הממשלה מחלקת כסף ממסוקים: 6 מיליארד שקל לכל האזרחים, 700 מיליון בתלושי מזון לחרדים

נתניהו וכ"ץ קיבלו החלטה שכמותה לא התקבלה בישראל כנראה מאז תקופת הצנע בשנות ה-50 - תוך התנגדות חריפה של כל הדרג הכלכלי המקצועי במשרד האוצר

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר ישראל כ"ץ
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר ישראל כץצילום: אמיל סלמן
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

ממשלת נתניהו באובדן עשתונות, והיא מחלקת כעת כספים ללא כל הבחנה בניסיון ברור להרגיע את ההתמרמרות האזרחית הגוברת. הממשלה דנה ברגעים אלו בשתי החלטות, כמותן לא התקבלו בישראל כנראה מאז תקופת הצנע בשנות ה-50, וזאת תוך התנגדות חריפה של כל הדרג הכלכלי המקצועי במשרד האוצר.

ההחלטה הראשונה, הקיצונית, שאותה מקדם ראש המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחון, היא לחלק כסף ממסוקים. ההצעה היא לתת מענק לכל אזרח בישראל, ללא קשר למצבו וללא קשר לשאלה אם הוא עובד או מובטל. המענק יהיה בגובה של מאות שקלים לכל פרט, ושל אלפי שקלים במצטבר למשפחה. סך הסכום הוא של 6 מיליארד שקל. לפי ההערכות, אם יאושר המענק, יקבל כל אזרח 750 שקל; משפחה עם ילד אחד תקבל 2,000 שקל; משפחה עם שני ילדים תקבל 2,500 שקל; ומשפחה עם שלושה ילדים תקבל 3,000 שקל.

>> "לשפוך המון כסף": האם זה באמת מה שיכול להציל אותנו עכשיו? | האינטרסנטים

בכך נתניהו חוזר על התרגיל שביצע ערב הפסח, כאשר חילק 500 שקל מתנה לכל ילד ולכל קשיש. התרגיל ההוא עלה לקופת המדינה 2.5 מיליארד שקל, וההערכה היא שמדובר היה בכסף שבוזבז לחינם, ולא סייע כלל להתמודדות עם משבר הקורונה. עתה, לנוכח גלי המחאה החברתית, נתניהו ככל הנראה נלחץ ולכן הוא חוזר על אותו תרגיל רק בהיקף גדול בהרבה – מאות שקלים, לכל האזרחים, גם אם הם לא נפגעו כלל מהמשבר. בכך שמחון נתניהו מחקים מהלך שנעשה בארה"ב, ושנתפש כשנוי מאוד במחלוקת.

ההחלטה השנייה שמקדמת הממשלה היא חלוקה של תלושי מזון, בסכום של 700 מיליון שקל, למשפחות המקבלות הנחה בארנונה. כמובן, שהקריטריון המזכה הוא כזה שהותאם במיוחד לצרכי המשפחות החרדיות. בהתאם, השר אריה דרעי מש"ס הוא זה שדוחף את הרעיון. זאת למרות שאין כל הוכחה למצוקת מזון, ובכל מקרה ישראל מעולם לא התמודדה עם עוני או עם משבר באמצעות חלוקת תלושי מזון.

6 מיליארד שקל לכל אזרח ו-700 מיליון שקלים תלושי מזון לחרדים, אינם חלק מתוכנית הסיוע הכלכלית שהוצגה בשבוע שעבר וטרם קיבלה את אישור הכנסת. מדובר, כלומר, בהוצאה של 7 מיליארד שקל, שתיתוסף ל-90 מיליארד שקל של התוכנית הכלכלית, שאפילו טרם אושרה וטרם נודעה ההשפעה שלה על המשק.

עד כה מדינת ישראל התחייבה להוציא כבר כ-200 מיליארד שקל בסיוע להתמודדות עם הקורונה, מבלי שהתחלנו אפילו להשקיע כספים בהאצת המשק ובעידוד תעסוקה וצמיחה. הקצב שבו הכסף מפוזר לכל עבר, ללא שום קריטריון כלכלי או שיקול דעת, מעיד על אובדן עשתונות, ועל סכנה ממשית ליציבות של מדינת ישראל. פיזור כספים לכל עבר, דווקא באמצעו של משבר ענק שבו המדינה תזדקק לכל שקל כדי להיחלץ ממנו, עלול לחבל במאמצי ההיחלצות מהמשבר, ולדרדר את מצבה של ישראל עוד יותר.

לא ברור גם אם המהלכים, שמשדרים בהלה וחוסר שיקול דעת של ההנהגה, ידרדרו את דירוג האשראי של ישראל. אם זה יקרה, הרי שמשבר הקורונה יכול להידרדר בקלות למשבר פיננסי אקוטי.

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"