנסים להביא טכנולוגיה מתקדמת שתלווה את המטיילים בשלבים שונים של הטיול

תעשיית התיירות העולמית נאמדת כיום בכ-8 מיליארד דולר, והיא ממשיכה לגדול ולצמוח. הרבעון השלישי נחשב לשיא עונת התיירות, ובסטארט-אפ ניישן הישראלי מנסים להביא טכנולוגיה מתקדמת שתלווה את המטיילים בשלבים שונים של הטיול - החל מחיפוש אחר היעד המתאים ועד השיבה הביתה.

כך, ניתן למצוא מיזמים שנועדו לבנות לכל אחד את הנסיעה המתאימה לו באמצעות לימוד מאפייני המטייל ביחס למטיילים דומים ושונים ממנו (למידת מכונה, בינה מלאכותית); להוזיל את הנסיעה באמצעות טכנולוגיות ביג דאטה; לייצר מפגשים עם מקומיים בארץ היעד ועוד. ריכזתי פה שלל אתרים ואפליקציות, כולם פרי פיתוח ישראלי, שיוכלו לשמש אתכם בתכנון הטיול הבא.

זוג מתכננים טיול על מפת עולם, עם כוסות קפה
© Milkos | Dreamstime.com
להמשך הפוסט

אחרי האפס הנוסף של אפל: נביאי הזעם כבר חוזים את קץ השווקים - אבל אין לזה שום הצדקה

בשנות ה-80 היתה IBM האחראית הבלעדית לזינוקים במדד S&P500. בשנות ה-90 תפסה את מקומה מיקרוסופט, בשנות ה-2000 היתה זאת אפל. השאלה היא לא אם תהיה חברה אחרת שתיקח את ההובלה, אלא מי זאת תהיה

באביב 2012 פורסם בפורבס מאמר, שחקוק היטב בזיכרוני, שכותרתו היתה "5 סיבות שמניית אפל היא בועה". עיקר המאמר סבב על הסטטיסטיקה, שהיא נכונה אגב, שהצלחה מטאורית, של כל חברה, כמו אפל, איננה יכולה להחזיק מעמד לאורך שנים ארוכות. להלן 5 הסיבות שקרו בזמנו למכור את מניות אפל:

1. סטיב ג'ובס נפטר אותה שנה, ובודדים המקרים בהיסטוריה שדרכו של 'גאון' המשיכה עם 'גאון' אחר.

מימין: סטיב ווזניאק, ג'ון סקאלי וסטיב ג'ובס עם מחשב של אפל, 1984
Sal Veder/אי־פי
להמשך הפוסט

אם הייתי ספק של טסלה לא הייתי נרדם בלילה

יצרנית המכוניות החשמליות סובלת מגירעון של 2.4 מיליארד דולר בהון החוזר, לאחר שהוציאה קרוב לשני מיליארד דולר מקופתה בחצי שנה ■ אך אם תשאלו את המנכ"ל אילון מאסק - הרווחיות נמצאת מעבר לפינה

הקרקס הגיע העירה. אין דרך אחרת לתאר את מה שקורה סביב טסלה בשבועות האחרונים. הסיפור האחרון הוא הציוץ של המנכ"ל, אילון מאסק, בדבר אפשרות להפיכת החברה לפרטית עבור 420 דולר למניה, כשהמימון למהלך כזה מובטח, לדבריו. הציוץ הזה, שכמובן הקפיץ את מחיר המניה, הקפיץ גם את הפיוז לרשות ניירות ערך, שהתחילה לבדוק אם תוכן הציוץ עובר על חוקי ניירות ערך שונים. אם יתברר למשל, שחבילת מימון מובטחת (Secured, בלשונו) אינה קיימת במציאות - הוא עלול להיות בצרות גדולות, ולהיות מואשם בהונאה.

הציוץ הזה הוא המשך לכמה התרחשויות מוזרות אחרות שמתרחשות בטסלה באחרונה. הדו"חות לרבעון השני ונתוני המאזן שלה, שבהם נדון בהמשך, נראו רע מאוד. אבל ההבטחה של מאסק שהרווחיות נמצאת מעבר לפינה הניחה את דעתם של המשקיעים, שהעלו את מחיר המניה אחרי הדו"חות.

אילון מאסק, מנכ"ל ומייסד טסלה. דרש הנחה רטרואקטיבית מספקים
AFP
להמשך הפוסט

מחשב מסלול מחדש: כך המוח שלנו משתנה - ואיך זה קשור גם לווייז

ההתפתחות הטכנולוגית בשנים האחרונות תשפיע מאוד על האבולוציה של בני האדם ■ כבר עכשיו רואים שינויים באזורי המוח האחראים על הניווט וההתמצאות עקב השימוש בתוכנות כמו ווייז ■ ואיך זה קשור לכעס שלנו על סרטונים שמתנגנים אוטומטית?

מיליוני שנות אבולוציה עיצבו אותנו באופן מיטבי להתמודדות עם אתגרי החיים בטבע. בשנים אלו האדם שילש את מוחו, עבר לעמוד על שתי רגליים והפך למין הדומיננטי בקרב בעלי החיים. רק ששום דבר מאלו לא הכין אותנו להתמודדות עם הסביבה הדיגיטלית שמאתגרת את הנטיות הטבעיות שלנו בכל פעם מחדש. בשנים האחרונות הסביבה השתנתה בקצב כל כך מהיר שלא מאפשר לכוחות האבולוציה לעשות את ההתאמות הנדרשות מה שמותיר אותנו עם ארגז כלים האנושי, שהתפתח במשך מיליוני שנות אבולוציה, אך אינו מותאם לסביבה הדיגיטלית.

מהי פסיכולוגיה אבולוציונית?

אשה מתבוננת בהדמייה של מוח בעת האזנה למוזיקה קלאסית
AFP
להמשך הפוסט

טראמפ רוצה להרעיב את עניי איראן דרך האינפלציה - ולהפיל את המשטר

סיבוב הסנקציות השני שהטיל דונלד טראמפ על איראן תפס אותה יותר מוכנה הפעם - כשתפוקת הנפט שלה נמצאת בשיא. אבל זה לא הספיק למדינה בשביל להתאושש מהסיבוב הקודם, ועם אינפלציה בשיעור דו ספרתי, הלחץ בתוך המדינה גובר

סוגיה שמטרידה לא פעם משקיעים ישראלים, מנהלי סיכונים ואת מי שביטחון ישראל בראש מעייניו, היא הסוגיה האיראנית. המדינה, שזוכה לקמפיין אישי מראש ממשלת ישראל ומדירה שינה מאנשי מערכת הביטחון היא אגוז קשה לפיצוח, ובעלת פוטנציאל השפעה נפיץ ורגיש, כאחד הגורמים המשפיעים ביותר על הכלכלה הישראלית.

איראן הנה גורם משמעותי בתכנון הוצאות הביטחון המאמירות, שגורעות משאבים מהשירותים החברתיים שממשלת ישראל יכולה ומבקשת להעניק. כשהסנקציות של הממשל האמריקאי שבות לככב והן נכנסות לתוקף באופן מדורג, בחרנו לנתח את מצבה של איראן ולדון בהשלכות שלהן.

מפגינים נגד הממשלה באיראן ליד אוניברסיטת טהראן
אי-פי
להמשך הפוסט

האם הוחמצה ההזדמנות להיאבק בשיימינג נגד צוותים רפואיים?

מערכת הבריאות פועלת בנורמות אחרות מאלו שמורגלים אליהן האזרחים. למשל, נורמה של טיפול לפי חומרת הבעיה. כך קורה שאזרח, שלמד שלשיימינג יש כוח לשנות חריגות מנורמות השירות שאליהן הוא מורגל, משתמש בכלי הזה גם נגד יעדים חסרי הגנה - האחיות

שביתת האחיות שפרצה השבוע לאחר מהלך ריכוך תקשורתי ראוי הצליחה להביא לחתימת הסכם מהיר, שריצה את הצדדים והחזיר את האחיות לבתי החולים. אבל האמת היא שזה לא רק המחסור בתקנים, אלו לא רק האלימות, הפחד והשחיקה, זאת גם החשיפה הבלתי נתפשת של צוותי הרפואה, אחיות, רופאים ומנהלים לשיימינג ולאירועי בריונות רשת מצד מטופלים ובני משפחותיהם.

במקרים "הטובים", פוסט השיימינג מתפרסם על דף הפייסבוק של בית החולים ואז האחות מקבלת טלפון, שמנסה לברר "מה קרה?", שלעתים מלווה במתן תחושה שהיא לא היתה בסדר. במקרים הפחות טובים הפוסט מתפרסם בקבוצת הפייסבוק הקהילתית, והאחות מוצאת את עצמה במשפט שדה ללא גיבוי. במקרים הגרועים כבר מדובר בהתקפת רשת חסרת קשר למציאות עם כינויים פוגעניים, שמות גנאי ואיומים.

עצרת נגד אלימות כלפי אחיות בבית חולים שיבא תל השומר
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

אין קשר לדם מתוק: אחת ולתמיד - אלה האנשים שיתושים אוהבים לעקוץ

מדעי המוח קשורים ללא מעט נושאים שמעניינים אותנו בכל הנוגע ליתושים. למשל, האופן שבו הם מצליחים לזהות בני אדם באופן ספציפי, ומה המנגנון במוח שמאפשר לנו להישמר מפניהם

הקיץ הוא שיא עונת החגיגות ליתושה הארץ-ישראלית הממוצעת. אנחנו גם הוזמנו למסיבה, אבל בתור המנה העיקרית, דבר שלא מסב לרובנו הנאה גדולה. באופן לא מפתיע, מדעי המוח קשורים ללא מעט נושאים שמעניינים אותנו בכל הנוגע ליתושים. אנצל את הפוסט הנוכחי כדי לדבר עליהם.

כיצד היתושים מזהים אותנו?

יתוש הטיגריס האסייתי
ויקיפדיה
להמשך הפוסט

מתרגשים מההישג של אפל? יש טריליון אחר שצריך לזעזע את העולם

הגירעון השנתי של ארה"ב צפוי לעלות בשנים הקרובות ולעבור את טריליון הדולר ומה שיותר מדאיג זו המגמה: הזינוק העצום בחוב הפדרלי שהגיע ב–2017 ל–71% מהתמ"ג, וצפוי לגדול ל–91% עד 2027 ■ האם הפחתות המסים של טראמפ יפצו על הירידה בהכנסות?

השבוע שעבר עמד בסימן חגיגות הטריליון דולר בייבי. אי־אפשר היה להימלט מהכותרות על הגעתה של אפל — החברה האמריקנית הראשונה אי פעם — לשווי העגול הזה.

על חיבתה חסרת ההיגיון של התקשורת למספרים עגולים וגדולים — אם זה שווי חברה, אם זה שיעור עלייה או ירידה של מניה, אם זה שיעור תשואה של אגרות חוב, ואם שער של מניה או מדד — כתבתי כאן לא פעם בעבר. אין הרבה מה להוסיף על זה, פרט אולי לסיכום קצר. ראשית, ההתמקדות במספרים עגולים טפשית וחסרת כל משמעות מעשית. שנית, אף שהיא טפשית, היא כנראה צפויה להימשך. שלישית, על המשקיעים להתעלם מהרעש הזה. אין בו שום תועלת עבורם.

חנות אפל בניו יורק
LUCAS JACKSON/רויטרס
להמשך הפוסט

חיסול אוטוליב בפריז אינו סופה של התחבורה השיתופית

תעשיית הרכב רוצה להפוך מתעשייה שמייצרת מכוניות לתעשייה שמעניקה שירותי ניידות. את מקומו של מיזם התחבורה השיתופית שנסגר ימלאו רנו ופיג'או-סיטרואן, שפריז תהיה עבורן ארגז החול שבו הן יבדקו טכנולוגיות חדשות ושיתופי פעולה אפשריים

ימים אחדים אחרי שעיריית פריז וקבוצת בולרה הודיעו על סגירת מיזם התחבורה השיתופית אוטוליב, הודיעו שתי קבוצות הרכב הצרפתיות הגדולות, רנו ופיג'ו-סיטרואן, שהן ימלאו את מקומה של בולרה, ויפעילו שירותי תחבורה שיתופית לתושבי העיר.

הסיבות לכישלון של אוטוליב, שהפעילה מכוניות מתוצרת עצמית שנקראו Blue Car, נעוץ במגוון של גורמים. הראשון שבהם הוא הסבסוד העירוני הגבוהה, שהעניק לקבוצה כרית ביטחון לפעולה לאורך זמן מבלי לצבור הפסדים גדולים מדי מהר מדי. השני הוא כלי הרכב שהקבוצה ייצרה. אלה היו מכוניות חשמליות ייעודיות, שתוכננו על ידי הקבוצה ופותחו במיוחד עבור הפרויקט. בולרה פיתחה, לדבריה, טכנולוגיית מצברים ייחודית.

מכונית רנו זואי חשמלית שתהיה חלק ממערך המכוניות החשמליות שרנו תפרוש בפריז החל בחודש הבא
Renault Communication
להמשך הפוסט

גברים ממאדים נשים מנגה, גם באונליין?

ידוע שקיים הבדל משמעותי באופן שבו גברים ונשים מפרשים את האינטראקציה ביניהם ■ אך האם כל זה נכון גם במרחב הדיגיטלי? ■ "כשאני כותבת מייל לגבר, אהיה יותר פלרטטנית", מספרת לי דינה, נציגת מכירות שעובדת עם השוק האמריקאי

כניסת הטכנולוגיה לחיינו הביאה לכך שמרבית התקשורת עברה לערוצים הדיגיטליים. האינטראקציות הדיגיטליות מבוססות ברובן על טקסט. הרובד הסמוי של האינטראקציה לכאורה נעלם. חוקרים העוסקים בניתוח אינטראקציה בין-אישית שיערו שכתוצאה מהיעדרות הרמזים הבלתי מילוליים, התקשורת תהיה נטולת רמזי מגדר שמשחק תפקיד מהותי בתקשורת הבין-אישית. במפתיע או שלא, נמצא שלא כך הדבר.

גברים ונשים מבטאים סגנונות דיגיטליים שונים המהדהדים את ההבדלים התרבותיים בחברה. ניתוח של מאות מיילים לא פורמליים בין עובדים בארגון העלה כי לנשים וגברים יש שתי דרכים שונות ומושרשות לומר את כוונתם.

נשים לומדות קידוד בטוקיו
בלומברג
להמשך הפוסט

האם מדד הדיור של ארה"ב מעיד על סדקים ראשונים?

מדד הדיור של פילדלפיה הוא המדד החשוב ביותר בארה"ב בכל הקשור לסקטור הבנייה. במחצית השנייה של 2005 הוא החל להיסדק, בעוד מדדי המניות המשיכו במסעם כלפי מעלה. הכיוונים השונים של 2 המדדים הללו העלו אז נורות אדומות. כעת, מתחילים הגרפים לצייר תמונה דומה

לפני כמה ימים פירסמה לשכת שמאות נכסי הנדל"ן בארה"ב נתון מעניין – מחירי נכסי הנדל"ן בארה"ב חזרו למחירי שיא, אחרי שספגו ירידות של 33% בממוצע במהלך משבר 2008. מחיר נכס ממוצע בארה"ב הוא כעת גבוה יותר ב-1% ממחירו ב-2006.

הדו"ח מציין שמדינות חוף, במערב ארה"ב, כמו קליפורניה, וושינגטון ואורגון, מובילות את הזינוק במחירים. אפשר רק להניח שה'בום' הגדול בשוק העבודה, בעיקר בסקטור הטכנולוגי, הוא גורם מרכזי בעליות המחירים באזורים אלו.

בית למכירה במשבר הסאב-פריים
בלומברג
להמשך הפוסט

האמת שמאחורי טיפולי המרה

הרוב המוחלט של העוסקים בתחום הם לא אנשי מקצוע, אין להם את ההכשרה המתאימה והם בעצם מטפלים על דעת עצמם. לכן השיטות שבהן הם עובדים בעייתיות מאוד ולא מבוססות על מחקר ועל ידע מדעי ופסיכולוגי

ברוכים הבאים ל"סיור מוחות". אני יואב, דוקטורנט למדעי המוח מהאוניברסיטה העברית. מדי שבוע אעלה לפה פוסטים שיעסקו במגוון נושאים שקשורים כולם למוח. זהו תחום נרחב מאוד שמכסה הרבה עולמות, וננסה לגעת בכולם, החל ממחלות שונות ודרכים להתמודד איתן, דרך המנגנונים שיסבירו את ההתנהגות שלנו, ועד לנושאים כמו בינה מלאכותית ונפש האדם.

המוח גם קשור כמובן לנושאים אקטואליים, והפוסט שלנו היום ידון באחד כזה. בעקבות העיסוק הרב בזכויות להט"ב, אני רוצה לדבר על טיפולי המרה, טיפולים שכביכול אמורים להפוך הומוסקסואלים להטרוסקסואלים. כיצד הם עובדים? והאם הם יעילים?

מתוך הפגנת להט"ב בתל אביב
אילן אסייג
להמשך הפוסט

RSS - ישראבלוף תוצרת מובילאיי

המערכת החדשה של מובילאיי, שמכונה RSS, מסירה אחריות מחברות הרכב האוטונומי ומטילה אותה על הגורם האנושי ■ ואולם הטיעונים ההעממיים של פרופ'אמנון שעשוע, הבוס לא יכולים להסתיר את העובדה שמדובר בסך הכל בגרסה הייטקיסטית לישראבלוף

בשבועות שקדמו להתפטרותו של בריאן קרזניץ' מתפקיד מנכ"ל אינטל, יצאה מובילאיי, בהובלתו של פרופ' אמנון שעשוע, סגן נשיא בכיר באינטל והבוס של מובילאיי, בקמפיין שנועד לקדם את מה שהחברה מכנה Responsibility Sensitive Safety, או RSS.

במהלך הקמפיין, לא היסס פרופ' שעשוע מלהשמיץ את הנהג והנהגת הישראליים, לקבוע שנהיגתם אגרסיבית, לטעון שנהיגה בירושלים כמעט בלתי אפשרית ולקבוע שמכונית אוטונומית חייבת ליישם מדיניות נהיגה אגרסיבית. ואולם, פרופ' שעשוע אינו מומחה לנהיגה, אלא למערכות ראיה ממוחשבות. לא ידוע האם מובילאיי העסיקה מומחים לנהיגה (החברה סירבה להשיב לשאלות, י.צ.), והיא לא הציגה ניירות עמדה של מומחי נהיגה, שיתמכו בטיעוני פרופ' שעשוע. טיעוניו היו לכן עממיים כשל נהג מונית, ומעוררי חיוך; שטחיים ומעוררי גיחוך בקרב מומחי נהיגה. אנשי חינוך בוודאי הופתעו לשמוע על ההטפה לאגרסיביות.

פרופ' אמנון שעשוע, ממייסדי מובילאיי
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

פלסטיק בחסה? תנו לזנזורי הזדמנות והוא כבר יסביר

סרטון ויראלי על פלסטיק בחסה נענה בתשובה ישראלית מפתיעה - שזכתה בכ-10,000 לייקים ושיתופים

ההגדרה של שיימינג היא ביוש אדם או ארגון באמצעות הרשתות החברתיות. אבל מעבר להגדרה היבשה, שיימינג הוא סיפור, סיפור שמחפש קהל ויוצר אצלו הזדהות.

עסקים ומותגים רבים חוששים מהמפגש של הקהל שלהם עם סיפור שיימינג שפורסם נגדם. אבל הדבר שממנו הם באמת צריכים לחשוש הוא הזדהות של הקהל שלהם עם השיימינג, עם הנורמות שבשמן הם מבוישים. מצב זה מכונה משבר רשת והוא עלול לגרום לפגיעה במכירות, בהכנסות, בהתנהלות התקינה, בתדמית ובעובדים.

מתוך סרטון ה"פלסטיק בחסה"
להמשך הפוסט