כ"ץ ממשיך במסע ההוצאות: הודיע שיאריך את הטבות המס לתושבי הצפון

ההטבות אמורות לפקוע או לקטון בסוף יוני – אבל שר האוצר הודיע שיפעל להאריכן עד סוף השנה ■ ההחלטה תעניק לממשלה עוד כמה חודשים להתמודד עם דרישות פוליטיות למתן הטבות מס החורגות מהמתווה שגובש בעקבות עתירה לבג"ץ

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכו
עכו, השוואת תנאים עם נהריהצילום: משה גלעד
אבי וקסמן
אבי וקסמן

שר האוצר, ישראל כ"ץ, ממשיך להודיע על הטבות הכרוכות בתוספת הוצאות לממשלה או בהקטנת הכנסותיה - מבלי שהציג את הצעדים שינקוט בתקציב המדינה הבא כדי לאזן זאת.

הערב (א') הודיע כ"ץ כי סיכם עם שרי הביטחון והמשפטים על המשך הטבות המס לתושבים ביישובי קו העימות בצפון – שהיו אמורות לפקוע או לקטון בימים הקרובים. על פי הודעת כ"ץ, ההחלטה התקבלה "בהמשך לפניית ראשי פורום קו העימות לשר הביטחון, בני גנץ, במסגרת סיור בפיקוד הצפון, ולפנייתם לשר האוצר. הארכת ההטבות תובא בהובלת משרד האוצר כהוראת שעה עד סוף 2020. שווי הטבת המס יכול להגיע עד מאות שקלים בחודש לאזרח".

במאות יישובים בישראל מוענקת לתושבים הטבה במס הכנסה - זיכוי בשיעור של 20%-7% על הכנסותיהם מעבודה. רשימת היישובים שתושביהם זכאים להטבה היתה מוקד לדיונים רבים במרוצת השנים האחרונות – בין השאר בעקבות טענות כי היא נקבעה משיקולים פוליטיים, שאינם שוויוניים.

בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ, גובשה רשימת יישובים חדשה, שנקבעה לכאורה לפי קריטריונים שוויוניים, ובהם המרחק של כל יישוב מגבולות המדינה. הרשימה עוררה תרעומת מצד ראשי רשויות מקומיות וחברי כנסת – מפני שאימוצה היה אמור להביא להפחתת ההטבות לחלק מהיישובים, ואף לשלילתן מחלק מהיישובים, ובהם כפר ורדים – עקב דירוגו הכלכלי-חברתי הגבוה.

שר האוצר, ישראל כ"ץ, ושר הביטחון, בני גנץצילום: אוהד צויגנברג

בדיונים שנערכו בוועדת בכנסת ה-20 הוחלט להאריך זמנית את ההטבות בחלק מהיישובים – אבל החלטה סופית עדיין לא התקבלה. בכנסת ובמשרד האוצר מבינים כי הסוגיה היא תפוח אדמה לוהט: מצד אחד, הממשלה מתקשה לגרוע יישובים מהרשימה בגלל לחצים פוליטיים; ומצד שני, היא מבינה כי רשימה שרירותית של יישובים תפגע בערך השוויון ולא תעמוד במבחן בג"ץ.

למרות ההארכה הזמנית, החקיקה הקיימת קובעת כי בכ-35 יישובים, הטבת המס תינתן רק עד סוף יוני 2020. עם יישובים אלה נמנים כפר ורדים, שבה מוענק זיכוי בשיעור 11%, ויישובים כגון מעלה גלבוע, מלכישוע, ורד יריחו וגלגל, שבהם שיעור ההטבה 7%. בעוד כ-40 יישובים, שיעור ההטבה או תקרת ההכנסה שעד אליה ההטבה מוענקת אמור לרדת החל ב-1 ביוני. מרביתם של 40 היישובים מצויים באזור הצפון – ובהם שלומי, קרית שמונה ועכו.

הטבות מס, כפר ורדיםצילום: רמי שלוש

מוקדם יותר היום אישרה ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק של ח"כ מיכל שיר (הליכוד), שלפיה הטבת המס לתושבי עכו תושווה להטבה הנדיבה יותר המוענקת לתושבי נהריה. שיר אמרה: "אני מודה לראש הממשלה על התמיכה והגיבוי. החוק בא לתקן אפליה חמורה המחזירה את עכו 30 שנה לאחור".

גנץ אמר: "אנחנו מחויבים לחיזוק הצפון ולכל מי שיושב בגבולות המדינה. התושבים בקו העימות מחזקים את מדינת ישראל - ואנחנו כמדינה נדאג לחזק אותם. הטבות המס הן חלק ממארג כולל שנדרש לאזורי הגבול".

כ"ץ הוסיף: "החלטתי לפעול כדי להמשיך את הטבת המס ליותר מ-70 ישובים בקו העימות בצפון, שתוקף הנחת המס הזמנית שזכו לה עומד לפקוע. ההנחה במס היא אחד האמצעים לחיזוק תושבי הפריפריה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט