ארדואן ואלטשולררויטרס ועופר וקנין

הטלטלה בטורקיה הפילה קרן גידור של אלטשולר

קרן הגידור נץ, שנפגעה מהחשיפה לטורקיה, היא אחת מחמש קרנות הפורטפוליו של אלטשולר שחם, שמנהלות נכסים בשווי של כמיליארד שקל ■ קרן נץ, שהוקמה לפני שלוש שנים ומנהלת 150 מיליון שקל, הסבה למשקיעים הפסד של 15% מתחילת השנה

קרן הגידור נץ של אלטשולר שחם, מבתי ההשקעות המובילים בישראל, ממשיכה להסתבך בהשקעות גרועות — והפעם בטורקיה. באוגוסט רשמה נץ תשואה שלילית של 7% — כך נודע ל–TheMarker. מתחילת השנה הניבה הקרן תשואה שלילית יוצאת דופן של 15% למשקיעים.

לפי מקור בשוק ההון, התשואה השלילית באוגוסט נבעה מהחשיפה של הקרן לשוק הטורקי, שרשם פיחות חד במטבע, וירידות בשווקים הפיננסיים. עם זאת, מקורב לאלטשולר לא ידע לציין את גורם הספציפי שהביא לירידות החדות.

באוגוסט נכנסה כלכלת טורקיה לטלטלה לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הכפיל את מכסי היבוא המוטלים על פלדה ואלומיניום מטורקיה. במהלך החודש נפלה הבורסה באיסטנבול עד 10%, הלירה הטורקית התרסקה מול הדולר בעשרות אחוזים מתחילת 2018, והתשואות על האג"ח של ממשלת טורקיה ל–10 שנים נסקה ל–19.5%. המפולת בטורקיה הצטרפה לחוסר יציבות בעוד כמה מהכלכלות המתפתחות בעולם.

נץ הוקמה ב–2015, והיא מנהלת כיום נכסים בשווי של 150 מיליון שקל. הקרן מנוהלת בידי איציק טרגן, שמכהן כמנהל נוסטרו באלטשולר זה כ–20 שנה. אסטרטגיית הקרן מבוססת על ניצול "עיוותים" בשווקים הפיננסיים. הקרן משקיעה בניירות ערך ומכשירים פיננסיים (בעיקר ארה"ב ואירופה), משתתפת בהנפקות מקומיות וגלובליות (אג"ח ומניות), מבצעת פעילות ארביטראז', לונג/שורט בין אג"ח קונצרניות, אג"ח להמרה ומניות — כך על פי האתר של אלטשולר.

התשואה השלילית של נץ באוגוסט היא המשך ישיר לביצועים הגרועים של הקרן מתחילת השנה. בין תחילת 2018 ליולי רשמה הקרן תשואה שלילית של 10% כתוצאה מפוזיציה כושלת באג"ח ממשלתיות (הקרן פתחה "לונג" על אג"ח ארוכות של ממשלת ישראל ו"שורט" על אג"ח ארוכות של הממשל בארה"ב). כעת הועמק ההפסד ליותר מ–15%, כאמור, לאחר שביולי נרשמה תשואה חיובית נמוכה.

קרנות גידור אמורות לספק למשקיעים הגנה מסוימת גם כשהשוק יורד, ומכאן גם השימוש במלה גידור. עם זאת, לא פעם התברר בדיעבד כי קרנות רבות נכשלות במשימת הגידור, והמקרה של נץ מוכיח שגם קרנות גידור מסוגלות לרדת בחדות ולהניב למשקיעים הפסדים מהשקעות כושלות.

טורקיה Lefteris Pitarakis/אי־פי

למרות הביצועים הגרועים ב–2018, נץ רשמה ב–2017 תשואה חיובית גבוהה של 29%; ב–2016 התשואה היתה 26.7%, וב–2015 התשואה למשקיעים הסתכמה ב–10%.

קרנות הגידור של אלטשולר

נץ היא אחת מבין חמש קרנות הפורטפוליו המנוהלות באלטשולר שחם תחת קרן הגידור ינשוף, שמנוהלת בידי יותם עירוני. סך נכסי ינשוף הוא כמיליארד שקל. עיקר ההון המנוהל בינשוף מקורו בכספי הנוסטרו של אלטשולר. ואולם בתחילת 2017 פתחה ינשוף את שעריה גם בפני הציבור. כלומר, ללקוחות כשירים בעלי הון נזיל של יותר מ–8 מיליון שקל, ולגופים המוסדיים.

לפי נתונים שפורסמו בתחילת השנה ב–TheMarker, ב–2017 רשמה ינשוף תשואה חיובית של 9.4% — ובסך הכל 50% ב–2013–2017 (התשואה משקללת את ביצועי כלל הקרנות שתחת ינשוף).

מודל ההשקעה

מודל ההשקעה של קרן ינשוף מתבסס על ריבוי אסטרטגיות (Multi Strategy), באמצעות הקצאת נכסים בין חמש קרנות פורטפוליו — בהן יסעור, נץ, פורטפוליו A ובלוארוקה — ללא השקעה ישירה בניירות ערך ובנכסים פיננסיים.

אלטשולר שחם, בניהולם של גילעד אלטשולר ורן שחם, מנהל כיום נכסים בשווי כולל של 100 מיליארד שקל, בין השאר באמצעות קרנות נאמנות, קופות גמל, קרנות השתלמות, קרנות פנסיה ותיקים מנוהלים. מדובר בגוף השקעות מקצועי, שבדרך כלל מוביל את טבלת התשואות לעמיתים בין הגופים המוסדיים שמנהלים את החיסכון לטווח ארוך — כך שההפסדים בקרן נץ בולטים לשלילה.

ענף קרנות הגידור בישראל נמצא בצמיחה מהירה. סך הנכסים המנוהלים בענף כיום הוא 5–6 מיליארד דולר (20 מיליארד שקל). הגידול בנכסים נבע מהקמה של עשרות קרנות חדשות, שמנוהלות בידי מנהלים לשעבר בגופים מוסדיים; וכן על רקע סביבת הריבית האפסית, שדוחפת משקיעים לנכסים אלטרנטיביים, דוגמת קרנות גידור.

לפי הערכות, כיום פועלים בענף יותר מ–100 קרנות גידור, שהיקף ההשקעה המזערי בהן הוא כמיליון שקל. עיקר הנכסים, 15 מיליארד שקל, מנוהלים בידי 14 קבוצות.

קרנות הגידור הבולטות של אלטשולר שחם

פורטפוליו A 

שנת הקמה: 2015

ניהול: אלטשולר שחם ושירן בולגנים

אזור פעילות: ארה"ב וקנדה

אסטרטגיה: השקעה באיגרות חוב ומניות בכורה

נץ 

שנת הקמה: 2015

ניהול: אלטשולר שחם ואיציק טרגן

אזור פעילות: בעיקר ארה"ב ואירופה

אסטרטגיה: ניצול עיוותים בשווקים הפיננסיים והשקעה בניירות ערך ובמכשירים פיננסיים הנסחרים בישראל ובחו"ל

יסעור 

שנת הקמה: 2017

ניהול: אלטשולר שחם, אהרון נבון  וסער וינטראוב

אזור פעילות: שווקים מתעוררים

אסטרטגיה: ניתוח של תנאי המקרו ותמחור כמותי של נגזרי מט"ח, ריבית ואשראי