יו"ר ועד הרשויות הערביות: "הממשלה מקצה מיליארדים לרשויות חזקות, אנחנו לקראת קריסה"

ראשי הרשויות בחברה הערבית: "פקידי האוצר יכולים למצוא פתרון לרשויות חזקות שאיבדו ארנונה מעסקים - אבל אין להם כלים לפיצוי על אובדן ארנונה ממגורים, שהיא מנת חלקן של הרשויות העניות"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
עמדת לבדיקת קורונה בטירה
עמדת לבדיקת קורונה בטירהצילום: אייל טואג
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

באחרונה החליטה המדינה על מתן תגמול כספי לרשויות מקומיות, בשל ירידה חדה בתשלומי הארנונה שהעבירו עסקים. מתוך אותו סכום, יועברו רק קרוב לש-2% לרשויות ערביות: 47 מיליון שקל מתוך 2.8 מיליארד שקל. הסיבה: ברשויות ערביות יש מעט עסקים ביחס לרשויות יהודיות, כך שלכאורה אין סיבה לפצות.

ואולם ממכתבים ששיגר מודר יונס, יו"ר הוועד הארצי של ראשי הרשויות המקומיות הערביות, למשרד ראש הממשלה ולמשרד האוצר - הוא מתריע בשם 67 הרשויות הערביות, שבהן חיים 1.2 מיליון איש, כי משבר הקורונה עלול להביא לקריסתן, בשל צניחה בתשלומי הארנונה למגורים.

"עצוב שהממשלה מקצה ל-67 רשויות מקומיות את מה שהיא מקצה לעיר בגודל של אילת או מועצה אזורית תמר. עצוב לשמוע מפקידי האוצר שהם יכולים למצוא פתרון לרשויות חזקות שאיבדו ארנונה מעסקים - אבל אין להם כלים לפיצוי על אובדן ארנונה ממגורים, שהיא מנת חלקן של הרשויות העניות. עצוב מאוד שהממשלה מקצה מיליארדים לרשויות חזקות, בעוד הרשויות הערביות נלחמות על אספקת סלי מזון למאות אלפי נזקקים שהגיעו לפת לחם", כותב יונס.

מנתונים שצורפו למכתבים, שלא זכו למענה עד היום, עולה כי שיעור האבטלה ביישובים הערביים - שהיה 13% בזמן ששיעורו הארצי היה נמוך מ-4% - נסק ליותר מ-40%, ועסקים נסגרים בזה אחר זה.

מודר יונס, יו"ר הוועד הארצי של ראשי הרשויות הערביותצילום: אייל טואג

מאחר ש-80% מהרשויות הערביות נחשבות מוחלשות מלכתחילה (דירוג כלכלי-חברתי 3-1), כתוצאה מכך תושבים רבים הפסיקו לשלם ארנונה ביתית. מבדיקת 20 רשויות ערביות עולה כי שיעור תשלום הארנונה צנח באופן דרמטי. בעוד בעראבה ירד שיעור המשלמים ב-36% בלבד - בטירה נרשמה ירידה של 91% בתשלום, בדיר חנא - 61%, ובטמרה - 49%.

באחרונה הודיע ועד ראשי הרשויות הערביות כי ייאלץ להשבית את היישובים הערביים בשבוע הבא במידה שתקציבים לא יועברו. "האפליה בתקציבים לא חדשה לנו, אבל היא החריפה בצל משבר הקורונה", אומרים בוועד, ומוסיפים כי "האבסורד הוא שלפני שלוש שנים הקימו קרן לצמצום פערים בהכנסות הרשויות מארנונה בהיקף של חצי מיליארד שקל, אך בחרו מראש קריטריונים שמפלים את הערבים, כמו שיעור עולים ושיעור הגירה פנימית, שהותירו את הרשויות הערביות עם 73 מיליון שקל, מתוך תקציב שאושר כדי לשפות אותם על היעדר ארנונה מעסקים".

ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) מגבה את קריאת ראשי הרשויות להשבתה אם לא יועברו התקציבים. "לחברה הערבית נמאס מהבטחות ריקות. היא זקוקה לתקציבי חירום, או שתהיה קריסה מוחלטת. הממשלה מתעלמת ממצוקת היישובים הערביים, ורק 1.7% מהפיצוי עבור ארנונה לעסקים יגיעו לרשויות ערביות - 48 מיליון שקל מתוך 2.8 מיליארד שקל. הרשויות המקומיות הערביות צריכות עכשיו, ועוד בחודש הרמדאן, מאות מיליונים כדי לא לקרוס תחת משבר הקורונה. אריזות אוכל לנזקקים לא ימנעו קריסה".

איימן סייף, ראש מינהלת הקורונה בחברה הערבית מטעם משרד הפנים, מסר: "הרשויות הערביות בקריסה, וצריך לעזור להן. משבר הקורונה יצר עלייה גדולה באבטלה ובמספר הנזקקים, ובכך להפסדי ארנונה של עשרות מיליוני שקלים - מה שיקשה על הרשויות לספק שירותים בסיסיים ואף משכורות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה