פוסטים אחרונים

השחקן הסודי שרוכש כמויות של מט"ח

הדרך שבה התערב בנק ישראל במסחר הוכיחה לקרנות הגידור ולגופים הבינלאומיים שמי שמהמר על נפילת שער הדולר יכול גם להפסיד בענק ולא רק להרוויח

שער הדולר ירד במהלך אמצע ינואר עד לרמה של 3.38 שקלים באחד מימי המסחר, מכאן היה ברור כי ההידרדרות לרמות שפל של 3.2 שקלים לדולר קרובה וממשית מתמיד. לכאורה, שידר בנק ישראל מסר מעומעם בתחילה בדבר ההתערבות שלו בשוק המט"ח והיה נראה לימים שהוא החליט לוותר על המערכה כמעט לחלוטין ולהותיר אותה לכוחות השוק. אך כפי שנכתב בספר משלי: "כי בתחבלות תעשה לך מלחמה ותשועה ברב יועץ". בנק ישראל הבין שיש שינוי מסוכן בתנאים ושהגיעו לכאן כמה וכמה גופים לחגוג על המשק, והנה הוא בחדרי חדרים קיבל החלטה להגיב ובעוצמה.

בכירי בנק ישראל התבטאו כבר לפני סוף חודש ינואר והצהירו כי הדו"ח החודשי של יתרות המט"ח של אותו חודש יצביע באופן חד משמעי על התערבות מאסיבית של בנק ישראל. העובדה כי בחדרי המסחר במט"ח של הבנקים הישראלים הייתה יחסית פעילות בעצימות נמוכה מצד בנק ישראל, בשילוב העובדה שבנק ישראל הצהיר על התערבות מאסיבית חושפת דפוס פעולה חדש ושונה שבו נקט הבנק המרכזי בימים האחרונים.

אדם סופר שטרות של 100 דולר
רויטרס
להמשך הפוסט

הגיע הזמן: הסיבה האמיתית למפולת בשווקים

אחד ההסברים שניתנו לירידות האחרונות בשוק המניות הוא העלייה בתשואות האג"ח הממשלתיות: כשהתשואה שלהן עולה - צריך לתמחר מחדש את המניות ■ אלא שהעלייה בתשואות נמשכת כבר זמן רב, ומחירי המניות המשיכו לעלות ■ להלן ההסבר - לשם שינוי לא רק במלים, אלא גם במספרים

43תגובות

השבוע האחרון עמד בסימן תנודות חדות במדדי המניות. ככה זה, אחרי שמתרגלים לעלייה עקבית ומתמשכת, נדמה פתאום שכמה ימי ירידות חריגים הם דרמה גדולה. שוק המניות נוטה להיות כזה. רגוע, רגוע, ופתאום התפרצות אמוציונלית. כמו אנשים מסוימים, גם הוא נוטה לפרצי זעם דרמטיים.

שלא במפתיע, התפרצות זעם בשוק המניות זוכה לתשומת לב תקשורתית עצומה. אינסוף מומחים ופרשנים מתראיינים באמצעי התקשורת — במה שנראה כמו טקס קבוע, שכולל שלושה שלבים.

בורסת ניו יורק ביום שלישי שעבר
SPENCER PLATT/אי־אף־פי
להמשך הפוסט

אז להיכנס לפאניקה או לא?

never panic, but if you do - panic FIRST

15תגובות

לא ישנתי טוב בלילה. גם הילד החליט לקפוץ עלינו באמצע הלילה וגם העירו אותי הודעות ווטסאפ של "אתה רואה מה קורה בשווקים??!"

אני אנסה לקצר היום, כי אני בטוח שמי שקורא את זה הוא חסר סבלנות ואין זמן לחפירות ביום בו השוק פראי.

הבורסה בניו יורק ב-1987
MARIA BASTONE / AFP
להמשך הפוסט

כך הפך הבנק המרכזי בשווייץ משמרן להרפתקן - והרוויח 60 מיליארד דולר

לאחר שנים שבהן רכש באגרסיביות מט"ח וניירות ערך, הבנק המרכזי של שווייץ רשם ב-2017 רווחים עצומים ■ גם בנקים מרכזיים אחרים בעולם עברו למדיניות השקעה אגרסיבית - ומשקיעים חלק גדול מיתרותיהם בשוק המניות

32תגובות

אגדות עממיות הן מקור לא רע לתובנות על האופי האנושי, על חולשותינו וחסרונותינו. גם כיחידים, וגם כחברה. לעתים, אתה מגלה שניתן למצוא גם באגדות וסיפורים עממיים בני מאות שנים ויותר, דוגמאות ואנלוגיות לדברים שמתרחשים בימינו. כנראה שלמרות הקדמה, התחכום והטכנולוגיה שאופפים אותנו, הפסיכולוגיה שלנו — ההתנהגות שלנו כבני אדם ומערכת האילוצים שבה אנחנו פועלים — לא באמת משתנה.

יש לנו כבני אדם פחד קמאי מפני מערכות שנבנה, ואז הן יצאו מכלל שליטה, ויקומו עלינו. הדיון הער היום סביב AI, בינה מלאכותית, והסכנות שבה, משקף את הפחד הזה. ארנולד שוורנצגר, בדמות המחסל מסדרת סרטי "שליחות קטלנית", עשה קריירה מהפחד שלנו מפני השתלטות המכונות על חיינו.

תומס יורדן, נגיד הבנק המרכזי של שווייץ
להמשך הפוסט

כשתשמעו מחמאות מכלכלנים - תתחילו לחשוש

וגם: היוזמה יוצאת הדופן של שלושת הענקים האמריקאים והשערוריה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

2תגובות

אחרי פתיחה חלומית של שנה, שוקי המניות מנסים לעבור מימוש. קצב העליות בשווקים שנרשם בחודש ינואר לא יימשך הלאה, אבל אני בהחלט חושב שיש עדיין מה לצפות משוק המניות גם בהמשך השנה. יש לזכור שכבר חודשים רבים הורגלנו לשוק מניות בארה"ב בלי מימוש, ולמרות התנאים הטובים השוררים בכלכלה העולמית, אסור להיות שאננים לגמרי. עם כל הזהירות המתבקשת, לדעתי אנו עדיין בשוק מניות שכל נסיגה שלו מהווה הזדמנות קניה.

בגדול, אתן לכם כלל אצבע מתי השוק השורי בסכנה: כל עוד קיימת ספקנות כלפי טראמפ ותוכניותיו הכלכליות - הרי שה-S&P עדיין נסחר בחסר ולא סיימנו את מהלך העליות. כשתשמעו את כל עדת הכלכלנים מחמיאה לטראמפ על פועלו למען הכלכלה האמריקאית – אז תתחילו לחשוש.

הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ בנאום מצב האומה, השבוע
Win McNamee/אי־פי
להמשך הפוסט

האם שער החליפין האפקטיבי באמת אפקטיבי?

המדד שעל פיו מתקבלות ההחלטות עבור זירת המט"ח לא משקף את המציאות - ואת עוצמת הפגיעה שבדרך

שר הכלכלה אלי כהן תקף באחרונה את התעשיינים. הוא סתר את טענותיהם על כך שהידרדרות החדה בשער הדולר פוגעת בהם, וניכר כי הוא רואה אותם כ"בכיינים". יחסו של כהן מבטא את השבר הגדול שבו מצויים עשרות אלפי העובדים בתעשייה הישראלית. כאשר אין לתעשיינים גיבוי מהמשרד ,שבעבר כונה משרד התעשייה והמסחר, נראה שהתעשייה הישראלית נותרה ללא "אבא ואמא" והיא נדרשת לחזר אחר הפתחים במטרה לשרוד את קריסת הדולר.

שר הכלכלה בחר להפנות את דבריו גם כלפי נגידת בנק ישראל, הגב' קרנית פלוג, וטען כי מדיניות ניהול יתרות המט"ח של הבנק כושלת. בקרב רבים מתחזקת התפישה כי בנק ישראל בחר לנקוט בגישה שמרנית בניהול יתרות המט"ח. להשקפתם, הבנק העדיף השקעות סולידיות על פני שיטת הפעולה בקרב בנקים מרכזיים אחרים, שבחרו להילחם על עתיד התעשייה - גם אם באופן אגרסיבי וללא פשרות. כך למשל, הבנק המרכזי של שווייץ דיווח באחרונה על רווח של כ-55 מיליארד דולר בעקבות הגדלת יתרות הבנק ל-800 מיליארד דולר.

כסף, דולרים
בלומברג
להמשך הפוסט

קרנית פלוג ומלחמתה ברובוטים של הדולר שקל

הסוחר ק' על מה שהתרחש בשוק המט'ח לאחרונה ומה יש לעשות בנידון

30תגובות

אני מנסה להימנע מלכתוב פה על הדולר שקל. כי זה מעורר אנשים להאשים שאני בשירות יצואנים/יבואנים/חייזרים (אני לא), גם כי זה גורם לאנשים להגיד שאני הפרשן יוסי פרנק (אני לא. באמת שלא). ברוב המקרים הסיבה היא שזה פשוט מטבע לא מעניין.

אבל מה לעשות שהדולר נהיה מעניין בשבועות האחרונים ונמצא בכותרות, אז אין ברירה אלא להעניק לו התייחסות. 

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג
אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

ההשקעות שכדאי לחזק כשהדולר נחלש

התחזקות מטבעות שונים בעולם בשילוב ניסיונות של בנזקים מרכזיים לפגוע בדולר הביאו להיחלשותו - לא שזה מפריע לכלכלת ארה"ב. אבל בתנאים האלו של התחזקות היורו והין, יהיה קשה לשווקים באירופה להמשיך לעלות

7תגובות

התנודות החדות של המטבעות בעולם ריכזו את עיקר העניין בשווקים השבוע. היורו ממשיך להתחזק, ומצטרפים אליו בתנודה חדה של התחזקות גם הין היפני והליש"ט. הערכות השוק הן שגם באירופה וגם ביפן אנו במרחק כמה חודשים מהקטנה או סיום תוכניות ההרחבה הכמותית, הכוללת רכישת אג"חים בשוק.

לכך יש להוסיף את ההדלפות המכוונות של בנקים מרכזיים בעולם (ובראשם זה הגרמני) על "גיוון" יתרות המט"ח שלהם לכיוון היואן הסיני ומטבעות אחרים, על חשבון הדולר, כל זאת כדי "לפגוע" בטראמפ הבדלני. אבל, מבחינת כלכלה האמריקאית, זה בבחינת "בא לקלל ויצא מברך", שכן היחלשות הדולר בעולם טובה מאד לחברות האמריקאיות. לא פלא הוא, שכאשר נשאל שר האוצר האמריקאי מנוצ'ין על היחלשות הדולר בעולם, הוא הגיב שהוא בטח לא הולך להפריע לזה. אז הבעיה חוזרת לפתחו של דראגי המסכן, שכמעט כמעט ומצליח למצוא מוצא נוח לסיים את ההרחבה הכמותית שלו בצורה מכובדת.

טראמפ בבית הלבן
בלומברג
להמשך הפוסט

לאן ישלחו דאבוס הקפואה וגבול טורקיה המתחמם את מחיר הנפט?

לפנחס כהן יש המלצות ברורות בסך הכל עבור סוחרי הנפט - וגם תחזית: מחיר החבית יגיע ל-70 דולר

5תגובות

Majid Jafar, מנכ"ל Crescent Petroleum באיחוד האמירויות, אמר בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס שמחיר הנפט עשוי להמריא לכיוון ה-80 דולר עד לסוף השנה, על רקע עלייה בסיכון להפסקת ייצור של אחת ממפיקות הנפט הגדולות - כגון ונצואלה.

בינתיים, שלשום עלה המחיר בעקבות ידיעות על ירידה בהיקף הקידוחים האמריקאים ועל סכסוך בסוריה בין כוחות טורקיים לכורדיים.

כנס דאבוס 2018
DENIS BALIBOUSE/רויטרס
להמשך הפוסט

הסוחר מוול סטריט משקיע בחברת טכנולוגיה שצומחת וצומחת וצומחת

מייסד Roku הוא יזם סדרתי שהספיק גם לכהן כסגן נשיא נטפליקס, ואחרי שעזב הצליח לגייס כסף מענקית התוכן ולסגור עמה עסקה ■ חודשיים אחרי ההנפקה זינקה מניית החברה פי שלושה - וגם האופק נראה ורוד

8תגובות

הפוסט של היום מוקדש לרוֹקוּ (סימול: ROKU) - החברה השישית שהקים אנת׳וני ווד, יזם סיליקון ואלי סדרתי. רוקו היא חברת טכנולוגיה\מדיה שמייצרת חומרה שמאפשרת סטרימינג של וידאו ואודיו מהרשת לטלוויזיה. פירוש שמה הוא המספר שש ביפנית.

רוקו נוסדה ב-2002 על-ידי ווד, וחמש שנים לאחר מכן הוא קיבל משרה כסגן נשיא נטפליקס (סימול: NFLX) במטרה לייצר חומרה שתאפשר סטרימינג ללקוחות נטפליקס. בעקבות כך הפכה רוקו ללא פעילה, אולם ב-2008, כשנטפליקס החליטה לא לייצר חומרה אלא להסתפק בהנגשת התוכן שלה ברשת, ווד עזב את נטפליקס וחזר לרוקו - תוך שנטפליקס נכנסת כמשקיעה תמורת 6 מיליון דולר.

נטפליקס. ספקית שירותי הטלוויזיה היחידה שתפעל באופן מלא
אי־פי
להמשך הפוסט

סוחרים בדולר? אלה האסטרטגיות שאתם צריכים להכיר

פנחס כהן מגלה סימנים להיפוך מגמה בהיקף ההסכמה על ציפיות הצמיחה בכלכלה האמריקאית, ומציע אסטרטגיית מסחר בהתאם לרמת האגרסיביות שלכם

תגובות

אחרי שכל ארבעת המדדים המובילים בארה"ב טיפסו, זה השבוע השלישי ברציפות – ובמהלך כל אחד משלושת השבועות הראשונים של השנה - הסיפור האמיתי בשבוע שעבר היה זה של איגרות החוב הממשלתיות.

בשבוע שעבר ניסיתי להתייחס בבלוג שלי לשאלה "למה הזינוק באינפלציה בארה"ב לא מצליח להחיות את הדולר?" טענתי שאמנם עליית תשואת האג"ח מצביעה על כך שאמונת המשקיעים בצמיחת הכלכלה ובהעלאות הריביות שצפויות לבוא בעקבותיה איתנה יותר. עם זאת, הדגשתי כי ביקוש היתר לאג"ח הארוכות יותר - ל-10 שנים, על פני אלו הקצרות יותר - לשנתיים, מצביע על היעדרה של תמימות דעים לגבי הצפי לגידול בצמיחת הכלכלה.

פסל החירות
Mark Lennihan/אי־פי
להמשך הפוסט

המספרים שחברות שוכחות לדווח עליהם - ויכולים לשנות הכל בעבור המשקיעים

ורינט דיווחה על רווח חזוי של 3 דולרים למניה ב–2018,ולכן משקיעים ואנליסטים מציינים שהיא נסחרת במכפיל נמוך של 14 ■ יש רק בעיה אחת: המספר הזה תלוש מהמציאות הכלכלית ■ כיצד לקרוא בין השורות ולזהות את המניפולציות שמכניסות חברות לדו"חות הכספיים

21תגובות

הטור הזה נכתב בידי משקיע מזן נכחד - שמשקיע בקריאה וניתוח של דו"חות כספיים ושל דיווחי חברות.

הזן הזה נכחד משתי סיבות. ראשית, כמו שההתחממות הגלובלית מאיימת על אזורי המחיה של דובי הקוטב, כך התחממות השווקים מאיימת על אזורי המחיה של נברן הדו"חות המצוי. בשוק עולה, אף אחד אינו מתעניין באמת בכל מיני זוטות שמתחבאות בשולי דו"חות כספיים, ושמראות לא פעם למשקיעים שמה שהם חושבים שהחברה עושה מבחינת רווחים או יצירת ערך - אינו נכון באמת.

דן בודנר
להמשך הפוסט

השילוב שיעלים את המקצוע העתיק בעולם

החוק להפללת הלקוח יחד עם אג"ח חברתי - יכולים להעביר מהעולם את הזנות

11תגובות

בימים אלו חברי וחברות כנסת מימין ומשמאל הגיעו למסקנה שהחוק להפללת לקוח זנות הוא פתרון טוב מפתרונות אחרים שנוסו בעבר במקומותינו ובמקומות אחרים. החוק מהווה הכרה בכך שבמרבית המקרים, בעיקר גברים הם אלה ש"מייצרים זונות" ובלי הפללת הלקוח, לא נעצור את פס הייצור הזה.

לצד החוק, פיתוח אג"ח חברתי שיממן טיפול בנשים העוסקות בתחום כיום ישנה את גורלן של 12 אלף העוסקות והעוסקים בזנות כיום ו-11,700 ילדיהן - וכל זאת מבלי להכביד על תקציב המדינה.

מתוך הסרט אשה יפה. הדימוי בסרט מעוות את ההבנה שלנו את בעיית הזנות וממדיה
להמשך הפוסט

הלא נחמדים שמורידים לנו את יוקר המחיה - והאקטיביזם שמגיע לישראל

וגם: למה ההפחדות שסין תמכור את כל האג"ח הממשלתי של ארה"ב שבידיה מגוחכות, ועליית התשואות היא בעצם סימן חיובי

2תגובות

אחרי שהעיתונים התייאשו מהניסיון להבעית את הזירה הכלכלית בתחזיות על מלחמה גרעינית עם צפון קוריאה מהמטבח של דונלד טראמפ, השבוע חזרנו לקרוא על הסכנה של מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. עוד ידעו העיתונים להפחיד, שסין תמכור את כל האג"ח הממשלתי של ארה"ב שבידיה, וכי שוק האג"ח הממשלתי האמריקאי יתמוטט.

נו בטח... ומה סין תעשה עם כל המט"ח? תקנה אג"ח של יוון? ההפחדות לגבי סין באו על רקע עליית התשואות באג"ח הממשלתיות האמריקאיות. ההסבר הנכון הוא, כמובן, ההסתברות הגוברת והולכת לכך שהצמיחה בארה"ב ב-2018 תעלה באופן משמעותי על התחזיות של 2.5%-3%, והאפשרות שלא ניתן לשלול לכך שאף האינפלציה בארה"ב תקפוץ מדרגה. שוקי המניות בארה"ב לא ממש מתרשמים מההפחדות על הסינים, ורושמים (שוב) שיאים חדשים.

טובלרון
DARREN STAPLES/רויטרס
להמשך הפוסט

"לקנות ביטקוין עם כרטיס אשראי": האם הנפילה הגדולה היא הזדמנות?

ניתוח טכני: זהירות, הדובים הגיעו לביטקוין

47תגובות

ב-7 בינואר פורסמה כתבה ב"וול סטריט ג'ורנל", שבה נכתב כי סוחרים קמעונאיים בדרך כלל נכנסים לפוזיציות לונג, ואילו סוחרים מוסדיים בדרך כלל נכנסים לפוזיציות שורט. כתבתי רבות בעבר, ובפעם האחרונה באותו יום לפני פרסום הכתבה בג'ורנל, כי מאז משאל העם האנגלי, הידוע בשם ברקזיט, אירופה עברה זעזוע שבו האדם הקטן מתריס מול המערכת הפוליטית, כשהדוגמה הבוטה ביותר הוא בחירתו של טראמפ, זה שבנה פלטפורמה של התרסה מול המערכת הפוליטית. אירופה עדיין נתונה לזעזוע זה, כשמפלגות הנחשבות לאוטסיידריות מקבלים תמיכה חסרת תקדים. למחרת, ב-8 בינואר, תהיתי באופן ציני משהו, אם הביטקוין הוא הנכס של האדם הקטן ואם יש לו סיכוי לנצח את המערכת הפיננסית.

לדעתי הצנועה, "הצלחת" הנכס, העליות חסרות הפרופורציות וההיגיון שלו, הן תוצאה של להיות במקום הנכון ובזמן הנכון. בשנות האלפיים, מט"ח היה הדבר הסקסי. לקח לרגולטורים שנים להגיע ולנקות את האורוות. בשנות  העשרה, כשלברוקרים נהיה קשה לעשות כסף קל, הם המציאו את האופציות הבינאריות. שוב, לקח לרגולטורים זמן למצוא את עצמם, אך הם הראו התקדמות. כשברוקרים כבר לא יכלו לעשות כסף קל, הם קפצו על משהו חדש, קריפטוקורנסי. זו חיה חדשה, מוכרים לך חלק מהמוצר שלהם. עם זאת, לאחר הפיאסקו של האופציות הבינאריות, הרגולטורים כבר בשוונג, והם באים.

דוב דוחף ביטקוין
איור: עדי עמנואל
להמשך הפוסט

למה הזינוק באינפלציה בארה"ב לא מצליח להחיות את הדולר?

השוק עדיין מציג ביקוש עודף לאג"ח הארוכות על פני אלו הקצרות יותר, ולמרות זינוק האינפלציה לגובהה הרב מזה 11 חודשים, ממשיכות המניות במסען אל הלא נודע. פנחס כהן חושב שאלה הם סימנים מטרידים, ושהתמונה ורודה פחות משרבים נוטים לחשוב

5תגובות

ביום שישי פורסם דו"ח ה-Labor Department האמריקאי, ולפיו מדד האינפלציה הבסיסית (ללא רכיבי המזון והאנרגיה התנודתיים) זינק ב-0.3% בדצמבר, בהתבסס על צמיחה איתנה בעלויות השכירות, מחיר כלי הרכב החדשים ומיד שנייה ופרמיות ביטוח הרכב. מדובר בעלייה החדה ביותר מזה 11 חודשים - מה שמחזק ציפיות להווצרות מומנטום ולהמשך העלייה באינפלציה. תרחיש כזה גם מבסס את הצפי ל-3, ואולי אפילו 4 העלאות ריבית השנה.

תקווה זו גרמה לתשואת האג"ח הממשלתית לשנתיים לזנק מעל לרמת ה-2% בפעם הראשונה מאז 2008, התנהגות טקסט-בוק קלאסית במצב של תחזית לעליות בשיעורי הריבית, הגורר הטיה של מאזן הביקוש-היצע לצד ההיצע בתעריף הנוכחי.

תערוכת מכוניות בדטרויט מישיגן, בינואר השנה
JEWEL SAMAD/אי־אף־פי
להמשך הפוסט

מהפיכת הבלוקצ'יין: את המנגינה הזו גם האוזר לא יכול להפסיק

בחודש האחרון מסתמן שגם חברות ותיקות וגדולות יותר צפויות לעשות את צעדיהן הראשונים בתחום, בעיקר אלו שיש להן פחות מה להפסיד, ושהבלוקצ‘יין פותח עבורן הזדמנויות עם פוטנציאל אינסופי

17תגובות

מעל 30 חברות ציבוריות בעולם שינו את האסטרטגיה העסקית שלהן ב-2017, ונכנסו לתחום הבלוקצ‘יין. אל תטעו, כשאני אומר תחום הבלוקצ‘יין אני מתכוון גם למטבעות הווירטואליים המהווים חלק בלתי נפרד מהכלכלה שמאחוריה עומדת הטכנולוגיה פורצת הדרך הזו. ושלא ימכרו לכם סיפורים כמו "אני מאמין בבלוקצ'יין אבל לא מאמין במטבעות".

בחודש האחרון מסתמן שגם חברות ותיקות וגדולות יותר צפויות לעשות את צעדיהן הראשונים בתחום, בעיקר אלו שיש להן פחות מה להפסיד, ושהבלוקצ‘יין פותח עבורן הזדמנויות עם פוטנציאל אינסופי. חברות אלו צפויות לאמץ מודלים מוכרים, שטכנולוגיית הבלוקצ'יין אמורה לשפר ואף לבנות מחדש. מודלים כאלה ניתן למצוא בתחום הנדל"ן, הפיננסים, ההיסטוריה הרפואית, הזכויות בנכסים דיגיטליים, התקשורת המסחר ועוד.

בלוקצ'יין
להמשך הפוסט

מ-2018 לא רק לעשירים מותר להשתתף

התקנות החדשות של רשות ניירות ערך, המאפשרות גם למשקיעים שאינם כשירים להשתתף בגיוסי הון "קטנים", פותחות עולם שלם של אפשרויות לשוק ההון, לעסקים קטנים ולציבור ■ למרות ההגבלות - התרומה למשק ולכלכלה צפויה להיות אדירה

ב-1 בינואר ישראל הצטרפה רשמית למשפחת העמים, המאפשרת גם למשקיעים שאינם כשירים להשתתף בגיוסי הון "קטנים" של עד 6 מיליון שקל. זה חשוב כי זה יכול, למשל, לאפשר לישראלה ישראלי לגייס 4 מיליון שקל, או לממן שיפוץ בניין אחד במסגרת פרויקט התחדשות עירונית. השינוי הזה יאפשר לכולנו להשקיע במגוון פרויקטים וליהנות הן מהתחדשות עירונית - והן מפירות ההשקעה.

זה יכול גם לאפשר לרותי לגייס מיליון דולר עבור פיתוח משחק מחשב אסטרטגי לבנות ובנים, משחק איכותי שכיף לשחק בו - כזה שלא מושתת על יריות ופיצוצים או על איפור וסטיילינג.

אדם מחזיק כסף מזומן
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

השוק השורי כבר לא צעיר; האם אנחנו בדרך לשינוי?

הקונצנזוס בוול סטריט טוען כי תמשיך המגמה של התחזקות רווחיות החברות ושל תמיכת הממשל בכלכלה ■ האם אנו עומדים לפני שידור חוזר של 2017 בחצי הראשון? ומתי צפוי המהפך?

3תגובות

אז התחלנו (הילדים שלי אומרים איתחלנו). כלומר עברו שמונה ימי מסחר ב-2018, ושבעה מהם נסגרו בעליות, רובן חדות. מדד ה-S&P רשם עליות של 3.5% עד עתה, ונראה שתחילת 2018 היא ההמשך של 2017 מבחינת שוק המניות. אנחנו עולים ועולים (עם המזל שלי, הפוסט הזה יתפרסם ביום של ירידות); הסקטורים האגרסיביים, כמו אנרגיה, עולים בחוזקה, והדפנסיביים (כמו consumer staples) דורכים במקום. האג"ח, לעומת זאת, מתנהג אחרת. אחרי שאת כל 2017 בילינו עם תשואת אג"ח מדינה לעשר שנים באזור ה-2.45%-2.15%, בשבוע וחצי האחרונים התשואה מסתובבת באזור ה-2.6%-2.5%, מתקרב לתשואה הגבוהה ביותר בשלוש השנים האחרונות. במה מדובר?

ההרגשה היא שהכלכלה נמצאת במצב איתן ושהצמיחה מתגברת לאטה, מה שמחד מפתיע לאור השלב המאוחר שבו אנחנו מצויים במחזור העסקים (תשע שנים לתוך bull market - שוק שורי), ומאידך מובן לגמרי בגלל הרווחיות הגבוהה של החברות. בחודשים הקרובים אנחנו נקבל נתונים מעודכנים על הצמיחה ברבעון הרביעי של 2017 וב-2017 כולה, אבל נראה שהיא תהיה הגבוהה ביותר בשנים האחרונות. הרפורמה במס צפויה להוסיף עוד כמה עשיריות לקצב הצמיחה השנתי, אבל בשלב הזה אני מאוד סקפטי לגבי התחזיות הללו, כיון שהן מתבססות בעיקר על שילוב אקלקטי של תחושות בטן, תגובת השוק להורדות המס של שנות ה-80 ושנות האלפיים, ותקוות.

שור מחוץ לבורסה בניו יורק
AP Photo/Mary Altaffer, File
להמשך הפוסט

אין סיבה להיבהל מאזהרות האינפלציה

בכל השנים האחרונות הזהירו כלכלנים מפני אינפלציה עקב ההרחבות הכמותיות האדירות של הבנקים המרכזיים, אך נבואתם מעולם לא התממשה. במציאות של חידושים טכנולוגיים ולנוכח מהפכת המידע - קשה מאוד להעלות מחירים

"בהלת אינפלציה" מציפה את הכותרות הכלכליות בעולם בשבוע האחרון. תחושה זו אצל המשקיעים הביאה לעליית התשואות הארוכות בארה"ב וכן לעלייתן של מניות המושפעות לחיוב מתשואות עולות (בעיקר הפיננסים).

בארץ, השוק התבגר, והתשואות הארוכות כמעט לא עלו, שכן הסיכוי להאצה בקצב האינפלציה בארץ בחודשים הקרובים נמוך מאוד בשל התחזקות השקל והורדות המסים. אין ספק שאם תגבר האינפלציה העולמית, הדבר יהווה סיכון לשוקי האג"ח, ואם נגידי הבנקים המרכזיים ייבהלו גם הם ויעלו ריביות מהר - אז גם לשוק המניות. אך האם יש הצדקה לחשש הזה?

ג'נט ילן, יו"ר הבנק הפדרלי, במסיבת עיתונאים לאחר ההכרזה על התוכנית לצמצום המאזן
בלומברג
להמשך הפוסט