היום שבו נשלם רק בבזוסקוין - והשמים יתמלאו ברחפנים שיעשו משלוחים מהסופרמרקט

כתבי TheMarker מדמיינים תרחישים יוצאי דופן: 2018 יכולה - או עלולה - להיראות גם כך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השקעות אלטרנטיביות לא הניבו שום תשואה עודפת עבור קרנות פנסיהצילום: Bloomberg
כתבי TheMarker
כתבי TheMarker

רחפנים ישמשו למשלוחים מהסופר וכאמצעי אבטחה במתקנים רגישים

במובנים רבים, הרחפן האוטונומי קרוב הרבה יותר מהרכב האוטונומי. מרחב השמיים התלת־מימדי גדול ממרחב הכביש הדו־ממדי, הוא צפוף הרבה פחות, אין בו תמרורים, הולכי רגל או שוטרים. אפשר לקבוע אזור אווירי בטוח לטיסת רחפנים ורדאר פנימי יבטיח שהם לא יתנגשו אלה באלה. הדבר בוודאי בטוח יותר משליח על קטנוע.

אין סיבה שב–2018 לא נראה אימוץ רחב יותר של רחפן ככלי תחבורה, בהתחלה להובלה של מוצרים, ואחר כך אולי גם של בני אנוש. ויש כבר סימני נפט ראשונים: אמזון בוחנת שילוח באמצעות רחפנים בפרויקט ענק של 100 מיליון דולר המכונה אמזון פריים אייר. ברייקיאוויק, בירת איסלנד, זה כבר מתרחש: חברת ישראלית בשם פלייטרקס מספקת שם פתרון שילוח מבוסס רחפנים לחברת AHA, שמתמחה במשלוח מזון ממסעדות, חנויות ומכולות. כרגע החברה מוגבלת במשקל הזמנה של עד שלושה ק"ג וטווח טיסה של עד חמישה ק"מ — אבל אין מניעה שהמגבלות יורחבו בעתיד הקרוב. בענף אחר, הרחפן האוטונומי של איירובוטיקס הישראלית, קיבל באפריל השנה אישור להפעיל רחפן אוטונומי לחלוטין כאמצעי אבטחה במתקנים רגישים.

ומה לגבי בני אדם? ובכן בדובאי חולמים (ויש להם את הפריוולגיה הזאת) על רחפנים אוטונומים שיחליפו את המוניות. הרחפן שנבחן שם, של חברת איהאנג הסינית, מסוגל לסחוב משקל של 100 ק"ג במהירות 100 קמ"ש עד לזמן טיסה של 31 דקות לטעינת סוללה אחת. באחרונה חשפה הנסיכות גם תוכנית לרכישה של רחפנים עבור כוח השיטור בעיר. עדן אטיאס, מנכ"ל חברת הרחפנים פאראזירו, מעריך כי "בטווח של שנתיים נרים את העיניים לשמים ובכל עיר גדולה יהיו באוויר רחפנים רבים".

אמיתי זיו

קריסת הדולר תפגע ביצוא - ועשרות אלפי עובדים בתעשייה המסורתית יפוטרו

מלחמת המטבעות הדיגיטליים וההכנות להנפקת שקל דיגיטלי בישראל עשויים לגרום ב–2018 לקריסת הדולר, ולכך ששערו יצלול ל–3.1 שקלים. צניחת השער תוביל מיידית לפגיעה קשה ברווחיות היצוא בכל ענפי התעשייה ולאיום קיומי על חלק הארי שלה. חלק מהמפעלים יודיעו על כוונת סגירה, ואחרים על צמצום פעילותם כדי למזער נזקים, לפחות עד שיתבהר מהו הסיוע הממשלתי שיוגש להם. עשרות אלפי עובדים יהיו מועמדים לפיטורים בגל הראשון של המשבר.

הנפגעות המיידיות מקריסת הדולר יהיו חברות תעשייה השייכות לחולייה החלשה יחסית של יצואני תעשיות הייצור המסורתי, ששולי הרווח שלהם נמוכים יחסית. ללא סיוע ממשלתי, ספק אם יוכלו לחדש את היצוא ולהתחרות ביבוא המוזל. עם זאת, גם הרווחיות של תעשיית ההיי־טק היצרנית תישחק כמעט לחלוטין, וכושר התחרות של ההיי־טק הישראלי בעולם יספוג מכה אנושה.

ראשי התאחדות התעשיינים ומכון היצוא ידרשו מהממשלה לתמוך במפעלים לפני שתעשיית הייצור תחוסל לחלוטין. בין דרישותיהם יהיו מענקים לעידוד היצוא במאות מיליוני שקלים לשנה וקביעת רף תחתון לשער הדולר, שיקבע אותו על 3.7 שקלים, ובפועל יעלה אותו מיידית באופן מלאכותי מ–3.1 שקלים.

בממשלה יתלבטו: מצד אחד, קריסת הדולר היא הזדמנות להורדת מחירי היבוא ויוקר המחיה. היא גם הזדמנות — אף שאיש לא יודה בכך בגלוי — לחיסול תעשיות ייצור מסורתיות שבכירים בממשלה סבורים שאין לישראל שום יתרון בהן, ומעבר לתעשיות שבהן נמצא היתרון היחסי של המדינה: היי־טק, בדגש על מחקר ופיתוח. מצד שני, עשרות אלפי מפוטרים הם מכה שהממשלה לא תוכל להתאושש ממנה בבחירות הקרובות, ושיהיה קשה למצוא להם תעסוקה חלופית. לא כולם יכולים לעבוד בהיי־טק.

כפתרון ביניים, הממשלה ובנק ישראל עשויים להחליט על קביעת רצועה תחתונה של 3.4-3.3 שקלים לדולר, לתקופה של שנה. עוד עשויה הממשלה להחליט על סבסוד היצוא בכחצי מיליארד שקל לאותה שנה, ועל העברת סכום דומה לטובת הסבות מקצועיות של המפוטרים.

אורה קורן

הממשלה תיפול, מחיר למשתכן תיעלם - והמחירים יזנקו

בעמל רב ובסבסודי קרקע של מילארדי שקלים, לצורך הקצאתן לתוכנית מחיר למשתכן, הממשלה הצליחה להוביל את שוק הדיור לירידה בנפח העסקות, לירידה בהתחלות הבנייה, להתמתנות קצב עליית המחירים, ולחזרה — כמעט בכל הפרמטרים — לרמה שאיפיינה אותו ב–2014.

אבל מה אם גם המשך הדרך ייראה כמו מה שהתרחש אחרי 2014? באנלוגיה לאותה שנה, פירוק הממשלה והקדמת הבחירות יביאו את השוק למצב דומה לזה של ספטמבר 2014, שבו הודיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי הוא מתנגד לתכנית מע"מ 0% של שר האוצר, יאיר לפיד.

שוק הנדל"ן לא היה זקוק אז למכתבי הפיטורים ששיגר נתניהו, שלושה חודשים מאוחר יותר, לשרים לפיד ולציפי ליבני, שני שותפיו הקואליציוניים. אחרי שהמחירים ירדו מעט לפני חגי תשרי, הם שבו לעלות, ועד לבחירות, שהתקיימו במארס 2015, הם עלו בכ–3.6%. כלומר, קצב עלייה שנתי של כמעט 7.5%.

ואולם מע"מ 0% היתה תוכנית על הנייר, שהחזיקה מעמד בהבל פה חודשים ספורים; מחיר למשתכן היא תוכנית אמיתית שכבר נמצאת בהליכי ביצוע. קטיעתה תחשוף את השוק לכל הבעיות שהיא יצרה מאז שהתחיל מימושה לפני כשנתיים: ירידה משמעותית בהתחלות בנייה, הסטת בנייה לערי פריפריה בלתי־מבוקשות, ויצירת ביקוש כבוש.

לפיכך, עליות המחירים הפעם יהיו חדות בהרבה מאלה של 2014–2015, ויגיעו במקרה הטוב לקצב של 8% ומעלה בשנה, הגבוה ביותר מאז 2012, ובמקרה הרע ל–9% ומעלה, רמות שיזכירו את סוף העשור הקודם ותחילת העשור הנוכחי.

שאלות בנוסח "למי יש כסף לרכוש דירה?", שיישאלו ב–2018, נשאלו כבר לפני שמונה שנים — ואז התברר שיש לא מעט כאלה.

אריק מירובסקי

היום שבו אמזון תקבל רק בזוסקוין

ענקית הקמעונות אמזון נהנית מהכנסות של כ–161 מיליארד דולר בארבעת הרבעונים האחרונים. יש לה כ–341 אלף עובדים בכל העולם, אך למרות הגלובליות שלה, בקניון הווירטואלי שלה אי־אפשר לשלם בה בכל מטבע.

יש מעט מאוד חברות גלובליות שיש להן יותר מ–310 מיליון לקוחות. עם כוח קנייה כזה, כל מדינה תשמח שהמטבע שלה יהיה ברשימת המטבעות המאושרים למסחר באמזון. אמזון היא אמנם חברת קמעונות, אך למעשה היא ענקית טכנולוגית, שמשכללת באופן קבוע את מערכות התשלומים, שילוח הסחורות וניהול המלאי.

עכשיו תארו לעצמכם מה יקרה אם במקום לשלם על הקניות באמזון במטבעות רגילים, כדוגמת הדולר או היורו, אמזון תסכים לקבל רק מטבע בשם "בזוסקוין" – מטבע דיגיטלי שתנפיק בעצמה, וייקרא על שם המנכ"ל, בעל השליטה והמייסד של החברה, ג'ף בזוס. מאות מיליוני הלקוחות שלה יצטרכו להצטייד במטבע הזה, שיונפק באינטרנט, כפי שמונפקים כל המטבעות הדיגיטליים, וייסחר בכל אחת מהבורסות הוירטואליות. הביקוש וההיצע יקבעו את השער. חלקם אולי יירתעו מהפרוצדורה, אבל רבים לא יוותרו על חדוות השופינג מהכורסה הביתית רק בגלל מטבע. מבחינתם, זה לא משנה אם התשלום הוא בדולרים (שממילא אינם המטבע שמשמש את רובם באופן יומיומי) או בבזוסקוין.

אם בזוס אכן יבחר להנציח את עצמו דרך מטבע דיגיטלי, הוא צפוי למצוא את עצמו במלחמת מטבעות לא פשוטה. כוח קנייה של כ–310 מיליון איש בעולם עשוי למוטט את שערי המטבעות הרגילים — לא רק בגלל הקניות באמזון, אלא גם בגלל החשש כי יתר ענקיות האינטרנט יכולות להנפיק מטבע משלהן ולדרוש שהשימוש יהיה באמצעותו ולא במטבע רגיל.

זה יהיה רק הגל הראשון. השלב הבא יהיה קריסתה של מערכת הבנקאות, שכן חלק הארי מיתרות המזומן שלה — שמשמשות כרית ביטחון — הוא בדולרים ויורו, והנזק מקריסת המטבעות יביא להפסדים כבדים לבנקים. מכאן ועד אובדן האמון במטבעות הרגילים, הדרך קצרה.

עם קריסת הבנקים תמצא את עצמה המערכת הכלכלית בכאוס. מעסיקים יתקשו לשלם לעובדים את שכרם. הרי במה ישלמו, בדולר שאינו שווה הרבה, ושעסקים קטנים יסרבו לקבל?

עכשיו נותר רק לתהות אם אמזון — לאחר שהנפיקה את הבזוסקוין וקיבלה תמורתו דולרים או אירו — תחזיק את המזומן במטבעות האלה, או תשקיע אותו בנכסים חדשים, למשל נדל"ן — שאם לא כן, גם היא עלולה להיפגע מקריסת הדולר.

אסא ששון

נתניהו יציע ללפיד את תיק החוץ, וכחלון ינסה להרכיב ממשלה בעצמו

באמצע 2018 מודיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על התפטרותו — ומכניס את המערכת הפוליטית לתזזית. נתניהו, ראש ממשלת המעבר, מבקש להקדים את הבחירות לכנסת ה–21, ולקיימן בתוך שלושה חודשים, בהנחה שיזכה שוב, וירכיב פחות או יותר את אותה הקואליציה.

בינתיים מציע נתניהו ליו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, להצטרף לממשלת המעבר כשר החוץ, תוך הבטחה שיכהן בתפקיד זה גם לאחר הבחירות — בהנחה שנתניהו ירכיב גם את הממשלה הבאה. לפיד, שאינו רוצה להישאר קדנציה שנייה באופוזיציה, לאחר שנהפך לשר האוצר זמן קצר לאחר פריצתו למערכת הפוליטית, וכיהן בתפקיד זה פחות משנתיים — מקבל את הצעת נתניהו. שרי המפלגות החרדיות מוחלים על כבודם ויושבים בקואליציה אחת עם מי שקיצץ בתקציבים לחרדים כשהיה שר אוצר וחוקק את "חוק הגיוס" השנוא עליהם, שנפסל על ידי בג"ץ.

בעוד שנתניהו מתכונן לבחירות, מקדמים אנשיו של יו"ר כולנו, שר האוצר משה כחלון, אפשרות אחרת שתחסוך את ההליכה המוקדמת לקלפיות: הם מציעים לנשיא, ראובן ריבלין, להטיל על כחלון הרכבת ממשלה חדשה, בראשות כחלון, שתכהן עד המועד החוקי של הבחירות ב–2019. השותפות הקואליציוניות, מסבירים אנשי כולנו, אינן מעוניינות בבחירות: לכל המפלגות — הליכוד, כולנו, הבית היהודי, ש"ס, ישראל ביתנו ויהדות התורה — חמים ונעים בממשלה, שמרעיפה תקציבים על החרדים ועל המתנחלים; וראשי המפלגות רוצים לקנות עוד זמן עד הבחירות: כחלון רוצה להציג סוף־סוף הישגים בהורדת מחירי הדירות, אריה דרעי רוצה לעצור את הצניחה שמנבאים הסקרים במספר המנדטים שתקבל ש"ס, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן רוצה לבסס את מעמדו כשר הביטחון ולתרגמו למנדטים. נפתלי בנט, יעקב ליצמן (שחזר לממשלה כסגן שר הבריאות) ומשה גפני רוצים להשלים את חקיקתם של חוקי השבת, המרכולים והגיוס.

התרחיש הזה נשמע בלתי-־אפשרי, אבל במציאות הפוליטית של מדינת ישראל, הכל אפשרי.

צבי זרחיה

אמזון תגיע לישראל ותתרחב גם לתחום הפארם; רבים מהקניונים ייסגרו או ישנו את ייעודם

2017 לא היתה שנה טובה לקניונים ולחנויות שמאכלסות אותם. עם אובדן מכירות לטובת קניות בחנויות פיזיות בחו"ל ובאינטרנט, החנויות מתקשות לעמוד בדמי השכירות הגבוהים, וקבוצות הקניונים הגדולות התחילו לסבול מקיפאון בפדיון למ"ר ומירידה במניותיהן.

אבל תחילת ההיסדקות של בועת הקניונים ב–2017 תיראה כאין וכאפס לעומת מה שיקרה לענף הקניונים ולקמעונאות בישראל ביום שבו אמזון תיכנס פיזית למדינה. זהו כבר לא תרחיש דמיוני — אמזון מחפשת שטחים לפתיחת מרכז לוגיסטי בישראל, שיקל עליה לספק חבילות לצרכנים המקומיים. עם כניסת הסטנדרטים של אמזון לישראל, כבר ב–2018 אנחנו עשויים להתעורר למציאות שבה לא יהיה טעם להיכנס למכונית, לנסוע לקניון ולשלם מחירים שמגלמים את דמי השכירות הגבוהים שהריכוזיות הנוכחית בענף מאפשרת לקבוצות הקניונים המובילות לדרוש מהרשתות, ואלה מגלגלות ללקוחותיהן. בלי לשלם על חניה או על הוצאות אבטחה — נוכל פשוט לשבת מול המחשב ולהזמין כל מוצר במחירים נמוכים בעשרות אחוזים, לקבל את הסחורה עד הבית (ולהיות בטוחים שהיא תגיע) ולזכות בשירות מצוין. הלבשה, אלקטרוניקה, מוצרי חשמל, קוסמטיקה — כל אלה יוזלו בעשרות אחוזים.

כדי להתמודד עם תחרות כזאת, בסדר גודל שהן לא הכירו עד היום, רשתות רבות יורידו מחירים. ואולם חלקן לא יצליחו לשרוד מול המפלצת הגדולה ויצטרכו לצמצם את מספר הסניפים שהן מפעילות ואף להיסגר כליל. הקניונים ייאלצו להגיב בהפחתה מיידית של דמי השכירות שהם גובים מהחנויות, אבל זה לא יעזור — לאור עודף שטחי המסחר בישראל והעובדה שכבר היום חלק לא קטן מהשוכרים נמצאים על הקצה. הקניונים ימצאו את עצמם עם שטחים מתים, קניונים שאינם בעשירייה הראשונה יצטרכו לשנות את ייעודם, ויזמים שכבר הוציאו מאות מיליוני שקלים על רכישות קרקעות להקמת קניונים חדשים ותכנונם ייסוגו לאחור, מכיוון שלא תהיה סיבה לפתוח עוד קניונים במצב הנוכחי.

בסוף השנה הראשונה שלה בישראל, אמזון עשויה להחליט כי לאור הצלחתה היא מעוניינת להתרחב גם לתחום הפארם — ותתחיל למכור תרופות מרשם ומוצרי פארם במחירים מוזלים. איך היא תמכור תרופות מרשם באינטרנט? זה לא דורש שינויי רגולציה? אפשר להוסיף שהם יצטרכו לשכנע את המחוקקים וכו' כך, אמזון תביא את סופר־פארם ואת שופרסל, שלא מזמן רכשה את ניו־פארם, למצב שבו הן יהיו מוכרחות להוריד מחירים בחדות ולשקול מחדש את המודל שלהן.

עדי דברת־מזריץ

אובר תתחרה במוניות - ואז יתחיל הבלאגן

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, יעזוב את המשרד לאחר שלוש קדנציות שר רצופות ונדירות, ובכך יוסר הווטו שהטיל על כניסתה המלאה לישראל של אפליקציית ההסעות אובר (Uber).

שר התחבורה החדש יפעל לשינוי התקנה שאוסרת על הפעלת שירות אובר X בישראל. שירות זה מתווך בין נהגים פרטיים שמציעים הסעות לבין נוסעים. אובר גוזרת עמלה ממחיר ההסעה, שנסגר בין שני הצדדים לעסקה ומשולם דרך האפליקציה.

נוכח ההתפתחות, משרד האוצר ישלים בזריזות את הסדרי הביטוח הנדרשים להסעה פרטית, רשות המסים תתקין הוראות מותאמות לדיווח על הכנסות הנהגים — והמהפכה תצא לדרך.

השינוי יורגש תחילה באזורי הביקוש הגבוהים למוניות ספיישל — כלומר גוש דן. תחילה יהיו אלה בעלי המוניות שינצלו את האפליקציה. לאט־לאט ייכנסו לתחום כמה נהגים פרטיים, בעיקר גמלאים. בתוך זמן קצר "מוסד" תחנת המוניות ייעלם, דמי הסדרנות
ייכחדו, שווי הרישיונות של המוניות (המספרים הירוקים) יימחק — ובעליהם יציפו את בג"ץ בעתירות, ואת בתי המשפט בתביעות פיצויים.

הזמנת הסעות בסמארטפון תיהפך לזמינה, פשוטה ורווחת יותר. ברוב המקומות תתאפשר גביית מחיר נסיעה נמוך יחסית למחיר הקבוע כיום, וכן תיווצר מהפכה בניידות בשבתות ובלילות. אלא שאז יתחילו לצוף על פני השטח גם התופעות השליליות.

את הערים הגדולות ישטוף מספר גדל והולך של מחפשי כסף קל, שרק יעמיסו על התשתיות המוגבלות עוד ועוד כלי רכב פרטיים — היות שיסיעו בהם נוסע אחד בממוצע, במקום לעודד נסיעות משותפות. במקביל תיפגע הנסיעה בתחבורה הציבורית באוטובוסים. הסבסוד לאוטובוסים יועמק, והנתיבים הייעודיים לתחבורה הציבורית ייסתמו כתוצאה מהשימוש של רכבי אובר בהם.

הגידול בתנועת כלי הרכב הפרטיים, לצד הגברת עבודות התשתית של הרכבות הקלות בתל אביב ובירושלים, יביאו לעומסי תנועה כבדים והולכים שיפגעו בזמינות המוניות. היות שרשות ההגבלים העסקיים לא תיערך לכך בזמן, האלגוריתם של תמחור נסיעות אובר — שמבוסס ביקוש — יזניק את עלות הנסיעה, כך שבשעות העומס תתאפשר נסיעה רק במחירים מופקעים.

בה בעת, ביישובי הפריפריה תפרוץ אובר סכר היסטורי, ותביא להצפה בשירותי ההסעות הפיראטיים — מה שייאלץ את הרגולטור ולחזור ולהתערב בשוק המוניות ולקבוע בו כללים מרסנים.

אבי בר־אלי

חקיקה להפרדת דת ומדינה תוביל להפעלת תחבורה ציבורית בשבת

אחרי כהונתה של הממשלה ה-34 , שבתקופתה כוחן של המפלגות החרדיות איפשר להן להשיג רצף של הישגים — מביטול חובת לימודי הליבה במוסדות חרדיים, ועד הגדלת תקציב הישיבות ל-1.2 מיליארד שקל בשנה — הבחירות שייערכו ב-2018 יביאו להקמת קואליציית מרכז חילונית. החקיקה להפרדת דת ומדינה, שאותה תיזום הקואליציה, תזכה לתמיכה גם ממפלגות שלא נכללו בה, כמו הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו ומרצ.

המהלכים הנלווים יהיו בעלי השפעה רבה על המשק. האפשרות להפעלת תחבורה ציבורית בשבת תתרום לירידה במספר הישראלים שראו את החזקת הרכב הפרטי שלהם ככורח המציאות אם ברצונם להתנייד גם בסוף השבוע, ותפחית את העומס בכבישים, אך גם את מכירות הרכב. היווצרות סדרה של מערכות המעניקות תעודות כשרות יהודיות אלטרנטיביות בעלות סבירה תחזק את שולי הרווח של רבות מהמסעדות הקטנות. גם מחירי המזון הנרכש במרכולים יירדו כתוצאה מהורדת העלויות שיש לסבסד כדי לעמוד בדרישות הכשרות. אפילו מוצרי ניקיון יהנו מהצורך לא לעמוד בדרישות הרבנות. במיוחד יש לציין את הצניחה במחירי הבשר, עקב הזינוק בשוק הבשר הלא־כשר בישראל.

בתי המלון, שלא יאלצו לממן סופי שבוע ארוכים למשגיחי כשרות על משפחותיהם, יהנו אף הם מהמהלך, והעלייה בשיעורי הגיוס של החרדים תביא את צה"ל להכיר בכך שניתן לקצר את משך השירות הצבאי, לנשים ולגברים, לשנתיים בלבד. יש לציין גם את העלייה בשיעורי הגירושים, בזכות ביטול המונופול של הרבנות על התחום, והזינוק במספר הישראלים שבחרו שלא למול את בניהם.

בסוף השנה יתקשו אזרחי ישראל להבין מדוע המהלך הזה לא בוצע זמן רב קודם לכן. החלק המפליא ביותר עבורם היה העובדה שבסופה של השנה, לא ירדה מן השמים מכת ברק כעונש על המהלך שבוצע.

חגי עמית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker