חמש שנים אחרי שהושעה מנמל אשדוד: אלון חסן ממשיך לקבל משכורת

חסן אמור היה להחזיר את המשכורות ששולמו לו לאחר שהושעה, ברגע שפסק הדין נגדו נהפך לחלוט - בהתאם להסכם הקיבוצי בנמל אשדוד ■ רשות החברות: "הנושא בבדיקה"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלון חסן בנמל אשדוד
אלון חסן בנמל אשדודצילום: איליה מלניקוב
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

עד סוף 2014 אלון חסן היה האיש החזק בנמל אשדוד, אלא שאז הגישה נגדו המדינה כתב אישום בגין מרמה והפרת אמונים, תוך ניצול תפקידו כיו"ר ועד הציוד המכני. ב-2015 הושעה חסן מעבודתו בהתאם לצו של בית משפט ובכפוף להסכם קיבוצי, לפיו עובד שנחשד בפלילים יושעה מעבודתו אך ימשיך לקבל 50% משכרו עד פסק דין סופי. בסעיף זה יש הגיון מכיוון שבית משפט עשוי לזכות את העובד מאשמה.

עם זאת, מודגש בהסכם הקיבוצי כי "עובד שהורשע בגין חשד לביצוע עבירה פלילית, ובית המשפט, לאחר גמר הליכי הערעור, לא החליט על זיכויו — ייחשב מפוטר באופן רטרואקטיבי ממועד השעייתו, ויהיה חייב להחזיר את כל התשלומים שקיבל בתקופת ההשעיה".

חסן המשיך לקבל משכורת מהנמל בהתאם להסכם הקיבוצי. לאחר שזוכה על ידי בית המשפט המחוזי בבאר שבע, דרש חסן לחזור לעבוד בנמל, אבל נאמר לו כי פסק הדין הוא לא סופי – ולכן אינו יכול לשוב לעבודתו. המדינה עירערה על ההחלטה לבית המשפט העליון, שפסק כי חסן אשם בעבירות של מרמה והפרת אמונים בגין סיוע לחברת דנה, שהיתה שייכת לחברו הקרוב יניב בלטר ובן דודו.

חסן דרש דיון נוסף בתיק בהרכב מורחב. בסוף מאי דחה בית המשפט את בקשתו ופסק הדין נהפך לחלוט. התיק הוחזר לבית המשפט המחוזי בבאר שבע לקביעת העונש, שם הוטלו על חסן 150 שעות עבודות שירות לתועלת הציבור ושלושה חודשי מאסר על תנאי למשך עשר שנים.

נמל אשדודצילום: אילן אסייג

בפרקליטות ביקשו לעכב את ביצוע את העונש, מכיוון שלשיטתם הוא קל מדי. ביוני עירערה הפרקליטות על העונש לבית המשפט העליון בטענה כי העונש הראוי לאלון הוא מאסר בפועל של 18-9 חודשים.

בערעור נכתב כי "העונש אינו הולם כלל את חומרת המעשים, וסותר את הנחיות בית המשפט העליון באשר לענישה הראויה בעבירות שחיתות ציבורית. המסר שעולה מגזר הדין ונימוקיו הוא שמעשיו של המשיב ראויים הם ולא נפל בהם פגם. עמדה שסותרת חזיתית את שנקבע בפסק דינו המרשיע של בית המשפט העליון".

למרות הערעור, בשלב זה אמורה היתה רשות החברות, שמפקחת על הנמל יחד עם ההנהלה שלו, לפעול להשבת סכומי הכסף שניתנו לחסן מינואר 2015, שכן פסק הדין הוא חלוט ואינו קשור לעונש שהוטל על חסן. למרות זאת, היא לא עשתה זאת. על פי ההערכות מדובר במאות אלפי שקלים.

מתשובה שניתנה לעו"ד אלעד מן ועמותת הצלחה, בהמשך לבקשת חופש מידע שהוגשה לנמל אשדוד, עולה כי הנהלת הנמל לא פנתה לחסן מאז הפסיקה במאי. במקביל, גם רשות החברות לא פעלה כדי לדאוג להשבת הסכום לקופת החברה הממשלתית.

מתגובת נמל אשדוד בנושא עולה כי לא רק שלא ביקשו מחסן את הכסף חזרה, אלא שמשכורתו משולמת גם בימים אלה. בנמל אשדוד טוענים כי הסיבה לכך היא שההליכים המשפטיים נגד חסן לא הסתיימו. טענה זאת נמסרה אף על פי שפסק הדין נגד חסן הוא חלוט.

אלעד מןצילום: Meged Gozny

גורמים שמקורבים לנמל טוענים כי הנהלת הנמל, כמו גם המדינה, לא נוגעים בשלב זה בחסן כדי להימנע מבעיות שעלולות להיווצר במקרה שהם ידרשו את הכסף שהוא צריך להחזיר. על אף השנים שחלפו, לחסן יש לא מעט תומכים בנמל. התמיכה באה לידי ביטוי בניסיונות של העובדים לעבור לייצוג של ההסתדרות הלאומית, שבה חסן פעיל. הניסיונות האלה נדחו בהוראת בית הדין הארצי לעבודה, שקבע שאי אפשר להחליף ארגון יציג תוך כדי רפורמה.

"הנמל פועל בהתאם להוראות ההסכם הקיבוצי"

בימים אלה פועלים הנהלת הנמל יחד עם המדינה וההסתדרות במטרה לחתום על רפורמה – בדומה לנמל חיפה. חלק נכבד מהעובדים מתנגד לרפורמה וההנהלה לא מצליחה להביא את הצדדים הרלוונטיים לחתימה על ההסכם. הנמל החדש באשדוד אמור להתחיל לפעול באפריל 2021 או זמן קצר לאחר מכן. החשש הוא כי הנמל הקיים, שלא יתייעל, יהפוך ללא רלוונטי. בסיטואציה הנוכחית, מעדיפה ההנהלה לא לעלות על "מוקשים" לא רצוים.

מנמל אשדוד נמסר בתגובה: "הנמל פועל בהתאם להוראות ההסכם הקיבוצי וכל דין".

מרשות החברות נמסר כי הנושא בבדיקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש