ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כללי בשירות המדינה

המשמעות: בתוך 14 תוכל להכריז על השבתה של 70 אלף עובדים בשירות המדינה ■ סכסוכי עבודה נוספים הוכרזו בשירות התעסוקה, במשרד הבריאות, במעבדות ובקרב העובדים הסוציאליים והפסיכולוגים ברשויות המקומיות - שטוענים לעומס כבד בימי קורונה

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד
יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דודצילום: אייל טואג
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

על רקע כוונת המדינה, לכאורה, להפחית באופן חד-צדדי את מספר העובדים במשרדי הממשלה ולפגוע בשכרם, הכריזה ההסתדרות סכסוך עבודה שחל על כ-70 אלף עובדים בשירות המדינה. בנוסף, הוכרז סכסוך עבודה בשירות התעסוקה, במשרד הבריאות ושל עובדי המעבדות, העובדים הסוציאליים, והפסיכולוגים ברשויות המקומיות. המשמעות: בתוך 14 תוכל ההסתדרות להכריז על השבתה.

הוועדה לתיאום וביצוע של ההסתדרות בראשות רפי מסט אישרה הבוקר (ג') את סכסוך העבודה, תוך דרישה "לנהל משא ומתן שיעצור את הפגיעה האנושה הצפויה בעשרות אלפי עובדים. על רקע כוונת הממשלה להפחית את מספר העובדים, את רכיבי השכר ואת היקף תקציבי השכר – מהלך המהווה פגיעה מיידית בתנאי עבודתם ומעמדם של העובדים. צעדים אלה מקודמים חד-צדדית ומבלי שנוהל קודם לכן משא ומתן עם ההסתדרות, למרות ההשלכות החמורות על תנאי העבודה בשירות המדינה", נטען.

במקביל, הכריזה הוועדה סכסוך נפרד גם בשירות התעסוקה, "על רקע העומסים הכבדים הנובעים מגידול משמעותי במספר המובטלים ודורשי העבודה נוכח משבר הקורונה. המחסור החמור בכוח האדם בשירות והטלת מטלות חדשות ונוספות על העובדים שאינן נמצאות בליבת העיסוק של שירות התעסוקה - מעלים חשש שעובדיו לא יעמדו במשימות החברתיות המוטלות עליהם. מו"מ להסדרה והפעלה של תכניות העבודה בשירות התעסוקה נקלע למבוי סתום".

סכסוך נוסף ונפרד הוכרז גם בסקטור עובדי בריאות הציבור במשרד הבריאות, "על רקע השינויים המשמעותיים בתקנות ובחוקים שנועדו לשמור על בריאות הציבור. שינויים אלה מלווים בעומסי עבודה בלתי סבירים וללא תוספת כוח אדם ותגמול ראוי לעובדים בגין המטלות הנוספות הנדרשות מהם. דרישות שהעלתה נציגות העובדים לשיפור תנאי העבודה ויכולתם של העובדים להיענות לדרישות החדשות, נתקלו בסירוב מצד המדינה".

שירות התעסוקה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: שירות התעסוקה

סכסוך עבודה נוסף שהוכרז הבוקר בהסתדרות נוגע לכלל עובדי המעבדות במגזר הציבורי. "נוכח התפרצות נגיף הקורונה, עובדי המעבדות קורסים תחת עומס רב כחלק ממשימתם לשמירה על בריאות הציבור", טוענת ההסתדרות. "למרות זאת הם סובלים ממחסור בכוח אדם לביצוע הבדיקות הנדרשות מהם ולא מתוגמלים כראוי על עבודתם המאומצת, המעמידה בסיכון את בריאותם ואת בריאות בני משפחתם. משא ומתן בין נציגות העובדים למעסיקים לחתימה על הסכם קיבוצי שיסדיר את מתכונת העבודה בתקופת משבר הקורונה והתגמול בגינה, נקלע למבוי סתום".

הוועדה אישררה גם סכסוך עבודה לעובדים הסוציאליים במגזר הציבורי, על רקע מה שהיא מגדירה: "קריסת השירותים החברתיים, ללא מענה אמיתי והזרמת משאבים הנדרשת באופן מיידי מצד הרשויות. העובדים הסוציאליים מתמודדים עם עלייה דרמטית במספר המקרים שדורשים טיפול בייחוד נוכח משבר הקורונה, לרבות מקרים של אלימות במשפחה, אובדנות, קשיים כלכליים ואישיים. לצד זאת הם סובלים ממחסור בכוח אדם וקושי לאייש תקנים קיימים בשל השכר הנמוך המוצע בתחום, וסובלים לא פעם מתקיפות אלימות כלפיהם.
סכסוך עבודה נוסף שאושרר בוועדה נוגע לפסיכולוגים המועסקים ברשויות המקומיות. נציגות העובדים דורשת לנהל מו"מ להסדרה ולהבטחת זכויות הפסיכולוגים בשירותים הפסיכולוגיים, עקב ההשלכות המשמעותיות של יישום תיקון 11 לחוק החינוך המיוחד על תנאי עבודתם וזכויותיהם. בין היתר מלינים הפסיכולוגים על עומס עבודה כבד וקושי אמיתי למלא באופן ראוי את משימותיהם המקצועיות".

תגובת עמותת "האינטרס שלנו - הלובי שלך בכנסת" בתגובה להכרזה על סכסוך עבודה: "ההסתדרות מנצלת את המשבר הכלכלי הפוקד את מדינת ישראל ואת העולם כולו כדי לסחוט עוד את הציבור הישראלי. לא יעלה על הדעת שבזמן שהמגזר הפרטי מתקשה לשוב לפעילות, תאיים ההסתדרות בשביתה כללית על מנת להשיג הטבות למקורביה".

בעמותה הסבירו כי התשובה צריכה להיות אחת, "איסור שביתה בשירותים החיוניים. כל תגובה אחרת תהיה בגדר כניעה ויריקה בפרצופם של השכירים והעצמאים בישראל הנאנקים תחת הנטל הכלכלי".

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי