האוצר שוב לא פירסם בזמן את הדו"חות של הממשלה - ותולה זאת במשבר הקורונה

משרד האוצר מחויב לפרסם את הדו"חות הכספיים עד סוף יוני, אבל בשנים האחרונות הם מוגשים באיחור רב ■ האוצר: "עקב הקורונה חל עיכוב בהגשת הדו"חות. הם יפורסמו לאחר קבלת כל הנתונים"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני חזקיהו
רוני חזקיהוצילום: אמיל סלמן
אבי וקסמן
אבי וקסמן

משרד האוצר לא פירסם עדיין את הדו"חות הכספיים של הממשלה ל–2019, אף שהיה אמור לעשות זאת עד סוף יוני. העיכוב בפרסום הדו"חות חזר כמה פעמים בשנים האחרונות, והפעם אומרים באוצר כי הוא נובע מההשבתה של המגזר הציבורי בעת משבר הקורונה.

החוק מחייב את שר האוצר להגיש למבקר המדינה, בתוך שישה חודשים מסופה של כל שנת כספים, דו"ח על הכנסות והוצאות המדינה באותה שנה. כמו כן, נדרש השר להגיש לכנסת, בתוך פרק זמן זהה, דו"ח על התקבולים וההוצאות של הממשלה.

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, הוא האחראי על פרסום הדו"חות, שכוללים מידע מפורט, שחלקו אינו מתפרסם במקומות אחרים — על נושאים כמו ביצוע תקציב המדינה בפועל, מאזן הנכסים של הממשלה, חשיפתה לתביעות משפטיות, וההתחייבויותיה בגין הסדרי פנסיה.

בדו"ח שפירסם מבקר המדינה ב–2019 הוא העיר לאגף החשב הכללי על איחורים גדלים והולכים בפרסום הדו"חות. דו"חות 2014 פורסמו ב-5 ביולי של השנה העוקבת; דו"חות 2015 ב-21 ביולי; דו"חות 2016 ב-21 אוגוסט; ודו"חות 2017 - רק ב-3 באוקטובר. הדו"חות של 2018 הוגשו למבקר ביום האחרון של יוני 2019 ופורסמו יומיים לאחר מכן.

במארס האחרון התריע המבקר על כך שהדו"חות עדיין אינם אמינים ושלמים במידה הרצויה, ומתבססים בחלקם על דו"חות כספיים של ישויות ממשלתיות שאינם מבוקרים על ידי רואי חשבון. המבקר מתח ביקורת על כך שהממשלה אינה דנה בדו"חות, אף שהם מציגים התחייבויות של הממשלה בסך כ-2.6 טריליון שקל.

לצד הדו"חות הכספיים מפרסם החשב הכללי נתונים מפורטים על ביצוע תקציב המדינה בשנת הכספים הקודמת - אבל גם אלה עדיין לא פורסמו. האוצר לא פירסם גם את הדו"ח השנתי על ניהול החוב הממשלתי ל-2019. דו"ח זה, שפורסם בשנתיים האחרונות באפריל, מציג פירוט על הנפקות האג"ח של הממשלה, על האג"ח המיועדות (אג"ח מסובסדות שמנפיקה המדינה לטובת החוסכים לפנסיה) וכיו"ב.

באוצר אמרו בתגובה: "עקב משבר הקורונה, הוצאת עובדים לחופשה במשרדי הממשלה וגופים מאוחדים, וכן אישור של רשות החברות לחברות הממשלתיות להגיש את הדו"חות במועד מאוחר, חלה דחייה בתהליך עריכת הדו"חות הכספיים הממשלתיים ופרסומם. הדו"חות יפורסמו לאחר קבלת כלל הנתונים מכלל הגופים".

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט