הביטוח הלאומי: נצטרך עוד 38-20 מיליארד שקל מהממשלה כדי לשלם קצבאות ב-2020

אביב שחור בשוק העבודה: בביטוח הלאומי מתכוננים ל-1.1 תובעי דמי אבטלה באפריל וגם במאי ■ ביוני לבדו צפוי להיווצר פער של כ-8 מיליארד שקל בתקציב הביטוח הלאומי לעומת הצפוי לפני המשבר

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דגימת קורונה בקריית יערים, החודש
דגימת קורונה בקריית יערים, החודשצילום: אוהד צויגנברג
אבי וקסמן
אבי וקסמן

המוסד לביטוח לאומי מעריך כי באפריל וגם במאי יוגשו לו 1.1 מיליון תביעות לדמי אבטלה – בעקבות המכה הקשה שממיט משבר הקורונה על שוק העבודה בישראל. הערכות אלה מבוססות על מספר התביעות שהתקבלו עד כה.

להערכת הביטוח הלאומי, בגין מארס יתקבלו בסופו של דבר כ-800 אלף תביעות לדמי אבטלה. מניין התביעות אינו כולל את מי שאינם זכאים לדמי אבטלה - עצמאים המושבתים מעבודה, חברי קיבוצים, מהגרי עבודה ורבים אחרים.

כלכלני הביטוח הלאומי מציגים שני תרחישים. האחד, "פסימי", מניח פתיחה מדודה של הגבלות התנועה, שתיעשה עם התמעטות ההדבקה בקורונה; והאחר, "אופטימי", מניח שהחזרה לפעילות של המשק תהיה מהירה יחסית. בכל אחד מהתרחישים, התשלומים של הביטוח הלאומי לציבור יזנקו: במקום כ-90.2 מיליארד שקל ב-2020, כפי שהיו בתקציב המקורי של הביטוח הלאומי, הם יגדלו ל-131.1 מיליארד שקל בתרחיש הפסימי, ו-118.9 מיליארד שקל בתרחיש האופטימי.

סניף ביטוח לאומי חיפהצילום: איציק בן מלכי

גם התקבולים של הביטוח הלאומי יצללו, בעיקר עקב הירידה בדמי הביטוח הנגבים מהציבור. סך התקבולים, שהיה אמור להיות 98.7 מיליארד שקל, יצלול ל-79.3 מיליארד שקל בתרחיש הפסימי, ול-84.8 מיליארד שקל בתרחיש האופטימי.

בעקבות העלייה בתשלומים והירידה בגבייה, ייווצר גירעון של 34.1-51.7 מיליארד שקל, בעוד שבתקציב המקורי תוכנן עודף בסך כ-8.5 מיליארד שקל. גם לאחר ניצול תשלומי הקרן על חוב הממשלה לביטוח הלאומי (במקום שיועברו מחדש למשרד האוצר, כפי שהיה המקובל עד כה), יישאר גירעון של 20.4-38 מיליארד שקל, שהממשלה תצטרך לכסות, אם ברצונה להבטיח את המשך התשלומים של קצבאות הביטוח הלאומי לציבור.

סכומים אלה אינם כוללים את תשלומי הקרן והריבית על האג"ח שהנפיקה הממשלה לטובת הביטוח הלאומי, וגם לא את השתתפות משרד האוצר בתקציב הביטוח הלאומי, המוסדרת בחוק. בתרחיש האופטימי, ההזרמה הממשלתית הכוללת לביטוח הלאומי תהיה כ-72 מיליארד שקל – שמהם כ-30 מיליארד שקל בהשתתפות משרד האוצר, כ-14 מיליארד שקל בפירעון אג"ח (קרן), כ-8 מיליארד שקל בתשלומי ריבית על האג"ח, ועוד כ-20 מיליארד שקל בהזרמה מיוחדת, שאותה רואים בביטוח הלאומי כהקדמת הפירעון של אג"ח שכבר הונפקו.

בתרחיש הפסימי, סך ההזרמה יזנק לכ-88 מיליארד שקל – שמהם כ-28 מיליארד שקל בהשתתפות האוצר, כ-14 מיליארד שקל בפירעון קרן, כ-8 מיליארד שקל בתשלומי ריבית, וכ-38 מיליארד שקל בהזרמה מיוחדת.

בביטוח הלאומי אומרים כי התחזיות הנוכחיות אינן מביאות בחשבון את "הצורך שיהיה להכין בדחיפות כרית ביטחון לכל אותם האנשים שידם אינה משגת, אשר לא זכאים לדמי אבטלה מפני שלא הצליחו למצוא עבודה לפני פרוץ המשבר, וכמובן גם אחריו. אנשים אלה הם במצב כלכלי קשה אף יותר מאלה שעבדו ועקב המשבר נכנסו לאבטלה". על פי כלכלני הביטוח הלאומי, באוסטרליה הוחלט לזכות אנשים במצב כזה בקצבת "הכנסה בסיסית" (basic income).

בשני התרחישים של הביטוח הלאומי, חודש השיא של המשבר התזרימי יהיה יוני, שבו ישולמו דמי האבטלה בגין מאי. לפי התחזיות, תשלומי דמי האבטלה ביוני (בגין מאי) יזנקו ב-6.5 מיליארד שקל לעומת הצפוי לפני המשבר, ואילו גביית דמי הביטוח מהציבור תרד בכ-1.5 מיליארד שקל – כך שבסך הכל ייווצר רק בחודש זה "בור" של כ-8 מיליארד שקל לעומת הצפוי.

בתרחיש הפסימי של הביטוח הלאומי, מספרם של דורשי דמי האבטלה ה"חדשים" (שעבודתם הופסקה במארס ואילך) יירד בקצב אטי החל ביוני – ויגיע לכ-400 אלף בדצמבר 2020. בתרחיש האופטימי, הוא יירד מהר יותר, לכ-160 אלף בדצמבר.

במינהל המחקר והתכנון של הביטוח הלאומי מעריכים כי משבר הקורונה יגדיל גם את תשלום קצבת הבטחת ההכנסה, שלה זכאים חלק מהאנשים שאינם עובדים ואינם זכאים לדמי אבטלה. "בשלב מאוחר יותר, עם החזרה של אנשים לשוק העבודה, המשבר ייטה להוריד את השכר הריאלי ואת הכנסות העצמאים", אומרים בביטוח הלאומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?