הממשלה מחלקת כסף ממסוקים: 6 מיליארד שקל לכל האזרחים, 700 מיליון בתלושי מזון לחרדים

נתניהו וכ"ץ קיבלו החלטה שכמותה לא התקבלה בישראל כנראה מאז תקופת הצנע בשנות ה-50 - תוך התנגדות חריפה של כל הדרג הכלכלי המקצועי במשרד האוצר

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר ישראל כ"ץ
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר ישראל כץצילום: אמיל סלמן
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

ממשלת נתניהו באובדן עשתונות, והיא מחלקת כעת כספים ללא כל הבחנה בניסיון ברור להרגיע את ההתמרמרות האזרחית הגוברת. הממשלה דנה ברגעים אלו בשתי החלטות, כמותן לא התקבלו בישראל כנראה מאז תקופת הצנע בשנות ה-50, וזאת תוך התנגדות חריפה של כל הדרג הכלכלי המקצועי במשרד האוצר.

ההחלטה הראשונה, הקיצונית, שאותה מקדם ראש המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחון, היא לחלק כסף ממסוקים. ההצעה היא לתת מענק לכל אזרח בישראל, ללא קשר למצבו וללא קשר לשאלה אם הוא עובד או מובטל. המענק יהיה בגובה של מאות שקלים לכל פרט, ושל אלפי שקלים במצטבר למשפחה. סך הסכום הוא של 6 מיליארד שקל. לפי ההערכות, אם יאושר המענק, יקבל כל אזרח 750 שקל; משפחה עם ילד אחד תקבל 2,000 שקל; משפחה עם שני ילדים תקבל 2,500 שקל; ומשפחה עם שלושה ילדים תקבל 3,000 שקל.

>> "לשפוך המון כסף": האם זה באמת מה שיכול להציל אותנו עכשיו? | האינטרסנטים

בכך נתניהו חוזר על התרגיל שביצע ערב הפסח, כאשר חילק 500 שקל מתנה לכל ילד ולכל קשיש. התרגיל ההוא עלה לקופת המדינה 2.5 מיליארד שקל, וההערכה היא שמדובר היה בכסף שבוזבז לחינם, ולא סייע כלל להתמודדות עם משבר הקורונה. עתה, לנוכח גלי המחאה החברתית, נתניהו ככל הנראה נלחץ ולכן הוא חוזר על אותו תרגיל רק בהיקף גדול בהרבה – מאות שקלים, לכל האזרחים, גם אם הם לא נפגעו כלל מהמשבר. בכך שמחון נתניהו מחקים מהלך שנעשה בארה"ב, ושנתפש כשנוי מאוד במחלוקת.

ההחלטה השנייה שמקדמת הממשלה היא חלוקה של תלושי מזון, בסכום של 700 מיליון שקל, למשפחות המקבלות הנחה בארנונה. כמובן, שהקריטריון המזכה הוא כזה שהותאם במיוחד לצרכי המשפחות החרדיות. בהתאם, השר אריה דרעי מש"ס הוא זה שדוחף את הרעיון. זאת למרות שאין כל הוכחה למצוקת מזון, ובכל מקרה ישראל מעולם לא התמודדה עם עוני או עם משבר באמצעות חלוקת תלושי מזון.

6 מיליארד שקל לכל אזרח ו-700 מיליון שקלים תלושי מזון לחרדים, אינם חלק מתוכנית הסיוע הכלכלית שהוצגה בשבוע שעבר וטרם קיבלה את אישור הכנסת. מדובר, כלומר, בהוצאה של 7 מיליארד שקל, שתיתוסף ל-90 מיליארד שקל של התוכנית הכלכלית, שאפילו טרם אושרה וטרם נודעה ההשפעה שלה על המשק.

עד כה מדינת ישראל התחייבה להוציא כבר כ-200 מיליארד שקל בסיוע להתמודדות עם הקורונה, מבלי שהתחלנו אפילו להשקיע כספים בהאצת המשק ובעידוד תעסוקה וצמיחה. הקצב שבו הכסף מפוזר לכל עבר, ללא שום קריטריון כלכלי או שיקול דעת, מעיד על אובדן עשתונות, ועל סכנה ממשית ליציבות של מדינת ישראל. פיזור כספים לכל עבר, דווקא באמצעו של משבר ענק שבו המדינה תזדקק לכל שקל כדי להיחלץ ממנו, עלול לחבל במאמצי ההיחלצות מהמשבר, ולדרדר את מצבה של ישראל עוד יותר.

לא ברור גם אם המהלכים, שמשדרים בהלה וחוסר שיקול דעת של ההנהגה, ידרדרו את דירוג האשראי של ישראל. אם זה יקרה, הרי שמשבר הקורונה יכול להידרדר בקלות למשבר פיננסי אקוטי.

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש